DE ARCHIEVEN EN DE WATERSNOOD 60 er buiten moeten laten. De begrippen dynamisch en statisch archief zijn aar dig gevonden voor een dispuut, waarin men zich op controversen toelegt, maar zij deugen m.i. niet, en zeker niet voor vulgarisatie. Men voere mij daartegen niet aan, dat deze tijd een evolutionnair (of zelfs revolutionnair) karakter heeft en dat de begrippen administratie en ar chief dus noodwendig dienen gewijzigd te worden om de wereld te redden, en men. knope er niet de nabetrachting aan, dat het archief, als slechts het gevolg van de administratie, daarbij noodzakelijk het loodje moet leggen. Zo doende maakt men een verkeerd gebruik, zowel van zijn kennis als van zijn ondervinding. J. P. W. A. SMIT ii DE ARCHIEVEN DER NEDERLANDSE HERVORMDE KERK De ondervindingen met de archieven der Hervormde Kerk tengevolge van de watersnood van 31 Jan. op 1 Febr. 1953 zijn ongeveer gelijk aan die van de gemeentelijke en waterschapsarchieven. Ook hier geen rampzalige ver liezen over enkele gemeenten op Duiveland waren eind Jan. 1954 nog geen afdoende gegevens aanwezig maar hier en daar wel gevoelige schade. In aanluiting op de per radio uitgegeven aanwijzingen der Overheid hoe te handelen met nat geworden archieven werd door mij in Maart, in het 14-daags orgaan der Hervormde Kerk, eveneens een advies gegeven voor de Hervormde gemeenten. Daar de getroffen gebieden langdurig onbereik baar zouden zijn, heb ik onmiddellijk een kaartsysteem aangelegd van alle Hervormde gemeenten in de rampgebieden. Het betrof 123 steden en dorpen; het kaartsysteem deed veel groter nut dan ik aanvankelijk zelf vermoedde. Alle berichten die mij, hoe dan ook bereikten, werden daarop aangetekend. Al spoedig bleek, dat een zeer groot aantal gemeenten geen schade aan haar archieven had opgelopen. Het aantal niet getroffen archieven bleek 93, het aantal wel "getroffene 30 te bedragen. Intussen werd mijn arbeid voor de watersnoodgebieden geïncorporeerd in het door de Hervormde Kerk ingestelde Commissariaat tot herstel der archieven der Ned. Herv. Kerk in de watersnoodgebieden, tot commissaris waarvan werd benoemd prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink te Leiden. Van de 30 nat geworden gemeenten bleken 9 niet ernstig getroffen. De 21 overblijvende gevallen verdienen een nadere beschouwing. Hier zij opge merkt, dat, zodra mij bekend werd dat er kans op schade in een gemeente was, daaraan pakketten vloeipapier werden gezonden. Provinciegewijs be handeld, bleek de schade aldus tc zijn verdeeld. Z u i d-H o 11 a n d Op Voorne en Putten werden archiefstukken te Hellevoetsluis ten dele nat; het archief van de Kerkeraad te Zuidland liep onder. Zij werden resp

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 11