21 In 53 afdelingen vond Doopsbediening plaats. In 33 afdelingen vond de Doopsbediening plaats in andere gemeenten, in 15 afdelingen vond de Doop plaats in het eigen gebouw in tegenwoordigheid van de plaatselijke Hervormde kerkeraad of in de Ned. Herv. Kerk ter plaatse. Vermoedelijk zal wat het laatste betreft de Doopsbediening in een enkel geval zijn verricht door de plaatselijke orthodoxe predikant. In 5 afdelingen werden kinderen gedoopt door een Remonstrants predikant. Dit betreft afdelingen in Zuid-Holland. Eén van deze afdelingen vermeldt, dat de afdeling door tegenwerking van de Ned. Herv. kerkeraad genoodzaakt was over te gaan tot de gastdoop. Bij de andere vier afdelingen zal de Doop door een Remonstrants predikant wel dezelfde oorzaak hebben gehad. In 1947 is door het H.B. aan de Provinciale Besturen een schrijven gericht met het verzoek om met de afdelingen in hun ressort hierover te overleggen en alles in het werk te stellen, dat de kinderen der afdelingen, on danks de moeilijkheden hieraan verbonden, in de Hervormde Kerk worden gedoopt. Onder de nieuwe kerkorde zijn er nog grotere moeilijkheden gerezen. Want in plaats van een schriftelijk bericht omtrent het zedelijk gedrag van de ouders, is er nu volgens Ordinantie 8, art. 2, lid 5 toestemming van de plaatselijke kerkeraad nodig. Wij begrijpen tenvolle de moeilijkheden, waarvoor de afdelingen en in het bijzonder de doopouders worden geplaatst. Niettemin hopen wij toch, dat de afdelingen en de betrokken doopouders alles in het werk zullen stellen al kan het een langdurige procedure zijn om de kinderen in de Ned. Herv. Kerk te laten dopen. In 30 afdelingen werd het Avondmaal bediend. De Avondmaals viering vond in 16 afdelingen plaats in eigen kring, in 8 afdelingen in de Hervormde kerk of in het eigen gebouw met medewerking en in tegenwoordigheid van de plaatselijke kerkeraad 6 afdelingen vermelden, dat zij het Avondmaal vierden in andere gemeenten. Het aantal trouwlustigen was dit jaar minder dan andere jaren. In 30 afdelingen vonden huwelijksinzegeningen plaats. In totaal werden in deze dertig afdelingen 130 a 140 huwelijken ingezegend. Aangaande het godsdienstonderwijs kan worden medegedeeld, dat er in ongeveer 55 afdelingen schoolcatechisatie wordt gegeven, meermalen in federatief verband. In ongeveer 55 afdelingen was er ook gewone catechese. In 37 afdelingen vond openbare belijdenis des geloofs plaats. In totaal werden in deze 37 afdelingen 280 a 290 lidmaten aangenomen. Deze cijfers komen practisch overeen met het vorige jaar. In 27 afdelingen werden de nieuwe lidmaten in an dere gemeenten bevestigd, in 10 afdelingen vond de bevestiging plaats in de Ned. Herv. kerk of in tegenwoordigheid van de plaatselijke kerkeraad. In ruim 60 afdelingen was er Zondagsschoolwerk, al of niet in federatief verband.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1952 | | pagina 8