11 3. Het doel van het gesprek is niet in de eerste plaats om tot aan wijsbare resultaten te geraken, maar om elkander geestelijk nader te komen. Het is o.i. niet aan te raden om af te sturen op een „verklaring", waarin men zijn gemeenschappelijk geloof tot uitdrukking tracht te brengen. Deze zal meestal tegen diepergaande theologische critiek niet op alle punten bestand blijken, en bij publicatie (die practisch onvermijdelijk is) de toenadering en het beter wederzijds begrips der modaliteiten in de kerk eerder schade doen dan voordeel. Voorts heeft een „verklaring" het grote gevaar, mensen, die ongetwijfeld bij de kerk behoren, af te stoten, omdat zij zich met een bepaalde formulering niet kunnen verenigen een formulering, wel te ver staan, die niet door de Hervormde Kerk opgelegd wordt, maar van plaatselijke aard is. Tenslotte draagt een „verklaring" het gevaar in zich van binding, die later door één of alle betrokken groepen als te eng wordt gevoeld. Men sture dus niet aan op dogmatische vast legging, evenmin op erkenning of fusie als primair doel, maar trachte eerst zo zuiver mogelijk elkaar geestelijk te verstaan. Indien blijkt, dat het bij allen werkelijk gaat om de aanbidding in geest en waarheid van de Macht der liefde, die zich in Christus openbaart, komt een nauwer samengaan vanzelf tot stand. Ook hier geldt het woord: Zoekt eerst het Koninkrijk van God en Zijn gerechtigheid en de andere dingen zullen U bovendien geschonken worden. Deze conclusies zijn neergelegd in een schrijven, dat aan de af delingen en de Vrijzinnige gemeenten in de Ned. Herv. Kerk is toegezonden. Deze conclusies zijn ook gepubliceerd in „Kerk en Wereld" met een toelichting van onze Hoofdredacteur Dr P. Smits. m. Algemene Vergadering. De Algemene Vergadering vond plaats op 23 en 24 Juni 1952 te Vlissingen. Tevoren was er op een Provinciale vergadering geprotesteerd tegen het feit, dat de Algemene Vergadering in Zeeland gehouden werd in verband met de langdurige en kostbare reis. Bovendien vreesde men, dat de keuze van deze ver uit het centrum van ons land gelegen stad het bezoek ongunstig zou beïnvloeden. Het is echter best meegevallen. Er waren ongeveer 125 afgevaardigden, waaronder in het bijzonder de Noordelijke provincies naar verhouding goed vertegenwoordigd waren. Het wijdingswoord werd uitgesproken door Ds W. F. C. Metz uit Middelburg. Ds J. v. Rossum uit Emmen heild een referaat over het kerkelijk gesprek en verdedigde daarbij de volgende stellingen: 1. Naast verblijdende zijn er ook verontrustende symptomen waar-

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1952 | | pagina 3