Groningen maakt melding van kerkbezoek van meer dan 30% van het zielental. Uit Noord-Holland stuurden 42 gemeenten de vragenlijsten terug. In 5 gemeenten bedraagt het kerkbezoek minder dan 5% van het zielental, in 16 gemeenten ligt het kerkbezoek tussen de 5 a 10%, in 13 gemeenten tussen de 10 a 20%, in 4 gemeenten tussen de 20 a 30%, en in 4 gemeenten bedraagt het 30% of meer. In Zuid-Holland bedraagt het kerkbezoek in het algemeen 5 a 10% van het zielental. In Gelderland ligt het kerkbezoek hoofdzakelijk tussen de 10 a 20% van het aantal zielen. Uit Brabant en Overijssel hebben wij maar heel weinig gegevens, zodat wij hieruit moeilijk conclusies kunnen trekken. In Zeeland bedraagt het kerkbezoek gemiddeld 10 a 20% van het zielental. In Zeeland hebben enkele van onze gemeenten zeer geleden door de watersnood. Drie gemeenten doen er mededelingen over. In Brouwershaven is het gemeenteleven volkomen ontwricht. Geleidelijk keert thans na de evacuatie de gemeente terug. Ongeveer 50% van de gemeente is weer in Brouwershaven. De kerk staat echter nog in het water en is niet te gebruiken. De gemeente Ouwerkerk op Duiveland is zeer zwaar getroffen. Het aantal slachtoffers is 16%. De gemeente is geëvacueerd over 66 gemeenten in 8 provincies. In Zierikzee kwam het gemeentewerk aanvankelijk geheel stil te liggen, behalve de kerkdiensten. Men leeft er nog tamelijk ont redderd en dat zal nog wel lang zo blijven. Ds C. J. v. Royen taxeert, dat er 65% van zijn gemeentedeel weg is. De verdere ontwikkeling der dingen in Zierikzee is totaal afhankelijk van het sluiten der zeegaten. Met grote bewogenheid denken wij aan de nood in onze Zeeuwse gemeenten. Met de dichter van Psalm 42 kunnen onze Zeeuwse geest verwanten uitroepen: ,,al uw baren en uw golven zijn over ons heengegaan." De psalmdichter laat op deze uitroep de woorden volgen: „maar de Heer zal des daags Zijn goedertierenheid gebieden." Wij hopen, dat onze Zeeuwse geestverwanten in hun nood dit mogen ervaren. Zo hoog kunnen de golven niet gaan, zo duister kan het niet worden of God is er nog. In alle nood en leed staat Hij tot onze Hulp gereed. Mogen onze zwaar getroffen Zeeuwse gemeenten, al moet het met strijd en worsteling, met het devies van Zeeland „ik worstel en kom boven" voor ogen, zich langzamerhand ontworstelen aan de nood waarin zij zijn gestort. Verschillende gemeenten vermelden bijzondere godsdienstoefe ningen. Dit zijn vooral speciale diensten op de kerkelijke feest- en herdenkingsdagen en op de nationale gedenkdagen. 26

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1952 | | pagina 11