Il I II I 08/07/20 I Zomerreces Vijf zomervakantietips in eigen provincie van onze medewerkers eeland in onze berjhen Onderzoek Omgevings- visie 2030-2050 Zeldzame Bolcftënorchis in nnrr» hm-mnn tl MT cB Informatierubriek van de Provincie Zeeland Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.ni Publicaties en bekendmakingen vindt u op www.zeeland.nl/provinciaalblad TT rovinciewerk 7 De kerktoren bleef staan als baken voor het drukke scheepsverkeer op de Oosterschelde Tip 3 Geniet van het uitzicht vanaf de Plompe Toren aan de Oosterschelde bij Burghsluis. Bovenop de 23 meter hoge kerktoren heeft u 360 graden fantastisch zicht over het Nationaal Park Oosterschelde. Met kans op zeehonden en bruinvissen-. Neem uw verrekijker mee! De Plompe Toren (bouwjaar 14e eeuw) is recent gerestaureerd mede met een sub sidie van de Provincie en is een overblijfsel van het dorp Koudekerke, wat vroeger even buiten Burgh-Haamstede lag. In 1550 is dit dorp verdronken, evenals het nabij gelegen Westenschouwen. Over dit dorp is een sage over een zee meermin bekend wat nu wordt verbonden aan de Plompe Toren: 'Westenschouwen, 't zal u rouwen dat ge heeft geroofd mijn Bij de Provincie werken we elke dag voor Zeeland. Wat is dan extra leuk om te bezoeken deze zomer? Hieronder vijf tips van provinciemedewerkers. Tip 1 Bezoek de forten en linies van Zeeuws-Vlaanderen In Zeeuws-Vlaanderen liggen restanten van 16e en 17e eeuwse militaire verdedigings werken. Ze werden aangelegd in de perio de van de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) tot aan de Franse Tijd (1794). Bij deze Tip 4: Maak een vlietbergtour op Walcheren In Zeeland zijn er nog zo n veertig aarden heuvels te vinden in het land- schap, vliedbergen (mottes) genoemd. Ze werden vanaf de 11e eeuw aange legd als woonheuvels. Het Zeeuwse Landschap beheert er tien op Walcheren. De hoogste vlied berg van Zeeland is trouwens die van Wemeldinge: 12 meter hoog. Rob (projectleider infrastructuur en vastgoed): "Wat echt heet leuk is om te doen, is het maken van een fietstour langs de vlietbergen. Je vindt ze nog in de hele provincie. Sommigen staan op echt mooie en interessante plek ken." Weten waar de vlietbergen op Walcheren te vinden zijn? Kijk dan op www.hetzeeuwselandschap.nl/na- tuurgebieden/vlied be rgen-walcheren. zogenoemde Staat-Spaanse Linies komen natuur, cultuur, landschap en geschiedenis samen. Aan het begin van deze eeuwwisseling investeerden we ruim tien jaar in het project de Staats-Spaanse Linies. Dat deden we onder andere met de provincies Oost-Vlaanderen en West-Vlaanderen om dit bijzondere cultureel-historisch erfgoed zichtbaar en toegankelijk te maken voor iedereen. Diverse verdedigingswerken, met tot de verbeelding sprekende namen, zoals Bordeelschans en Batterij Zwartenhoek lieten we opknappen. Arthur (projectleider natuurontwikkeling): “De Staats-Spaanse Linies bij Axel laten je natuur en geschie denis samen zien: een gratis belevenis- en landschapsmuseum. Ze zijn het beste te bezoeken met de fiets, over de verrassen de fietsroute." De fietsroute Staats-Spaanse Linies is 63,4 kilometer lang. Meer informatie over alle forten en linies in Zeeuws-Vlaanderen vindt u op www.staatsspaanselinies.eu vrouwe, Westenschouwen zal vergaan alleen de toren zal blijven staan'. Wilma (beleidsmedewerker natuur en land-schap): "De karrevelden, de deltawerken, de Dos- Tip 5 Beleef het erfgoed van de fruitteelt in Zuid-Beveland Onlangs opende gedeputeerde Jo-Annes de Bat de vernieuwde tuin van het Fruit- teeltmuseum in Kapelle. "In dit mooie en toegankelijke 'buitenmuseum’ kunnen terschelde, het polderlandschap en de dui nen op de Kop van Schouwen. Al het moois wat Zeeland in zich heeft, zie je in één blik gevangen op deze historische plaats." Bijna een kwart van de Nederlandse fruit teelt vindt op Zeeuwse bodem plaats. We hebben bijna 5000 hectare aan boom-, bessen- en wijngaarden. Zeeland scoort extra hoog vanwege de aanwezigheid van teelt van zwarte bessen: ongeveer 500 hectare in de gemeente Borsele. In de museumtuin kunt u de ontwikke ling in de fruitteelt zien vanaf 1880 tot heden. Er staan zo'n 170 verschillende soorten oude fruitrassen, die vroeger en nog hedendaags worden geteeld. In ieder jaargetijde een aanrader. www.fruitteeltmuseum.nl bezoekers de museumtuin en daarmee het unieke erfgoed van de fruitteelt nog beter beleven. Hier kun je ervaren hoe de fruitteelt het platteland van deze streek vorm gaf. Een aanrader voor wie er op uit wil in de buurt!" Sebastian (Roosevelt Foundation): "Met diverse 'Roosevelt instituten' zoals UCR. Roosevelt Foundation en RIAS kan Zeeland zich profileren als dé provincie van de Vier Vrijheden. Neem eens een kijkje in het Roosevelt Informatiecentrum in Oud Vossemeer, dat in 2016 door Prinses Beatrix werd geopend. Deze trekpleister wordt jaarlijks bezocht door vele binnen en buitenlandse toeristen." Meer lezen? www.rooseveltoudvossemeer.nl. Tip 2 Ontdek alles over de Roose velts in Oud-Vossemeer De voorouders van de Amerikaanse presidenten Theodore Roosevelt en Franlin Delano Roosevelt hebben hun oorsprong mogelijk liggen in Oud-Vossemeer. Om die reden vindt sinds 1982 de uitreiking van de Roo sevelt Four Freedoms Awards plaats in Middelburg in de even jaren. In de oneven jaren in New York. Het zomerreces van Gedeputeerde Staten begint maandag 20 juli en duurt tot en met vrijdag 14 augustus 2020. Dit betekent dat de laatste collegevergadering plaatsvindt op 14 juli, en de eerste vergadering na de zomer op 18 augustus. De eerstvolgende Provinciewerk verschijnt op woensdag 9 september in uw huis-aan-huiskrant en de Eendrachtbode. De Provincie Zeeland blijft uiteraard online bereikbaar via: www.zeeland.nl, maar ook via sociale media op Facebook, Twitter, Instagram en Linkedln. Heeft u een vraag, opmerk ing of suggestie: deel het met ons via de website of onze social media. Vijfduizend Zeeuwen uit de dertien gemeenten kunnen hun mening geven over thema’s uit de Zeeuwse Omgevingsvisie. Zij ontvingen onlangs een uitnodiging op hun deurmat. De Zeeuwse gemeenten hebben hun bijdrage al geleverd aan de visie. Nu zijn de inwoners aan de beurt. Door inwoners naar hun mening te vragen, willen we in gezamenlijkheid tot een toekomstverwacht ing komen van de leefomgeving tot 2050. Zeeland heeft onmiskenbare kwaliteiten als het gaat om wonen, werken en leven. Om nog beter zicht te krij gen op hoe de bevolking van Zeeland daar zelf over denkt, laten we dit onderzoek uitvoeren door ZB| Planbureau. De resultaten gebruiken we voor de Omgevingsvisie waaraan we werken. Kijk op www.zeeland.nl/omgevingsvisie voor meer informatie. We beheren vele hectares bermen langs onze wegen in Zeeland. Die verzorgen we op zo’n manier dat ze verkeersveilig blijven en dat ze bijdragen aan de groei en bloei van planten en dieren. Bloeiende planten in de bermen trekken namelijk weer insecten aan die op hun beurt weer van belang zijn voor de biodiversi teit. Veel planten in de bermen zijn algemene soorten, zoals klaversoorten. Er komen ook bijzondere soorten voor. Zo werd dit voorjaar een groepje Bokkenor chissen aangetroffen in een berm in Zeeuws- Vlaanderen (Axel). Een Europese orchidee die wettelijk wordt beschermd via de Wet Natuurbescherming. De naam dankt de plant aan de geur die de bloemen verspreiden (geitenbokgeur). COLOFON Redactie: Team Communicatie Provincie Zeeland Opmaak: Provincie Zeeland. Fotografie: Bert van Broekhoven (bokkenorchis), Janne van Gilst (Plompe Toren) en Ton Stanowicki (batterij Zwartenhoek) voor de Beeldbank Provincie Zeeland. Provincie Zeeland. Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Neem dan contact op met team Communicatie per telefoon 0118- 63 10 50. Wilt.u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum via de e-mail infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 10 11. Of schrijf naar Postbus 60014330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6,4331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 9 september 2020

Bevelander | 2020 | | pagina 6