I Schoonmaak bodem stadshavens Goes I 1 Nieuwe cursus voor aspirant vrijwilligers Oudergespreksgroep over autisme Piet ‘Pier’ Bal 100 jaar Kerstbomen ophalen Gelukkig nieuwjaar Kennismaken Bijeenkomst Leer creatief schrijven 3 De Bevelander WOENSDAG 1 JANUARI 2020 e e KORT NIEUWS UIT GOES u t. op 11 februari, 3 maart, 7 met braille t Sg| cf- i. i. i. i. i. i. i. i. i. s 1 J 1 Aanmelden en informatie i i; j j 5 GOES - ClaraThuis zet vrijwil ligers in om mensen te onder steunen die in de laatste fase van hun leven zijn. De vrijwil ligers zijn een aanvulling op de beroeps- en mantelzorg. Zij bieden tijd, aandacht en ondersteuning, zowel aan de cliënt als aan de mantelzorger. In 2019 heeft ClaraThuis ruim veertig procent meer inzetten gerealiseerd dan in het jaar er voor. Vrijwilligers kunnen bij dragen aan een waardevolle Munitie In het gebied waar gebaggerd wordt is er, na onderzoek, een kleine kans dat er oude munitie onder het slib in de vaste bodem ligt. Het bagge ren gebeurt daarom beveiligd met een rooster aan de zui- germond van de baggerslang zodat er geen explosieven in de drijvende leiding terechtko men. Een aantal jaren geleden het geen baggeren, maar een waterbodemsanering. Het slib is namelijk verontreinigd.” invulling van iemands laatste weken en dagen. Als vrijwilli ger krijg je ook veel terug; het gevoel zinvol bezig te zijn en het vertrouwen van cliënten. Gezien de groei die ClaraThuis doormaakt zijn nieuwe vrij- Heeft u een volwassen kind met autisme en bent u op zoek naar herkenning, tips en adviezen? Donderdag 6 februari start Stichting Maatschappelijk Werk en Welzijn Ooster- schelderegio (SMWO) met een vernieuwde oudergespreks groep autisme. GOES - Overige data zijn 13,20 februari, 5, 12 en 19 maart en een terugkombijeenkomst op 16 april. De bijeenkomsten vin den plaats bij SMWO, 's-Heer Elsdorpweg 12 in Goes en du ren van 15.00 tot 16.30 uur. Deelname is kosteloos. Onderwerpen De gespreksgroep wordt be geleid door twee professionals is er twee jaar achtereen een vrijwilligersactie gehouden in de oude stadshaven en bij de Sint Maartensbrug. Er kwam veel verroest materiaal uit het water waaronder een opval lend aantal fietsen. Half januari starten de baggerwerkzaam- heden in het centrum van de stad. De bagger wordt door een zuigerbootje verwijderd, via een drijvende leiding ge transporteerd voorbij de Ring- brug en per schip afgevoerd. De werkzaamheden duren tot half april. willigers van harte welkom. Je hoeft geen achtergrond in de zorg te hebben. Een luisterend oor is belangrijk. In februari start een nieuwe cursus voor aspirant vrijwilligers. Meer in formatie via www.clarathuis.nl om 16.00 uur, entree gra tis. Er is wel een collecte na afloop. Meer informatie via www.muziekindegrote- kerkgoes.nl uw kerstboom niet op maar naast de (wijk)container voor gft-afval. GOES - De gemeente Goes en het waterschap Scheldestro- men begonnen half decem ber al met de voorbereidingen voor het uitbaggeren van de stadshavens van Goes. Vanaf begin januari wordt de bodem van de stadshaven, jachthaven De Werf en een deel van het havenkanaal schoongemaakt. Tevens worden damwanden op een aantal plaatsen waar dat nodig is, vervangen. Dit ge beurt in jachthaven De Werf, ten zuiden van de Ringbrug en langs de Joachimikade. De kos ten van het project bedragen 1,7 miljoen euro, de Provincie Zeeland subsidieert bijna 1,5 miljoen. Door het verwijderen van de verontreinigde bagger- laag wordt de waterkwaliteit sterk verbeterd. De sliblaag op de bodem van de havens is onder meer verontreinigd door Maandag 30 december werd de in Hoedekenskerke geboren Piet Bal (1919), zeg maar Pier, 100 jaar. Het feest werd gevierd in Terweel Goes en burgemeester Margo Mulder kwam de eeuwling feliciteren. Muziekvereniging Con Affezzione Kwadendamme bracht hem een serenade. Aanmelden is verplicht via www.bibliotheekoos- terschelde.nl GOES - Als de feestdagen voor bij zijn, is het weer tijd om de kerstboom de kamer uit te doen. De afgedankte kerstbo men worden ook dit jaar op gehaald in de gemeente Goes. Uw kerstboom kunt u op de reguliere ophaaldag van de GOES - Onder de titel 'Een met Bach!’ wordt op woensdag 1 i. 1; Goes in de buurt onele Nieuwjaars-Bachcon- cert gehouden. Arno van Wijk speelt dan orgelmu ziek van Johann Sebastian Bach, waaronder de Tocca ta, Adagio en Fuga, enke le koraalvoorspelen en de bekende Passacaglia. Het Goese Marcussen-orgel is bij uitstek geschikt voor het vertolken van muziek van Bach, het orgel komt tijdens dit concert in alle kleuren tot GOES - MS-vereniging re gio De Bevelanden nodigt iedereen van harte uit om elkaar te ontmoeten in het nieuwe jaar op de Nieuw jaarsbijeenkomst op dins dag 7 januari van 14.45 tof 16.30 uur in de Vredeskerk SamenLeesMomentje’ zal aan het Ds.W.H.van der Ve- gtplein 2 in Goes. Ook part ners en mantelzorgers zijn welkom om het nieuwe jaar met ons in te luiden. Kom je met de taxi, hou er dan reke ning mee dat deze om uiter lijk 16.30 uur weer aanwezig moet zijn. GOES - Altijd al willen star ten met schrijven of wil je gelukkig nieuwjaar dat ene verhaal dat je al zo lang wilt vertellen op pa- januari het inmiddels traditi- pier zetten? Gun je zelf een ontspannen en inspireren de schrijfbchtend. Volg de workshop Creatief schrijven op dinsdag 7 januari in Bi bliotheek Goes. Maak tij dens de workshop van Inge Willemsen kennis met crea tief schrijven. Het is fijn om te doen en geeft inzicht. Je krijgt creatieve schrijfoefe ningen aan de hand van een thema. Met deze oefeningen schrijf je als vanzelf, zonder klinken. Dit concert begint nadenken, ook als je vooraf geen inspiratie hebt. Je leert eerlijk, vrijuit en met lef te schrijven. De workshop is geschikt voor volwassenen vanaf 18 jaar en te volgen op dinsdag 7 januari in Biblio theek Goes, Oostwal 34, van 10.00 tot 12.00 uur. Dezelfde workshop wordt ook gege ven april, 12 mei en 2 juni. de activiteiten van de voorma lige gasfabriek aan de West- havendijk; nu tegenover het bouwproject Westerschans. Tevens verontreiniging door gebruik en lozen van andere bodemverontreinigende stof fen door een handel in bestrij dingsmiddelen, ongezuiverde stedelijke lozingen en scheeps onderhoud. Op sommige plek ken ligt er een meter slib dat wordt afgevoerd naar het spe ciale depot De Slufter bij Rot terdam. Korine Hengst van het waterschap: "Nou eigenlijk is van SMWO. Onderwerpen die in de gespreksgroep aan bod komen zijn onder andere wo nen, werken, relaties, vrije tijd, voorspelbaarheid, begelei dingsmogelijkheden en voor zieningen. Er is aandacht voor zaken die lastiger zijn door het autisme, maar ook de kwalitei ten van iemand met autisme komen aan bod. Het leren van elkaar wordt in de gespreks- GOES - U hoeft braille niet vlot te kunnen lezen om toch veel voordeel te kun nen hebben van braille. Braille kunt u namelijk ook gebruiken voor het mer ken van cd’s, potjes, maken van korte notities, recep ten of bijhouden van een adresboekje. Tijdens Wereld Brailledag op 4 januari kunt u kennismaken met alles rondom braille. Angelien van Zeijl-Klumpers van 'Het u samen met de medewerkers van Visio Goes kennis laten maken met braille. U bent van harte welkom op 4 janu ari 2020 in de bibliotheek in Goes van 10:00 uur tot 16:00 uur. Ook kunt u vrijblijvend binnenlopenvoor algemene vragen over Visio. Een van de mooiste plaatjes van Goes kan altijd gemaakt worden bij de stadshaven. De weerspiegeling van de oude panden in het water doet het altijd goed. Onder water is het anders, daar moet nodig uitgebaggerd en schoongemaakt worden. Daarmee wordt 12.000 ku bieke meter verontreinigde bagger verwijderd en zullen diverse zaken die er niet thuis horen, boven water ko men. groep gecombineerd met de informatie, tips en adviezen van de professionals. SMWO biedt deze gespreks groep aan voor ouders/verzor- gers van een volwassen kind met autisme, die woonachtig gft-containers in week twee (6 zijn in de Oosterschelderegio. tot en met 12 januari) en week Er wordt bij het samenstel- vier (20 tot en met 26 janu- len van de gespreksgroep niet ari) naast de (wijk)container geselecteerd naar leeftijd of plaatsen. De gemeente zal de intelligentieniveau. kerstbomen in deze periode apart inzamelen. Zorg ervoor dat de kerstboom schoon is, Aanmelden of informatie op- dus zonder versieringen. Plaats vragen over deze training is mogelijk via cursussen@ smwo.nl of 0113 277111. De historische panden op de Turfkade en Kleine Kade weerspiegelen zich in het water van de oude stadshaven waarvan de waterbodem wordt gesaneerd. FOTO: Leon Janssens

Bevelander | 2020 | | pagina 9