Laat de hond beslist niet alleen thuis I I I I Kaartenbeurs V Snoeicursus laagstamfruit Bijeenkomst computerclub Trein Model Ruilbeurs Tentoonstelling Onverdund Verbranding kerstbomen Lezing over onze streektaal De Bevelander WOENSDAG 1 JANUARI 2020 cb z KORT NIEUWS ‘ALLERBELANG RIJKSTE IS DAT U ZELF GEWOON RUSTIG BLIJFT’ AANRIJDINGEN MET AUTO’S Vuurwerktips Zeeuwse dierenartsen 1' 2 üE Belangrijkste reden waarom honden angstig zijn, is dat ze van hun bazen begrijpen dat vuurwerk eng is. Gerrit van Loon KAPELLE - Het Fruitteeltmuse- um, A.M.G.Schmidtsingel 1 te Kapelle organiseert in janua ri en februari 2020 een cursus snoeien van laagstam fruitbo men. Tijdens de cursus wordt onder deskundige leiding het snoeien van appels en peren in praktijk en theorie uitgelegd. Er wordt onder andere aandacht besteed aan het tijdstip van snoeien, de wijze van snoeien, de reactie van de fruitboom op de snoei en de opbrengst. Men gaat tijdens de cursus zo veel mogelijk zelf aan de slag: de beste manier om het te leren. De snoeicursus bestaat uit een gezamenlijke startbijeenkomst op zaterdag 18 januari 2020 van 10.00 tot 16.00 uur. Vervol gens kan men kiezen uit twee praktijkdagen: op de woens dagmiddagen 29 januari en 5 februari van 13.00 tot 17.00 uur blijft", aldus DAP. Wim Verboom en Carin de Kok analyseren de angst. Waarom zijn dieren eigenlijk bang voor vuurwerk. “De angst voor har de geluiden is een natuurlijke angst die te maken heeft met de overlevingsdrang van het ‘S GRAVENPOLDER - Dinsdag 7 januari houdt de Hobby Com puter Club (HCC) weer haar maandelijkse bijeenkomst in het dorpshuis van ‘s Graven polder. De zaal is open van af 19.30 uur en we starten om dier. De belangrijkste reden waarom honden zo angstig zijn, is dat ze van bazen be grijpen dat vuurwerk eng is. Ze worden getroost, krijgen een beloning of er wordt steeds opgelet wanneer ze schrikken. Zo leren ze dat het terecht is In 's-Gravenpolder wordt op 15 januari een lezing gehouden door Joop van den Bremen over de Zeeuwse streektaal en zang. ELLEWOUTSDUK - Op zater dagmiddag 4 januari wordt in ‘t Kerkje van Ellesdiek in Elle- woutsdijk de tentoonstelling 'Onverdund’ geopend. De ten toonstelling toont werk van de Kruiningse schilder Kees Huij- sen. Huijsen werkt het liefst met onverdunde verf, waar door in heldere kleuren zijn streken op doek komen. De expositie wordt geopend met muziek van Wim Steenbakker. Er is een hapje en een drankje. Iedereen is welkom. De ope ning is om 14.30 uur. De toe gang is gratis. een kopje koffie op uw gemak een nieuwe treinen dvd te be kijken. Er zijn ook modelauto's in schaal 1:87 aanwezig. De toegangsprijs is 1,50 voor vol wassenen en 0,50 euro voor kinderen. Medische mogelijkheden De dierenarts en zijn assistent uit Kapelle opperen ook me dische mogelijkheden. “Som mige medicijnen zijn geschikt om vuurwerktraining gemak kelijker te maken. Overleg hierover met de dierenarts, hij kan medicatie voorschrijven op gewicht en ras om het zo veilig mogelijk te houden." valt niet mee en lost het pro bleem niet op korte termijn op, maar is wel verstandig om mee te beginnen. Betrek huis genoten hierin." Tips voor andere buitendieren. Dek bijvoorbeeld vijver en voliere af. Dat dempt ook licht en geluid. Zorg uiteraard wel voor voldoende luchtaanvoer. Zet dieren in nachthok of stal. maar dan nog kruipen honden en katten weg. Ze bibberen, verstoppen zich of lopen weg. DAP Schouwen-Duiveland legt uit dat dieren te trainen zijn om te kunnen omgaan met vuurwerk. Met behulp van een cd met vuurwerkgeluiden kan een dier langzaam wennen aan harde knallen. Begin dan wel minimaal twee maanden van te voren met deze training, luidt het advies. De bedoeling ZEELAND - Stilletjes aan nade ren we het einde van 2019. Nou ja, stilletjes? Dat gaat gepaard met flinke klappen en flitsen. Vuurwerk is leuk voor sommi ge mensen, niet voor dieren. Bij dierenartsen worden daar voor medicijnen ingeslagen, Dierenartspraktijk Dier Arts ziet tijdens de jaarwisseling dat dieren toch kunnen ontsnappen. “Zeker dieren in paniek, zijn lastig terug te vinden. Aanrijdingen met een auto komen regelmatig voor. Zorg dat u dus altijd uw huisdier aangelijnd uitlaat.” 20.00 uur. Voor deze avond is er geen speciaal thema dus kunt u alle vragen over uw computer stellen of laten zien wat u zelf met uw computer doet. Verder is er de leestafel met diverse computerbladen. Ook niet leden zijn welkom. HEINKENSZAND - Op zaterdag 4 januari gaan de deuren van het De Stenge aan het Stenge- plein 1 in Heinkenszand open voor de eerste Zeeuwse Trein Model Ruilbeurs in het nieu we jaar. De openingstijden zijn van 10.00 tot 15.30 uur. Op deze beurs zijn de belangrijkste mo deltrein schalen aanwezig zo als ho (1:87) N (in6o) aanwezig en ook niet te vergeten nostal gische blikken treinen en au to’s in diverse schaalgroottes. Als u even wilt ontspannen, kunt u onder het genot van KORTGENE - In het kader van ‘Noord-Beveland schoon' ver zorgt Stichting Molen De Ko renbloem ook dit jaar weer een kerstbomen inzameling in Kortgene met medewerking van de Brandweer Kortgene en de gemeente Noord-Beveland. Op zaterdag 4 en vrijdag 10 ja nuari staat er een container bij de molen De Korenbloem waar de bomen tussen 11.00 en 17.00 uur ingeleverd kun nen worden. Voor iedere inge leverde boom is er een lootje met kans op een leuke prijs. Op vrijdag 10 januari om 19.00 uur verzamelen we bij de molen waar er chocomel en glühwein klaar staan. Hierna starten we met onze lampionnenoptocht achter de brandweerwagen aan door het dorp naar het sportveld voor de kerstbo menverbranding. Tijdens de verbranding worden door de brandweer de loterij prijzen getrokken. dat ze bang zijn. Ze worden voor hun angst beloond, door middel van aandacht." Door een vervelende ervaring kunnen dieren een fobie voor harde geluiden ontwikke len. Het zijn niet alleen harde knallen, ook sissen, fluiten en andere harde tonen kunnen voor hen gevaar betekenen. Ze kunnen ook last hebben van de flitsen, trillingen en zelfs de geur die vrijkomt bij het afste ken van vuurwerk. Het beste is om helemaal niet op de hond te letten en gewoon doorgaan met waar u mee bezig bent. Dit LEWEDORP - In De Goede Ver wachting aan de Burgemees ter Vermetstraat 2 in Lewedorp wordt op 3 januari vanaf 19.00 uur een ansichtkaartenbeurs gehouden. De verzamelaars van Kaartenkring Zeeland ko men uit Schouwen en Dui- veland, Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en Beveland. Dor pen en steden worden ge vraagd, zoals Vlissingen, Terneuzen, Goes en de West hoek of Heinkenszand. Ook themakaarten met schepen, molens, veerboten of kleder drachten zijn gezochte onder werpen. Sommigen zoeken ook naar knipsels uit kranten of tijdschriften, ladinglijsten van schepen en menukaarten van oude cruiseschepen. Ook verzamelaar of op zoek naar een hobby, stap gerust bin nen. Wilt u een week voor de volgende bijeenkomst een be richtje krijgen, geef je op aan hminnaar@zeelandnet.nl een aantal jaren volle zalen in december met zijn liedjes en eindejaarsconference in het Zeeuws. Sommige dialectar- tiesten weten met dat dialect ook landelijke bekendheid te krijgen, zoals de Achterhoek- se popgroep Normaal met een lied als ‘Derend hard’. En in Limburg heeft men in Ven lo met ‘Nach van ‘t Limburgs leed’ zelfs een jaarlijks festival met dialectmuziek. óf de zaterdagmiddagen 22 en 29 februari van 13.00 tot 17.00 uur. De kosten zijn 95 euro per persoon, inclusief consump ties, een keer lunch en infor matiemateriaal. Aanmelden via administratie@fruitteelt- museum.nl of 0113 344904. Bevestiging op volgorde van aanmelding. Ga voor meer in formatie naar www.fruitteelt- museum.nl is dat enge geluiden gecom bineerd worden met een ont spannen en prettig gevoel. Op Oudjaarsavond zelf komt DAP Schouwen-Duiveland met tips. "Creëer een veilige plek voor uw dier. Het liefst een ruimte met zo min mo gelijk ramen. Laat binnen het licht aan en zet radio of tv aan, dit dempt geluiden van bui ten. Houd ramen en gordijnen dicht. Geef uw dier iets lek kers waardoor ze wat afleiding hebben. Laat uw hond alleen aangelijnd uit, zodat hij niet weg kan rennen als hij schrikt. Maak geen wandeling meer op het moment dat het vuurwerk het heftigst is. Zoek bijvoor beeld rustige uitlaatplekken, polder of strand. Houd katten binnen en sluit het katten- luik. Zorg ervoor dat uw dier gechipt is en correct geregis treerd. Steek geen vuurwerk af dicht bij uw huis. Het aller belangrijkste is dat u zelf rustig ‘S-GRAVENPOLDER - In Ons Dorpsleven aan de Poelvoor- destraat 3 in ‘s-Gravenpolder wordt op 15 januari om 19.30 uur een lezing gehouden door Joop van den Bremen over de Zeeuwse streektaal en zang. De lezing wordt speciaal in ‘s-Gravenpolder gehouden omdat D.A. Poldermans (1877- 1939) in 1919 het Zeeuws volks lied heeft geschreven. Hij was van 1909 tot 1934 hoofdon derwijzer in dit dorp. Zingen en toneelspelen in dialect lijkt iets uit een ver verleden. Toch heeft het geen echt oude his torie volgens onderzoeker L.P. Grijp (1954-2016) van het PJ. Meertensinstituut te Amster dam, dat zich onder andere bezighoudt met dialect en het traditionele lied. Volgens Grijp stamt dialecttoneel en -mu ziek uit de jaren dertig van de vorige eeuw. Dialecttaal wordt steeds minder gesproken. On danks dat streektaalmuziek geen diepgewortelde traditie heeft en het zelfs een wat ‘ou bollig' karakter heeft is het nog steeds populair. Het lijkt wel of dat toeneemt, een revival van ‘op zoek naar de eigen iden titeit'. De afgelopen decennia waren op de Bevelanden di- alectzangers als Engel Rein- houdt en Peter Dieleman zeer populair. Maar een artiest als Maikel Harte trekt ook nu al Voor veel huisdieren is het vieren van Oudjaar een drama. Harde en onverwachte knallen en flitsen maken ze bang. Er zijn zelfs dieren die daardoor weglopen van huis. De Dieren artsenpraktijk (DAP) Schouwen-Duiveland zette een paar goede tips op een rij en Wim Verboom (dierenarts) en Carin de Kok (assistent) van dierenartspraktijk Dier 8< Arts te Kapel le geven advies. “Het beste is om helemaal niet op de hond te letten en gewoon doorgaan met waar u mee bezig bent.”

Bevelander | 2020 | | pagina 7