Wie ruimt zijn vuurwerkrotzooi op? Groot Zeeuws Jongerenkoor Warme wanten Vaardigheden verbeteren Niet alle beroepen zijn kansrijk 9 Nieuwjaars concert De Bevelander WOENSDAG 1 JANUARI 2020 Goed voornemen voor 2020 I d: EXPOSITIE LICHAMELIJK LETSEL MENS EN DIER ZELF HET VUURWERKAFVAL VOOR DE DEUR OPRUIMEN dü Moeite noch kosten worden gespaard om vuurwerk af te steken maar de rotzooi opruimen, ho maar. FOTO: Leon Janssens jaar, Sportpark Het Schenge. FOTO:J.P. Allemekinders FOTO: Peter de Dreu Leon Janssens GOES - Het eerste voornemen Nieuwjaar: Je eigen vuurwer krotzooi opruimen. Vuurwerk, het is een bron van vermaak, een niet meer weg te denken traditie om de feestvreugde bij de jaarwisseling kracht bij te zetten, maar doe het veilig. Veilig is in deze vooral gericht op het voorzichtig omgaan met vuurwerk. Lichamelijk letsel en materiële schade zijn bij vuur werk afsteken altijd te noteren. Na drie kwartier in het nieu we jaar wordt het minder en gaan alleen de 'die hards’ nog door. Lege vuurwerkdozen, af gestoken knalvuurwerk, vuur pijlen en de lanceerbasis van siervuurwerk blijven op straat achter. Of wat uitgebrande kerstbomen op een kruispunt. In veel tuinen is na maanden nog afgestoken vuurwerk te vinden. Er zijn ook vaste plek ken die jaarlijks voorzien wor den van een rood tapijt van vuurwerkafval (rood papier) van de eindeloos knetterende duizendknallers. Voor miljoe nen wordt er de lucht inge schoten. Afsteken geen punt, maar opruimen? Ho maar. Dat doet de gemeente wel. Schade In de meeste gemeenten wor den postbussen afgesloten en de parkeerautomaten. Zo ook in Goes waar ieder jaar op- GOES - Het aantal WW-uit- keringen in Zeeland nam in november 2019 in vergelijking met een maand eerder licht toe. Ten opzichte van een jaar geleden was er wel een forse daling van het aantal uitkeringen. rode draad door dit werk vor men diverse coupletten uit psalm 119. Het stuk is bewerkt voor koor en orkest. Vuurwerkvrije zones Wel zijn er in Goes een aantal vuurwerkvrije zones ingesteld. Daar mag geen vuurwerk wor den afgestoken. Dit zijn loca ties waar kwetsbare groepen nieuw maatregelen worden getroffen. “Het schadebedrag de vorige jaarwisseling was ongeveer 8.500 euro en dat was minder dan andere jaren”, aldus een woordvoerder van de gemeente Goes. Ga voor meer informatie naar www.peterwildeman.nl KAPELLE - In Bibliotheek Ka pelle kun je voortaan iedere maandagmiddag komen oefe nen met taal, rekenen en om gaan met de computer, via het programma Oefenen.nl. Een vrijwilliger van het Taalhuis is aanwezig om je op weg te hel pen en eventuele vragen te be antwoorden. De eerstvolgende gratis oefenmiddagen zijn op 6,13,20 en 27 januari van 14.00 tot 16.00 uur in de Bibliotheek Kapelle aan de Vroonlandse- weg 49a. De activiteit wordt Braziliaanse klanken, roerende verhalen en Franse chansons in een café chantant-achtige setting. Toegang gratis, graag een vrijwillige bijdrage. Tickets reserveren via www.eenbun-. derkunst.nl of aan de deur. ELLEWOUTSDIJK - 't Kerkje van Ellesdiek zet zaterdagmid dag 28 december haar deuren wijd open voor de tentoonstel ling met werk van Hennie de Dreu. In 'Water en Verf toont de kunstenares een dertigtal aquarellen, 't Kerkje is open tussen 13.30 en 16.00 uur. De entree is gratis. ‘SHEER HENDRIKSKINDE- REN - Het Seniorenorkest Zeeland geeft op vrijdag 10 januari om 14.30 uur een Nieuwjaarsconcert in het Heer Hendrikhuis in 's-Heer-Hendrikskinde- ren. Het orkest bestaat uit 55-plus leden uit Zeeland en viert in 2020 haar veertigjarig bestaan. Het concert is het eerste in het jubileumjaar en er zullen er nog diverse volgen in heel Zeeland, met als af sluiting een special op 13 november. Het program ma is zeer gevarieerd. De meeste gemeenten hebben een uitgebreide regelgeving wat betreft aankoop en afsteken van vuurwerk, het betalen van gemaakte, ontstane schade, maar geen maatregelen met betrekking tot het opruimen van de afval van het gebruikte vuurwerk. Wel wordt gewaarschuwd voor het risico voor naar nog goed’ vuurwerk, niet afgegane restanten, zoekende kinderen. De hulpdiensten hebben het er jaarlijks druk mee, brand wonden, oogletsel, gehoorschade en ander lichamelijk letsel. Ook bij dieren. van Goes, samen met het Groot Nationaal Bevrijdingskoor van Martin Zonnenberg, en een zomerconcert in de lange Jan van Middelburg. Het project start in januari. De repetities vinden plaats in de koorkerk van Middelburg. Leden van ver kunnen een carpoolservice krijgen, indien gewenst. De re petities zijn een keer in de drie weken op donderdagavond. Ook wordt het koor begeleidt door een orkest. ‘S-HEER ARENDSKERKE - De Bunder aan de Panhoeveweg in ‘s-Heer Arendskerke pre senteert op 5 januari vanaf 15.00 uur Warme Wanten. Een hartverwarmend wintermid- dagprogramma met warme georganiseerd vanuit het Taal huis. Onder begeleiding van een vrijwilliger oefen je direct op de computer, leder volgt zijn eigen programma. Je be paalt zelf wat je wilt oefenen. Wil je zelf je vaardigheden ver beteren of ken je iemand die wel wat hulp kan gebruiken? Kom dan naar de Bibliotheek. Iedereen is van harte welkom! Tijdens de schoolvakanties gesloten. Meer informatie op www.bibliotheekoosterschel- de.nl/taalhuis mensen wonen, dieren ver blijven of plaatsen waar in het verleden overlast werd ervaren door het afsteken van vuur werk’’, aldus een woordvoer der van de gemeente Goes. De vuurwerkvrije zones in Goes zijn: Hospice Het Clarahofje, Winkelcentra De Bussel en De Spinne, Zorgcentra Rehoboth, Gasthuis, Randhof, Ter Weel, Ter Valcke, Poelwijck in ‘s-Heer Arendskerke en Meuleweie in Wolphaartsdijk, ADRZ zieken huis, Dierenasiel De Bevelan- den, Hertenkamp Goes-Zuid, Kinderboerderij bij De Hol- landsche Hoeve, Stadsboerde rij Kom us Kieke en nieuw dit Gelukkig Nieuwjaar, de meest uitgesproken wens tijdens en na het afsteken van vuurwerk. Als het siervuurwerk in al zijn pracht uitgedoofd is en het geluid van duizendklappers, co bra’s en donderslagen verstomd is, blijft de verpakking over. Een kleine moeite om dat direct op te ruimen, maar veel van die vuurwerkrotzooi blijft liggen. De krapte op de arbeids markt liep in Zeeland in het derde kwartaal van 2019 ver der op, maar er zijn nog al tijd beroepen waarin het voor werkzoekenden las tig is om werk te vinden. In Zeeland is dit het geval voor Opgeven Opgeven als koor- of orkestlid kan via de website van www. peterwildeman.nl. De leef tijd is vanaf 14 jaar. We geven concerten in de Grote kerk van Dordrecht op 9 mei. Deze kerk staat bekend om zijn overwel digende akoestiek. We geven een uniek bevrijdingsconcert (Nederland 75 jaar bevrijding) in de Maria-Magdalenakerk beroepen zoals koeriers, so- ciaal-cultureel werkenden, financieel-administratief me dewerkers en ondersteunen de secretariële medewerkers. Voor deze beroepen is er, ook in Zeeland, geen krapte op de arbeidsmarkt. Ongelukken voorkomen In Kapelle wordt ieder op zijn verantwoordelijkheid gewe zen. "We willen u dan ook vriendelijk verzoeken na een mooie jaarwisseling de vol gende morgen ook te denken aan de kinderen in de buurt en zelf het vuurwerkafval voor de deur op te ruimen. Elk jaar gebeuren er ongelukken. Ver schillende ondernemers in de gemeente zijn ook dit jaar weer aangeschreven met het verzoek het vuurwerkafval op te ruimen. Alleen samen voor komen we ernstige ongeluk ken”, meldt de website. GOES - Het Groot Zeeuws Jongerenkoor start in janua ri met haar voorjaars-jonge- renproject met een geweldig mooi muziekstuk, genaamd ‘De Bergrede’. Het stuk be staat uit psalmbewerkingen en geestelijke liederen rond om de bekende Bergrede. Het stuk is gebaseerd op het Mat- theus-Evangelie, en begint met de zaligsprekingen, maar ook het onderwijs over de wet komt aan de orde, het ingaan door de enge poort, en de ge lijkenis van het huis op de rots en het huis op het zand. De

Bevelander | 2020 | | pagina 3