Zeeuwse oorlogstijd in beeld fVUf Strooizout ligt klaar voor nachtvorst, sneeuw en ijzel Informatiebijeenkomst Hedwige-Prosperproject 10 december ^Zeeland d: i I Provincie Nieuwe uitgave nieuwsbrief aanvalsteam arbeidsmarkt Publicaties en bekendmakingen vindt u op www.zeeland.nl/provinciaalblad Scholieren voeren luchtkwaliteitsmetingen uit Sluisdeuren Veere zijn vervangen Jaarlijks varen er veel boten door de sluizen bij Veere. Om de 14 a 15 jaar vervangen we de binnen-ebdeuren van de Grote Sluis. jB Q7/Z| 1 /1Q Informatierubriek van i Geïnteresseerd in het laatste nieuws? I I I de Provincie Zeeland Kijkdanopwww.zeeland.nl Op de grens van Vlaanderen en Nederland, vlak bij de Westerschelde liggen twee polders zij aan zij: de Hedwigepolder in In een normale winter zijn er 25 tot 30 strooiacties, waarbij we zo'n 10.000 ton strooizout gebruiken. Dat doen we met meer dan 150 sneeuwschuivers en strooi- machines. We strooien alle doorgaande wegen en belangrijke fietsroutes: 2900 kilometer in totaal. De wegbeheerders Rijkswaterstaat, water- De Zeeuwse wegbeheerders staan dag en nacht paraat om de gladheid te bestrijden. Om ervoor te zorgen dat u veilig de weg op kunt, liggen onze loodsen al zeker twee maanden vol strooizout. Wilt u weten of er bij u in de omgeving is gestrooid? Houd dan ons twitteraccount in de gaten via twitter.com/provzeeland. Het Sieperdaschor ligt naast de Hertogin Hedwigepolder en vormt straks samen met de omliggende gebieden het natuurhart van het Grenspark Groot-Saeftinghe het Zeeuwse Hulst en de Prosperpolder Noord in het Vlaamse Beveren. Neder land en Vlaanderen slaan de handen in door moedige mannen - vaak nog jonge jongens geleverd is voor onze bevrijding en vrijheid." Voor De Tweede Wereldoorlog in 100 foto's worden Zeeuwen gevraagd foto's in te stu ren. De werkgroep kiest daaruit de vijftig meest aansprekende waarna het publiek op 15 januari in het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp 25 foto's selecteert die in aan merking komen voor de landelijke honderd. Heeft u bijzondere foto's uit de oorlogstijd? Ga voor meer informatie naar: www.omroepzeeland.nl/in100fotos elkaar om er zo'n 465 hectare waardevol le getijdennatuur te ontwikkelen. Welke werken moeten er gebeuren? Zal er hinder zijn voor buurtbewoners? Wat betekent het zilte water voor het grondwater en de landbouw? Tijdens de informatiebijeen komst staan de projectleiders voor u klaar om meer uitleg te geven. Er is geen vast programma: u kunt doorlopend aansluiten tussen 16.00 uur en 20.00 uur. De locatie is JC Prosperpolder 'De Zaal’, Sint-Engel- bertusstraat 5, 9130 Kieldrecht (Beveren). Vooraf aanmelden is niet nodig. Wilt u meer lezen over de informatiebijeen komst en het Hedwige-Prosperproject? Kijk dan op www.zeeland.nl/natuurpakket Meer lezen? Kijk op www.zeeland.nl/ verkeer-en-openbaar-vervoer en dan 'Gladheidbestrijding'. Hoe werkt dat in de praktijk? Zeeuwse wegbeheerders maken gebruik van eikaars medewerkers en materieel. Ook kqpen zij samen zout in. Er zijn in de winter altijd twee gladheidcoördinatoren actief, die samen de strooibeslissing nemen. Verspreid over Zeeland zijn er dertien steunpunten voor zout en materieel. De aannemers gebruiken hun eigen vracht wagen, pick-up of tractor. Daarmee komen ze naar een steunpunt, waar ze de strooier en/of sneeuwschuif op hun wagen mon teren en het zout inladen. Weginspecteurs gladheidbestrijding controleren vervolgens of het werk goed is uitgevoerd. doorgaande wegen vlot en veilig van A naar B kunt rijden. Lees er meer over in de nieuwsbrief van het aan valsteam arbeidsmarkt http://voor.zeeland.nl/ arbeidsmarkt-november-2019/ Daarin leest u ook over het congres Flexwonen (over tijdelijke woon ruimte) dat we organiseren op 3 december en meer over bedrijfs- en vakscholen. Onderwijs, overheden en bedrijfsleven in Zee land zetten samen hun schouders onder de uitdaging van de krappe arbeidsmarkt. Ziet u de komende maanden scholieren in de omgeving van Goes en Zierikzee in de weer met apparatuur in de buitenlucht? Dan voeren ze ongetwijfeld luchtkwaliteitsmetingen uit. Derdeklas havo/vwo scholieren van het Pontes Technasium in Goes en Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee voeren de metingen uit in opdracht van de Provincie Zeeland tot en met 13 februari 2020. Dit schooljaar doet het Pontes Technasium onderzoek naar fijnstof in de eigen leefomgev ing. Dat doen ze in het GLOBE project. GLOBE is opgezet door NASA en werkt onder andere samen met KNMI. RIVM en Wageningen UR. De metingen gebruiken de leerlingen om een wetenschappelijke analyse te maken: Wat heb ik gemeten en wat zeggen deze metingen? Zo teren ze meer over hun eigen leefomgeving en de luchtkwaliteit waarin ze leven. Samen met de omgevingsdiensten volgen we dit project de komende maanden en informeren we de leerlingen over de mogelijkheden qua studie en werk in onze provincie op (milieu)technisch gebied. A 9 schap en de Provincie werken hierin samen, net als NV Westerscheldetunnei en North Sea Port. Op aaneengesloten routes wordt alles in één keer gestrooid, zonder onderbrekingen. Zo strooien we slim en efficiënt. Dat is vooral ook fijn voor u als weggebruiker. U mag erop rekenen dat u ook bij winterse omstandigheden op de De vervanging vond drie weken geleden succesvol plaats met een grote hijsbok. De inhangende deu ren werden uitgenomen en de gereviseerde deuren ingehangen. Deze deuren zijn gereinigd en ontroest. Ook zijn schades hersteld en slijtdelen vervangen, dus de sluisdeuren zien er weer als nieuw uit. De huidige set deuren zijn voor het laatst gewisseld, omdat ze het einde van hun levensduur (de deuren zijn in de jaren 1950-1952 gebouwd: de totale leeftijd komt dan uit op ongeveer 80 jaar) hebben bereikt. Een nieuwe set vervangende deuren zal opnieuw ontworpen en gemaakt moeten worden. Meer informatie over sluizen en bruggen in Zeeland: www.zeeland.nl/sluizen-en-bruggen Binnenkort start de uitvoering van het Hedwige-Prosperproject. Met als eerste grote werk: de aanleg van een ringdijk rond de Hedwigepolder. Wilt u graag weten wat het project precies inhoudt, waarom het nodig is en wat het gaat opleveren voor de regio? Kom dan naarde informatiebijeenkomst op 10 december 2019 van 16.00 uur tot 20.00 uur in Kieldrecht (Beveren). 'De Tweede Wereldoorlog in 100 foto’s’ is een landelijke campagne om de herinnering aan oorlog en bezetting levend te houden. Om die honderd foto's te verzamelen zijn in alle provincies werkgroepen op zoek naar de meest aansprekende W02-foto’s uit die regio. Ook in Zeeland. rovinciewerk Commissaris van de Koning Han Polman trapte dinsdag 12 november de Zeeuw se zoektocht af met het tonen van 'zijn' foto. Daarop is te zien hoe commando’s van de Royal Marine Commando's Duitse krijgsgevangenen in Westkapelle naar het strand drijven: "Tegenwoordig is het bijna 'gewoon' dat je l/'ve verslag krijgt van het verloop van oorlogen, overal ter wereld. Dat was in 1944 niet het geval. Dat maakt deze foto zo bijzonder. Je ziet de uitputting op de gezichten. De foto van Westkapelle symboliseert voor mij óók welke strijd er COLOFON Redactie: Team Communicatie Provincie Zeeland. Opmaak: Provincie Zeeland Fotografie: Hedwige-Prosperproject (Sieperdaschor), Rudy Visser (sneeuwschuivers), Provincie Zeeland. Reageren op deze uitgave van Provinciewede? Neem dan contact op met team Communicatie per telefoon 0118- 63 10 50. Wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum via de e-mail lnfocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 10 11Of schrijf naar Postbus 60014330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis. Abdij 6, 4331 BK Middelburg. De volgende Provinciewefkverschijnt 11 december 2019. S'? Uitgenomen deuren (links) en de vervangende set deuren Commissaris van de Koning Han Polman trapte dinsdag 12 november de Zeeuwse zoektocht af met het tonen van zijn' foto

Bevelander | 2019 | | pagina 22