Stadswandeling vol historische verhalen '1 ‘We vieren bevrijding en we vergeten niet’ Optreden in het teken van acceptatie ongehinderd Nieuw Goesenaartje Contactdag Kinderen in het museum Testdag helemaal niks s De Bevelander E NIEUWS UIT GOES r WOENSDAG 9 OKTOBER 2019 Goes in de buurt GOES - Zaterdag 12 oktober GOES - Op zondag 27 oktober neemt verteller Johannes van theatergezelschap Stadsavon- turen u mee naar het roem ruchte verleden van de stad. Wie met Johannes door de ge schiedenis van Goes wandelt, Burgemeester Margo Mulder en wethouder André van der Reest openden vrijdag de ex positie '75 jaar Vrijheid en de Slag om de Schelde’ door hun handtekening op een board te plaatsen. De expositie laat zien hoe het leven op de Be- velanden tijdens de Tweede Wereldoorlog was en hoe in het najaar van 1944 de be- vrijding van Zeeland verliep. De Spuije Tijdens de opening van de ex positie zorgde de band The Andrew Sisters voor bekende muziek uit de oorlogsperiode. Diverse mensen in Goes heb ben de gebeurtenissen in deze 85 dagen vastgelegd. Fotograaf Jo Vissers maakte unieke fo to's vanaf Dolle Dinsdag tot en met de bevrijding eind okto- loopt bijzondere personages tegen het lijf. Kijvende viswij ven bijvoorbeeld, die altijd op de hoogte zijn van het laatste nieuws. Jan Katoen, de slu we boef die wist te ontsnap pen uit zijn donkere kerker worden vergeten. Menselijk leed van onpeilbare diepte. We vieren de bevrijding en verge ten niet", aldus de wethouder. onder het stadhuis. Dwalend door de eeuwenoude stra ten tovert Johannes het ene na het andere sterke verhaal uit zijn hoge hoed. De Sto- ryTrail stadswandeling Goes begint om 14.00 uur. Reserve- dat je geaccepteerd wordt en je leven mag leven zoals jij dat wilt. Bij SVRZ Ter Valcke vin den we dit altijd belangrijk, en op Coming Out Day 11 okto ber vragen we hier extra aan dacht voor.” Het optreden is van 14.00 tot 16.00 uur bij Ter Valcke, L. de Colignylaan 2 in Goes. De entree is gratis. "Onze bewoners zijn opgegroeid in een tijd waarin seksuele diver siteit slecht bespreekbaar was, daarom ontplooien we extra activiteiten rondom dit onder werp. Zo hebben we diverse bijeenkomsten georganiseerd, bijvoorbeeld de Tour d' Amour en de boekbespreking 'Storm achtig Stil’ met daarin levens- ren is noodzakelijk en kan via de website www.StoryTrail. nl/stadswandeling-goes. Re serveer nu met kortingscode STORYTRAIL9AL4479 en betaal slechts 12 euro per persoon of 6,35 euro voor kinderen. verhalen van roze ouderen." Iedereen is van harte welkom om te komen genieten van de 'Roze Vlinders’. euro per persoon (museum- kaart/vriendenpas geldig). Aanmelden vóór 14 oktober via secretariaat@hmdb.nl inclusief consumptie. Ou ders, verzorgenden, opa’s en oma’s kunnen in die tijd het Eerst bekijken de kinderen de opgegraven voorwerpen in het museum, er wordt over gepraat en verteld. Een Is er bij jou een nieuw Goesenaartje geboren? Laat het ons dan weten, want hoe leuk is het om zo'n heuglijk nieuwtje te delen met alle lezers van De Bevelander? Stuur een mailtje met alle gegevens en natuurlijk een mooie foto naar redactie.bevelander@dpgmedia.nl GOES - Op woensdag 9 ok tober van 12.30 tot 13.00 uur neemt de gemeente Goes deel aan de landelijke Ongehinderd Testdag. "Samen met inwo ners gaan we op pad om de toegankelijkheid van Goes te testen. Zo willen we op een leuke manier bewustwording creëren over toegankelijkheid. Iedereen, met en zonder be perking, mag meedoen." Het programma begint om 12.30 uur met inloop met koffie en thee in het Stadskantoor in Goes. Om 13.00 uur welkom door wethouder André van der Reesten. Vervolgens het be oordelen van locaties en om 15.45 uur de afsluiting. GOES - SVRZ Ter Valcke in Goes nodigt uit voor een bij zonder en spetterend optre den. Kom kijken en luisteren! SVRZ Ter Valcke staat voor acceptatie van alle senioren. "Jaarlijks maken we Coming Out Day zichtbaar door de re- genboogvlag uit te hangen, en evenals vorig jaar voegen we dit jaar iets speciaals toe aan deze dag: Een spetterend op treden van 'De Roze Vlinders’. Zij komen zingen, en entertai nen onze cliënten en bezoe kers. Het is ongetwijfeld weer een fantastisch optreden wat helemaal in het teken van ac ceptatie staat. Wie je bent of wat je ook doet, belangrijk is deelnemen. Voor meer in formatie over PAS Nederland en aanmel den voor de PAS contactdag zie www.pasnederland.nl. scherven mogen vastgehou den worden, hoe voelt dat nu? Daarna mogen de kin deren, al dan niet met hulp van hun (grootouders, een eigen voorwerp kleien; hoe zou jouw schaal of pot er over 100 jaar uit zien als deze zou worden opgegraven? Nog helemaal heel of zou hij gebroken zijn? Maak een ontwerp en leef je daarna uit met klei. Natuurlijk mag je hulp van opa, oma, papa en/ of mama vragen. De kosten ber. Van hem zijn een aantal foto’s op de expositie te zien. Journalist Nico Karhof heeft kort na de oorlog de bevrij ding van diverse plaatsen in Zeeland te boek gesteld. Een speciale editie van het blad De Spuije (Heemkundige Kring De Bevelanden) werd door de Goese burgemeester Mulder en de wethouders van Borse- le, Kapelle, Noord-Beveland en Reimerswaal overhandigd aan de mensen die voor dit blad hun herinneringen aan die tijd hebben gedeeld in SVRZ Ter Valcke is een cen trum voor zorg en revalidatie van SVRZ. SVRZ is een zorgor ganisatie in Zeeland met, ver spreid over de provincie, drie centra voor zorg en revalidatie, vijf zorgcentra, talrijke klein schalige woonvormen, thuis zorg en een breed aanbod aan zorg- en welzijnsgerelateerde diensten. SVRZ biedt alle vor men van ouderenzorg, van verpleeghuiszorg tot dagbe handeling en van revalidatie tot zorgThuis. GOES - Tijdens de mu- seumkidsweek biedt het Historisch Museum de Be velanden kinderen vanaf 5 jaar in de herfstvakantie een creatieve middag. Op don derdag 17 ok.ober kunnen kinderen van 14.00 tot 15.30 uur in het museum zelf aan de slag om een eigen 'op gegraven' vondst te maken. volwassen (18+) iïjq{ Bij de opening van de expositie "75 jaar Vrijheid" zetten de burgemeester van Goes en wethouders uit de vijf Bevelandse gemeenten hun handtekening op een board. FOTO: Leon Janssens. GOES - Op 12 oktober van 13.00 tot 17.00 uur is er weer een PAS Contactdag aantal heel oude potten en in Amadore Grand Café Jer sey, Grote Markt 28 in Goes. Deelname aan de contact dag kost 3 euro per persoon voor niet-leden. Voor leden is deelname gratis. Con sumpties op locatie zijn voor eigen rekening, 's Avonds kan naar keuze in gezel schap met elkaar gegeten worden (kosten voor eigen rekening). We verzamelen op het treinstation in Goes tussen 12.15 en 12-45 uur, in de stationshal aan de noord kant Maar je kunt ook zelf bedragen 5 euro per kind, naar de locatie komen. PAS (Personen uit het Autisme Spectrum) is een onafhan kelijke landelijke vereniging museum bezoeken voor 7,50 voor en door normaal- tot hoogbegaafde volwassenen (vanaf 18 jaar) met autisme spectrum stoornis (ASS). De PAS contactdagen zijn be doeld voor 1 normaal of hoger begaafde personen met een vorm/ diagnose van autisme. Wij verwachten van bezoekers dat zij zelfstandig kunnen wordt wereldwijd aandacht gevestigd op het belang van vereniging Palliatieve Zorg. Hospice Het Clarahofje doet dat die dag in de Vredeskerk, van der Vegtplein 2 in Goes, waar om 11.00 uur, 13.00 uur en 15.00 uur de documentaire 'Er mot helemaal niks’ wordt vertoond. De film toont het dagelijks leven in Het Clara hofje, waarbij drie bewoners - met hun naasten - wor den gevolgd in hun laatste levensfase en duurt vijftig minuten. Na afloop is er vol op gelegenheid tot napraten met een kop koffie of thee. Medewerkers van het hospi ce zijn aanwezig om vragen te beantwoorden en erva ringen uit te wisselen. een interview. Deze speciale uitgave van ‘De Spuije' wordt huis-aan-huis bezorgd op Noord- en Zuid-Beveland. Do cumenten, foto’s, fragmenten van dagboeken en archeolo gische vondsten vertellen het verhaal. De expositie ‘75 jaar Vrijheid en Slag om de Schelde' is te zien tot en met zaterdag 29 no vember 2019 tijdens openings uren in de publieksruimte van het Stadskantoor, Hol- landiaplein, Goes. Info: www. gemeentearchiefgoes,nl GOES - Het welkomstwoord werd gehouden door wethou der André van der Reest die onder meer zei: "De bezetting en de bevrijding van Nederland in 1944-1945 hebben een on uitwisbare indruk gemaakt op iedereen. Het is merkwaardig dat ook de nieuwe generaties vaak evenveel, en soms nog meer, de verhalen en gebeur tenissen uit deze bewogen pe riode beleven en herbeleven. Op tientallen manieren krijg je verhalen en oorlogs-ver- halen en -herinneringen aangeboden. De aantallen oorlogs-films en -boeken zijn niet te tellen. Is het dan nooit genoeg? Nee, het is nooit ge noeg. Zeeland is aan weerszij den van de Westerschelde 85 lange dagen en nachten het strijdtoneel."In Zeeland heb ben bewoners én soldaten een offer gebracht dat nooit mag 7b Jaar vrijheid

Bevelander | 2019 | | pagina 9