‘We willen de groenste van Nederland zijn’ II nuiiii® Oh, zit dat zo! Oh, zit dat zo! De Bevelander Drukkerij Best legt accent op duurzaamheid ‘WE DRUKKEN OP HONDERD PROCENT GERECYCLED PAPIER’ WOENSDAG 4 SEPTEMBER 2019 Tekst: Rob Weekers De drukpersen op een rij. e ir De Persgroep, waar ook deze krant deel van uitmaakt, beschikt in Best over een van haar drukkerijen waar huis-aan-huisbladen en dagbladen van de drukpersen rollen. En daar is in eerste instantie papier voor nodig, véél papier. Vrachtwagens rijden er af en aan om grote rollen papier te lossen, gemiddeld zo’n 28 maal per week. Dat is ook wel nodig want Persgroep Printing heeft flink wat papier nodig: zo'n 32 miljoen kilo per jaar. "Da’s inderdaad gigantisch, als je erover nadenkt”, zegt Arjen Wit- lox, directeur van de drukkerij van de Persgroep Printing in Best. "Op een drukke dag kan er hier in Best zo’n 100.000 kilo papier doorheen gaan." Logistiek Met dergelijke hoeveelheden is het niet vreemd dat er een strakke logis tieke organisatie is vereist. Automati sering speelt een belangrijke rol. In de zogeheten bufferhal van de drukkerij bevindt zich -voorzien van barcodes- de dagvoorraad papier. Hier zijn het robotwagentjes, de zogeheten AGV’s (automatisch geleide voertuigen), die mer”, lacht Witlox. Niettemin vormen ze slechts een kleine schakel in het geheel. "De mens is en blijft het be langrijkst, die bepaalt hoe het moet verlopen.” Dagelijks worden de persen in Best bemand door zo’n vijftien mensen per ploeg. Overdag worden de week bladen gedrukt, ‘s nachts is dat voor de dagbladen het geval. Het is indruk- Persgroep Printing heeft flink wat papier nodig: zo'n 32 miljoen kilo per jaar. wekkend om het drukproces in volle actie te zien. In de zogeheten druk- torens schieten banen papier over de persen in een duizelingwekkende snelheid voorbij. Op volle toeren rol len er per uur 240.000 kranten van de persen. De pers berekent voortdurend hoeveel papier er nog nodig is voor de lopende productie en roept zelf extra papierrollen af bij het voorraad beheersysteem. De persen worden tijdens het draaien voortdurend van papier voorzien. Is een productierol bijna aan zijn einde, dan neemt een 'tweede arm' met een nieuwe lading papier het automatisch over. Zónder onderbreking, want tijd is een be langrijke factor. "Van het aanleveren van het papier, het plannen van de orders, het drukken zelf, en gereed maken voor distributie, alles moet kloppen. Uiteindelijk gaat het erom dat de lezers hun krant op tijd op de deurmat vinden, dat is het allerbe langrijkst. Het is een proces dat zich iedere keer herhaalt, maar nooit ver veelt, zegt Witlox. "Daarvoor is het te complex.” Operators In de zogeheten stiltemaker, het hart van de drukkerij, worden de drie druk persen van Persgroep Printing Best bediend. Hier zijn de operators actief, die een vinger aan de pols houden tij dens het drukproces. De snelheid van de pers, de te drukken oplage, het for maat van de krant, het niveau van de inkttanks, hoe de krant moet worden gevouwen, niets wordt aan het toe val overgelaten. "We zorgen ervoor dat de mensen die hier werken zich regelmatig laten bijscholen. Leren en doen gaan hier hand in hand.” Gaat het dan nooit eens een keer verkeerd? "Natuurlijk wel", zegt Witlox. "De be langrijkste les: niet in paniek raken, kijken wat er is misgegaan, en zo snel mogelijk een oplossing zoeken.” In de loop van jaren heeft Arjen Witlox de nodige technisch ontwik kelingen voorbij zien komen. Drie imposante drukpersen van Zwitserse makelij in de drukkerij in Best beho-’ ren tot de derde generatie. Was er bij de eerste drukpers in Best in 1970 voornamelijk sprake van een me chanisch proces, tegenwoordig spe len elektronica en automatisering de Gigantisch Na fusies en samenvoegingen zijn in de loop van de jaren de kleinere druk kerijen verdwenen om plaats te ma- Wekelijks valt hij op de mat, de huis aan huiskrant. De gratis krant is al jaren een trouwe bezoeker op vele adressen. Tegenwoordig is er naast de papieren krant ook een digitale versie. En ook die wordt steeds meer gewaardeerd. Maar wat komt er allemaal bij kijken voor dat u de krant kunt openslaan? Wie doet nu wat en wat vinden lezers en adverteerders er van? We geven u graag een kijkje in onze keuken. Vandaag bezoeken we de krantendrukkerij. Want hoe zit dat nu met al die gekapte bomen? gigantische hoeveelheden kranten en weekbladen van de persen rollen. Amsterdam, Best en Den Haag vor men de spilcentra. In Best worden kranten als het Brabants Dagblad, Tubantia, BN De Stem, De Gelder lander, De Stentor en het Eindhovens Dagblad gedrukt, en nog eens tach tig weekbladen. Daarnaast neemt de drukkerij een flinke hoeveelheid fol ders voor haar rekening. Een garan tie voor een flinke hoeveelheid werk, zou je denken. Niettemin neemt het aantal krantenabonnees af. Een ont- wikkeling die ook Arjen Witlox niet is ontgaan. “Huis-aan-huisbladen zijn en blijven populair.” Arjen Witlox: “Uiteindelijk gaat het erom dat de lezers hun krant op tijd op de deurmat vinden, dat is het allerbelangrijkst." (Foto: Rob Weekers). P e !r 1, Duurzaam Duurzaamheid blijft een van de stok paardjes voor Witlox. "Hoe kun je ervoor zorgen dat je optimaal ge- t van de mogelijkheden? Bijvoorbeeld door zonnepanelen te plaatsen, dat scheelt een slok op een borrel in de energierekening." Maar ook andere toepassingen werpen hun vruchten af. Tijdens het drukproces ontstaat bijvoorbeeld wrijvingswarm- te. Het koelwater dat wordt gebruikt om de temperatuur te regelen, wordt vervolgens gebruikt om het gebouw te verwarmen. Na gedane arbeid is het voor de drukkers zaak zich gron dig te wassen. "Dat is nodig ook, want met name het schoonmaken van de persen -een noodzakelijke handeling- is een werkje waar je flink vies van kan worden", zegt Witlox. De dou cheruimte van de drukkerij oogt spik- en-span. "Nog niet zolang geleden 5 waren de lockers beplakt met stickers met afbeeldingen van de favoriete barcodes uitlezen en rollen papier uit de stellingen halen en brengen naar de plek waar de volgende stap in het drukproces wacht. Het wegleggen en afroepen van papier wordt gestuurd door het centrale voorraadbeheer systeem. Het is een mooi gezicht, om al die mini-heftruckjes aan het werk te zien, trouw hun instructies uitvoerend. "We kunnen altijd op ze rekenen, ze klagen niet en doen hun werk prima. Bijna de ideale werkne- jx 64 pagina's ofzx 96 pagina's tabloid, snelheid 80.000 kranten per pers per uur. we daar een eind aan gemaakt. Maar toch, op een kastje prijkt een plaatje met het rood-witte Brabant bont stic ker. "Die heb jij er toch niet opgeplakt hè”, zegt Witlox tegen een van de drukkers die zojuist fris gewassen uit een van de douchecabines is gestapt. Even is het stil, en dan vult een bul- derende lach de ruimte. "Wat denk je zelf?” Witlox weet genoeg. "Da’s waar ken voor drukkerijen waar dagelijks ook, jij komt uit Utrecht." Niets zo vertrouwd als het geluid van een klepperende brievenbus. Iedere week weer valt er weer een krant op de deurmat. Bijna een vanzelfspre kendheid. Niettemin zijn er dagelijks flink wat mensen in de weer om het nieuws bij de mensen thuis te brengen. Van redacteuren die verhalen schrijven, tot fotografen die de artikelen voorzien van afbeeldingen. En natuurlijk moeten al die kranten worden gedrukt en verspreid. En daar komt heel wat bij kijken. 'HUIS-AAN-HUISBLADEN bruikt maakt ZIJN EN BLIJVEN POPULAIR’ hoofdrol. Sneller, efficiënter en meer capaciteit, zijn de sleutelwoorden. Meest in het oog springend is dat het accent meer en meer is komen te lig gen op duurzaamheid. Zo wordt er tijdens het drukproces geen gebruik meer gemaakt van oplosmiddelen en worden bijvoorbeeld de platen waar op de kranten worden gedrukt na re cycling hergebruikt. "Een misverstand dat bij veel mensen leeft, is dat het drukken van kranten zorgt voor een grote kaalslag van bossen. Niets is minder waar”, zegt Witlox resoluut. “We drukken op honderd procent ge recycled papier, dat tot wel tien keer voetbalclubs van de drukkers", zegt kan worden hergebruikt”. Daarnaast Arjen Witlox. Toen we de ruimtes on- is er in de papierindustrie de afspraak langs hebben verbouwd, hebben we dat voor iedere boom die wordt ge kapt, er drie in de plaats worden ge plant. Aan ambitie ontbreekt het niet. Witlox: “We willen de groenste druk kerij van Nederland zijn!”

Bevelander | 2019 | | pagina 23