Deltawachter zijn: helemaal ons ding’ Ploegweds trij den I Zestig jaar bij elkaar Een Bunder Follies Leuke activiteiten voor senioren I Hamburger en volle accu ER De Bevelander Kees en Nel zijn Deltawachters GEBAK 'ZEEHONDEN EN BRUINVISSEN ZIE JE HIER VOORAL ROND EB’ VERWONDERING OVER DE BIJZONDERE NATUUR 1 \l WOENSDAG 21 AUGUSTUS 2019 Kees spreekt het best Duits en legt vriendelijk en geduldig alles over de natuur uit aan Duitse kinderen. FOTO: Anneke Flikweert Rina Meerman_Boone en Piet Meerman, het diamanten paar. Natascha van der Stelt. Anneke Flikweert RILLAND - Er wordt die dag geploegd met trekpaarden, an tieke tractoren en ploegen met moderne combinaties. Het pu bliek kan op deze dag zien hoe het boerenland geploegd werd in vroeger tijden en tevens hoe dit tegenwoordig gebeurt. De wedstrijd wordt gehouden voor moderne landbouwtrac- toren en ploegen, maar ook met antieke tractoren en ploe- meer Duitsers die Nederlands willen spreken." Er staat een prachtige en kost bare telescoop die 6ox ver groot en Nel bewaakt het ding met haar leven. "Ik maak me dan zorgen over skatende kin deren die er tegenaan kunnen knallen. Je kunt hier zeehon den en bruinvissen zien, maar alleen rond eb, dat valt van daag om 19.15 uur." Het was een winderig week je: aan het eind van de dag merkten Kees en Nel wel dat die gesprekken met al die be zoekers in combinatie met de wind erin hakten. “Maar het is prachtig om mensen zo iets bij gen. Dus variërend van i-scha- rige rondgaande ploegen van 60 jaar oud tot grote, moderne 4-scharige wentelploegen. To taal zullen er circa 25 tractoren met ploegen aan de start ver schijnen, waarvan 15 oldtimers en 10 moderne combinaties. Verder zal er een demonstra tie paardenploegen gehouden worden, combinaties met 1- of een 2-span paarden die een ke uitstapjes. Eenzaamheid is een bekend begrip onder 50-plussers. "Vroeger heet te het de ouderensoos, maar dat klinkt zo oubollig," lacht Jan Louwerse van de stichting senioren Reimerswaal. “Het is een leuke groep en iedereen is welkom," aldus organisator Jan Louwerse. 27 augustus is het bingo, 3 september zijn er spelletjes met pannenkoeken, 10 september in Hofchrunin- gen line dansers, 24 septem ber is er weer een spelletjes middag et cetera. te brengen over de natuur. De Deltawagen heeft echt meer waarde. Voor de kinderen zijn er allerlei spelletjes, zoals on- derwatermemory en zandte- kenen en we hebben allerlei bijzondere vondsten. Kinderen kunnen hier hun brevet voor onderwaterboswachter halen, als ze alle spelletjes gedaan hebben. En ‘s nachts is het hier heerlijk rustig: dan hebben we alleen het water en de wind. Je gaat ook de mensen her kennen die hier 's ochtends als eerste langskomen: een zee visser op een scooter om 6 uur. Het is een heel ander ritme dan thuis. Volgend jaar schrijven we ons weer in hoor." 1-scharige ploeg trekken, zul len hieraan deelnemen. Deze dag begint om 10.00 uur met de instructie en oefenmo gelijkheid voor de ploegers. Om 12.00 uur word de wed strijd geopend. Het startsein voor de wedstrijd is om 12.15 uur. Om ca. 17.00 uur wordt de prijsuitreiking verwacht. De toegang is gratis. De beoordeling van het ploeg- werk gebeurt door een deskun dige jury. De beste moderne ploegers worden volgend jaar naar de Nederlandse Kampi oenschappen afgevaardigd. GOES - Kookboekenschrijfster Natascha van der Stelt komt zaterdag tussen 14.00 en 16.00 naar boekwinkel Het Paard van Troje in Goes. Kom proe ven hoe het gebak uit haar nieuwe boek 'Natascha Bakt’ smaakt. Alles is suiker- en tar- wevrij. Laat je verrassen in de boekwinkel. In Amemuiden zijn ze 60 jaar geleden op 7 augustus ge trouwd, Piet Meerman (84) en Rina Boone (84). Ze gingen in ‘s-Heer Hendrikskinderen wo nen en later in Goes. Het echt paar kreeg twee kinderen, vier Het volledige programma www.eenbunderkunst.nl gierigheid en vragen oproept. Een plek ook waar dromen de kans krijgen om te groeien. Bijzonder is ook de presenta tie van het scholenproject fol lies waarin 200 leerlingen van drie Goese middelbare scholen landschappen van hun droom- bouwwerken op schaal laten zien.In alle vier weekenden van de expositie zijn bijzonde re activiteiten gepland. KRUININGEN - Elke dinsdag middag, tussen 14.00 en 16.30 uur, zijn er in Ons Dorpshuis Kruiningen voor senioren leu ke activiteiten. Tijdens de Kom uitje huis-middagen worden er spelletjes gespeeld, gekookt en er is bingo, maar ook leu- Tot half september staat de Deltawagen aan de Plompe Torenweg. De Delta wachters heten iedereen van harte welkom tussen 10.00 en 17.00 uur en nemen voorbij gangers en bezoekers mee in de verwondering over de bijzondere natuur en geven hen wat meer inzicht. Er is informatiemateriaal en bezoekers leren dat de natuur onder water heel kwetsbaar is. Het is belangrijk die te beschermen. Visserij, verstoring, vervuiling, zandhonger en klimaatverandering zetten de natuur hier onder druk. ‘S-HEER ARENDSKERKE - Elf kunstenaars en drie scholen presenteren hun werk van 24 augustus tot en met 15 sep tember bij een Bunder Kunst. De tuin is vrij toegankelijk tel kens van vrijdag tot en met zondag. De opening is zondag 25 augustus om 14.00 uur. Fol lies zijnschijnbaar nutteloze en bizarre bouwwerken, on conventioneel en nauwelijks geschikt als onderkomen. Een plek die mogelijk beschutting biedt, maar tegelijk nieuws- WOLPHAARTSDIJK - Kees Ca- tsman en Nel Bouwhuis uit Wolphaartsdijk brachten de afgelopen week dag en nacht door in en rond de Deltawa gen en ze leren steeds meer van het gebied om hen heen. "Ik ontdekte zelfs een patroon in hoe de koeien hierachter op de inlagen lopen,” vertelt Nel. "Kijk, nu lopen ze linksom in een rijtje achter elkaar door het gebied. Maar 's avonds lopen ze in tegengestelde richting. Geen idee waarom, maar het is zo!" Het is de eerste keer dat Kees en Nel als Deltawachter fun geren, maar ze ontvangen de bezoekers alsof ze nooit iets anders gedaan hebben. In het dagelijks leven hebben ze sa men een eigen bedrijf, met dagbesteding, arbeidstraining en coaching. Zelf wonen ze aan het Veerse Meer en daar heeft de het water weer een heel andere dynamiek. "Dit is onze vakantie,” vertelt Nel. “We lazen deze oproep en wa ren meteen enthousiast. Dit is helemaal ons ding. Het is goed voor Natuurmonumenten en we vinden het contact met de mensen hartstikke leuk. Het is ook belangrijk om kinderen dingen te leren over de na tuur en dat gaat hier op een speelse manier. Zelf leren we trouwens ook van alles. ‘Hoe oud wordt een zeemeeuw ei- Voor het Zeeuws kampioenschap ploegen treden de beste Zeeuwse ploegers aan bij landbouwbedrijf Parievliet-Agro Fredericapolder aan de Frederikaweg in Rilland. Dat doen ze zaterdag 24 augustus. Een Duits gezin speelt ‘onderwatermemory,’ er is een groepje aan het picknicken en één jongetje wil telkens door de tele scoop kijken. Het is gezellig druk rondom de prachtig beschil derde Deltawagen van Natuurmonumenten, op het parkeer- terreintje bij de Plompe Toren. genlijk?’ vroeg een bezoeker van de week. We hadden geen idee, want sommige dingen moeten we ook uitzoeken. Nou? Ik ontdekte dat die dieren wel dertig tot veertig jaar oud kunnen worden. Nooit gewe ten.” Nel en Kees ontvingen in de afgelopen week tussen de 75 en 100 bezoekers per dag: Italianen, Fransen, Spanjaar den, Engelsen, Belgen en Duit sers. "De voertaal is meestal Engels. En Kees spreekt het best Duits. Al zijn er ook steeds kleinkinderen en inmiddels drie achterkleinkinderen. Wet houder Alssema kwam het ju bilerende paar feliciteren. Het bruiloftsfeest werd zaterdag gezellig gevierd met familie, vrienden en kennissen. Goes - Het eerste snel- laadpunt van McDonald's en Vattenfall in Zeeland is in gebruik genomen bij McDonald’s restaurant Goes. McDonald’s breidt het aantal snellaadpun- ten uit, nu met de negen de van de circa 170 snel- laadpunten die de komende drie jaar ge plaatst worden op alle McDonald’s locaties met een McDrive. Binnen een half uur kunnen elektri sche rijders hun auto op laden met groene stroom van windmolens.

Bevelander | 2019 | | pagina 5