WONEN II Maak gebruik van NVM Open Huizen Dag Zo haal je meer uit de bezichtiging HUIZEN I I I 2019 cp NVM Durf te vragen Begin bij de hypotheekadviseur Maak een checklist Informeer naar het energieverbruik Neem een kijkje in de cv-kast Vergelijk je woonwensen Laat je adresgegevens achter Hoe zit het met de rest van de WE? 4^ Neem gereedschap mee - NVi di I 4 SO ma art De NVM Open Huizen Dag is voor woningzoekers een prettige manier om de woningmarkt te verkennen. Zaterdag 30 maart tussen 11.00 en 15.00 uur zijn in Nederland duizenden huizen te bezichtigen. Ook in deze regio houden veel woningverko- pers open huis. Makelaarsvereniging NVM organiseert de Open Huizen Dag twee keer per jaar. Het biedt verkopers de mogelijkheid hun huis in de etalage te zetten. En woningzoekers kunnen zo in korte tijd en op vrijblijvende en laagdrempelige wijze een kijkje nemen in diverse huizen. Maak daar vooral gebruik van, want het is in deze krappe woningmarkt met stijgende hui zenprijzen noodzakelijk om je grondig te oriënteren. Ben je op zoek naar een andere woning, maar zit je nog in de oriëntatiefase? Weetje nog niet wat voor woning precies bij je past? Voel je dan vrij om zaterdag aan te bellen bij de woningen die meedoen aan de NVM Open Huizen Dag. Het verbreedt immers je horizon door veel huizen te bezichtigen, óók de woningtypes waar je mogelijk niet in eerste instantie aan denkt. Door binnen te kijken en te praten met de bewoners krijg je een goede indruk van het huis en de omgeving. Zo leer je ge lijk watje écht belangrijk vindt aan je toekomstige woning en kun je prioriteiten aanbrengen in je wensenlijstje. meetlint mee, een mobiele telefoon voor het maken van wat foto's. Overdrijf dit nietje bent slechts aan het oriënteren en je hoeft dus niet meteen een vochtmeter in de kruipruimte te hangen of met een schroevendraaier de kozijnen te inspecte ren op houtrot. Wordt het een luxe appartement met weinig onderhoud of toch een gezinswoning met tuin? Of geeft de prijs en je budget de doorslag? De NVM verwacht zaterdag op deze 22e editie van de NVM Open Huizen Dag 85.000 bezoekers, ongeveer evenveel als tijdens de edities vorig jaar. De ervaring leert dat meedoen zin heeft. Statistieken wijzen uit dat huizen die meedoen aan de Open Huizen Dag sneller raken verkocht. Bovendien kan de open dag voor huizenverkopers veel informatie opleveren hoe hun woning in de markt ligt. Ook voor woningzoekers biedt de Open Huizen Dag voordelen. Je hoeft geen afspraken met makelaars te maken voor bezichtigingen. En je kunt op een effici ënte en ongedwongen manier meerdere woningen in een paar uur tijd bezichtigen. Vaak is de eigenaar van het huis aanwezig, die je tijdens de rondleiding alle ins en outs over de woning kan vertellen. Heb je een huis op het oog? Laatje dan deskun dig adviseren in het aankooptraject door een aankoopmakelaar. Met deze tips haal je als woningzoeker het onderste uit de kan op de NVM Open Huizen Dag en alle bezichtigingen die je daarna nog gaat doen. ^^F Hét voordeel van een rondleiding door de bewoners zelf in plaats van een makelaar is dat bezoekers ook antwoord kunnen krijgen op vragen die ze een makelaar niet kunnen stellen. Pak die kans! Hoe gaan de buren bijvoorbeeld met elkaar om? Waar laten ze de hond uit? Wonen er veel kinderen in de buurt? En hoe lang schijnt de zon zomers én ‘s winters in de tuin of op het balkon? TJF De zoektocht naar een geschikte woning begint ui teraard met een advies van de hypotheekadviseur. Onderzoek watje kunt lenen, desnoods via een rekentool op internet, en bedenk watje maximaal kwijt wilt zijn aan maandlasten. Staar je niet blind op de rentepercentages van de banken en de vraagprijzen van de woningen op fun- da, maar bedenk ook wat het kost om een woning deels te verbouwen. Een checklist met je woonwensen biedt houvast tijdens een bezichtiging. Noteer daarin bijvoorbeeld hoeveel slaapkamers je wenst, de ligging van de tuin en welke inbouwapparatuur je wenst in de keuken. Vergelijk je wensenlijst met die van je partner en de rest van het gezin. Op de website van de NVM kun je ook een checklist downloa den die je tijdens of na elke bezichtiging kan invullen met de pluspunten en minpunten van alle huizen die je bezoekt. ^^F Vraag de huidige bewoners wat ze allemaal hebben gedaan om het huis te isoleren en energiezuinig te maken en wat ze nog zouden willen als ze er blijven wonen. Informeer gerust naar de hoogte van hun energierekening en hoeveel de zonnepanelen op hun dak jaarlijks opleveren. Een bezichtiging is niet compleet zonder een kijkje in de cv-kast. Standaard vraagje uiteraard naar de leeftijd van het apparaat en het jaarlijkse onderhoud. Infor meer dan meteen of de huidige bewoners al eens hebben nagedacht hoe ze hun woning in de toekomst gasloos zou den kunnen maken. Hebben ze al eens aan een zonneboiler 'I IU Knoop tijdens de bezichtiging een gesprek aan over de woonwensen van je gastheer- of vrouw. Wat zijn hun woonwensen eigenlijk en waarom willen ze verhuizen? Het helpt je met het ordenen van je eigen prioriteiten. Mogelijk hebben ze in het verleden al eens een verbouwing overwogen zoals een uitbouw in de tuin en liggen er nog offertes voor een serre of een dakkapel, wie weet. ^^F Het is gebruikelijk om na afloop van een bezichtiging op de NVM Open Huizen Dagje gegevens achter te laten. Dat doe je vrijwillig. De verkopende makelaar kan zo contact met je opnemen om te vragen watje van het huis vindt en je vertellen of er meer kapers op de kust zijn. gedacht en naar subsidies geïnformeerd? Mogelijk zijn er al initiatieven in de buurt om aangesloten te worden op een warmtenet of zijn er buren met een warmtepomp en hoe bevalt hun dat? ^^F Als je een appartement bezichtigt, vergeet dan niet door te vragen over de Vereniging van Eigenaren (WE) waar je als koper automatisch lid van wordt. De ene WE is de andere niet en het standaard antwoord dat de vereniging actief en financieel gezond is, zegt niet zoveel. Wat zijn de huisregels en hoe zit het met de toekomstplannen van het bestuur? Is er een meerjarenonderhoudsplan? Het is aan jou om te ontdekken er wel genoeg geld in kas om alles met je toekomstige buren te bekostigen. ^^F Serieuze woningzoekers nemen in hun bagage een

Bevelander | 2019 | | pagina 30