In de Zorg kom je vooral jezelf tegen’ De Bevelander r Van 11 tot en met 16 maart openen organisaties hun deuren in de week van Zorg en Welzijn "VOOR DEZE OPLEIDING IS VEEL DISCIPLINE EN ZELFSTANDIGHEID NODIG" OPEN DAGEN SCALDA WOENSDAG 6 MAART 2019 Marit Jansen van Galen I I Proeftuin Ondanks dat de dames veel hebben geleerd tijdens hun stage, hadden ze graag vaker een kijkje willen nemen op een andere afdeling. De Proeftuin, een initiatief van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis, biedt deze mogelijkheid. Het initiatief is in september 2018 op gestart door onder andere Sylvia Maas. "De Proeftuin heeft vier groepen onder zich. De eerste groep zijn de trainees. Dit zijn mensen die net klaar zijn met hun Mbo of Hbo. Zij krijgen een tra ject aangeboden van twee jaar waar bij ze ongeveer drie tot vier maanden op een afdeling werken. Op die manier doen ze ervaring op. De tweede groep is de flexpool. Dit zijn verpleegkundi gen die van binnen of buiten het zie kenhuis solliciteren. Zij werken acht uur per week of vierentwintig uur." Daar naast heeft de Proeftuin ook een groep studenten onder zich. Dit zijn derde of vierdejaars Mbo of Hbo studenten. "Je moet dit zien als een soort vakantie- baan. Bij deze baan kunnen ze het hele jaar door werken. "Via deze weg geven we de studenten de mogelijkheid om er achter te komen wat er in het zie- van je verwacht datje meteen mee kan draaien. Dit was even wennen, want voor je gevoel heb je nog te weinig kennis meegekregen.’’ Tijdens het de len van ervaringen merken de dames dat het werk zwaar is. Lisanne: "In het begin schrok ik erg als ‘het alarm’ afging en er een spoedgeval binnenkwam. Je moet snel en adequaat handelen. Dit kan heftig zijn.” kenhuis te zien is. Niet iedere student verpleegkunde komt in het ziekenhuis terecht voor een stage. Voor hen is het juist leuk om op een laagdrempe lige manier kennis te maken met deze wereld.” Sylvia is er van overtuigd dat je veel kan leren door gewoon mee te kijken met ervaren werknemers. Op de afdeling Chirurgie waar Demi stage liep, kreeg ze de mogelijkheid aanwezig te zijn bij operaties. "Ik heb bij negen operaties meegekeken. Van keelaman- delen tot een grote darm operatie. Alles kwam voorbij.” Om specialisten aan het werk te zien, laat een grote indruk ach ter. Zij bevestigd datje door meekijken met professionals veel kan leren. Dit bevestigen haar klasgenoten meteen. De dames leggen uit dat ze als persoon verandert zijn. Natalia: "Naast stage hadden we allemaal een baan in de zorg. Soms was mijn dienst in het zie kenhuis afgelopen en moest ik meteen door naar mijn andere werk.” Demi: "Ik kreeg ooit de vraag wat ik het meest te genkwam op mijn stage.” Lachend gaat ze verder: "Mijn antwoord was: In de zorg kom je vooral jezelf tegen” De da mes schieten in de lach, maar niemand ontkent dit. Enthousiast Sylvia legt uit dat er regelmatig geëva lueerd wordt binnen de groepen. "We vinden het belangrijk om te weten wat ze van de Proeftuin vinden. Of ze het nog steeds naar hun zin hebben en of het is wat ze er van hadden verwacht. Tot nu toe zijn de mensen erg enthou siast." Op de open dagen van verschil- Evenementen Tijdens de week van Zorg en Welzijn worden er meerdere evenementen ge- organiseerd. Op de site is een evene mentenkalender te vinden. Hierbij vul je een postcode in, sector en soort eve nement in. Zeeuwse organisaties staan die week klaar om uitleg te geven over hun werk. De evenementen zijn niet allen geschikt voor studenten, maar ook voor mensen die van baan willen veranderen. Zorg en Welzijn biedt veel verschillende beroe pen en mogelijkheden om je te ontwik- - kelen. Een baan in de Zorg en Welzijn is meer dan alleen werken. Je kunt echt iets voor een ander betekenen. Wat wil je later worden? Deze vraag beantwoord je als klein kind meestal in een vriendenboekje. In die boekjes verschijnen de standaard antwoorden: brandweerman, juf, politieagent óf zuster. Richelle, Evelien, Demi, Ans, Lisanne en Natalia wisten al heel vroeg dat ze ‘zuster’ wilden worden. Nu zitten de dames in hun derde jaar van de opleiding Verpleegkunde op Scalda. In week elf van het jaar 2019 kunnen mensen kennismaken met Zorg en Welzijn. In het hele land zijn er evenementen over leren en werken in de sector. Een speeddate met een profes sional, inspiratiemiddag bijwonen of een Meet&Greet is allemaal mogelijk. Tijdens deze speciale week krijgt iedereen de gelegenheid te ontdekken waar hun hart en mogelijkheden liggen. Misschien zijn dit wel de eerste stappen in Zorg en Welzijn. ir- :el n- Richelle, Demi, Lisanne, Ans, Natalia en Evelien oefenen tijdens de praktijklessen op elkaar. Daarbij gebruiken ze verschillende attributen uit de zorg FOTO: MARIT JANSEN VAN GALEN Jat in in- jke en De lat :o- en en iet an ke Me jl- nd d- Ve an rt, Op donderdag 21 maart vindt er een informatie avond plaats op de locatie in Goes. Tijdens deze avond kun je meer te weten komen over de opleiding Verpleeg kunde. Op de website van Scalda is meer informatie te vinden over de opleiding, toelating en de kosten. ae- net re- ?us jen en. in- m- lijk we es- len aat lat. 3or in lende scholen zijn er werknemers van het ADRZ aanwezig om over de Proef tuin te vertellen. Leerlingen weten door deze uitleg wat de mogelijkheden zijn na hun opleiding. Op 1 maart is de tweede lichting van de Proeftuin gestart. "De mensen uit de eerste lichting waren zo positief. Er zijn zelfs al een aantal op afdelingen aan genomen." De afdelingen binnen het ADRZ zijn ook positief over de Proef tuin. "Officieel zijn de trainees geen leerlingen meer. Ook al zijn ze gediplo meerd, toch moeten ze nog veel leren. Dit leer je het beste in de praktijk. Dit is goed voor een afdeling. Ze moeten uit leggen waarom je iets doet en bepaal de handelingen verricht. Dit houdt de verpleegkundige die er al werken ook scherp. Daarnaast leren ze weer van de trainees omdat zij nieuwe inzichten met zich mee brengen." REGIO - In een lokaal op de tweede ver dieping zitten de toekomstige verpleeg kundigen in een halve cirkel. Alle zes net vier weken terug van hun stage, dit is in het derde jaar een onderdeel van de opleiding. Al kibbelend over het be toog wat ze die week moeten houden over een maatschappelijke vraag in de zorg, is de conclusie dat het best moei lijk is allemaal. Natalia (20) en Lisanne (18) waren ‘collega stagiaires', beide da mes liepen stage op de afdeling Interne Geneeskunde in het Ziekenhuis. Demi (19) liep stage op de afdeling Chirur gie en Richelle (18) koos voor een uit dagende stage op een afdeling in een verpleeghuis. Eve lien en Ans besloten om stage te lopen in Spanje. Evelien in een Ziekenhuis en Ans in een Spaans verpleeghuis. Ans: "Veel keuze wat betreft stage was er ei genlijk niet. Onderling kon je nog ruilen van afdeling, maar meestal werd je ge plaatst en daar moest je het mee doen." Natalia bevestigd dit: "We kregen wei nig uitleg over de afdelingen, hierdoor werd je in het diepe gegooid." Aan de ene kant was dit een nadeel voor de dames, aan de andere kant een uitda ging. "Voor deze opleiding is veel disci pline en zelfstandigheid nodig. Je komt terecht op een afdeling met ervaren artsen en verpleegkundigen. Er wordt

Bevelander | 2019 | | pagina 35