Slag om de Schelde groots herdacht I Ouders gezocht! Eelke de Jong vertrekt Voedselbank geholpen Bachconcert op nieuwjaarsdag I «F De Bevelander 75 jaar bevrijding Zeeland 9 'S BROCANTE 'flg VRIJHEIDSVIERINGEN STARTPUNT TERNEUZEN WERD OP 31 AUGUSTUS 1944 BEVRIJD WOENSDAG 26 DECEMBER 2018 k Leon Janssens GOES - Onder de titel "Een ge lukkig nieuwjaar met Bach” is op dinsdag i januari het tradi tionele Nieuwjaars-Bachcon- cert op het Marcussen-orgel in de Grote of Maria Magda- lenakerk in Goes. Uitvoerende is de stadsorganist van Goes, fiets hebben om naar school te gaan of niet mee kunnen op een school- of studie reis of geen buitenschoolse activi teiten kunnen doen. Deze kin deren staan letterlijk aan de zijlijn. Het motto van de stich ting is: “Alle kinderen mogen meedoen, want nu meedoen is straks meetellen." Stichting Leergeld bestaat uit vrijwilligers en is voor haar werk afhankelijk van financiële ondersteuning door gemeen tes, serviceclubs, particulieren en ondernemingen. Het helpt gezinnen waar het inkomen Ben de Reu, gedeputeerde van Zeeland en voorzitter van de Stuurgroep Slag om de Schel de, zei in zijn openingswoord. "Wij moesten eerst met con crete plannen komen, de start in Terneuzen dus, en hoe die in te vullen, hoe aan geld te ko men?" Om verder te gaan met: "Wij hebben contact met het Nationaal Comité en met de Canadese ambassade in Ne derland. De landelijke aftrap in Terneuzen kost 450.000 euro. De provincie Zeeland geeft 300.000 euro en de gemeen te Terneuzen en het Nationaal Comité 4 en 5 mei dragen alle bei 100.000 euro bij. Dan schiet vanuit militair oogpunt be langrijke Slag om de Schelde herdenken en bij een breder publiek bekend maken. Er is voor Terneuzen gekozen van wege de ligging aan de Wes- terschelde zodat de bezoekers vanaf het Veerplein getui ge kunnen zijn van de grote vlootshow door de Koninklijke Marine. Op het Veerplein, fes- tivalterrein, kunnen bezoekers in de aldaar geplaatste contai ners informatie opdoen. Arno van Wijk. Op het pro gramma staat orgelmuziek van Johann Sebastian Bach, zoals het “grote” Praeludium und Fuge in e-moll, maar ook enkele kleinere koralen uit het Orgelbüchlein en de be kende "Dorische" ToccataDe kerk wordt tot een aangena me temperatuur verwarmd. Het concert begint om 16.00 uur, entree is gratis. Voor meer informatie: www.muziekindegrotekerk- goes.nl. beneden de 120 procent van het bijstandsniveau ligt. Wil de organisatie ook in de toe komst gezinnen kunnen blij ven ondersteunen, dan is extra steun hard nodig. Dat kan door ‘adoptie' ouder te worden of met het hele gezin elke maand of eenmalig een (klein) bedrag beschikbaar te stellen voor de kinderen uit die gezinnen waar nauwelijks financiële middelen zijn. Helpen kan via www.leer- geld.nl/oosterschelderegio/ adopteer-een-leergeldkind/l of info@leergeldoosterschel- deregio.nl. Vrijheidsmaaltijd De gemeente zet zich ook in voor een Vrijheidsmaaltijd met gasten uit alle provincies van Nederland, liet de burgemees ter van Terneuzen, Jan Lonink, weten. Een vraag, die nog bleef hangen was: Komen Koning Willem-Alexander en koningin Maxima? "Dat kan ik nog niet beantwoorden", aldus het tac tische antwoord van gedepu teerde Ben de Reu. er niet veel geld over om ook nog lokale activiteiten te orga niseren. Hiervoor is de stuur groep naarstig op zoek naar sponsoren." GOES - In één van de mooi ste monumentenpanden van Goes, aan de Grote Kade 44, huist sinds kort een nieuwe winkel met een stijlvolle mix van nieuw en brocante. Alleen al de inrichting van dit bijzon dere pand uit 1555, met alle goed bewaarde details, maakt een bezoek de moeite waard. KAPELLE - Op vrijdag 11 janu ari 2019 neemt directeur-be- stuurder Eelke de Jong van zorginstelling Cederhof in Ka- pelle officieel afscheid van de organisatie. De Jong werkte dertig jaar als bestuurder en gaat met pen sioen. Wie De Jong persoon lijk de hand wil schudden, kan dat die middag tijdens een af scheidsreceptie van 16.30 uur tot 18.00 uur in Cederhof. Ie dereen is welkom. Belangrijk Deze herdenking wordt door de NOS de hele dag live uit gezonden. De belangrijke Slag om de Schelde heeft lang niet de bekendheid gekregen die hij verdiende. Het accent lag meer op Market Garden. Maar belangrijk voor de geallieerden was de verbinding over water met Antwerpen. In november 1944 voer het eerste konvooi over de Westerschelde naar Antwerpen. Met het startmo ment willen de provincie Zee land, het Nationaal Comité en de gemeente Terneuzen de Bevrijding 1344 Hier trekken geallieerde Canadezen met tanks het bevrijde Wolphaartsdijk binnen waar de uitgelopen bevolking volop vlagt. Grote Kade 44 stamt uit 1555. GOES - Afgelopen vrijdag was het een drukte van belang bij de Voedselbank in Goes, 's Middags reikten de burge meesters van Goes en Rei- merswaal pakketten uit aan de leden van de voedselbank. Maar daarnaast waren ook le den van de Kiwanisdub Goes- de Bevelanden aanwezig, om speelgoedbonnen te schenken aan de kinderen van de Voed selbank Goes. "Dankzij het fundraisingproject van Kiwa- nisdub Goes-de Bevelanden GOES - In de Oosterscheldere- gio leven ongeveer 2.300 kin deren tussen de 4 en 18 jaar in een achterstandsituatie. Ge zinnen waar het elke maand opnieuw een gevecht is om de eindjes aan elkaar te knopen, waar het zonder hulp niet lukt om de schoolgaande kinderen te geven wat hun klasgenoot jes wel krijgen. Armoede komt ook in deze regio voor, al is het vaak niet zichtbaar. Stich ting Leergeld Oosterschelde- regio helpt zoveel mogelijk schoolgaande kinderen die het moeilijk hebben. Die geen In 2019 en 2020 viert Nederland dat het 75 jaar geleden is bevrijd en dat we sindsdien in vrijheid leven. De voorberei dingen voor een grootse viering van 75 jaar vrijheid zijn op allerlei plaatsen in ons land al in volle gang. Ook in Zeeland waar dinsdag 18 december de Stuurgroep Slag om de Schelde in Nieuwdorp een bijeenkomst hield. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei start de viering van 75 jaar vrijheid in Terneuzen. Rondom 27 januari 2020 wordt er stilgestaan bij de Holocaustslachtoffers. Op die datum in 1945 werd het vernietigingskamp Auschwitz bevrijd. Op 15 augustus 1945 eindigde de Tweede Wereldoorlog in Nederlands-lndië en daarmee in het gehele Nederlandse koninkrijk. Op 24 oktober 1945 werden de verenigde naties opgericht. De hierbij aangeslo ten landen zetten zich in voor vrede en vrijheid door internationale samenwerking. kunnen we tachtig kinde ren van de Voedselbank Goes een speelgoedbon ter waarde van 25 euro uitreiken," aldus commissielid Bas Steketee. Al bijna een kwart eeuw lang verzorgt de Kiwanisdub Goes- de Bevelanden op de tweede zaterdag in mei de Kiwanis Bloesem-oldtimerrit, waarvan de opbrengsten altijd aan kin- derdoelen worden geschon ken. Het motto van Kiwanis International is dan ook: "Ser ving the children of the world". NIEUWDORP - In aanvul ling op bestaande herdenkin gen en vieringen organiseert het Nationaal Comité 4 en 5 mei in samenwerking met de Stichting Coördinatie 75 jaar vrijheid een aantal grote eve nementen. Bij de organisatie daarvan zoekt het Nationaal Comité de samenwerking met provincies, gemeenten en or ganisatoren van herdenkingen en vieringen. Voor landelijke start van de viering van 75 jaar vrijheid en 75 jaar na de slag om de Schelde in Zeeland en West-Brabant komt men 31 augustus 2019 op de kades van Terneuzen en op de Wester schelde bijeen om de bevrij ding van Zuid-Nederland te vieren. WISSENKERKE - Motor en Autoclub de Zeeuwen houdt 29 december de Eindejaars puzzelrit. In schrijven kan van 13.00 tot 13.30 uur bij HCR De Kroon, Voorstraat 17 in Wissenkerke. Voor de be ginnende rijder aan deze puzzelrit, ontvangt u een eenvoudig reglement en een routebeschrijving met gemakkelijke op drachten en oriëntatie punten die onderweg ge zocht moeten worden. Onderweg zijn er oranje controle punten. Na af loop is er een bingo. >5

Bevelander | 2018 | | pagina 5