Serviceclub plant een Lustrum Linde Raad voor senioren Ons Dorpsleven opent Gelukzoekers welkom Wekelijks Taalcafé in de bieb I Symposium in stadhuis De Bevelander Bij Hoeve van der Meulen SINT DE LINDEBOOM STAAT SYMBOOL VOOR ZUID- BEVELAND KIWANIS CLUB IHH «B I WOENSDAG 28 NOVEMBER 2018 Ons Dorpsleven in 's-Gravenpolder gaat zaterdag weer open. 1 jtr* a> 2 Sint Nicolaas komt. de rol van de seniorenraad. Die gaf gevraagd en ongevraagd advies aan het college van b. en w. en de gemeenteraad. Zo adviseerde het over wonen, welzijn, zorg, minimabeleid. Symbool De lindeboom markeerde de grens tussen de bedijkingen en werd zo een symbool met een diepere betekenis voor dit gebied. Dit samenspel tussen mens en natuur is kenmer kend geweest voor de opbouw van Zuid-Beveland; de mens die bedijkte, waarna de natuur weer zand en slib aanvoerde voor de volgende bedijking. Door de jaren heen zijn er veel van deze oude bomen ver dwenen door ziekte, verkave lingen en wegaanleg. veiligheid maar ook sport en cultuur. Belangrijke reden voor de op richting destijds was de toena me van het aantal ouderen in Goes en omgeving. En het be lang van deelname van oude ren bij de ontwikkelingen van nieuw beleid. De gezamenlijke ouderenbon- Zeventiende eeuw Door de hoge ligging op een kreekrug behoort de omge ving van 's-Heer Abtskerke tot de langst bewoonde delen van Zeeland. De huidige boerderij dateert van het begin van de zeventiende eeuw. Toen Het oefenen met de Nederland se taal en nieuwe mensen te leren kennen. Ook is het een plek waar je ervaringen kunt delen. In het Taalcafé verbe teren bezoekers hun Neder lands. Dat doen ze door te praten met elkaar over het thema van die middagje kunt hier terecht met al je vragen over de Nederlandse taal. Ook leggen bezoekers hier nieuwe contacten. De eerstvolgende is 29 november. Locatie Sten- geplein 1. Meer info: biblio- theekoosterschelde.nl ring van een seniorenraad die dat wel doet. “In het verleden is gebleken dat een senioren raad het beste de belangen van alle senioren kan behartigen." De bonden zijn van plan bin nenkort, via de gemeente, een uitnodiging de deur uit te doen voor een informatieavond over de heroprichting van een se niorenraad. Tijdens die avond zullen sprekers het doel en de raad aan de hand van voor beeld uiteenzetten. Ook moet er op zoek gegaan worden naar bestuursleden. WISSENKERKE - Kinderen uit Wissenkerke mogen vrijdag 30 november Sinterklaas wel terusten wensen bij molen De Onderneming in Wissenkerke. Ze mogen een schoentje zet ten bij het bed van de goed- heiligman. De organisatie is in handen van de Dorpsraad van Wissenkerke. samen met Corrie den Dekker, de oud-beheerster, die nog altijd haar steentje bijdraagt. Wie wil kan die middag een kijkje nemen in het pand. Het gebouw werd vijftig jaar gele den in gebruik genomen. ‘S-GRAVENPOLDER - Na een grondige renovatie is Ons Dorpsleven in 's-Gravenpolder weer klaar voor gebruik. Bur gemeester Gerben Dijksterhuis heropent het dorpshuis zater- dagi december vanaf 14.00 uur ‘S-HEER ARENDSKERKE - Ge lukzoekers is de voorstelling van Barbara Kouwijzer, zon dag 2 december bij een Bunder Kunst aan de Panhoeveweg in ‘s-Heer Arendskerke. Een verhaal over oordeel en reke ningen die vereffend worden. Over liefde en levenslust. En de zoektocht naar vrijheid en geluk. Een nieuw begin, op de Kop van Zuid, mei 1950. Je volgt Lena en Martha, op het punt van vertrek naar New York met de Holland Amerika Line, le- Meer info: www. hetzeeuwselandschap.nl 'S-HEER ABTSKERKE - Histo risch gezien is het planten van grenslindes een eeuwenoude traditie voor Zuid-Beveland en uniek in Nederland. Sinds de eerste inpolderingen in de Middeleeuwen werden hier al lindes geplant als begrenzing van een polder en ambachts heerlijkheid. Nergens anders dan hier zijn plaatsen bekend waar dit gebeurde. der met een eigen reden om te vertrekken uit Nederland. Auteur en regisseur Willem Huijbreghs heeft de persona ges gebaseerd en opgebouwd uit elementen van zijn zeven tantes en zijn moeder, acht toen jonge vrouwen die alle maal de Tweede Wereldoorlog en de wederopbouw hebben meegemaakt en overleefd en daar hun verhalen bij hadden. De voorstelling begint om drie uur. Kaarten: www.eenbun- derkunst.nl. Zeeuwse Landschap in 2006 “d’oeve van Vermeule” aan kocht, was de monumentale boerderij geheel vervallen. Tientallen jaren lang waren het erf en de oude hoogstam- boomgaard aan de natuur overgelaten en daardoor over woekerd met braamstruweel. De laatste bewoner, Adrie van der Meulen, heeft zijn land grotendeels buiten de ruilver kaveling weten te houden. Daarmee is een authentiek landschap van kleine percelen en hollebollige weilanden be waard gebleven. Serviceclub Kiwanis Goes-de Bevelanden bestaat dertig jaar. Ter ere van dat lustrum planten de leden zaterdag 1 december een lustrum-linde op het terrein van Het Zeeuws Landschap bij Hoeve van der Meulen aan de Zuidweg 30 in ‘s-Heer Abts kerke. Dat gebeurt rond half elf door Martin Hemminga di recteur van Het Zeeuws Landschap en burgemeester Gerben Dijksterhuis van de gemeente Borsele. verantwoorde locaties om te planten. Aan de planting gaat veel overleg vooraf. Je kunt niet zomaar een boom plan ten. Overleg met gemeentelij ke overheden, de rijksoverheid. Het Zeeuws Landschap of de grondeigenaar moet uiteinde lijk leiden tot toestemming om een boom te mogen planten. GOES - De ouderenbonden in Goes zetten serieuze stappen om opnieuw een seniorenraad in het leven te roepen. Die was er eerder van 2004 tot 2009, maar ging toen op in de huidi ge Adviesraad. Dat is een onafhankelijk or gaan dat het gemeentebestuur van Goes voorziet van haar mening. En dat is anders dan den (ASG, KBO, PCOB, NBPPen FNV) vinden dat de Adviesraad geen goede afvaardigingen is w noodzaak van een senioren voor het vertegenwoordigen van de behoeftes die leven bij de ouderen. Om die reden plei ten ze samen voor herinvoe- Kiwanis is een wereldwijde organisatie, verenigd in lokale serviceclub die zich inzet voor de medemens. De aandacht van de leden van de Kiwanis Goes-de Bevelanden gaat daarbij in het bijzonder uit naar het welzijn en de ontwikkeling van kinderen. Maar ook de Lindenbomen traditie neemt gezien het Zeeuwse karakter, een speciale plek in binnen onze club. Tachtig bomen Sinds haar oprichting in 1986 houdt serviceclub Kiwanis Goes-de Bevelanden zich bezig met het in ere herstellen van dit historisch gebruik. De nieu we leden planten inmiddels dertig jaar lindebomen voor behoud van de natuur en cul tuur. Bij bijzondere gelegenhe den wordt er namens de club geplant, of wordt er een oude re boom met hulp van cluble den verplant indien de boom dreigt te verdwijnen. Er zijn in de dertig jaar inmid dels tachtig bomen geplant, natuurlijk zoveel mogelijk op historische of markante punten in het landschap. In samenspel met natuurorga nisaties wordt gekeken naar Deze boom is ontstaan uit een twijgje van de beroemde Vier Linden bij 's-Gravenpolder en staat er als een koning bij. FOTO: JvdH. HEINKENSZAND - Biblio theek Oosterschelde houdt iedere donderdag van 14.00 tot 15.30 uur, in samenwer king met Taalclub Borsele, een Taalcafé in de Bibliotheek in Heinkenszand. Het Taal café is een goede plek om te GOES - De werkgroep Cul tuur Historie van het Ko ninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen houdt zaterdag 8 december om 13.30 uur een symposium met als titel 'Draait alles om de Randstad’. Naar een multiregionaal per spectief op de geschiede nis van Nederland. Het symposium vindt plaats in stadhuis Goes. Aanmelden kan via info@ hkdebevelanden.nl Redactie

Bevelander | 2018 | | pagina 3