Het onderzoek is uit de hand gelopen’ Passie voor Peeland van Lau Eikenhout: ‘t Gat bij Kats 1 1 1 W r*wc De Bevelander Drie verdwenen boerderijen T COLOFON DE BEVELANDER TYPISCH DAT ZE ALLE DRIE DOOR BRAND WERDEN GETEISTERD HET EINDE VAN DE HOEVE MOS A Ml bJgÜcoM za zmm uuLps t mtekj AAè- IM Mot 1 WOENSDAG 21 NOVEMBER 2018 o Carrie Frederiks YERSEKE - "Dat stamboomon derzoek is een beetje uit de hand gelopen”, begint Haaij grinnikend aan zijn uitleg, “maar primair was ik nieuws gierig naar de relatie tussen de eigenaren van de boerderijen van Wemeldinge en Yerseke. Mijn opoe is geboren op hoe ve Keizersweel. Die boerderij ligt er overigens nog steeds. In KATS - "Altijd interesse in Kats en vooral de geschiedenis van Kats. Indertijd heb ik nog me dewerking verleent aan het boekje ‘Dialect op Noord-Be- veland', samen met mevrouw EJ. van de Broecke-de Man, vooral voor het vertalen van woorden en uitdrukkingen." Lau schrijft voor het dorpsblad Katse Babbels en jaren terug schreef hij, in dialect, over het bekende bootje van Katseveer, de loop van de geschiedenis heeft die hoeve natuurlijk ver schillende eigenaren gehad en een ervan was afkomstig van een van die boerderijen van Yerseke. Weer een andere ei genaar verkocht Keizersweel en kocht één van de hoeves in de Yerseke Moer. Naast hoeve Keizersweel lagen nog twee oude hoeves, die allang ver dwenen zijn. Daar woonden mensen die gerelateerd zijn Brand "Een van de boerderijen wordt al in vijftienhonderd zoveel genoemd. Die noem ik hoeve A, want een naam heb ik niet kunnen achterhalen. Tijdens een hevig onweer in 1851 werd die door de bliksem getroffen en is afgebrand. De eigenaar heeft met het verzekerings geld een nieuwe boerderij ge bouwd. Dat is hoeve Werklust, die kennen de mensen uit de omgeving nog wel, dat stond vroeger met grote letters op de schuur. Toen Meulenberg daar pachter was, is die in één jaar twee keer afgebrand. De eerste keer was in het voor jaar van 1893. Hij werd heel snel weer opgebouwd, maar brandde in het najaar van het zelfde jaar weer af. Wat bleek, de toen zeventienjarige zoon van pachter Meulenberg had de boerenwoning in brand een pontveer dat van Kats naar Katseveer op Zuid-Beveland voer. Onder de titel "Mee 't Bootje naer-over”. Op 30 sep tember i960 kwam er een eind aan het veer Kas-Kasse- veer. Dat veer bestond al sinds 1809. Tot 1 oktober i960 dus, want toen werd de Zandkreek- dam geopend en wat voor de mensen van Noord-Beveland een feestelijke dag was, was voor de veerman een zwarte aan twee van de drie hoeves in de Yerseke Moer. In mijn familiegeschiedenis zit dus een relatie met die hoeves.” gestoken. De zoon is opgepakt en vastgezet in Middelburg. Daar is ook een proces-ver- baal over. Hij werd echter niet veroordeeld maar werd opgeborgen in een krankzin nigengesticht in Medemblik. Die jongen was dus niet in Rubrieksadvertenties E rubrieken@persgroep.nl T 0900-6743836 Krant gemist? Vul svp het formulier op de website in onder de knop Krant gemist of bel met 088-0561595 verenigingen waar ik speelde Spijkenisse, Middelburg, Kats, Colijnsplaatse Boys, ik volg ze nog allemaal. Op een rom melmarkt zag ik een boekje geschreven door Odink, hoofd der School in Kats. Je begrijpt dat het boekje even later van mij was en dan zoek ik uit hoe dat zat. Mijn passie voor Peel and is Kats, maar dat is een beetje dubbel. Als ik het oude Kats zie dan denk wat zonde dat het nu niet meer is zo als het ooit was. De verf blonk, de ramen blonken, dat vertrouw de van vroeger is weg. Je wist iedereen te wonen en kende iedereen bij naam en toenaam. Advertentieverkoop en media-advies E advertising.zeeland@persgroep.nl T 06 - 20 5414 55 Algemene voorwaarden en overige informatie (Zoals advertentietarieven en oplage) ga naar: www.persgroep.nl Voor overige redactiezaken: Frank Husslage frank.husslage@persgroep.nl 088-0136921 (niet voor krant gemist) Dit is een uitgave van de Persgroep Nederland BV. Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep. 1 pasgeboren kind tussen hen in, naar Walcheren gevlucht. Daar woonden zijn ouders. Ze hadden nog kans gezien hun huisraad aan de andere, Ka- pelse kant van het kanaal, on der te brengen. De strijd heeft maar kort geduurd maar toen Simonse terugkwam, bleek dat het huis tijdens de scher mutselingen tussen de Duit sers en de Fransen in brand was geschoten. Ze waren al hun spullen kwijt. Er is in de loop der tijden in de Yerseke Moer heel veel gebeurd." Adri Haaij heeft de geschiedenis van drie, inmiddels verdwenen boerderijen, in de Yerseke Moer onder zocht. Het schreef daar een artikel over dat in drie delen in De Spuije, het tijdschrift van de Heemkundige Kring De Bevelanden, wordt gepubliceerd. Het eerste deel stond in de zomeruitgave; de twee andere delen volgen. www.hkdebevelanden.nl Aan het eind van de vorige eeuw is het Kanaal door Zuid-Beveland drastisch verbreed en er kwam een nieuwe Postbrug. Hiervoor werd hoeve Werklust opgeofferd. Op de plaats waar Werklust stond is niets meer van de oude situatie terug te vinden. orde. Werklust is daarna toch weer opgebouwd. Frappant is dat ook de derde boerderij is afgebrand. De ligging van die hofstede was heel bijzon der en intrigerend want die lag ver van alle ontsluitings- wegen in het midden van de dag. Die laatste veerschipper was Kees Noordhoek. In de krant van die tijd liet hij in een vraaggesprek weten dat hij de eerste Zeeuw was die door het Deltaplan zijn beroep op moest geven. Geen wonder dat op de dag dat de dam officieel geo pend werd bij zijn veerhuis de vlag halfstok hing. Lau Eikenhout zat in het on derwijs en kwam na de kweekschool in Middelburg in Spijkenisse terecht. Later is hij in Middelburg gaan wonen. "Je verhuist maar Kats, je dorp, blijft bij je horen. Ik heb dat al tijd bijgehouden. Wat voetbal betreft geldt dat ook voor de Redactie i Bied je nieuws aan op de website via de knop Schrijf Mee. Bied je agendabericht aan via Agendaberichten Plaatsen De Roots van Adri Haaij liggen in Wemeldinge. Zoals zo vaak gebeurt tijdens het uitzoeken van de familiegeschiedenis stuitte hij daarbij op allerlei interessante randzaken, zoals een oude boerderij, Hoeve Keizersweel, in Wemeldinge die allerlei connecties had met de drie boerderijen in de Yerseke Moer. Lau Eikenhout achter exemplaren van Katse Babbels, die er al veel gemaakt zijn. "Ja, Kats dat bluuft. FOTO: Leon Janssens Hij woont in Middelburg maar zijn gedachten zijn vaak in Kats waar hij 31 januari 1944 werd geboren en er tot zijn 21ste jaar woonde, Lau Eikenhout. Hij is sterk betrokken bij Kats, actief met de Katse Dag twee keer per jaar, voetbalgeschiede nis en historie van Kats. Tweede Wereldoorlog Johannes Simonse was de laatste pachter van Werklust. Hij heeft er tijdens de oorlogs jaren gezeten. Er is hier in 1940 vreselijk gevochten. Ook rond de Postbrug waar Werklust lag. In die meidagen werd Si monse uit zijn boerderij gezet. Hij is toen op de motor, met zijn vrouw achterop en hun Moer. Die brand gebeurde in dezelfde tijd als bij die eerste hoeve; zo rond 1855. Typisch dat ze alle drie door branden werden geteisterd. Familieberichten Efamilieberichtenweekbladen@persgroep.nl T (o88)-oi37268 Zelf een familiebericht opgeven kan via de website www.familieberichtenonline.nl Kantooradres Edisonweg37E 4382 NV Vlissingen Bezorger worden? Meld je aan via krantjecontantje.nl Een van de hoeves lag, vreemd genoeg, hierbij deze rietput; ver van alle ontsluitingswegen en middenin de Yerseke Moer. FOTO: Carrie Frederiks Het mooiste vind ik de Doster- mocht er graag vissen, ‘s Mor- schelde bij Kats, bij het Gat. Dat gens vroeg in de stilte, mooi is ontstaan door een dijkval. Ik genieten." SPANJE.'

Bevelander | 2018 | | pagina 7