Fruitteeltmuseum in modern jasje Ffl I Ttoostdag Pelgrimswandelingen Wie heeft er plaats voor Kissyfur en Kicker? I Presentatie 9 Verhaal van de fruitteelt FF AFVAL OUDE RASSEN HARDFRUIT MET NAMEN ZOALS JUTTEPEER 1 I i 5 WOENSDAG 24 JANUARI 2018 Addie Leendertse: 'We gaan eind februari aan de slag. Om wat nieuws op te zetten vergt tijd, organisatie en voorbereiding.FOTO: Leon Janssens 1 Leon Janssens II Het Fruitteeltmuseum gaat de vaste expositie in een modern jasje steken om op een levendige manier het verhaal van de fruitteelt te kunnen vertellen. Het museumcafé wordt uitge breid om meer mensen te kunnen ontvangen en van nieuw meubilair voorzien. In de voortuin komt een gezellig buiten terras. Om die reden is het museum van 1 februari tot medio april gesloten. De in die periode geplande activiteiten onder meer cursussen, wandeltochten zullen zoveel mogelijk door gang vinden, indien noodzakelijk vanaf een andere locatie. Deze week is de laatste kans om de oude tentoonstelling te zien. ling Botanische kunst, Fruit in Beeld, van de Stichting Bota nische Kunstenaars in Neder land die voor deze tentoon stelling speciale tekeningen gemaakt. In verband met de herinrichting van het museum loopt de tentoonstelling niet tot 28 februari maar is woens dag 31 januari de laatste dag." Oude rassen In de museumtuin wordt de ontwikkeling in de fruitteelt getoond vanaf 1880 tot heden. Hier staan wel 170 verschillen de soorten oude fruitrassen, KAPELLE - Het Fruitteeltmu seum in Kapelle is uniek in Nederland. Zeker de formule met de museumtuin. Addie Leendertse (1964), locatie ma nager vertolkt het als volgt: "Er zijn wel veel proeftuinen zon der musea en er zijn musea zonder proeftuinen. Juist dat maakt het Fruitteeltmuseum in Kapelle uniek. Vorig jaar op 6 december bestond het Fruit teeltmuseum 21 jaar. Momen teel loopt nog de tentoonstel- Herinrichting De herinrichting van het Fruit teeltmuseum werd mogelijk door een schenking in 2016 verder. Deelname is gratis. Kijk voor meer informatie en een leslocatie in de buurt via www.seniorweb.nl/cursus- buurt of bel naar telefoon nummer 030 - 276 99 65. Fruitteeltmuseum Annie M.G.Schmidtsingel 1 Kapelle Woensdag en zaterdag geo- uur. den opnieuw ingedeeld en krijgen een andere bestem ming. Het streven is om 1 mei officieel weer open te gaan.” ZEELAND - Inwoners van de provincie Zeeland produceren jaarlijks gemiddeld 763 kilo huishoudelijk afval. Dat is 45 procent meer afval dan het In het hart van Zeeland ligt in Kapelle een bijzonder museum: het Fruitteeltmu seum. Het is een ontdekkingsreis van fruit en fruitteelt. Luiken, kijkkasten, authentiek gereedschap en werkende veilingklok zorgen voor een beleving voor jong en oud. In de grote museumtuin en boomgaard zijn verschillende teelt- en snoeiwijzen van oude rassen te zien. Gidsen vertellen over het kweken, enten en snoeien van fruitbomen. GOES - Het vrouwtje van dit leuke stel ging samenwonen met een allergische vriend, en toen kwamen Kissyfur en Kic ker naar dierenasiel De Bee- vlanden. Dat was even wen nen natuurlijk. Je ziet dit duo eigenlijk vooral als er geen 2018. Tijdens de estafette wordt er vanuit het zuiden van het land via drie routes naar het noordelijke Santiago gepelgrimeerd. Een van deze drie routes is de Route West. Deze start in Zeeland en gaat vervolgens via de provincies Zuid- en Noord-Holland naar Friesland. De route door Zeel and en de Zuid-Hollandse ei landen bestaat uit een vijftal rondwandelingen van 10 tot 18 kilometer. Er is een route in Sluis op 3 februari, op 10 fe bruari op Walcheren, 17 febru ari op Schouwen en op 23 fe bruari op Goeree-Overflakkee. Meer informatie en aanmel ding via www.santiago.nl klanten zijn en ja, zo kom je hier nooit weg natuurlijk. Ter wijl het echt leuke katten zijn. Geen allemansvriendjes, maar wel dol op elkaar en op hun baasjes. Informatie Dierena siel De Bevelanden in Goes of www.dierenasielgoes.nl GOES In 2018 organiseert het Genootschap van Sint Jacob samen met de Stichting Jabik- spaad Fryslan een camino-es- tafette door Nederland: de 'Camino der Lage Landen'. Het idee hiervoor ontstond in Friesland, geïnspireerd door het feit dat Leeuwarden in 2018 Culturele Hoofdstad van Europa is. Sint Jacobiparochie is voor menig pelgrim in Ne derland het beginpunt van de pelgrimage, maar tijdens deze estafette door alle zestien re gio’s van het Genootschap zal het Friese pelgrimsoord fun geren als eindpunt. De toch ten vinden plaats in de perio de van februari tot en met juli GOES De warmte van de feestdagen is al lang vervlo gen en de lente ligt nog ver in het verschiet. De tussenlig gende tijd is koud en kil. Het gemis van een dierbare wordt juist dan nog meer gevoeld. Daarom is deze periode bij uitstek geschikt voor een Troostdag. Een dag om die persoon te herdenken, die zo vaak in je gedachten is. Een dag om herinneringen te de len. We schreeuwen ons geluk vaak van de daken, maar bele ven ons verdriet in stilte. Dat is niet erg, maar soms is het ook heel fijn om over onze dierba- mensen hopen te begroeten. In de sfeervolle kamers van 't Westlicht, maar ook in de mooie binnentuin is van alles te zien en te ervaren en onder het genot van troost-eten vind omlijsting je letterlijk 'warmte'. Peter Goossens van Vereniging Col lega’s Zeeland geeft uitleg over het programma van deze lotgenotengroep voor actieve weduwen en weduwnaars. De middag duurt van 15.00 tot 18.00 uur en de toegang is gratis. Opgeven kan door een e-mail te sturen naar info@ uitvaartbezieling.nl die vroeger en nog heden daags worden geteeld. Oude rassen van hardfruit met na men zoals juttepeer zijn hier terug te vinden, maar er staan ook steenfruit, zoals krozen (pruimen) en kersen. Nostalgi sche vruchten zoals de moer bei, kweepeer, mispel en vij genboom zijn in de museumtuin terug te vinden. Fruit wordt hier biologisch ge kweekt. Ook kinderen gaan in de museumtuin op onderzoek uit naar het leven in de boom gaard. Met in de lente prachti ge bloesems en in de zomer zoete vruchten is er altijd wat te bewonderen in de tuin. ren te praten. Zondag 4 febru- voorgaande jaren, weer veel ari is er weer een Troostdag in Goes, voor iedereen die ooit iemand heeft verloren. Ont moetingen van mens tot mens staan centraal en het thema van deze middag is ‘Jij mag er zijn’. Muzikale wordt verzorgd door muzie- kensemble VIER! Lilian Bou- dewijn is ritueelbegeleidster en zal een verhaal vertellen. Indrukwekkend onderdeel van deze middag is het noe men van de namen van onze overleden dierbaren. Centrum 't Westlicht in Goes is opnieuw de locatie waar we, net als gevoerd met behulp van de Museummaker, een speciaal bureau voor inrichting van een museum. De vorige ten toonstelling heeft twintig jaar vanwege het 20-jarig bestaan gestaan. Diverse ruimtes wor- van 40.000.- van de Stich ting Vrienden van het Fruit teeltmuseum en een extra subsidie van 40.000 euro van de gemeente Kapelle. "De vrij willigers droegen door het or ganiseren van een rommel markt ruim 860 euro bij. Ook diyerse particulieren hebben bijgedragen. Verdere donaties pend van 13.00 tot 17.00 van particulieren en bedrijven zijn altijd welkom”, zegt Addie, www.fruitteeltmuseum. De herinrichting wordt uit- nl Hebt u een hobby waar u veel plezier aan be leeft? Met internet beleeft u nóg meer plezier van uw hobby. Denk aan handige filmpjes met tips, uitleg of ideeën van kenners. De vrij willigers van SeniorWeb hel pen u graag nóg meer plezier van uw hobby te beleven met internet. Kom gerust langs tijdens de Open Week sen/computerles-in-de- landelijk gemiddelde. Zeeland van 22 tot en met 28 januari, buurt of bel naar telefoon- is daarmee de provincie waar- dan helpen zij u persoonlijk nummer 030 - 276 99 65. in de hoeveelheid afval per inwoner het hoogst is. KAPÉLl Gerda van Wa- geningen, een populaire romanschrijvers van Ne derland, heeft al meer dan honderd streek- en fami lieromans op haar naam staan. ‘Het water komt’ is haar nieuwste roman en gaat over de watersnood ramp van 1953. Het verhaal speelt zich af in Nieuwer- kerk, Schouwen-Duive- land. In dit boek laat Gerda zien dat het water welis waar veel kracht heeft, maar dat mensen nog altijd sterker zijn. Zaterdag 27 ja nuari om 14.00 uur leest en signeert Gerda in Boekhan del Lectori in Kapelle. ALbnu ncftn ‘,“J

Bevelander | 2018 | | pagina 5