I I I 17/01/18 Jaarverslag commissaris van de Koning 2017 online Nieuwe netwerken gezocht Energietransitie in Zeeland begint vorm te krijgen 1 Nieuwe tarieven leges I Zeeland X. X 5WZ Provincie Van afgedankt naar opgeknapt Informatierubriek van de Provincie Zeeland. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Publicaties en bekendmakingen vindt u op www.zeeland.nl/provinciaalblad ovinciewerk ’Sloop (en nieuwbouwj-i Omdat de Provincie het delen van kennis binnen de Zeeuwse kernsectoren stimu leert, is de subsidieregeling kennis- en innovatienetwerken in het leven geroepen. Het afgelopen jaar maakten al zeven net werken gebruik van deze regeling. Denk aan Zeeland Connect, dat de positie van logistiek Zeeland versterkt. Of het Centre of Expertise Water Energy, een uniek internationaal netwerk dat zich richt op energie uit wind en water. Om de enorme energieopgave met Zeeuw se nuchterheid waar te maken, werken we samen met veel Zeeuwse partijen. Tijdens de Zeeuwse Energiedialoog afgelopen najaar is met vertegenwoordigers van bedrijfsleven, onderwijs, maatschappelij ke organisaties, bewonersinitiatieven en overheden besproken hoe we de geza- In kennis- en innovatienetwerken komen bedrijven, kennisinstellingen en overheden samen. De netwerken zorgen voor on derzoek en onderwijs die aansluiten op de vraag van het bedrijfsleven. Bovendien draagt samenwerking in een netwerk bij aan sterkere sectoren en innovatie. Zo vergroten we gezamenlijk de concurrentiekracht van Zeeland. Het wordt steeds duidelijker dat de rol van de overheid aan het veranderen is en Han Polman was benieuwd hoe de Zeeuwse gemeenten hiermee omgaan. Hij heeft daarom het afgelopen jaar weer bijna De subsidieregeling kennis- en innova tie vloeit voort uit Campus Zeeland: het samenwerkingsverband van ondernemers, onderwijs- en onderzoeksinstellingen en overheden in Zeeland. menlijke aanpak vorm kunnen geven. Er is besloten een Regionale Energiestrategie op te stellen die is gericht op verschillende thema's: duurzame mobiliteit, opwekking duurzame energie (wind en zon), verwar ming van gebouwen, industrie en beheer van energiesystemen. Deze strategie moet in 2019 klaar zijn. Ondertussen zijn er veel Verlenging subsidieregeling Vorige week besloot het college van Gede puteerde Staten dat de subsidieregeling verlengd wordt. En dat is goed nieuws voor iedereen die de Zeeuwse economie een alle Zeeuwse gemeenten bezocht om te zien hoe zij hun inwoners betrekken bij de samenleving en hoe de rol van de over heid daarin mee verandert. Dat leverde bijzondere gezichtspunten op. Door de Meer weten? Kijkt u dan op www.campuszeeland.nl/speerpunten/ kennisnetwerken.html projecten waar nu al uitvoering aan wordt gegeven. Gedeputeerde Ben de Reu: "De energie- transitie in Zeeland begint vorm te krijgen. Zo mocht ik afgelopen vrijdag een Zeeuws Compliment uitreiken aan de Stichting Duurzaam Groede. Deze stichting bestaat uit enthousiaste Zeeuwse burgers die zich gezamenlijk inzetten voor een duurzaam Zeeland. En, In het Sloegebied wordt één van de grootste zonneparken van Neder land aangelegd. Daarnaast ondersteunen we als Provincie een grootschalige test met getijdenenergie en hebben de bedrij ven in de Sloe- en Kanaalzone de handen ineen geslagen om de uitstoot van C02 te verminderen door bijvoorbeeld restwarm te onderling uit te wisselen. Als we blijven samenwerken, komt de energietransitie op gang!" Voor meer informatie kijkt u op: www.zeeland.nl/enerqie-en-klimaat warm hart toedraagt. Wilt u een samen werking tussen bedrijven, kennisinstellin gen en overheden opzetten of versterken en uitbouwen? Wilt u uw ambities verder uitwerken? Wellicht komt u dan in aan merking voor ondersteuning. nieuwe vormen van samenwerking tussen overheden en inwoners is de leefbaarheid van de verschillende kernen vergroot. Gezamenlijk, maar ieder vanuit de eigen kracht, worden verbindingen aangegaan voor meer samenwerking en slagkracht. Het jaarverslag geeft een overzicht van de werkzaamheden van Han Polman gedurende het afgelopen jaar. Hij staat daarbij stil bij taken die voortvloeien uit zijn voorzitterschap van Provinciale Staten en van het college van Gedeputeerde Staten, maar hij blikt ook terug op de diverse wisselingen in het burgemeesters corps, zijn representatieve taken en hij laat u meekijken in zijn agenda. U kunt het jaarverslag lezen via www.iaarverslaqcvdkzeeland.nl. Leges zijn de vergoedingen voor kosten die de over heid maakt voor de dienstverlening aan burgers en bedrijven. In de 'zerobased' operatie heeft het provinciebestuur scherp gekeken naar inkomsten en uitgaven. Daaruit bleek dat de kosten die de Provincie maakt in haar dienstverlening niet in ver houding staan tot de vergoedingen die ze voor de werkzaamheden ontvangt. Ook voeren we werk zaamheden uit voor vergunningen en ontheffingen waarvoor we geen leges heffen. Met de nieuwe Legesverordening gaat Zeeland in de pas lopen met andere provincies. Vanaf 1 juli 2018 worden ook leges geheven voor aanvragen die voorheen niet in rekening werden gebracht. Het gaat onder andere om hygiëne en veiligheid badinrichtingen en zwemgelegenheden, gebied- en soortenbescherming en de ontgrondin genwet. De Provincie levert voortaan ook maatwerk in de tarieven. Zo maken we onderscheid in de nieu we Natuurwet leges, die een hoog en een laag tarief kennen, afhankelijk van de te volgen procedure. Over de nieuwe Legesverordening Zeeland leest u meer via www.zeeland.nl/verqunninqen-en-ont- heffinqen/leqes. Sinds 1 januari 2018 gelden nieuwe legestarie- ven en vanaf 1 juli komen er nieuwe leges bij. De zevende ronde van de PIW zal nog dit jaar worden opengesteld met informatiebijeenkom sten. Voor meer informatie over de subsidie regeling kijkt u op www.zeeland.nl/piw. Indien u een vraag hebt, kunt u contact opnemen via piw@zeeland.nl. Voor de zesde keer konden bewoners en be drijfsleven gebruikmaken van de Provinciale Impuls Wonen (PIW). Deze subsidieregeling heeft als doel de woningvoorraad toekomstbe- stendig te maken. De projecten in deze ronde variëren van het slopen van verouderde of verpauperde woningen, samenvoeging van woningen tot sloop van sociale huurwoningen. In totaal verdwijnen er 23 onverkoopbare par ticuliere woningen en 244 sociale huurwonin gen. Hiervoor komen 17 particuliere woningen en 180 sociale huurwoningen terug die wél energiezuinig zijn en voldoen aan de vraag van vandaag. De ruim 1,5 miljoen euro subsidie levert bijna 30 miljoen euro op aan investerin gen in de sloop- en bouwsector. De Provincie Zeeland heeft ruim 1,5 miljoen euro subsidie verstrekt voor de sloop en her structurering van 32 projecten in de provincie. Een flinke oppepper voor het straatbeeld, het woongenot en de bouwsector. Tijdens de Nieuwjaarsbijeenkomst van de Provincie Zeeland op 12 januari 2017 presenteerde Han Polman, de commissaris van de Koning (CvdK) zijn jaarverslag. Dit jaarverslag staat in het teken van het samenspel tussen overheid en samenleving. COLOFON Redactie: afdeling Communicatie Provincie Zeeland Opmaak: Provincie Zeeland. Fotografie: Mechteld Jansen (Ben de Reu). Provincie Zeeland. Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Neem dan contact op met de afdeling Communicatie per telefoon 0118- 63 10 50. Wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum via de e-mail infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 10 11Of schrijf naar Postbus 60014330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis. Abdij 6, 4331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 31 januari 2018. Provinciewerk leest u ook via www.zeeland.nl/publicaties-en-bekendmakingen/provinpiewerk. Het klimaat verandert en de zeespiegel stijgt door de uitstoot van broeikasgassen. Als gebied met een kuststrook van maar liefst 650 kilometer neemt de Provincie Zeeland haar verantwoordelijkheid. De klimaatafspraken van Parijs zijn daarin een grote uitdaging. Hoe dragen we ons steentje bij? Waar liggen de kansen? gis mijn kleinkinderen later groot zijn en ze vragen; Opa. wat deed jij nou eigenlijk aan klimaat- Üan witakmet een goed verhaal komejf.*

Bevelander | 2018 | | pagina 6