Ze gaf haar nier aan een onbekende Start computeren Start Reformatiekoor Samen muziek maken geeft plezier Enthousiaste Bella stuitert er vrolijk op los - T Keuring voor het rijbewijs 9 Hij kreeg een nieuw leven R4 'DE EMOTIES VLOGEN ALLE KANTEN OP' Lila a Jf •7 j - u RUCOLA 5 WOENSDAG 17 JANUARI 2018 www.regelzorg.nl www.reformatiekoor.nl Rachel van Westen eens nodig is, krijg je die van mij. Ik durfde het niet te gelo ven, want je weet hoe het gaat met een biertje op. Maar achteraf bleek dat hij het er thuis ook serieus over heeft gehad.” Het liep echter anders, want de vader van Samantha kreeg kanker en overleed vorig jaar. Omdat haar vader de wens had om zijn nier af te staan, maar het nooit heeft kunnen doen, besloot Saman tha haar nier aan Eric te geven. Eric en Samantha maakten een afspraak in het ziekenhuis en op het laatste moment be- GOES - De bibliotheek Goes start in het nieuwe jaar met een inloopactiviteit basisvaar digheden op donderdagmid dag. Tijdens deze middag kun je op de computer oefenen met verschillende basisvaar digheden, zoals taal, rekenen en werken op de computer. Nieuw leven "Voor de operatie in novem ber werkte mijn nier nog maar voor tien procent, maar de tweede dag na de operatie voelde ik me al zoveel beter. Ik voelde me gelijk een ander mens. Een wonder voor mij, het is echt onvoorstelbaar. Ik heb een nieuw leven." Eric wil het liefst elke dag zijn dank baarheid uitspreken, ook al weet hij dat Esther daar niets van wil horen. "Het stelt echt niet zoveel voor hoor" zegt Esther nuchter. "Weetje, mijn vader was 57 toen hij stierf en daar was niks aan te doen. Hij is ons helaas ontnomen. Bij Eric was er wel iets aan te doen, zodat dit gezin niet het zelfde door zou moeten ma ken wat wij hebben doorge maakt. Je moet het zien of je je reserve weggeeft, mocht je in de toekomst iets gaan man keren. Maar ja, wat nou als... ik kan morgen ook onder een bus lopen. Het gaat toch om het nu? En ik kan nu prima met één nier leven.” kunt delen. Je praat, samen met een begeleider, in groep jes over het thema van de middag. Toegang is gratis, je hoeft je niet aan te melden. Esther Geijs (rechts) gaf haar nier aan Eric Menger (links), terwijl ze hem nauwelijks kende. Om zijn leven te redden en als eerbetoon aan haar overleden vader. FOTO: Rachel van Westen KAPELLE Senioren, chauf feurs met rijbewijs C/D/E en overige automobilisten die voor verlenging van hun rijbewijs moeten wor den gekeurd, kunnen hier voor 23 januari en 27 febru ari terecht op het spreekuur in Dorpshuis De Vroone, CD Vereekestraat 74. Schikt de datum u niet dan zijn er andere mogelijkheden in de regio. Voor informatie en een afspraak belt u naar 088 23 23 300. Zelf een da tum plannen kan via: GOES - Bella is nog een jonge hond en dat merkje direct als je met haar aan de wandel gaat. Ze stuitert er dan vrolijk op los. De opvoeding is dus nog niet helemaal af, maar ze is nog jong genoeg om van al les te leren. Bella is vriendelijk naar iedereen, vindt alles leuk en gezellig. Behalve andere honden dan, die moet ze niet. Kinderen vindt ze weer wel leuk, die stuitert ze alleen on dersteboven uit enthousias me... Meer informatie via Die renasiel De Bevelanden. makkelijker het gaat! Mu ziekvereniging OKK biedt de mogelijkheid om dit te ont plooien door het aanbieden van AMV-lessen, algemene muzikale vorming. De lessen vinden plaats op de maan- "Ik heb wel het idee dat er veel onduidelijkheid over is", vertelt Esther. "Mensen denken datje dan ook aan de dialyse moet als je een nier weggeeft of dat je medicijnen moet gaan gebruiken, maar je kunt echt prima leven met één nier. In het begin heb ik veel negatieve reacties gehad, zeker omdat Eric ook niet echt een bekende van me was. Maar ik ben blij dat ik het gedaan heb." GOES - Op advies van de arts ging hij op zoek naar een le vende donor. Verschillende mensen wilden een nier aan hem geven, maar er de ene te leurstelling volgde op de an dere, want er was geen match. Begin vorig jaar werkten zijn nieren nog voor veertien pro cent. Toen kwam hij Samant ha Geijs tegen in de stad. Sa mantha was de dochter van een collega van Jacqueline, de vrouw van Eric. "Er was vooral een klik met de vader van Sa mantha. Toen we samen een keer een biertje dronken, zei hij tegen mij: "Als die nier nog De activiteit wordt georgani seerd vanuit het Taalhuis Goes. Onder begeleiding van een vrijwilliger oefen je direct op de computer, leder volgt zijn eigen programma. Je be paalt zelf wat je wilt oefenen. Een vrijwilliger van het Taal- Op dezelfde dag is er voor mensen die de Nederlandse taal beter willen leren lezen, de leesgroep Nederlandse Taal actief. Voor deelname aan deze groep is aanmelden wel verplicht. Je kunt je hiervoor aanmelden bij het loket van het Taalhuis. Het loket is iede re dinsdag- en donderdag middag geopend van 13.30- 15.30 uur. sloot Esther, de oudere zus van Samantha, om ook mee te gaan. "Ik had Esther wel eens gezien, maar ik kende haar helemaal niet zo goed, dus dat vond ik wel heel bijzonder" blikt Eric terug. Eenmaal aan gekomen in het ziekenhuis bleek dat Samantha de ver keerde bloedgroep had, maar Esther had de wel de juiste bloedgroep. Samen gingen ze het traject in en aan het begin van de zomer hoorden ze dat er een match was. "Dat is on beschrijflijk. Dan vliegen de emoties alle kanten op. Gaat het toch echt gebeuren? Dat gevoel kun je moeilijk uitleg gen. Het duurde nog maanden voordat de operatie zou plaatsvinden. In die periode heb ik wel een paar keer aan Esther gevraagd: ‘Sta je er nog achter?’ Ze mag tot het laatste moment terugkrabbelen en dat zit wel eens in je kop.” Maar Esther zelf? Zij heeft geen moment getwijfeld. Eric Menger uit Goes had ernstige nierproblemen. De inter nist vertelde dat hij moest gaan dialyseren. Vervolgens zou hij op de wachtlijst worden geplaatst voor een donornier. Maar de wachttijd daarvoor is lang, zo’n vier of vijfjaar is heel gebruikelijk. “Sommigen redden dat niet. Je bloed wordt maar gedeeltelijk schoongemaakt, dus het is een ontzettende aanslag op al je organen. Ik voelde mijn leven wegglippen." WISSENKERKE - Zaterdag 27 januari treedt Max van den Burg op in Wissenkerke. In de voorstelling "Op een bedje van rucola” vraagt hij zich af of je echt gelukkig wordt van de dingen waarvan je gelukkig zou moeten worden. Info: www.nutnoordbeveland.nl. koor repeteert in verschillende plaatsen in heel Nederland, waaronder in Goes onder lei ding van Jolanda van de Wege. Het Groot Reformatiekoor zingt een repertoire dat ge schikt is voor een groot koor in vier repetities. Voor het nieu we seizoen komt er 100% nieuw repertoire met psalmen uit verschillende landen en culturen. Vanaf de leeftijd van 15 jaar is iedereen welkom op dit ‘alle-leeftijdenkoor’. Op de website is alle informatie be treffende het koor te vinden, waaronder de repetitiedata van de locaties. GOES - Het Groot Reformatie koor van start voor het derde jaar. Het Groot Reformatiekoor is een gemengd koor onder leiding van Martin Zonnen- berg dat ook in 2018 diverse composities ten gehore hoopt te brengen die gerelateerd zijn aan de reformatie en aan Maarten Luther. In 2018 wordt de synode van Dordrecht her dacht en in 2019 de Reforma tie in Zwitserland. Het hele project wordt ondersteund door stichting In de Rechte Straat. Er wordt het komende jaar onder andere gezongen in de Doelen te Rotterdam, de St. Joriskerk te Amersfoort en de Grote Kerk te Dordrecht. Het 5 Muziek is goed voor je. Het is al vaak genoeg wetenschappelijk bewezen. Bovendien geeft samen muziek maken ont zettend veel plezier. En hoe jonger je ermee begint, hoe huis is aanwezig om je op weg te helpen en eventuele vragen te beantwoorden. Inloop ie dere donderdagmiddag van 13.30 - 15.30 uur in de Biblio theek Goes. De toegang is vrij. Naast de activiteit basisvaar digheden, is vanaf januari ie dere dinsdagmiddag het Taal- café geopend in de Bibliotheek. Het Taalcafé wordt georganiseerd in sa menwerking met het SMWO. Het Taalcafé is een goede plek om te oefenen met de Neder landse taal en nieuwe mensen te leren kennen. Ook is het een plek waar je ervaringen dagmiddag van 15:45 tot 16:30 in het muzieklokaal van OKK, Dorpsstraat 74 in Wemeldin- ge, en starten in februari of maart. Meer informatie en aanmelden via leerlingen@ okkwemeldinge.nl

Bevelander | 2018 | | pagina 5