Het Groot Niet te Vermijden G Humor en satire wapen voor verzet Kirsten van Teijn met ‘Zalf Internationale cartoonwedstrijd PODIUM REIMERSWAAL CARTOONS GEVEN COMPLEXE ZAKEN EENVOUDIG’MAAR GOED WEER ZEELANDTHEATERS 25 WOENSDAG 10 JANUARI 2018 D Groot Niet te Vermijden, foto: Jon Willem Bullee www.zeefandtheatere.nl podiumreimerswaal.nl dj Jaar van verzet Kunstenaars Kunstenaars hebben door de eeuwen heen hun talent ge bruikt om te reageren op de samenleving. Vandaag de dag zijn de cartoonisten aan zet. Zij doorbreken taboes, zij laten ons lachen en nadenken, over vrijheid en onvrijheid, over onszelf of over onze diepste overtuigingen. Cartoons zijn bovendien een krachtig mid del om complexe zaken een voudig en begrijpelijk weer te geven en bespreekbaar te ma ken voor een breed publiek, van jong tot oud. MIDDELBURG - “Wat zou jij doen?” - is wellicht de meest gestelde vraag als het gaat over verzet en de Tweede We reldoorlog. Maar ook in de wereld van vandaag met toe nemende ongelijkheid, steeds grotere macht van bedrijven en de opkomst van populisme is verzet nog steeds relevant. Wereldwijd Daarom worden in deze wed strijd professionele cartoonis ten van over de hele wereld opgeroepen om te verbeelden hoe zij in verzet komen; car toons, humor en satire als wa pen voor verzetDe prijswin naars zullen te zien zijn in een tentoonstelling van de beste inzendingen die op 24 mei opent in ZB in Middelburg. Zeeuws Aan deze internationale car- Ook in deze nieuwe humo ristische voorstelling 'The Inevitables' nemen zij u mee langs alle muzikale uithoe ken van de wereld. Elk genre wordt gebracht met een in drukwekkend muzikaal vak manschap om vervolgens net zo makkelijk weer ‘kapot’ gemaakt te worden met één van hun hilarische en onna volgbare persiflages. Dat de mannen van 'Het Groot' de muziek door de aderen stroomt is u na deze voorstelling wel duidelijk. Dat er aan de heren een steekje los is, ook! donderdag 18 januari aanvang 20.00 uur Theater de Mythe Goes Het Groot Niet Te Vermijden bestaat uit Martin Bakker, Chris Grem, Jochem Kroon, Peter Tinke en Evert Jose- manders, De wedstrijd is opgezet vanuit een positief ideaal: een hulde aan de humor en de vrijheid! Meer informatie over de wed strijd en het wedstrijdregle ment zijn te vinden op www. cartoonmovement.com. ‘The Art of Resistance’ is een samenwerkingsproject van ZB, Switch, Cultuurwerf en Cartoon Movement. ‘The Art of Resistance’ maakt deel uit van de Zeeuwse Four Freedoms en wordt mede mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland en V Fonds Jaar van Verzet. De pers over ‘Zalf’: "Kirsten van Teijn bewijst met haar tweede voorstelling ‘Zalf’ dat ze een blijvertje is in cabaret land. Met haar schaamteloos heid, onbetaalbare expressivi teit en prachtige liedjes pakt ze je volledig in.” zaterdag 13 januari, 20.00 uur Muziek om naar te kijken en theater om op te dansen: dat is het smakelijke recept waarmee Het Groot Niet Te Vermijden al jaren lang voor vele avonden ademloos luisteren en onge compliceerd lachen zorgt. Met veel succes hebben de heren opgetreden in onze theaters met hun vorige show ‘Save the Last Dance’ ‘For Once in my Life’ en ‘Sha ve, Rattle en Roll. toonwedstrijd voor professio nals wordt een cartoonwed strijd voor middelbare scholieren in Zeeland gekop peld. De gecombineerde se lectie van internationale car toons en cartoons van jongeren maakt inzichtelijk dat vrijheid van belang is voor ons allemaal. RILLAND In 2013 won Kirsten de Jury, Publieks Persoonlijkheidsprijs op het Groninger Stu denten Cabaretfestival. Op voordracht van de jury van de VSCD Cabaretprijzen heeft het be stuur van de Stichting Blijvend Applaus voor 2016 een Stijgend Applaus Stipendium toege kend aan Kirsten van Teijn. Binnenkort - op zaterdag 13 januari - staat ze met een reprise van haar cabaretprogramma ‘Zalf’ in Dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland. Ze wordt begeleid op gitaar door Leon Sibum. Kirsten heeft jeuk. Al haar le ven lang. Jeuk komt van bin nenuit, jeuk is een emotie, maar Kirsten krijgt ook jeuk van de wereld om haar heen. Als kind ingepakt in een krab- pakje, als puber in coltruien en nu wil ze uitpakken, want het brandt. Kirsten vraagt zich af: ‘Moet men krabben waar het jeukt?' Soms moet je niet krabben, maar het laten jeu ken. Want als je op één plek krabt, begint het ergens an ders weer te jeuken en als ie mand zegt ‘stop’ wordt het alleen maar erger. Kirsten stopt niet, ze is pas net begon nen. Haar tweede avondvullende programma is een muzikale cabaretvoorstelling die de jeuk Luctor et Emergo, Rilland naar het theater brengt maar ook de zalf. 2018 is het ‘Jaar van Verzet’. Het gaat daarbij om verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog en ook de inspiratie die het ons nu nog biedt. In het kader van dit themajaar is er in Zeeland een internationale wedstrijd voor cartoonisten met als thema verzet, getiteld ‘The Art of Resistance’. Cartoons, humor en satire als wapen voor verzet. Vijf heldhaftige multi-in- strumentalisten en een unieke formule laten u een avond lang ontsnappen aan uw eigen sores. Kunstenaars hebben door de eeuwen heen hun talent gebruikt om te reageren op de samenleving. Vandaag de dag zijn de cartoonisten aan zet. ILLUSTRATIE SHERIFARAFA

Bevelander | 2018 | | pagina 25