Raadslid: een baan naast je baan Heel Zeeland trouwt Workshop ondernemen in de Goese binnenstad Opening Leerhuis Lokale politiek Aflevering 2: Gemeenteraad MEER INWONERS, MEER RAADSLEDEN HET ZIJN BEZIGE BIJEN, DIE RAADSLEDEN ZE ZULLEN HET NIET DOEN VOOR HET GELD 15 WOENSDAG 10 JANUARI 2018 Verkiezingen over 7]2 REGIO - Als inwoner van een gemeente krijg je te maken met onderwerpen zoals ver keer, milieu, gezondheids zorg, cultuur en sport. Je wil er misschien ook wat over zeggen. Dat kan via de ge meenteraad. De raadsleden in de gemeenteraad zijn er om jou, als inwoner, te ver tegenwoordigen. Het aantal raadsleden hangt niet af van hoeveel inwoners er zin hebben om in de lokale politiek te gaan. Nee, hoeveel raadsleden er in de gemeenteraad zitten, hangt af van het aantal inwoners van die gemeente. In artikel 8, De Gemeentewet, staat namelijk heel eenvoudig beschreven hoeveel raadsleden een gemeente moet hebben met een bepaald aantal inwoners. Zo heeft een gemeente met 20 tot 25 duizend inwoners recht op 19 raadsleden. De grootste gemeenteraad bestaat uit 45 raadsleden. Deze is bedoeld voor gemeentes met meer dan 200 duizend inwoners. mand zou stellen. Dat is toch een beetje onbeleefd. Niets is minder waar voor raadsle den: hun salaris valt namelijk gewoon te vinden op het in ternet. Nou ja salaris... zoals de titel al doet vermoeden is het raadslidmaatschap niet een fulltime baan, maar doe je het er ‘een beetje bij’. kunst, cultuur, historie, (pop) podia, culinair, sport voor jong en oud. Maar ook spraakma kende evenementen trekken een breed publiek. Winkel- en modestad Goes is een echte winkelstad. Met een verzor gingsgebied van 100.000 in woners biedt de compacte historische binnenstad verras send veel voorzieningen en winkels. Informatie en het volledige programma is te vin den op de website www.startjewinkelin- goes.nl Er zijn daarnaast ook ge meentes waar je (live)uit- zendingen op de website van de gemeente kunt meekij ken. Zo kun je eenvoudig vanuit huis zien of er be schaafd wordt gekeuveld of stevig wordt gediscussieerd. vergetelijke middag. Kaarten: enkele entree 7,50 euro, twee kaarten 12,50 euro. Het complete programma: 12.30 uur real-life huwelijksceremonie met live muziek van Lace. 13.00 uur aansnijden bruidstaart. 14.30 uur modeshow van Amore Bruidsmode en Van Westen Mannenmode. 16.00 uur Aan het einde van "heel Zeeland trouwt" een prijsuitreiking, er worden mooie prijzen verloot. Bruidsgroep Zeeland is begin 2014 opgericht door een aantal enthousiaste Zeeuwse on dernemers in de trouwbranche. Een samen werkingsverband van bevlogen en professio nele bedrijven die allemaal iets kunnen betekenen voor het aanstaande bruidspaar. ZO WERKT DE Bezige bijen Het zijn bezige bijen, die raadsleden. Stukken lezen, vergaderen, maatschappelijk overleg met clubs, verenigin gen en wijkraden, partijbij eenkomsten en persoonlijke contacten met inwoners zijn voor raadsleden dagelijkse kost. Waarom wil een raads lid dit nou doen? Genoeg an dere manieren om je vrije tijd te besteden, zou je den ken. WESTKAPELLE Bruidsgroep Zeeland houdt zaterdag 13 januari "Heel Zeeland trouwt" in Fletcher Zuiderduin Beachhotel aan de Bucksweg 2 in Westkapelle. Een echte trouw- beleving en een middag vol inspiratie welke start met een real-life huwelijksceremonie inclusief live muziek, een taartenproeverij en modeshow. Het programma begint om twaalf uur. De gepassioneerde trouwspecia- listen van Bruidsgroep Zeeland laten deze middag zien hoe bijzonder trouwen is, in ons mooie Zeeland en vertellen hier natuurlijk graag met hart en ziel meer over. Voor alle bruidsparen ligt een gratis bruidsmap klaar vol met informatie en aanbiedingen. Via de website van de Bruidsgroep Zeeland https:// bruidsgroepzeeland.nl/ kunnen de toe gangskaarten worden besteld voor deze on- Leden van de gemeenteraad kunnen heel uiteenlopende redenen hebben om zich lo kaal in te zetten. Je kunt de inwoners van je eigen ge meente vertegenwoordigen, of omdat je je eigen talenten wil ontwikkelen, je netwerk vergroten of bijvoorbeeld uit onvrede. Een ding is duide lijk: de meesten zullen het niet doen voor het geld. Ben je benieuwd hoe de ver gaderingen eraan toegaan? Raadsvergaderingen zijn in de regel openbaar en kun je dus gewoon bijwonen. Maar houd er dan wel rekening mee dat ze niet met een uur tje klaar zijn: sommige ver gaderingen gaan wel door tot het einde van de avond! De aflevering over lokale politiek van deze week gaat over de gemeenteraad. Een belangrijk onderdeel van de lokale politiek. Tijd om te bekijken wie er in de gemeenteraad zit ten en wat zij doen. Wat verdient dat nou? Een ongewone vraag die je normaal niet zo snel aan ie- De gemeenteraad vergadert meestal in het stadskantoor of stadhuis, zoals hier het stadskantoor van de gemeente Goes. FOTO: LEON JANSSENS Vergaderen De gemeenteraad vergadert één of twee keer per maand. Ook zijn er maandelijks ver gaderingen van verschillen de commissies en er zijn in- spreekavonden specifieke thema’s. GOES - Inspirerend program ma vol workshops Goes no digt nieuwe ondernemers uit in de binnenstad Goes is een stad waar heden en verleden elkaar ontmoeten. Een plek waar altijd wel iets te doen is, voor iedereen. Een populaire winkelstad, die al decennia lang duizenden bezoekers trekt van binnen en buiten Goes en waar het goed onder nemen is. Die stad nodigt op woensdag 7 februari nieuwe ondernemers uit om hier een winkel te starten. Inspirerend programma Op deze avond Vier jaar lang De gemeenteraad wordt ge kozen voor vier jaar. Een be langrijke manier om invloed uit te oefenen op de ge meenteraad is door te stem men tijdens de gemeente raadsverkiezingen. Op 21 maart 2018 kun je stemmen welke raadsleden jou de ko mende vier jaar vertegen woordigen. Kan ik ook raadslid worden? Er zijn enkele voorwaarden om de functie te mogen ver vullen. Je moet minimaal achttien jaar zijn, niet zijn uitgesloten van het kiesrecht en wonen in de gemeente waar je raadslid wil worden. Raadsleden zijn meestal eerst actief binnen een loka- maken nieuwe winkeliers door middel van workshops kennis met aspecten die met ondernemen in de Goese bin nenstad te maken hebben. Zo is er een workshop over social media, styling en het schrijven van een businessplan en wor den gegeven door zowel erva ren als startende onderne mers. Op deze avond zijn verschillende sprekers aanwe zig. Er is gebleken dat er be hoefte is aan nieuwe hippe winkels en bedrijven in de stad. Er is altijd wat te doen of te beleven op het gebied van KLOETINGL Op 11 januari is de officiële start van 'het Leerhuis' van Emergis en het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. Dit is het fees telijke begin van de samen werking tussen de zorgor ganisaties op het gebied van leren, ontwikkelen, trainen en opleiden. De lo catie van het Leerhuis is op het terrein van Emergis, Oude Boomgaard 2 in Kloe- tinge. Gerco Blok, voorzitter raad van bestuur van Emer gis verricht de opening sa men met André van der Reest, wethouder gemeen te Goes en Claudia Bran denburg, voorzitter raad van bestuur ADRZ. De in loop is om 15.00 uur. Naast het investeren in kennis en vaardigheden van eigen zorgprofessionals, is ook het doel om innovatief meer stage- en opleidings mogelijkheden voor zorg professionals in Zeeland te creëren. Dit is essentieel in een steeds krapper wor dende arbeidsmarkt in de regio. Op deze wijze kan de aantrekkelijkheid om te werken in de zorg in Zeel and verbeterd worden. Het skillslab van ADRZ is in de cember verhuisd naar 'het Leerhuis’. Emergis en ADRZ zijn positief over hun sa menwerking op gebied van opleiden! De start van de samenwerking in het Leer huis van Emergis en ADRZ is het begin van een cen trum waar - op termijn - ook andere zorgorganisa ties en onderwijsinstellingen aan deel gaan nemen. Zo ont staat er een centrum voor het leren, trainen en kennis delen rond thema's in de zorg. Bestuur Het bestuur van iedere ge meente bestaat uit twee de len; de gemeenteraad en het college van burgemeester wethouders (b en w). De ge meenteraad maakt plannen en het college van b en w voert deze uit. Het is niet zo dat de raadsleden de hele dag bij elkaar zitten om plannen te maken, juist inte gendeel. De functie van raadslid is een nevenactivi teit die de raadsleden uit voeren naast hun andere werkzaamheden. Voor het bedenken van plannen, luis teren de raadsleden goed naar inwoners, verenigin gen, belangengroepen en bedrijven in de gemeente. Ook laat de raad zich advise ren door commissies, daar over een andere keer meer. Het geld dat een raadslid dan ook ontvangt is meer een vergoeding, zoals dat zo mooi wordt genoemd. Hoe hoog die vergoeding is, hangt niet af van de presta ties van het raadslid, maar van het inwoneraantal van de gemeente. Zo krijgen raadsleden uit kleine ge meentes tot 8 duizend inwo ners zo’n 250 euro per maand. Voor gemeenten groter dan 375 duizend inwo ners is de vergoeding ruim 2350 euro per maand. Dat is toch niet slecht he! Invloed van inwoners Inwoners, bedrijven en orga nisaties kunnen op verschil lende manieren invloed uit oefenen op de gemeenteraad. Zo is er het recht op spreek tijd tijdens het inspraakuur. De raad hoort dan jouw me ning. Je kan je hiervoor voor af aanmelden bij de griffier. De griffier is een belangrijk persoon voor een gemeente raad: hij ondersteunt de raad en levert bijvoorbeeld de ge vraagde stukken aan. Bin nenkort in deze rubriek meer over de griffier. Ook kunnen inwoners een raadslid apart benaderen voor een af spraak. Ie of landelijke politieke par tij. Je kan jezelf voordragen als kandidaat voor op de kieslijst waarna je wel of niet door de politieke partij wordt geselecteerd. Is de kandidaat door de inwoners verkozen tot raadslid, dan wordt dit door het afleggen van een eed officieel gemaakt.

Bevelander | 2018 | | pagina 15