Zeeuwse Boekenprijs voor ‘Selma’ I I Kunstproject en van muizen Mandolineorkest Poes houdt van ruimte i Lezing over nieuwe appel- en perenrassen Chocolade en bonbons 1 EP Carolijn Visser beduusd en verrast 5 ZEEUWSE BOEKEN PRIJS SPANNEND TOT HET EINDE B I 5 WOENSDAG 8 NOVEMBER 2017 door Conny den Heijer Accolades Na een kort intermezzo van Freek de Jonge, die naar eigen MIDDELBURG - Enigszins be duusd maar verrast nam Caro lijn Visser haar prijs in ont vangst nadat zij vorige week al de Libris Geschiedenis Prijs won voor het beste historische boek van 2017. Visser kon het boek schrijven na jarenlang onderzoek en gesprekken met familieleden van Selma Vos. Publieksprijs De PZC Publieksprijs ging naar Frans Meijaard voor zijn boek 'Aaahn dek’ over tien jaar vrouwenvoetbal bij VV IJzen- dijke. Helaas was het dame- selftal niet in tenue aanwezig. Hoe staat het met de Clubrassen? Deze vraag staat centraal in de lezing van Jan de Jonge in het Fruitteelt- museum aan de Annie M.G. Schmidtsingel 1 in Kapelle op maandag 13 november vanaf Jan en Jopie Minnaard De afsluitavond zal worden opgeluisterd door Jan en Jopie Minnaard, die in Zeeuws dia lect het verleden van Zeeland tot leven wekken. Hans de Win, bedenker van het pro ject, zal terugblikken op het project tot nu toe en zal uitleg geven over wat er nog moet staat in het teken van het ze- venhonderdjarig bestaan van 's-Gravenpolder. Het thema tijd is dan ook het uitgangs punt voor de symboliek die in het kunstwerk tot uitdrukking wordt gebracht. Blauw Geruite Ziel Gerard van der Hoeven, schrij ver en verslaggever voor deze 20.00 uur. Jan de Jonge is fruitteler in Kapelle en bui tendienstmedewerker bij Ko ninklijke Fruitmasters. De le zing gaat over de wereld van de nieuwe appel- en peren rassen, de specifieke aanpak gebeuren voordat het kunst werk eind dit jaar definitief de gevel van het dorpshuis zal gaan sieren. Daarnaast zal er deze avond voor de laatste maal de mogelijkheid gebo den worden aan de inwoners om een tegel te maken. Ieder een is welkom, natuurlijk ook de mensen die al een tegel hebben gemaakt. De avond begint om 19.30 uur in het dorpshuis van ‘s-Gravenpol der. Hans de Win werkt in dit project samen met een bewo- nerswerkgroep. De officiële opening van het kunstwerk vindt plaats in 2018. krant, stond met zijn boek Blauw Geruite Ziel ook in de longlist voor de Zeeuwse Boe kenprijs. Helaas viel hij niet in de prijzen maar teleurgesteld is hij niet. “Ik kan er goed mee leven en gun het mijn collega’s van harte" zegt van der Hoe ven, "Mijn boek is een bundel van verzamelde verhalen die eigenlijk niet te vergelijken valt met de titels die nu heb ben gewonnen. Neemt niet weg dat het een bijzonder spannende avond was en ik genoten heb. Het is leuk om elkaar na afloop weer even te gen te komen en het glas te heffen met de winnaars” Carolijn Visser schrijft reisverhalen van over de hele wereld en is daardoor al lang geen onbekende meer. Zij bezocht onder andere de Verenigde Staten, Vietnam en China. In haar laatste winnende boek beschrijft zij het levensverhaal van Selma Vos, een Nederlands-Joodse vrouw die met haar man naar China vlucht om te ontkomen aan de holocaust van WOU maar daar uiteindelijk samen met haar man wordt gearresteerd. KRUININGEN Mandolineor kest Excelsior geeft op zater dag 11 november om 20.00 uur een concert in de Johannes- kerk in Kruiningen. Dit concert staat dit jaar in het teken van het jubileum van dirigent Cor Roozendaal die 10 jaar Excel sior dirigeert en 25 jaar de zus tervereniging O.N.I uit Schie dam. Ter gelegenheid hiervan zijn beide orkesten samenge voegd. Voor de swing is trom bonist Yavin Groenewegen uitgenodigd. Yavin is afgestu deerd aan Codarts Hogeschool voor de Kunsten als jazzmusi cus. Hij is docent groot koper en heeft een eigen band en jazzkwartet en speelde enkele zeggen als een speer naar Ril land moest "want er zijn te weinig oplaadpunten in Mid delburg en in Rilland sluiten ze om half elf", werd overge gaan tot de uitreiking van de Accolades: kleinere prijzen in de vorm van een tegel, ge maakt door Eva Crebolder. Deze gingen naar ‘In het mu seum’ van Joost van Driel voor het beste debuut, de 'Lexicon Bijbels Grieks’ van Johan Mur- re voor de beste wetenschap pelijke uitgave en naar Uitge verij Verloren voor de best uitgegeven boeken ‘Reislusti ge Zeeuwse regenten' en ‘Tur bulente tijden'. GOES - Poes is een echte bui- tenkat, bij goed weer zit ze daar de hele dag als ze de kans krijgt. Ze was in het apparte ment waar de baasjes twee jaar terug naar verhuisden dan ook helemaal niet geluk kig, want Poes heeft de ruimte Eva Cosee van uitgeverij Cos- see ontving de prijs van de Zeeuwse Boekhandels voor haar inzet voor het Zeeuwse boek. Ook Dick Anbeek, voor malig eigenaar van De Drvk- kerij in Middelburg werd ver eerd met een Lifetime Achievement Award voor al het werk wat hij verzet heeft. En volgens Margreet de Haan, beste boekverkoper van Ne derland, "Di(c)k verdiend." Genomineerden De lijst waar op gestemd kon worden bestond dit jaar uit zes schrijvers in plaats van vijf. De verklaring hiervoor was duidelijk: twee schrijvers ein digden op dezelfde plaats na telling van de stemmen. Naast Carolijn Visser waren Joep Bremmers genomineerd voor ‘Alle gedichten van Hans Ver hagen', Wim Hofman voor ‘Bramen plukken’. Jan Van- toortelboom voor ‘De drager', Lo van Driel voor ‘Een gete kend leven - Reimond Kimpe’ en ‘De weergekeerde bloem' van Wessel te Gussinklo. In ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland werden zater dagavond de prijzen van de Zeeuwse Boekenprijs 2017 uitge reikt. Na een welluidend juryrapport ontving Carolijn Visser de Boekenprijs voor haar boek ‘Selma’. Het verhaal beschrijft het leven van een Joodse vrouw die met haar Chinese man vluchtte voor de Jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog maar in China slachtoffer werd van de Maoïstische heilstaat. Commissaris van de Koning Han Polman overhandigde winnares Carolijn Visser de Zeeuwse Boekenprijs 2017 voor haar boek 'Selma'. Foto: Conny den Heijer GOES - Zaterdag 11 november wordt er bij het Leger des Heils, Leliestraat 24 te Goes een rommelmarkt gehouden. Tevens wordt de jaarlijkse kerstmarkt geopend. Vanaf 10.00 uur tot 13.00 uur bent u van harte welkom. De kle dingwinkel is ook geopend. malen op het North Sea Jazz Festival. Op het programma staan onder andere enkele nummers van George Gersh win waarin hij met de nodige improvisaties en gevoel voor show zal soleren op de trom bone. Als klassieke tegenhan ger vertolkt organist Martijn Borsje op virtuoze wijze het Konzert für Orgel met Mando lineorkest van componist Giordani (1790); een klassiek werk waarin het Van Vul- pen-orgel in de Johanneskerk uitstekend tot zijn recht komt. De entree voor dit concert be draagt 7,50 euro inclusief con sumptie. Kinderen tot en met 12 jaar gratis. op het gebied van teelt, be waren, verpakken en op het de markt brengen. De avond is voor Vrienden van het Fruitteeltmuseum gratis, voor overige belangstellen den is de toegang 5 euro. HEINKENSZAND In Hein- kenszand kun je op maan dag 13 november van 18.30 tot 21.30 uur meedoen aan een workshop chocolade en bonbons maken. Je leert in drie uur hoe je bonbons, snij pralines en truffels maakt. De deelnemers hebben keuze uit 42 ver schillende recepten met bonbons. Na afloop of tus sen door proeven ze eikaars creaties en nemen de zelf gemaakte zoetigheden mee naar huis. Aanmelden via www.volksuniversiteit- zeefand.nl ‘S-GRAVENPOLDER In het dorpshuis van 's-Gravenpol der zal op 8 november een af sluitavond plaatsvinden van het kunstproject 700 jaar ‘s-Gravenpolder. Het is de laatste van een reeks van ne gen bijeenkomsten waar in woners van 's-Gravenpolder actief bij kunnen dragen aan de realisatie van een kunst werk voor het dorp door het maken van een persoonlijk te geltje. Het kunstwerk zal be staan uit ongeveer negenhon derd unieke handgemaakte tegels die samen een gesti leerde boom gaan vormen en nodig, de buitenlucht en de muizen (die ze met huid en haar verslindt). Interesse? Neem contact op met Diere nasiel De Bevelanden, West- havendijk 140 n Goes via 0113- 212473 of kijk op www. dierenasielgoes.nl

Bevelander | 2017 | | pagina 5