Middelburgse Markt onder water 9 WOENSDAG 1 NOVEMBER 2017 Uitgelicht Rachel van Westen MIDDELBURG De internatio naal bekende beeldend kun stenaar, designer en architect Daan Roosegaarde sleepte verschillende prijzen in de wacht met zijn kunstwerken en uitvindingen. Hij verwierf in Nederland met name be kendheid door zijn lichtkunst- werken zoals de regenboog in het Station van Amsterdam, verlichte fietspaden en het project Windlicht op ‘ons ei gen' Tholen. Met zijn projec ten creëert Roosegaarde niet alleen iets moois om naar te kijken, maar hoopt hij ook op een stukje bewustwording. "Middelburg heeft natuurlijk een verleden met water", ver telt Daan Roosegaarde, doe lend op de ramp van ‘53 en de bombardementen van de dij ken in oktober 1944, waardoor het zeewater vrij spel kreeg. "Maar Waterlicht gaat niet al leen over het verleden, het Smog Free Tower Terwijl hij vol vuur vertelt over zijn fascinatie voor schone lucht, schoon water en schone Verleden en toekomst Voor Waterlicht kwam Daan Roosegaarde weer terug naar Middelburg. "Het is een mooie stad en de Stichting Middel burg 800 heeft een mooi pro gramma neergezet. Het is in teressant om te zien dat ze dit jubileum niet alleen gebrui- De internationaal bekende beeldend kunstenaar, designer en architect Daan Roosegaarde (1979) gaat de Markt in Middelburg onder water zetten. FOTO: Willem de Kam druk gewerkt aan het volgen de project waardoor de wereld misschien toch weer een bé- tje mooier en schoner wordt: de Smog Free Bicycle, een fiets die vervuilde lucht opzuigt en schone lucht uitblaast. Waterlicht is van 1 tot en met 4 november te zien tussen 18.30 en 23.30 uur op de Markt in Middelburg. Dit spektakel is gratis toegankelijk. Parkeren is gratis vanaf 18.00 uur in alle parkeergarages, op het Hof van Tange en aan de Loskade. Het centrum van Middelburg staat volledig onder water de komende dagen. Maar geen paniek, het betreft hier een virtuele overstroming, bestaande uit golvende lijnen van licht gemaakt met de laatste LED technologie, software en lenzen. Onze Zeeuwse hoofdstad viert dit jaar het bezit van 800 jaar stadsrechten en het topeve- nement van de festiviteiten is het project Waterlicht van Daan Roosegaarde. Van 1 tot en met 4 november wordt de Markt in het centrum van Middelburg vier avonden lang van 18.30 tot 23.30 uur betoverd door een fata morgana van licht. Het geheel vormt een visueel droomlandschap over de kracht en de poëzie van water. werden gekoppeld aan de windmolens, red.) Dat was heel bijzonder. Zeeland is een echte communityprovincie, maar staat toch open voor nieuwe ideeën. Het is me op gevallen dat deze provincie nog echt een relatie heeft met de natuur en het landschap." energie toetert er op de ach tergrond een auto. "Ik zit in de taxi in Beijing", verklaart hij. "Ik was vier jaar geleden in deze stad en ik verbaasde me erover hoe smog er letterlijk voor zorgt dat je de andere kant van de straat niet meer kunt zien. Dat zette me aan het denken: Kunnen we niet een soort stofzuiger ontwer pen die de vieze lucht op zuigt?” Met deze overpeinzing werd het eerste zaadje geplant voor de Smog Free Project, een installatie die vervuilde lucht opzuigt en schone lucht naar buiten pompt. Van de achtergebleven roetdeeltjes worden bijzondere sieraden gemaakt. Dit object van Roosegaarde was eerder te zien in Rotterdam en vandaag de dag worden deze bouw werken in verschillende plaat sen over heel de wereld gezet. Momenteel wordt er alweer gaat ook over de toekomst.” En juist op dit vlak hoopt Roose gaarde anderen wakker te schudden. "De zeespiegel stijgt, maar tegelijkertijd is dat iets wat mensen heel abstract vinden. Er wordt gedacht ‘Ach, dat lost de overheid wel op voor ons'. Het lijkt wel of ie dereen het een beetje voor lief neemt en denkt, ‘Mwa, dat komt wel goed.’" Maar daar gelooft Roosegaarde niet in. "De wereld verandert en dat gaat best rap. We moeten aan de bak, het komt niet vanzelf goed. Wat willen we in de toekomst? Kunnen we drij vende steden bouwen? Kun nen we energie opwekken uit de golven of de beweging in het water?” ken om naar het verleden te kijken, maar ook naar de toe komst." Roosegaarde is niet alleen lovend over onze hoofdstad, maar heeft ook goede herinneringen aan eer dere bezoeken aan Zeeland. "We hebben windlicht gedaan op Tholen (Lijnen van licht die

Bevelander | 2017 | | pagina 9