II De laatste: Goes! Krabbetjes, garnalen en schelpdieren k Kleine plus op Goese boekhouding van 2017 Vijfhonderd jaar Reformatie Baby geboren? ■i Nieuwe expositie Z I 9 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 2017 De gemeente Goes houdt in 2017 waarschijnlijk 1,2 mil joen euro over. Dat blijkt uit de bestuursrapportage, een soort tussenstand van de fi nanciële situatie. Wij zijn op zoek naar pasgeboren Goesenaartjes. Is uw kleine spruit onlangs geboren in de gemeente Goes? Stuur een foto van de pasgeborene naar redoctie.bevelander@persgroep.nl en wie weet staat de kleine volgende week in deze krant! venop de dijk ter plekke aqua ria in, die doorlopend bezocht kunnen worden. De duikers geven informatie aan voorbij gangers en vertellen over de levensgemeenschappen in de Oosterschelde. Iedereen mag GOES - De komende weken geven Het Goese Lyceum en Calvijn College aandacht aan 500 jaar Reformatie. Leerlin gen van de scholen reflecteren vanuit hun eigen optiek en presenteren hun visie en werk in Goes. Het gebeurt onder de noemer Destination. De refor matie zet immers over toe komst en bestemming aan het denken. En het is inspirerend dit met jongeren van verschil lende achtergronden en le vensbeschouwingen te doen. Het project omvat tal van acti viteiten. Op donderdag 7 sep tember om 14.30 uur zal in aanwezigheid van een verte genwoordiging van de scho len een kunstwerk onthuld op het strandje zelf op zoek gaan naar krabbetjes, garna len, schelpdieren wieren etc. Vrijwilligers van het MEC zijn aanwezig en geven uitleg. Jong en oud mag gebruik ma ken van de schepnetten, loep- potjes en zoekkaarten die het MEC beschikbaar stelt. Neem wel zelf een emmertje mee. Aanmelden is niet nodig. De activiteit wordt ondersteund door het Nationaal Park Oos terschelde. www.gemeentearchief- goes.nl GOES - Naar aanleiding van een besluit van de gemeente raad in 2016 is de inhoud van de bestuursrapportage gewij zigd. De bestuursrapportage is nu, meer dan voorgaande ja- ren, meer gericht op de afwij kingen ten opzichte van de programmabegroting 2017. De speerpunten van het beleid dat op schema ligt worden in deze nieuwe bestuursrappor tage niet meer opgenomen. Over de effectindicatoren wordt bij de bestuursrappor tage niet meer gerapporteerd; deze effectindicatoren worden nu bij de jaarafrekening ge rapporteerd. In 2016 is beslo ten over de jaren 2017-2010 voor 17,2 miljoen gemiddeld n 4,4 miljoen per jaar) te be zuinigen. De realisatie van deze forse bezuinigingopgave ligt voor 2017 op schema. De bezuinigingsopgave heeft een structureel karakter, een één malige meevaller zorgt niet voor een lagere bezuinigings opgave. Voor de komende ja ren zal daarom adequate stu ring en monitoring nodig blijven om de volledige bezui nigingsopgave te realiseren. Loes Meeuwisse, wethouder van financiën: “De bestuurs rapportage geeft een plus van 1,2 miljoen euro te zien, omdat wij tijdig konden bijsturen en er controle over de financiën is. Er is een eenmalige mee valler van Zeekatel voor de ge meente Goes van 1,3 miljoen euro uit de verkoop van Delta Retail. Afgelopen voorjaar was al bekend dat die zou komen en dat is nu definitief gewor den. Tevens was er 1,8 miljoen euro aan precariobelasting over kabels en leidingen, maar hiermee wachten wij nog tot na afloop van de lopende rechtszaak. Aan de andere kant is er op Jeugdhulp een tegenvaller van 750.000,— en op WMO zes ton. Dat zit voornamelijk in de huishou delijke hulp. Dat komt omdat het Rijk strenge eisen stelt aan Wethouder Loes Meeuwisse: "De bestuursrapportage geeft een plus van 1,2 miljoen te zien omdat wij tijdig konden bijsturen." FOTO: LEON JANSSENS Afscheid nemen is niet mijn sterkste kant. Het naar voren halen van mooie en ook moeilijke zaken uit de afgelopen periode is eigenlijk het pijnigen van mijzelf - en wellicht anderen - en maakt afscheid nemen nog lastiger. Nu ga ik hier geen huilverhaal houden, want ik heb zelf gesolliciteerd en vertrek naar Ede. Je zou kunnen zeggen datje bij zo’n stap naar een grote gemeente eigenlijk verplicht bent uitgebreid toe te lichten waarom. Dat zal ik hieronder zo kort mogelijk doen. Ik ga niet vertellen wat er de komende jaren volgens mij in Goes moet gaan gebeuren. Je hebt visionairs, althans men vindt dat dan zelf, die bij vertrek nog even de toekomst voor spellen. Dat laatste kan niemand volgens mij en als je bij je vertrek vele woorden gaat wijden aan wat er gedaan moet gaan worden, dan vind ik dat je dat in jouw periode had moeten doen of tenminste in gang zetten. Vanaf december 2010 heb ik het hier ontzettend naar mijn zin gehad. Niet alleen terug in een vertrouwde omgeving, maar ook het weerzien met veel bekenden, vroegere vrienden en klasgenoten. Ook waren er zaken veranderd. Goes-Zuid is toch wel wat groter geworden, weg zijn de bunkers die daar ooit in de nog niet verkavelde weilanden lagen. Toch was de sfeer nog hetzelfde; bij Kausay Pacha in 2013 in het bosgebied Zuid - ik bleef dat trouwens lang Poelbos noemen - vond ik de sfeer nog gelijk aan die in 1971 toen ik als brugklasser in dat pas aangelegde bos rondliep. En ik kwam ook dingen te gen die niet veranderd waren. El Toro is nog steeds El Toro, Toreador was niet meer, de Kloetingse molen waar mijn oom ooit molenaar was, draait nog. Je kunt nog steeds schaatsen op de Veste en ook je voeten openhalen aan de Kattendijkse- dijk of bij het Sas is nog mogelijk. Lees verder voor de sfeer het boek Pier en Oceaan van Oek de Jong, dat over zijn Goese tijd gaat. Die lag wel tien jaar voor die van mij. We kennen Goes! bewegen, Goes! fietsen etc., allemaal vari anten op de goed gekozen slogan Goes is Goes, eenvoud is het kenmerk van het ware. Ik zou er een willen toevoegen en dat is Goes! (goed) vooruit. Vanaf het begin trof ik bij politiek en medewerkers aan: we willen vooruit. En die mentaliteit was en is er ook in het college en de gemeenteraad. Natuur lijk zijn er meningsverschillen, maar goed ook, anders wordt het wel erg saai. Maar daar konden we open over discussië ren. Volgens mij heeft niemand in college of raad lang met wrok of chagrijn rondgelopen, op tafel ermee en uitpraten. Dat is niet alleen voor personen, maar ook voor de gemeente het beste. Mensen hebben niks aan ruziënde politici die el kaar willen aftroeven. We zijn een centrumstad, altijd al geweest, en stilstand is achteruitgang. Dat deden de generaties voor ons ook. De stadsrechten, de Grote Kerk en het stadhuis zouden in Vlaan deren niet misstaan, de handelsgeest op de stapelmarkten, de landbouw en alles erom heen. In het jaarlijkse onderzoek 'Toplocaties’ werden alle 388 gemeenten in Nederland tus sen 2014 en 2016 beoordeeld op drie pijlers: aantal arbeids plaatsen en spreiding over sectoren, toegevoegde waarde Goes in de buurt delen heeft men controle kun nen behouden over de ge meentelijke financiën. Tegenvallers komen niet on verwacht en zijn al ingecalcu leerd; met meevallers wordt voorzichtig omgegaan. Wet houder Meeuwisse: "Wanneer het huidige resultaat uit de bestuursrapportage daadwer kelijk gerealiseerd wordt over 2017, is het 'lenen' uit de Alge mene Reserve niet nodig. Er varing uit voorgaande jaren laat zien dat er in de tweede helft van het jaar nog veel fi nanciële mutaties komen. Deels wordt dit veroorzaakt door nieuwe gebeurtenissen en deels door onzekerheden.” het verlenen van huishoude lijke hulp. Deze bedragen moeten ook in de begroting voor 2018 worden verwerkt. Om financieel gezond te blij ven is deze bezuinigingsope ratie nodig. De bestuursrap portage dient om te voorspellen hoe aan het einde van het jaar het resultaat zal zijn. Wij verwachten een klei ne plus die in de Algemene Reserve wordt gestort. Dat is om op lange termijn de schuldpositie van de gemeen te te verminderen." Het resul taat van de bestuursrapporta ge over 2017 is een voordeel van 1.207.000. Door tijdig bij te sturen en proactief te han- worden gedeeld tussen de beide scholen. Binnen beel dende vorming krijgen leer lingen de opdracht een twee dimensionale invulling te geven aan het thema. Het moet passen op een houten paneeltje van tenminste 20 bij 20 cm. Leerlingen maken met elkaar onder leiding van de Roemeense sculpturist ook een driedimensionale uitwer king van het thema. Van dins dag 26 september tot en met vrijdag 6 oktober worden de werkstukken van de leerlin gen en sculpturen van Roe meense en regionale kunste naars tentoongesteld in de Grote of Maria Magdalena Kerk in Goes. GOES - In de publieksruimte van het Stadskantoor worden in september schilderijen van Burhan Saleh getoond. Dit is een expositie van Stichting Variant Goes. De expositie is te bekijken op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. De Iraaks-Turkmeense kunstenaar Burhan Saleh toont portretten en daarnaast schilderijen met het thema Soefisme, voornamelijk geïn spireerd door de dichter en mysticus Rumi (1207-1273). Kijk voor meer informatie over de expositie op worden door wethouder Als- sema bij de kruising Ringbaan West - Westerstraat. In de cre atie zijn ladders te zien. Je moet ergens boven uitkomen wil je verder zien, dromen of nadenken over je eigen be stemming. Het kunstwerk is gemaakt door een kunste naarscollectief onder leiding van Liviu Mocan. Binnen on der andere de vakken Neder lands, geschiedenis, levens beschouwing, godsdienst en maatschappijleer krijgen leer lingen de vraag voorgelegd wat ze in de samenleving nog terug kunnen zien van de Re formatie. Ze verzamelen deze waarnemingen, analyseren en waarderen die. Inzichten GOES - Zaterdag 9 september verzorgt de NOB en het Milieu Educatie Centrum De Beve- landen (MEC) een activiteit aan het Goese Sas bij Wilhel- minadorp. Tussen 12.30 en 14.30 uur richten duikers bo-

Bevelander | 2017 | | pagina 9