27/04/16 Zeeland Verdronken Land van Saeftinghe is aardkundig monument Provincie gaat voor vestigingsklimaat en economische innovatie Provinciehuis Abdij gesloten Informatierubriek van de Provincie Zeeland. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Publicaties en bekendmakingen vindt u op www.zeeland.nl/provinciaalblad Kortere wachttijden voor wegverkeer én pleziervaart over Kanaal door Walcheren Provincie T. Veilig zwemmen op 55 gecontroleerde plaatsen ovinciewerk Investeringsagenda Het college wil de komende drie jaar in totaal 28,5 miljoen euro investeren in: Versterken van de kennisinfrastructuur door Campus Zeeland; Investeren in economische innovatie; Werken aan de Zeeuwse infrastructuur; Verbeteren van de vestigingslocaties voor bedrijven; Verder gaan met de uitvoering van het Pro gramma Zuidwestelijke Delta. Eventueel resterend budget van de investeringsa genda gebruiken we om afspraken voor natuurontwikkeling zo goed mogelijk na te komen. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat: "In vergelijking met andere provincies heeft Zeeland weinig te besteden. Voor de ambities die het provinciebestuur heeft, is van 2017 tot en met 2019 bijvoorbeeld Dat staat in de Voorjaarsnota van Gedeputeerde Staten. Met de Voorjaarsnota schetsen zij de hoofdlijnen voor de begroting 2017. Die is 'zerobased'; alle budgetten zijn opnieuw bezien en gewogen. Inwoners konden de afgelopen maanden ook hun mening geven over onderwerpen die voor hen van belang zijn. Ook daar waren vestigingsklimaat en economie een prioriteit. Van de twaalfde tot en met de zestiende eeuw was het gebied een polder, waarin mensen werkten en woonden. Onder het slik liggen nog enkele verdronken dorpen verborgen, zoals Saeftinghe en Namen. Tijdens de Sint-Felixvloed van 1530 nam de zee het gebied in bezit en zette grote delen onder water. De mens gaf zich ech ter niet zomaar gewonnen en al in 1531 was de schade hersteld. Het dijkherstel was zo goed, dat de storm van 1532 zelfs helemaal niet voor nieuwe schade zorgde. Toch ging het gebied in 1584 opnieuw verloren. Difmaal was niet een storm de oorzaak maar de mens, die de polder Opgaven De Provincie wil de opzet van de nieuwe begroting aan laten sluiten bij de Zeeuwse opgaven. Die lopen niet vanzelf parallel met de werkwijzen en de structuur van de provinciale beleidsvelden. Daarom wil de Provincie meer gaan werken met integrale budgetten en het inrichten van teams voor belangrijke opgaven. Uit verschillende budgetten gaat geld bij elkaar gebracht worden voor de opgaven: Zichtbaar Zee land, aanpak voor gebiedsmarketing en promotie; Een aantrekkelijk Zeeland, een aantrekkelijke kust; Circulaire Economie en Energie: Leefbaarheid en Stad. Voor (de afronding van) grote projecten reserveren we in afwachting van de besluitvorming in Provinciale Staten (PS) voorlopig een bedrag van 1 miljoen euro per jaar extra. minimaal 120 miljoen euro nodig, maar vanwege onder andere de korting op het provinciefonds (de bijdrage van het Rijk) heeft de Provincie nu 87,5 miljoen be schikbaar. Deze investeringsagenda heeft daarom alleen kans van slagen als ook partners bijdragen." Oer Zeeuws landschap Gedeputeerde Ben de Reu: "De zee geeft en de zee neemt. Er is geen stukje Zeeland waarop dit gezegde meer betrekking heeft dan het Verdronken Land van Saeftinghe. bewust onder water zette om de Spaanse troepen tegen te houden tijdens het Beleg van Antwerpen in de Tachtigjarige Oorlog. De zee kreeg hierdoor langere tijd vrij spel in de voormalige polder en richtte enorme schade aan. Overstromingen betekenden geleidelijk het einde van de bewoning in de polder en er ontwikkelde zich een schorren- en slikkengebied. Vaste lasten De Provincie heeft vaste (wettelijke) taken (zoals beheer en onderhoud provinciale wegen en natuurbeheer) en ondersteunt instellingen. Deze kosten, ruim 130 mil joen euro per jaar, zijn in beeld gebracht en liggen voor het grootste deel vast. Wel zal de Provincie onderzoeken of die kosten de komende jaren naar beneden kunnen. Zo zullen de bijdragen aan instellingen worden geanalyseerd op hun invloed op de provinciale ambities. Kiezen Om de ambities en de benodigde middelen te realiseren is het, naast inzet op het verhogen van de inkomsten, ook nodig om zaken niet meer, of minder te doen. Zo stelt het college een minimaal uitvoe- ringsniveau van wettelijke taken (fauna- en infrabeheer) voor, een vacaturestop voor de organisatie en het beperken van proceskosten, zoals inhuur. PS bespreken de Voorjaarsnota op 3 juni 2016. In november wordt de definitieve Begroting 2017 vastgesteld. In dit grote oer Zeeuwse landschap zie, ruik en beleef je het ritme van het getij en ervaar je de invloed van de zee en de Schelde. Het landschap heeft unieke zoet-zout natuur die veel bijzondere plant en en vogels trekt. De rijke historie, er stond vroeger zelfs een kasteel, heeft haar sporen in het gebied nagelaten. Een uniek gebied dus, dat naar mijn mening de status van aardkundig monu ment dubbel en dwars verdient." Het Bezoekerscentrum Saeftinghe vindt u aan de Emmaweg 4, 4568 PW Nieuw- Namen, telefoon 0114-63 31 10. De blauwe golf betekent niet alleen een snellere doorvaart voor de pleziervaart. Het zorgt ook voor kortere wachttijden voor het wegverkeer voor de bruggen over het Kanaal door Walcheren. Omdat de watersporter vaker gebruik maakt van deze snellere vaartijden, zijn brugopeningen op andere momenten minder vaak en korter nodig. Dit is positief voor de doorstroming van het weg verkeer. De gewone brugopeningstijden blijven overigens gehanteerd. De blauwe golf eindigt op 30 september 2016. Meer weten? Kijk dan op www.zeeland.nl/sluizen-en-bruggen/blauwe-golf Op 1 mei start het zwemwaterseizoen. Tot en met 1 oktober inspecteren de waterbeheer ders Rijkswaterstaat Zee en Delta, waterschap Scheldestromen en de Provincie de 55 officiële Zeeuwse zwemwaterlocaties op waterkwali teit, veiligheid en inrichting. Elk jaar wijst de Provincie deze plaatsen aan. Van deze locaties weet u zeker dat het er schoon en veilig is. U herkent ze aan de informatieborden. De gebruikte symbolen en kleuren op de kaarten en hetgeen erop staat, ziet u terug op alle borden bij Europese zwemwaterlocaties. Actuele infor matie over de officiële zwemwateren is te vinden op: www.zeeland.nl/toerisme-en-recreatie/ zwemwaterkwaliteit. U kunt voor informatie en/of opmerkingen de zwemwatertelefoon raadplegen: 0118 - 63 17 00 of e-mailen naar zwemwater© zeeland.nl (bereikbaar tijdens kantooruren). Het provinciehuis aan het Abdijplein in Middel burg is gesloten op woensdag 27 april (Koningsdag), donderdag 5 mei (Hemelvaarts dag) en vrijdag 6 mei 2016. De tijd om Zeeland via het water te bezoeken en te bekijken is in volle gang. Daarom zijn weer drie keer per dag extra doorstroomtijden in twee richtingen voor de pleziervaart over het Kanaal door Walcheren. Rond 9.25 uur. 12.25 uur en 14.55 uur. Dan varen watersport ers dankzij deze blauwe golf in minder dan een uur alle vijf de bruggen over het Kanaal door Walcheren voorbij. Dat scheelt hen ongeveer anderhalf uur wachttijd. COLOFON Redactie: afdeling Communicatie Provincie Zeeland Opmaak: Provincie Zeeland Fotografie: Provincie Zeeland, Stichting Het Zeeuwse Landschap (Land van Saefthinge). Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Neem dan contact op met de afdeling Communicatie per telefoon 0118- 63 10 50. Wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum via de e-mail infocentrum@zeeland.nl obper telefoon op 0118- 63 10 11. Of schrijf naar Postbus 6001. 4330 LA Middelburg Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6, 4331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 11 mei 2016. Provinciewerk leest u ook via http://www.zeeland.nl/publicaties-en-bekendmakingen/provinciewerk Het Verdronken Land van Saefthinge. gelegen in Zeeuws-Vlaanderen, is sinds een week aardkundig monument. Gedepu teerde Ben de Reu kende deze status toe aan één van de meest uitgestrekte brakwater schorren- en slikkengebieden van West-Europa. De Provincie wil, ondanks de krappe financiële positie, blijven investeren in Zeeuwse opgaven. In de begroting moeten daarom keuzes worden gemaakt. De nieuwe begroting bestaat daarom uit een investeringsagenda en een beperkt aantal opgaven, waarin vestigingsklimaat en economische innovatie centraal staan. 26 /«ik-

Bevelander | 2016 | | pagina 34