I Waaiervorming op Schouwen, een ontsnapping en dan finish op Neeltje Jans TOUR DE FRANCE V Het grootste wielerevenement ter wereld komt naar Zeeland I 'HIER FIETS JE ALTIJD TEGEN DEWIND IN: SCHWERY 'MISIHf - - - g 'II- -C O www.de-bevelander.nl De Bevelander woensdag 25 maart 2015 21 door Leon Janssens Foto: Marieke Mandemaker Begin juli doet de Tour de France Zeeland aan. Neeltje Jans in de finishplaats van de eerste echte etappe. De renners hebben er 166 Hollandse kilometers op zitten als ze ter hoogte van het Topshuis over de finish komen. Waar en wanneer zullen de renners het lastig krijgen? De Faam fietste alvast het Zeeuwse deel van het parcours. theater met een natuurlijke tribune, beeldschermen te y dam een VIP-dorp neer laten zetten omdat Neeltje Jans zelf een lastige locatie is om heel veel mensen te herber gen. Het plan is om voor de kering er nog uit gehaald? Met de wind in de rug haal ik een redelijke snelheid die door het pelo ton in een ‘wandeletappe’ gehanteerd wordt. Een fic tief premiesprintje in Se- rooskerke, tempo langs de alle wielerwedstrijden maar de Tour de France toch wel. op de Hij komt in Zeeland aan, dat Brouwersdam, een prachtig weet ik. Is de finish hier in de buurt?” Brabanders, vaak wielerlief- plaatsên zodat het publiek hebbers, trekken er graag op de hele koers goed kan vol gen. Je ziet ze komen, passe ren én finishen. uit. Ze blijven lekker zitten in de zon en wij volgen het op terras bij Dick’s parcours, zuidelijk de Brou wersdam af. In Scharen- dijke staan twee fietsers de weg te zoeken. Het zijn Max en Renate uit Dortmund die een huisje huren in Renesse. Renate heeft een fiets met De Brabanders Willem en Carolien op Brouwersdam. Foto midden: Fleur en Joke op de Oosterscheldekering. Foto's: Leon Janssens France wil op de Brouwers- Verslaggever Leon Janssens fietste alvast een deel van de route die de renners in de Tour de France voorgeschoteld krijgen. ‘Zouden er valpartijen zijn, lopen de passages met rotondes goed en wordt dat laatste, gevaarlijke bochtje voor de kering er nog uitgehaald?’ X. NEELTJE JANS - De binnen komst in Zeejand is vandaag zoals het hoort te zijn. Zon neschijn, rond de vijftien graden en wat wind, oos telijk deze keer. De wielen van mijn racefiets zoeven het provinciebord voorbij en dat geluid zal zondag 5 juli tweehonderd keer zo sterk zijn wanneer het grote pe loton van de Tour de France op weg naar de finish op Neeltje Jans, na ruim 166 kilometer, bijna zijn eerste etappe er op heeft zitten. De organisatie van de Tour de Schwer Vandaag is het nog rustig op de Brouwersdam maar op deze schitterende voor- jaardag zitten er toch al wat mensen Friture. Lekker aan de koffie én zeehondjes kijken. Wil lem komt uit Valkenswaard: “Of ik weet dat de Tour de France hier komt? Jazeker wel, ik moet er wel een eind voor komen maar het is wel mooi dat-ie hier aankomt. Wat dat betreft ben ik een echte wielerliefhebber, dat heb ik nog mee van ons va der. Vroeger keken we altijd samen, vooral de bergetap pes met Gert-Jan Theunisse en Stefan Rooks. Gingen we op vakantie in Frankrijk, dan regelde ons vader het altijd zo dat we een dagje echt naar de Tour konden gaan kijken. Dat was mooi want in die tijd reden de Nederlanders nog vooraan.” Aan het tafeltje zitten ook Carolien en haar man uit Son en Breugel. Of zij ook van de koers houden? “Jaze ker. ik heb zelfs nog een neef van mijn vader die wereld kampioen bij de amateurs is 'IJ geweest, André Gevers. Dat is wel lang geleden, maar toch. Wij kijken niet naar Zondag 5 juli, de Tour de France op Neeltje Jans. Het klinkt als het begin van een gedicht. De etappe naar Zeeland heeft een enorme impact op de infrastructuur in de regio. De N57 wordt afgesloten tussen 14.00 en 18.00 uur. Er wordt veel publiek verwacht, uit Nederland en zeker uit België en Duitsland. Maandag 6 juli is de start van de tweede etappe in Antwerpen. Schelphoek en dan duik ik via de Plompe Torenweg on- derlangs de dijk na een paar kilometer links de N57 op naar Neeltje Jans. De staket sels van de pijlerdam zijn al van ver te zien. Je ruikt de zee, en het wordt een paar graden koeler. Aan het begin van de kering lopen Fleur en Joke, Fleur in -- een rolstoel en Joke Schults duwt. “Wij maken vandaag een wandeling. Fleur woont in huize Fleuroja en het vandaag is prima weer om dat te doen. We genieten er allebei van”, zegt Joke. “Ja, ik weet wel iets van de Tour. Ik dacht al: daar komt een wielrenner. Die is zeker aan het oefenen.” De laatste loodjes wegen niet te zwaar. In het decor van de Oosterscheldekeringpasseer ik de denkbeeldige finish lijn. Op het parkeerterrein bij het Topshuis staan man nen bij hun auto’s van Sturm en Dekker: slopers om op te bouwen. Ik vraag naar hun interesse voor de Tour de France op Neeltje Jans: “Wij zijn daar nu druk mee bezig want alles moet in orde wor den gemaakt voor de komst van de Tour. In het Topshuis komt een grote ruimte voor de buitenlandse pers en de filmzaal wordt ingericht als extra toiletruimte. We zijn daar negen weken mee in touw want voor 1 juni moet alles klaar zijn.” De eerste zondag van juli is dit parkeerterrein waar schijnlijk het rennerskwar- tier van het grootste wieler- circus ter wereld: de Tour de France. ondersteuning: “Ik ben niet op 5 juli. Waaiervorming in zo sterk als mijn man en hier het peloton, een vroege ont- fiets je altijd tegen de wind, snapping die stand houdt of Schwer." Het Duitse echt- een massasprint op Neeltje paar is bekend met de Tour Jans? Zouden er valpartijen de France maar dat de Ron- zijn, lopen de passages met de hier passeert en finisht; rotondes goed, wordt dat nee. Max mag het graag zien laatste ‘gevaarlijke’ bochtje en vraagt op welke dag pre cies. “5 juli? Dan hebben wij geen vrij, geen vakantie. Wij genieten deze week van het mooie weer.” Morgen gaan ze naar de Keukenhof: “Sag mir wo die Blumen sind, wo sind Sie geblieben", zeg ik als afscheidsgroet als we Scharendijke uitrijden. Ik koers richting Serooskerke, de noordoostenwind is mij welgezind en ik vraag mij af hoe dat zal zijn met westelij ke wind kracht 4,5 of sterker

Bevelander | 2015 | | pagina 23