ogrimarktg Leven als Zeeuw in Frankrijk Q00 WERELDZEEUW u ‘MIJN ACCENT WORDT DOOR DE FRANSEN ALS CHARMANT ERVAREN.’ Anneke Polderdijk werd geboren op een boerderij in Nieuw en Sint Joosland. Met haar diploma landbouwkundig ingenieur op zak vestigde ze zich in Wageningen en specialiseerde ze zich in de afzetketens van tropisch fruit. Daarvoor reisde ze een paar keer per jaar naar verre, tropische oorden. Roma cherry tomaatjes dnehoekblister 250 grom van: 1,4? PER KILO DubbelFrisss of Taks! van: 4,50’€ 6,25 verse worst van: €5,8!'€6,25 O www.de-bevelander.nl De Bevelander woensdag 19 november 2014 29 r door Rachel van Westen Foto: Anneke Polderdijk Saint Seurin de Cadourne. We hebben deze plek in Zeeuwen in het buitenland In het kader van 200 jaar Zeeland is De Bevelander op zoek naar Zeeuwen in het buitenland. Wekelijks plaat sen we een artikel over Zeeuwen die zijn geëmigreerd. Kent u iemand die het Zeeuwse heeft verruild voor het buitenland? Mail dan naar redactie.bevelander@wege- nermedia.nl in Frankrijk, dus hij had de taal wel onder de knie, maar voor Anneke was er werk aan de winkel. “Ik heb intensieve cursussen Frans fruit.” Na dat half jaar stap ten Han en Anneke in hun campertje en maakten ze een lange reis door Spanje verbouwd en opgeknapt en vorm gegeven, alles low gevolgd in Bordeaux, ik heb eindeloos woordjes gestu deerd, ik ben lid geworden van de bibliotheek en lees veel franstalige boeken, ik spreek veel Frans. Mijn ac cent zal ik nooit verliezen, maar dat wordt door de tasten of we ons daar ergens wilden vestigen, maar het antwoord was wilden niet ver van de zee ten in Spanje en Portugal zijn zo vol gebouwd en klimaat is er vaak extreem met grote hitte en in de zomer. Dat geldt niet voor het westen van Spanje en Portugal, maar daar re gent het weer te veel, bijna' hebben iedere dag. Bovendien ben stek gekocht in het plaatsje ik een groot fietser, maar ik houd niet van steile hellin gen en in Spanje en Portugal enkele jaren eigenhandig zijn er veel steile hellingen. We besloten uiteindelijk, dat GOES - Kwam Anneke in zo’n tropisch oord de liefde van haar leven tegen? Of zag ze kansen binnen haar werk-wonen, maar de meeste kus- gebied en besloot ze daarom naar een tropisch paradijsje te verhuizen? Dat lijkt een logisch vervolg, maar niets is minder waar. Anneke werd verliefd opeen oud- studiegenoot, de uit Noord- Beveland afkomstige Han van Oeveren. Toen de vonk tussen de twee oversloeg, woonde Han al lang niet meer op Noord-Beveland, maar in Frankrijk. “Na en kele jaren heen en weer Fransen als ‘charmant’ er varen. De taal is een ‘must’ om erbij te horen”, heeft An neke ervaren. Dat laatste is iets waar ze zich allebei met volle overgave voor inzet ten. “We doen allebei erg ons best om onderdeel uit te maken van de gemeenschap. We nemen veel initiatief. Zo wordt er ieder jaar bij ons het buurtfeest gehouden. Echt op z’n Frans; lange tafels, ie dereen neemt wat mee. Han doet klusjes in de buurt en andersom kunnen wij ande ren om advies vragen of iets lenen. Onze buurvrouw van 90 jaar is dit jaar helaas over leden, maar ik ging vaak bij haar op bezoek en Han deed veel klusjes voor haar. Ze heeft ons veel geleerd over de geschiedenis van ons dorp. Kortom, voor ons geen enkel probleem om tus sen de fransen te leven! Ik heb de indruk, dat we best geliefd zijn.” Maar diep in haar hart blijft Anneke een Zeeuwse. Ze gaat een paar keer per jaar naar Zeeland. Hier woont haar familie en als ze er dan toch is, fietst ze gelijk een rondje Wal cheren. “Ik fiets maximaal langs de kust en daar geniet ik dan enorm van. Voor mij blijft dat één van de mooiste fietsrondjes.” Toch denkt ze niet ooit nog terug te keren naar haar geboortegrond. Maar of ze altijd in de Mé- doc blijft wonen? “Wie weet verhuizen we nog wel eens naar een heel ander land”, ze zwijgt even, “Komt tijd komt raad”, besluit ze. kiloprijs aktie en Portugal. “We wilden af- Anneke Polderdijk en Han van Oeveren kochten eind 2010 hun huidige stek gekocht m het plaatsje Saint Seurin de Cadourne in het Franse Medoc. reizen besloten Han en ik dat we graag samen wilden leven”, vertelt Anneke, “Ik ben vertrokken uit Wage ningen, maar ik ging nog niet direct naar Frankrijk... Ik heb eerst ruim èen half jaar gewoond en gewerkt in Malaga, in Zuid-Spanje. Ik studeerde er Spaans en ik werkte er bij een coöpera tie van telers van tropisch negatief. We we in de Médoc in Frankrijk budget.” In het begin vorm- wilden blijven. Een mild de de taal nog wel een bar- klimaat, langere zomers dan rière. Han woonde al jaren in Nederland, licht heuvel- het achtig, fantastische grote en vaak lege stranden langs droogte de Atlantische Oceaan, dun bevolkt en we zouden bin nen een dag naar Zeeland kunnen reizen. Eind 2010 we onze huidige >30%’ literprtjs oktie 0,58 pak 1,5 liter alle varianten 5 stuks naturel of met kruidnagel 1 kilo

Bevelander | 2014 | | pagina 29