Studenten meten monumenten Jong en Wonen in Goes ■Ki RWS O 3'^ Participatietraject Goes-West afgesloten FF Vrijwilligers in het zonnetje 9 - Regeling voor ouderen Downs Upside expositie Goes in dialoog t Studenten brengen de onderhoudskosten voor monumentenpanden in kaart. FOTO: LEON JANSEN De Bat (links): “Jongeren moeten in Goes kunnen én komen wonen.” FOTO: LEON JANSSENS Meer informatie: www.rwsgoes.nl/jong-en-wonen De gemeente Goes heeft sinds 2012 de regeling ‘Tegemoetkoming verbor gen kosten ouderen’. Deze regeling is voor mensen die de pensioengerech tigde leeftijd hebben be reikt en te maken hebben met zogeheten ‘verborgen kosten’, bijvoorbeeld voor extra klusjes in het huis of een bloemetje voor de mantelzorgen Kijk voor de normen op www.goes.nl/ bijstand. Aanvraagformu lier af te halen in het Stads kantoor of via telefoon 14 0113. De'tegemoetkoming moet uiterlijk 31 december 2013 aangevraagd worden. Wie deze bijdrage in 2012 ook heeft ontvangen hoeft niets te doen. Vorige week dinsdag begonnen vier derdejaars HZ-studenten van de opleiding Bouwkunde met het in kaart brengen van de toekomstige on derhoudskosten monumentenpanden in Goes. In aanwezigheid van wethouder De Bat, die Jeugd en Onderwijs in zijn portefeuille heeft, startten zij bij het pand Grote Kade 44, waar jaren drogisterij Den Herder was gevestigd. De studenten brengen hiermee hun geleerde lessen in praktijk. In de gemeente Goes, vooral in de bin nenstad, staan ruim 200 rijksmonumenten die in particuliere handen zijn. Voor het onderhoud en de renovatie van deze panden kunnen eigenaren subsi die aanvragen. Om voor de komende jaren in kaart te hebben wat er mogelijk aan subsidiekosten wordt aangevraagd, wil de gemeente voor deze panden een overzicht opstellen van de te verwachten kosten. Naast dit overzicht beschikt de gemeente na uitvoering ook meteen over digitaal (technisch) materiaal van de mo numenten De panden worden door de studenten - met hulp van medewerkers van de gemeente Goes, docen ten en SPIE-Controlec Engineering bv uit Terneuzen - namelijk ‘gecheckt’ met behulp van een 3D-scan. Op basis hiervan worden door de studenten dan 3D- modellen gebouwd. Vervolgens worden van alle bouw kundige elementen en gebreken in het pand inventari saties gemaakt zodat per monument een begroting kan worden opgesteld. In de voormalige drogisterij was het een drukte van belang terwijl met een laser de diverse markeringspunten gescand werden, nodig om de juiste maten vast te stellen. “Dat gebeurt uiterst nauwkeurig en de resultaten worden vergeleken met de bestaande bouwtekeningen voor zo ver die nog aanwezig zijn”, vertelt docent Eric Vos, begeleidend docent bouw- In de Grote- of Maria Magdalenakerk in Goes werd vrijdagmiddag een speciale informatiemarkt, Jong Wonen, voor jongeren over wonen georganiseerd. De Maarten Sas, de directeur-bestuurder van woningcor poratie RWS en de Goese wethouder Jo-Annes de Bat, met jeugd en ruimtelijke ordening in zijn portefeuille, openden samen officieel deze druk bezochte informa tiemarkt. Dat deden ze door allebei op een muur een huis te tekenen, een eigen huis voor jongeren. “Goes is jong, jongeren moeten in Goes kunnen én komen wonen”, liet Jo-Annes de Bat weten. Goes is een stad met mo gelijkheden, een stad met ambitie. De informatiemarkt is een initiatief van RWS, SMWO en de gemeente Goes en werd georganiseerd door vijf Goese jonge ren, onder andere uit de Jongerenraad Goes. Jong kunde van de Hogeschool Zeeland. Wanneer deze meting voltooid is volgt een infrarode scan, belangrijk om vast te stellen waar energie weg lekt. We bereiden onze studenten intensief voor op de beroepspraktijk. Dit uitdagende project is erg leerzaam voor de studen ten. Ze bouwen hun kennis op over monumentenbouw en ze leren te werken met een innovatieve combinatie Wonen is bestemd voor alle jongeren tussen de 18 en 27 jaar uit de gemeenten Goes, Noord-Beveland en Kapelle. Verschillende ondernemers, instanties en be drijven verstrekten informatie over alles wat er komt kijken bij het kopen of huren van een eigen huis. In de stand van RWS konden jongeren van 18 tot 27 jaar zich gratis inschrijven en in de leeftijdscategorie 18 tot 23 jaar konden belangstellenden, na invullen van een enquete formulier over woonwensen, meedoen met een verloting met leuke prijzen. De Hypotheker richt zich speciaal op de startersmarkt en geeft tot eind 2014 duizend euro korting op de kosten van de hypotheek. Bovendien staan zij er garant voor de lening met de laagste maandlasten te verstrekken. Om alle vrijwilligers te bedanken voor hun inzet van afgelopen jaar organiseert de gemeente in samenwer king met het SMWO een feestelijke avond in Theater de Mythe op dinsdag 10 december. Organisaties kun nen vrijwilligers die belangstelling hebben voor deze avond aanmelden door te mailen naar dagvandevrij- williger@goes.nl. Aanmelden kan tot vrijdag 22 november. Let op: vrij willigers kunnen zich niet individueel aanmelden. Dit kan alleen via een organisatie. RWS heeft vorige week het participatietraject van pro ject Locatie 10a officieel afgesloten. Locatie 10a is een overkoepelende projectnaam voor de bouw van 31 energiezuinige woningen aan de J.P. Coenstraat, Abel Tasmanstraat en Evertsenstraat in Goes-West. In 2011 is gestart met de ontwikkeling van 31 ener giezuinige woningen. RWS wil graag aansluiten bij haar huurders. Dit betekent dat RWS woningen naar behoeften en wensen van de toekomstige bewoners wil bouwen. Daarom is RWS op zoek gegaan naar mensen die in dit project wilde participeren. In totaal hebben ruim twintig mensen zich aangemeld. Dit waren naast toe komstige bewoners ook andere geïnteresseerden. De persoonlijke inbreng bestond voornamelijk uit het wij zigen van de woningindeling. De officiële afsluiting van het participatietraject vond woensdag 13 november 2013 plaats op de bouwplaats aan de J.P. Coenstraat. Dhr. De Miranda, manager Wonen van RWS, noemde in zijn toespraak het parti cipatietraject iets waar je trots op kan zijn. “Zonder uw inbreng hadden de woningen er nooit zo bijgestaan.” Om het participatietraject officieel af te sluiten moch ten de participanten hun eigen baksteen inmetselen. Hierdoor droegen deze toekomstige bewoners letterlijk en figuurlijk hun ‘eigen steentje bij’. Het project Locatie 10a bestaat uit 18 eengezinswonin gen, 8 seniorenwoningen en 5 patiowoningen. Inmid dels zijn er al dertig woningen verhuurd. Begin 2014 verwacht RWS de sleutels te kunnen uitgeven. van technieken: 3D-scans, infrarood scans en GIS.” Wethouder De Bat: “Ik ben erg enthousiast over deze bijzondere samenwerking van gemeente, onderwijs en het bedrijfsleven. Momenteel wordt zelfs onderzocht om het project nog uit te breiden met een energiescan. Wellicht kunnen we er dan nog andere opleidingen bij betrekken.” Volgend jaar april komt de reizende openluchtexposi tie ‘Down’s Upside’ naar Goes. De tentoonstelling is samengesteld uit veertig portretten van kinderen met Downsyndroom uit het boek ‘De Upside van Down’ van fotografe Eva Snoijink. De foto’s zijn vrij groot en staan op een betonnen voet zodat ze op een buiten opgesteld kun nen worden. Volgens de gemeente Goes is de Sin- gelstraat een goede locatie. Het doel van de expositie is om de eenvoud en schoon heid van kinderen met het Downsyndroom te laten zien. Donderdag 7 november gingen bij de eerste editie van Goes In Dialoog op twaalf locaties ruim tach tig burgers, buitenlui, pu bers, ouders, cliënten en hulpverleners met elkaar in dialoog over wat het thema ‘Respect’ voor hen persoonlijk betekent. W’at is respect? Hoe komt respect tot ui ting in je dagelijkse hande len, denken, hoe je omgaat met de mensen om je heen? Doel van de Dag van de Dialoog is nader tot elkaar komen, naar elkaar luiste ren, ervaringen uitwisselen en elkaar inspireren. Au thentieke ervaringen staan bij de Dag van de Dialoog centraal. Bij het hospice St. Clarahofje spraken de dialoogdeelnemers over hoe respect in de huidige samenleving verschilt en overeenkomt met het res pect dat men vroeger voor elkaar had. De hoofdge dachte die vaak als conclu sie werd genoemd was dat het luisteren naar elkaar, naar jezelf en het in con tact en gesprek blijven mer elkaar essentieel is voor wederzijds respect. Info: www.anezka.nu 1 4^' A

Bevelander | 2013 | | pagina 9