lira Mantelzorgproject De Nieuwe Jas Herinrichting Beestenmarkt gestart Zeeuws Archief volgt slavenreis per schip tl a - i r uiss Straatdealers aangehouden Overlast door wegwerken Overschot 2014 Goes lager Bloemetje voor mantelzorgers «ril K Vlnr: Hetty Vermaat, Yvonne Wagenaar, Use Olree, Tiny van Dongen en Mieke Schouwenburg De Beestenmarkt gaat op de schop. FOTO LEON JANSSENS Maandag 14 oktober is begonnen met de herinrich ting van de Beestenmarkt. De werkzaamheden duren tot begin maart 2014. De Beestenmarkt wordt niet afgesloten voor het verkeer en er geldt geen omleiding omdat er in fases gewerkt gaat worden. Het werk be gint aan de zuidkant gevolgd door het gedeelte bij de Nieuwstraat, de noordkant en tot slot de oostkant van het plein. Vorige woensdag was er een inloopavond voor omwonenden en belangstellenden. Wethouder Loes Meeuwisse: ”Het verkeer moet over de Bees tenmarkt kunnen blijven rijden tijdens de werkzaam heden. Voor de toekomst werd eerst gedacht om dit plein autovrij te maken maar vanwege het parkeren hebben wij gezegd ‘niet doen’. Tijdens de werkzaam heden is parkeren beperkt mogelijk. De herinrichting Het mantelzorgproject De Nieuwe Jas is een initia tief van SMWO en wordt mogelijk gemaakt door de gemeente Goes en is voor Zeeland een pilot-project. Aan het eind van het jaar volgt een evaluatie. Er zijn momenteel vier getrainde vrijwilligers, die de duizen den mantelzorgers in de gemeente Goes ondersteu ning en coaching kunnen bieden. Deze vrijwilligers zijn vrouwen met een WW-uitkering, die graag nut tig bezig willen zijn. De coördinatie is in handen van het Steunpunt Mantelzorg en Vrijwilligerswerk van het SMWO; coördinator is Yvonne Wagenaar van het SMWO die het project heeft opgezet. Zij is onlangs gepensioneerd en haar taak is overgedragen aan Ilse Olree. Er zijn veel mantelzorgers en de meesten heb ben er zelf nog een dagtaak bij. Mantelzorgers hebben vaak een emotionele relatie met degeen waarvoor ze zorgen. Dat maakt het soms moeilijk om die vrijwil lige taak tijdelijk te onderbreken. Bij het Steunpunt Mantelzorg en Vrijwilligerswerk van SMWO zijn deze omstandigheden bekend, reden dat in samenwerking met de gemeente Goes het mantelzorgproject De Nieuwe Jas is opgezet. Het betreft hier een proef, waarbij vrijwilligers mantelzorgers in de gemeente Goes ondersteuning en coaching kunnen bieden. Daarvoor zijn vrijwilligers aangetrokken, in totaal vier, hoewel het aanbod via een internetadvertentie veel groter was. Zowel vrouwen als mannen reageer den en de keus is gevallen op vier vrouwen. Inmiddels zijn er al zo’n dertig gesprekken met mantelzorgers Woensdag 9 oktober nam wethouder Jan de Pooter ‘een nieuwe jas’ in ontvangst. Daarmee gaf hij het startsein voor het mantelzorgproject De Nieuwe Jas en voor de vier vrijwilligers die in de gemeente Goes mantelzorgers gaan ondersteunen. van de Beestenmarkt is een van de laatste werken van het masterplan Binnenstad Goes. De bestaande bo men verdwijnen en daar komen tien nieuwe bomen voor terug. Van de nu 65 parkeerplaatsen komen er minimaal 45 terug plus twee invalidenparkeerplaat sen worden verplaatst naar de zuidkant. Het worden allemaal schuine parkeervakken plus rechte vakken aan de noordzijde. De rijrichting blijft gehandhaafd. De trottoirs krijgen een breedte van 3 meter. Voor de twee restaurants, De Lachende Koe en Saloniki komen terrassen. De pomp op de Beestenmarkt blijft op zijn plaats staan. De bestrating wordt gelegd in rode klinkers. Aansluitend wordt de Wijngaardstraat heringericht, zodat naar verwachting in mei 2014 het Masterplan Binnenstad is afgerond. geweest. De coördinatie verloopt via het Steunpunt; mantelzorgers die een luisterend oor en hulp zoeken kunnen hier contact mee opnemen. Zij worden dan door een van de coaches benaderd die ondersteuning kan bieden. Mantelzorgers zijn er vaak niet van op de hoogte welke ondersteunende mogelijkheden er voor hun zijn. Het SMWO heeft daarvoor een menukaart Het schip de Eenigheid vertrok dinsdag 1 oktober, precies 252 jaar geleden, van de rede van Rammekens bij Vlissingen. Kapitein en bemanning hebben een reis van circa 1,5 jaar voor de boeg die naar de kust van West-Afrika voert en over de Atlantische Oceaan naar Guyana. Aan boord zijij handelsgoederen die in Afrika geruild worden tegen gevangengenomen Afrikanen. ontworpen die als wegwijzer kan dienen. Enige on derwerpen: Logeren, een adres waar degene die zorg nodig heeft tijdelijk logeert; Informatie over indicaties, voor huishoudelijke hulp, professionele zorg of een mantelzorgcompliment; Grenzen stellen, hoe zorgt u voor zichzelf, hoe trekt een grens als er teveel van u gevraagd wordt. Informatie: www.smwo.nl De Goese politie heeft vo rige week donderdag, van wege melding van overlast door straathandel in de buurt van de coffeeshops, actie ondernomen waarbij een aantal arrestaties zijn verricht. Drie mannen wer den aangehouden verdacht van het dealen van drugs, en drie kopers met gebrui- kershoeveelheden wiet in hun bezit, daarbij waren twee jongens van vijftien jaar. Met deze acties wil de politie de overlast van straatdealers tegengaan. Vanaf deze week wordt gestart met de werkzaam heden aan de andere zijde van de Middelburgsestraat. Het verkeer wordt dan via de noordelijke rijbaan ge leid. Om de werkzaamhe den te kunnen uitvoeren wordt de rijbaan langs de Middelburgsestraat tussen woning 4 t/m 36 voor een periode van ca. één week worden afgesloten voor het doorgaande verkeer. Het verkeer wordt omge leid via de Slotstraat en de Couwervestraat. Vandaag woensdag 16 oktober is de Middelburgse straat afge sloten voor verkeer tussen 19.00 en 06.00 uur. Het doorgaande verkeer wordt omgeleid; er zijn verkeers- regelaars aanwezig. Het Zeeuws Archief heeft deze slavenreis uit het ar chief van de Middelburgse Commercie Compagnie (MCC) geselecteerd om de komende tijd van dag tot dag op internet te volgen. Via het blog eenigheid.slavenhandelmcc.nl doen de hoofdrolspelers van 252 jaar geleden dagelijks verslag van de gebeurtenissen aan boord van de Eenigheid. Hiervoor zijn de belangrijkste archiefstukken van de reis op chronologische volgorde gezet: het logboek waarin dagelijks het verloop van de reis is genoteerd, het chirurgijnsjournaal waarin de behandeling van zieke Afrikanen en bemanningsleden en de recepten zijn beschreven en het scheepshandelsboek waarin alle handelstransacties, waaronder het ruilen van goederen tegen Afrikanen, zijn bijgehouden. Via de menupagina’s geeft het archief achtergrond informatie over de verschillende reistrajecten, de ge schiedenis van de MCC, het schip en de bemanning. Ook deze informatie is afkomstig uit het archief van de MCC. Met deze online reconstructie vraagt het Zeeuws Archief aandacht voor archieven in het algemeen en voor het archief van de MCC in het bijzonder. “De MCC was in de achttiende eeuw één van de grootste slavenhandelaren van Zeeland,” vertelt Hannie Kool, directeur van het Zeeuws Archief. “Maar het archief van de MCC is vooral heel bijzonder, omdat het als enige zo compleet bewaard is gebleven. De Unesco heeft het archief in 2011 op de internationale lijst van werelderfgoed voor documentaire werken geplaatst. Er zijn maar drie archieven die deze status hebben.” Vrijwilligers van het archief, in het bijzonder de groep ‘Paleografie in Zeeland’ hebben zich fanatiek ingezet voor de transcriptie van de archiefstukken. Studenten van University College Roosevelt werkten mee aan de Engelse vertaling. Gemeente Goes had voor de begroting 2014 een overschot van een miljoen euro, maar dat bedrag moet, na het uitkomen van de septembercirculaire van het Rijk, naar beneden worden bijgesteld. De sep tembercirculaire bevat de grootte en verdeling van de algemene uitkering, de integratie-uitkering en de decentralisatie-uitkering uit het Gemeentefonds. Dit leidde tot de conclusie dat gemeente Goes nog 250.000.- euro overhoudt. Er was al rekening gehou den met een lager uitvallen van het overschot, omdat nog niet alle gegevens be kend waren. Kent u een mantelzorger die in de gemeente Goes woont, daar actief is als mantelzorger en een bloe metje verdient? Mail naar dagvandemantelzorg@ goes.nl en laat weten wie een bloemetje verdient en waarom. Dit kan ook ano niem. Aanvragen kan tot vrijdag 1 november. De boeketten worden tussen maandag 11- en zaterdag 30 november bezorgd. 11

Bevelander | 2013 | | pagina 9