^2* Provinciehuis Abdij gesloten co Herstel forten en linies in beeld gebracht: bezoek de expositie in IJzendijke Blauwe Golf kan wachttijden wegverkeer en pleziervaart verkorten Zeeland in Europa: drie taken uitgelicht Nieuwe subsidiemogelijkheid OP-Zuid Europese Commissie Commission europé< I i I r k Met ingang van 1 juni zijn er drie extra doorstroomtijden voor de pleziervaart over het Kanaal door Walcheren. Zeeland laat zich zien in Europa. Provincie Zeeland is gesloten op donderdag 9 mei [Hemelvaartsdag) en vrijdag 10 mei 2013. Provinciewerk LO Informatierubriek van de Provincie Zeeland. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Provincie Zeeland Hoe kan er een goede verkeersdoorstroom zijn én korte wachttijden voor het wegverkeer voor de bruggen over het Kanaal door Walcheren én kortere wachttijden voor de pleziervaart op het Kanaal door Walcheren? Het resultaat van deze puzzel van verschillende gebruikersbelangen is het proefpro ject Blauwe Golf. Provincie Zeeland trekt als weg- en bruggenbeheerder samen op met de watersport- sector. Drie blauwe golven per dag Met ingang van 1 juni tot en met 22 september 2013 zijn er drie extra doorstroomtijden voor de plezier vaart over het Kanaal door Walcheren: rond 9.30 uur, 14.30 uur en 19.30 uur. Dit zijn de zogenaamde blau we golven. Dan kunt u in uw plezierjacht in minder dan een uur van A naar B. Dat scheelt ongeveer anderhalf uur wachttijd. Voorzitter van de Watersportvereniging Arne Piet Castenmiller: "Het proefpro ject is perfect: heerlijk! Als je weet waar je als watersporter aan toe bent, dan helpt dat enorm. Dan kan je erop varen en dat is een enorme vooruitgang. Het is een proef, maar we zijn er wel heel blij mee en gaan het regelmatig testen." Overigens blijven de gewone brugopeningstijden gehanteerd en is rekening gehouden met voldoende overstaptijd voor het treinverkeer. Als de pleziervaart gebruik gaat maken van deze blauwe golven, en dat is de verwachting, betekent dat voor het wegverkeer minder vaak én korter wachten voor een open brug. Gedeputeerde Kees van Beveren is blij dat dit proefproject van start gaat: "Dit is nu echt een voorbeeld van verschillende golflengtes die samen komen in één golf: de blauwe!" Wilt u meer weten over het werkplan van de lobbyist van Provincie Zeeland kijkt u dan op: loket.zeeland.nl/europa Zeeland houdt zich in Europa (Brussel) met drie zaken bezig: Europese wetgeving, fondsenwerving en profilering. Hiervoor is een lobbyist actief. Echter: lobbyen doe je nooit alleen. Het beharti gen van de belangen voor Zeeland is een inspanning van meerdere partijen die samenwerken. Profilering Om mee te praten in Brussel moet je een gezicht hebben. Europar lementariërs krijgen namelijk duizend e-mails per dag van mensen die iets voor hun regio voor elkaar willen krijgen. Om zichtbaar te zijn investeert Provincie Zeeland in zichtbaarheid en relaties. Wetgeving In Brussel wordt Euro pese wetgeving gemaakt. 'Provincie Zeeland houdt goed in de gaten of die wetgeving wel gunstig is voor onze provincie. Zo niet, dan is er werk aan de winkel. Zoals met het Belgisch wegen-vignet. Provincie Zeeland trekt hierin op met de provin cies Limburg en Noord- Brabant en de ANWB om een speciale regeling te treffen voor de grensre gio's. COLOFON Redactie: afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland Opmaak: Provincie Zeeland Fotografie: Anda van Riet (vlasl Reageren op deze uitgave van Provinciewerk7 Of geïnteresseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum. Via de e-mail mfocentrumfazeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 10 11. Of schrijf naar Postbus 6001,4330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6, 4331 BK Middelburg De volgende Provinciewerk verschijnt 15 mei 2013. Provinciewerk leest u ook via meuws.zeeland.nl/provinciewerk. Fondsenwerving Samen met alle Nederlandse provincies wordt er gezorgd dat de Nederlandse geldenvelop zo dik mogelijk is gevuld met Europees geld. Een voorbeeld is het subsidiefonds OP-Zuid waarvan u gebruik kunt maken (zie elders in deze uitgave). Die fondsen zijn ervoor con crete projecten zoals bijvoorbeeld de Timmerfabriek en Doc41 in Vlissingen, maar ook voor sectoren zoals bijvoorbeeld de vlassector en het mobiliteitscentrum van Zalco. Gedeputeerde Ben de Reu: "Zeeland krijgt jaarlijks zo'n 26 miljoen uit het Europese fonds voor regionale ontwikkeling. Dat is voor een kleine provincie als Zeeland erg belangrijk. Zeker in deze tijden van crisis." Nauwlettend volgen verloop proef Omdat het om een proef gaat, houdt Provincie Zeeland nauwlettend in de gaten hoe de proef verloopt. Zo telt ze gedurende de proefprojectperiode regelmatig jachten om te zien of het tijdens de blauwe golven drukker is dan voorheen. Ook wordt gemeten of het verkeer op de Sloeweg in Vlissingen tijdens de geplande blauwe golftijden doorstroomt. Uiteraard is de veiligheid op het water ook een aandachtspunt: is de eventuele golfslag die ontstaat, als veel plezierjachten gebruik maken van de blauwe golf, accepta bel voor de roeivaart7 Meer informatie: www.zeeland.nl/verkeer_vervoer/vaarwegen/kdw_blauwe_golf en www.vaarweginformatie.nl Provincie Zeeland investeerde ruim 10 jaar in het project de Staats-Spaanse Linies. Doel was het zichtbaar en toegankelijk maken van dit bijzondere cultureel-historisch erfgoed. De Staats- Spaanse Linies zijn namelijk de restanten van 16e en 17e eeuwse militaire verdedigingswerken en wer den aangelegd in de periode van de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) tot aan de Franse Tijd (1794). Provincie Zeeland werkte in dit project samen met onder andere de provincies Oost-Vlaanderen en West- Vlaanderen en de laatste jaren ook Antwerpen. Tijdens het Interregproject 'Forten en Linies in Grensbreed Perspectief' (het meest recente project met betrekking tot de Staats-Spaanse Linies) liet Provincie Zeeland de verdedigingswerken Bordeelschans, Batterij Zwartenhoek, Mauritsfort, Fort Sint jan en de Oostbeer bij Philippine opknappen. Over de wallen van Hulst werd een rolstoelpad aangelegd. Dit was de laatste bijdrage van Provincie Zeeland. De opgeknapte forten zijn de moeite waard om te bezoeken. In museum Het Bolwerk in IJzendijke is tot en met 31 oktober 2013 een expositie te bewon deren over de Staats-Spaanse Linies: Staats Spaans in de clinch. Deze expositie geeft een overzicht van het herstel van forten en linies in de grensregio van 2000 tot 2013. Meer informatie over de expositie, de openingstijden van museum het Bolwerk en alle forten en linies kunt u vinden op: www.staatsspaanselinies.eu De vlassector krijgt bijvoorbeeld steun dank zij fondsenwerving. Vanaf 2 april 2013 kunnen subsidies worden aangevraagd voor ken niseconomie, innovatie en ondernemerschap binnen programma OP-Zuid. Er is zeven miljoen beschikbaar. OP-Zuid staat voor Operationeel Programma Zuid-Nederland en is een gezamenlijk subsidieprogramma van de provincies Limburg, Noorcl-Brabant en Zeeland en negen steden in deze regio. Het pro gramma is bedoeld voor activiteiten die medegefinancierd worden uit het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling (EFRO). Innovatieve projecten die de innovatiekracht van de Zuid Neder landse economie ver sterken komen in aan merking voor subsidie. Nieuw is döt er gewerkt wordt met een tender- systeem waardoor pro jecten uit Zuid Neder land nog meer beoor deeld worden op basis van criteria en tegen elkaar worden afgewo gen. Alle projecten wor den tegelijkertijd beoor deeld en niet meer op volgorde van binnenkomst. De projecten met de meeste punten komen het eerst in aanmerking voor subsidie. Het indienen-van een subsidieaanvraag kan tot 27 mei 2013 bij Stimulus Programmamanagement. Meer informatie over het aan vragen van een subsidie en de criteria vindt u op www.op-zuid.nl. Voor meer informatie kunt u ook contact opnemen met het steun punt Zeeland, Manon de Ruijsscher via telefoon: 0118-631560.

Bevelander | 2013 | | pagina 22