Website Goes in de 18de eeuw Gemeente houdt 2 miljoen minder over 4 Discussiebijeenkomst verplichte mantelzorg f Inbraak in de Anthony Fokkerstraat Treinen gaan langzamer Baggerwerk in het najaar Waterpeil wordt lager Leden gezocht voor senioren biljartclub De Goese Polder Maandag werd de website www.goesl8e-eeuw.nl gelanceerd. FOTO LEON JANSSENS De gemeente Goes houdt minder geld over dan verwacht. FOTO LEON JANSSENS Op klaarlichte dag is vrij dagmiddag tussen 15.30 en 17.30 uur een inbraak gepleegd in een huis in de Anthony Fokkerstraat in Goes-Zuid. De bewoners waren twee uur afwezig en zagen bij thuiskomst dat er een deur geforceerd was. De woning bleek door zocht en er worden geld en horloges vermist. De politie vraagt eventuele ge tuigen of omwonenden die iets gezien hebben dat te melden via het meldnum- mer: 0900-8844. Maandag werd in de passende ambiance van de trouwzaal in het 18de eeuwse stadhuis op de Grote Markt de website www.goesl8e-eeuw.nl gelanceerd. De website is een coproductie van de gemeente Goes en het bestuur van de Stichting Musea De Bevelanden en hierop komt de periode 1697-1750 on line beschikbaar. In december volgt de periode 1751-1800. Tevens werd door Eugène Wijffels, vice-voorzitter prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland, de Goese Diep Fonds prijs uitgereikt aan Joost Adriaanse die voor de nieuwe website jarenlang onderzoek deed in het Goe se gemeentearchief van de achttiende eeuw. In 1998 verzocht het gemeentebestuur van Goes de heer Joost Adriaanse zich te belasten met de integrale geschied schrijving van Goes, vooralsnog van de 18de eeuw en zo mogelijk ook van de 19de eeuw. Aanvankelijk met het idee een boek uit te geven deed de voormalig grif fier en wethouder dit onderzoek. Gaandeweg ontstond het idee om geen boek, maar een website met de ge schiedenis van Goes in de 18de eeuw te gaan maken. Een dynamisch document waaraan later nog nieuwe feiten en inzichten aan toegevoegd zouden kunnen worden. Bovendien is het voor iedere geïnteresseerde eenvoudig en gratis te bekijken. In samenwerking met de gemeente Goes kwam de samenwerking tot stand en wethouder Jo-Annes de Bat stelde de website of ficieel in werking. Joost Adriaanse (1947) heeft meer publicaties op zijn naam staan ondermeer ‘Wandelin gen door Goes in de 18de eeuw’ en, vier delen van de Kroniek van Arnemuiden, zijn geboorteplaats. “Het gemeentebestuur gaf mij die opdracht, op voorspraak van de gemeentearchivaris, gezien mijn archiefon derzoek en de beschrijving van de geschiedenis van Over het boekjaar 2012 houdt de gemeente Goes ruim 2 miljoen minder over dan aanvankelijk verwacht. Uit gangspunt was een positief resultaat van 2,7 miljoen euro wat nu waarschijnlijk uitkomt op 456.000 euro. Dit staat te lezen in een bestuursrapportage, een tus sentijdse inhoudelijk en financiële verantwoording van het dagelijks gemeentebestuur over het afge sproken beleid. Oorzaak van het lagere resultaat zijn ondermeer een aan Goes uitgekeerde schadeclaim van Energiebedrijf Delta (over het eigendom van de kerncentrale Borssele) van ruim een miljoen euro. Dit bedrag werd in de begroting van 2012 ondergebracht maar in werkelijkheid al in 2011 uitgekeerd zodat dit bedrag wegviel uit de begroting 2012 en meetelde voor het resultaat van 2011. Ook was er nadeel op de Arnemuiden. Dat zit in de genen, denk ik”, memo reert Joost Adriaanse. Voor de geschiedenis van Goes werkte hij in gemeentedienst een dag per week vanaf 1998, wel onderbroken door zijn wethouderschap van 2006-2010. Zijn archiefonderzoek richtte zich op het onderzoeken van- en het verzamelen van gegevens uit bronnen in het gemeentearchief van Goes zoals stads post Inkomen, Werk en Zorg waar het om een miljoen (1.072.000.-) gaat, maar dan verdeeld over drie pos ten. Voor Huishoudelijke zorg is er een bijraming van zes ton, voor hulpmiddelen staat 285.000 euro op en dan nog 187.000 euro voor aanvullende uitkeringen. Burgemeester Verhuist liet weten dat er gedurende drie jaar geen indexering, van 2 procent per jaar had plaatsgevonden, het beleidsplan zorg 2012 ten onrech te is gecorrigeerd en doordat de voorgenomen bezui niging voor 2012 dubbel is ingeboekt. Hier is intern over gesproken en Verhuist gaf aan dat dit zonder meer anders had gemoeten. Een andere tegenvallende post zijn de kosten voor hulpmiddelen als scootmobielen en rolstoelen; deze zijn te laag ingeschat. Dit heeft ook deels te maken met problemen bij de leverancier. Donderdag 1 november organiseren Klaverblad Zee land en Mezzo de discussiebijeenkomst ‘Verplichte mantelzorg?’ De bijeenkomst wordt onder andere georganiseerd naar aanleiding van de plannen van ouderenzorgorganisatie Vierstroom om familieleden verplicht mee te laten werken bij de ondersteuning van cliënten. De bijeenkomst is in buurtcentrum De Pit, aande Appelstraat 2A in Goes. Tijdens de bijeenkomst zullen Zeeuwse zorgaanbie ders, mantelzorgers en belangenbehartigers hun kijk geven op verschillende onderwerpen als: ‘Verplichte mantelzorg: gewenst noodzakelijk?’, ‘visie en voorne mens van Zeeuwse zorgorganisaties op inzet en ver sterking van mantelzorg’ en ‘draagvlak voor verdere ontwikkeling van mantelzorg in de regio. Zorgorganisatie Vierstroom zal ook deelnemen aan de discussie. De bijeenkomst is niet opgezet als een groots publieksdebat maar staat wel open voor bezoe kers. Aan hen wordt de gelegenheid geboden aan de discussie deel te nemen. Met dit gesprek willen Klaverblad Zeeland en Mezzo meer zicht krijgen op visie en voornemens van zorg organisaties in Zeeland op ‘verplichte mantelzorg’. Zij willen ideeën met betrekking tot mantelzorg uitwisse len en hun draagvlak verkennen. Klaverblad en Mezzo hopen dat de discussie bijdraagt aan vervolgactiviteiten van partijen om mantelzorg in Zeeland meer zichtbaar en sterker te maken. Goederentreinen die door Goes rijden doen dat vanaf begin volgend jaar voortaan met 60 kilometer per uur in plaats van de huidige 80 kilometer per uur. Wethou der Loes Meeuwisse liet dat vorige week gedurende de raadsvergadering weten tijdens de bespreking van het Spoorproject Goes. Na overleg met betrok ken partijen, het ministe rie, ProRail en Zeeland Seaports, bleek men bereid tot instandhouding van de 60 kilometer per uur voor goederentreinen Vanaf begin november starten het waterschap Scheldestromen en de gemeente Goes met bag- gerwerkzaamheden aan de Monnetstede (Goese Pol der) en de Ringbaan-Oost. Het werk wordt uitgevoerd door aannemersbedrijf Bar tels b.v. uit Moerstraten en neemt ongeveer een maand in beslag. Vrachtwagens die baggerspecie afvoeren kunnen voor enige hinder voor de omwonenden zor gen, maar dit wordt tot het uiterste minimum beperkt. De aannemer werkt alleen van maandag tot en met vrijdag en wel van 07.00 tot 19.00 uur. In verband met onder houdswerken aan de kade muren in Goes wordt vanaf donderdag 1 november het kanaalpeil met ongeveer twintig centimeter ver laagd. Afhankelijk van de vordering van deze werk zaamheden wordt het peil weer verhoogd in de week van 12 november. Belang hebbenden moeten reke ning houden met de ver minderde diepgang voor scheepvaartverkeer en de wijzigende afmeer situatie. Biljartclub “de Goese Polder speelt dit jaar in de competitie met 3 teams van 8 personen. Niet optimaal, maar zonder al te veel tegenslag moet het te doen zijn. Liever zou de club nog een paar competitiespelende leden erbij willen om zo wat ruimer in het jasje te zit ten. Dus, bent u vutter en/of gepensioneerd loop gerust even binnen op een dinsdag - of vrijdagmiddag in het Wijkcentrum De Spinne. De biljarters van De Goes Polder heten nieuwe spelers graag van harte welkom bij hun gezellige club. notulen, stadrekeningen, in- en uitgaande stukken, huizencohieren, actenboeken kerk, begraafboeken en archieven van deelobjecten. De webversie van de Goese geschiedschrijving is voorzien van illustraties, kaartjes, foto’s en veel andere gegevens. www.goesl8e-eeuw.nl

Bevelander | 2012 | | pagina 9