8 I I I Boek ’Een Veger Wind’ lijkt net op tijd te zijn geschreven Ri Bojani geeft fiets weg Filmpjes I I I Kraak de chrysantencode en win goud! Fietstocht met amuse als tussendoortje Helmich en Koppejan beschrijven de geschiedenis van vier Zeeuwse klippers Altijd actueel: de-bevelander.nl woensdag 22 juni 2011 De Bevelander pagina 25 - 3» De jacht op de gouden bloem www.mooiwatbloemendoen.nl Een koeltje, zuchtje, koutje, veger wind en sturmsweer Drie dagen zwemmen Op onze site vind je niet alleen tv-reportages van actuele onder werpen, ook lezers kunnen zelf leuke filmpjes op de site zetten. Doe mee en upload je video’s. www.de-bevelander.nl Fietstocht voor 55-plussers CZAV houdt open dag Concert in tuin van pastorie üB Dennis Helmich: “In het boek komen veel oud-schippers en schipperskinderen aan het woord.” FOTO: CARRIE FREDERIKS Carrie Frederiks Goes Tot en met 7 september kan er elke woensdagmiddag van elf uur ’s morgens tot zes uur ’s avonds gefietst worden op Noord-Beveland. Genieten van het landschap en af en toe een lekker hapje. Elf bedrij ven doen mee, verdeeld over het hele eiland. Daar wordt de coupon gekocht en kan ge start worden. Voor 17,50 euro koop je een kaart met daarbij vijf amusebonnen. Op de kaart staan nummers van fietsknoop- punten. Op die manier kun je zelf de fietsroute bepalen. Je hoeft alleen de nummers van de knooppunten te noteren, desnoods op een plakkertje op je stuur en je rijdt de route. Na een stukje fietsen een amuse, ijsje of drankje. Peter de Looff, horecaonderne mer in Wissenkerke: “Het aar dige is dat de mensen de tocht net zo kort en zo lang kunnen maken als ze willen. Je kunt half Cor Pot en heeft betrekking op de titel van het boek. “Het zal wel dialect of schipperstaal geweest zijn als mijn vader het had over ‘een lekker koutje of een veger wind.’ Windkracht Goes De vierde editie van de Zeeuwse zwemdriedaagse gaat maandag 4 juli van start in het zwembad van Sportpunt Zeeland in Goes. Iedereen die een zwemdi ploma in zijn bezit heeft, kan meedoen. Om bezoekers kennis te laten maken met de laat ste ontwikkelingen op hun vakgebied is een groot aan tal bedrijven en instellingen vertegenwoordigd op de in fomarkt. Er zijn bovendien workshops en informatieve rondleidin gen langs de proef- en de- movelden op Rusthoeve. Het centrale thema is: duur zaamheid. De route leidt de deelnemers richting Oud Sabbinge. Aan de tocht zijn geen kosten ver bonden en vooraf aanmelden is niet nodig. Het orkest staat onder leiding van Judith van Boven. Het concert wordt gehouden in de tuin van de pastorie, naast de kerk, in ’s-Heerenhoek en begint om 19.30 uur. Dennis Helmich vindt het be langrijk dat de historie van de Avontuur en diens zustersche pen goed gedocumenteerd wordt en daarom is hij vier jaar geleden in de geschiedenis ge doken van het schip waar hij regelmatig op te vinden is. De Avontuur blijkt tussen 1912 en 1915 te zijn gebouwd op de scheepswerf van de Gebroe ders Geleijns in Roodevaart, bij Moerdijk, net als de zustersche pen de Elizabeth (1), de Eliza beth (2) en de Marigje. “In de periode vanaf 1880 tot om streeks 1916 zijn vrijwel overal in Nederland binnenvaartklippers gebouwd en de schepen uit het boek behoren tot de laatste ge neratie zeilklippers. Ze zijn dus gebouwd als binnenvaartschip, zonder motor en puur als zeil schip. Speciaal voor de vaart op Zeeland zijn ze sterker gebouwd omdat ze vaak droog vielen”, steekt de schrijver enthousiast van wal. “Ze zijn zo gebouwd dat er maar twee mannen nodig zijn om ermee te kunnen zeilen. Dennis Helmich uit 's-Heer- Arendskerke en Andries Koppejan uit Middelburg hebben het boek Een Veger Wind geschreven, over de ge schiedenis van vier Zeeuwse klippers. Beide mannen zijn vrijwilliger bij de Stichting Zeeuwse Klipper Avontuur in Goes. Aanvankelijk was het de bedoeling om alleen de geschiedenis van de enige nog varende klipper De Avontuur te documenteren. Maar gaandeweg het traject stuitten de auteurs op drie identieke zusterschepen en besloten ze die ook bij het boek te betrekken. Wilhelminadorp Bij dorpshuis Het Wilhel- minahuis aan de Brugstraat 4 in Wilhelminadorp start donderdag 23 juni om 13.30 uur een 25 kilometer lange fietstocht voor 55-plussers. Colijnsplaat De open dag van CZAV en het Agrarisch Innovatie en Kennis Centrum Rusthoe-:. ve is vandaag (woensdag) van 9.00 tot 20.00 uur op de Rusthoeve aan de Noordlan- geweg 42 in Colijnsplaat. ’s-Heerenhoek Fanfare St-Caecilia geeft maandag 27 juni een zo- meravondconcert van lichte muziek. binnenvaartklippers, maar ook over de oorlogstijd en over barre zeiltochten op de verraderlijke Zeeuwse stromen.” Eén van die verhalen komt van uitgedrukt in Beaufort ge bruikten die zeilschippers niet. Ze spaken over - oplopend- een koeltje, een zuchtje, een kou tje, een veger wind en tot slot sturmsweer.” Helmich prijst zich gelukkig. Het boek zou nu niet meer op deze manier geschreven kunnen worden. “Het was echt kantje boord”, vertelt hij, “want er zijn er inmiddels overleden en een van de schipperskinderen is de ment geworden.” Het ‘net op tijd’ lijkt aan de klip per vastgekleefd te zitten, want als Ali van der Vlag, dochter van de vorige eigenaar van de Avontuur, niet had gereageerd Kinderen tot twaalf jaar en senioren (50+) zwemmen 250 meter per keer. Deel nemers tussen de twaalf en vijftig jaar zwemmen 50Q. meter per dag. Er kan ook 1000 meter wor den gezwommen. Een com binatie tussen zwemmen, aquafitness en 50-fit is ook mogelijk. Het festijn is van maan dag 4 tot en met vrijdag 8 juli. Deelname bedraagt 11 euro. Daardoor konden ze de concur rentie met de eerste motorsche pen goed aan.” Hoewel Helmich de geschiede nis van het schip interessant vindt, wordt de auteur tijdens het schrijven vooral geïnspi reerd door de verhalen van de mensen die de zeiltijd hebben meegemaakt. “In het boek komen veel oud- schippers en schipperskinde ren aan het woord. We dachten eigenlijk dat we te laat waren, maar wonder boven wonder waren er van alle vier de sche pen nog mensen in leven. Ze vertellen boeiende verhalen over het alledaagse leven op de tuww.sportpuntzeeland. nl; zwembad@sportpuntzee- land.nl of 0113 233388. Bij Bojani Damesmode in Heinkenszand was onlangs een MAC broekenactie. Daarmee viel een MAC-fiets te winnen. Jolanda de Vis bleek de gelukkige winnares. Zij kreeg de fiets overhandigd door Jeannet Witte en Heleen de Waard, eigenaressen van Bojani Damesmode. FOTO: PR op een radio-oproep was de binnenvaarder op de sloop ge ëindigd. Maar de Avontuur is dankzij de inzet van veel vrijwil ligers behouden gebleven en is het volop in de vaart. Hét schip ziet er piekfijn uit, maar het is wel toe een grote renovatie. Ook daarom hebben Koppejan en Helmich ‘Een Veger Wind’ geschreven. Zij hopen met de opbrengst een flinke bijdrage te kunnen leveren aan de opknap beurt. Een Veger wind is voor 26,50 euro te koop in de Zeeuwse boekhandels of te bestellen via helmichd@zeelandnet.nl en koppejanar@zeelandnet.nl. het eiland doen, ongeveer 25 kilometer, een rondje eiland, circa 50 kilometer. Maar het kan ook langer en korter. De amusebonnen blijven het hele seizoen geldig, de laat ste keer is 7 september. De mensen die de vorige jaren meefietsten, waren enorm enthousiast.” De hapjes verschillen per be drijf. Van soep met brood en ijscoupes tot lichte lunchhap- jes en tapa’s. De Loof heeft zelf een aantal tochten uitge zet en die ook gefietst:.“En dan zie je weer hoe mooi Noord- Beveland is. Mooi, ruim en rustig.” wwiu.amusejietstocht.nl Ine Bloemen Wissenkerke Fietsen is gezond. Daar zijn we inmiddels wel van over tuigd. Maar het mag ook leuk zijn. Horecaonderne mer Peter de Looff en zijn compagnon speelden hier vier jaar geleden op in door de organisatie van amuse- fietstochten. De afdeling Noord-Beveland van Horeca Nederland heeft daarvoor een budget.

Bevelander | 2011 | | pagina 23