Monument herinnert aan het Moluks woonoord SLAGERIJ BAL Lees haar dagelijkse belevenissen Volg ook de tweets van De Bevelander Toe aan nieuwe 1 uitdaging Elke dag een nieuwe, leuke puzzel 60jaar geleden 13.000 Molukkers naar Nederland woensdag 16 maart 2011 De Bevelander pagina 5 Ontspanning Andere baan Belinda Meuldijk Twitter I van mensen. Dennis Reclame van 17 maart t/m 30 maart Bestel via: www.slagerijbal.com of telefoon 0113-220595 i Nieuwe cursus Praktische Psychologie voor Vrouwen 2 kilo rosbief 2 kilo biefstuk 2 kilo entrecote Afdelingsraad vergadering Op woensdagavond 1 3 april start drs. Maja Jeffkins in Goes een nieuwe cursus Praktische Psychologie voor Vrouwen. Deze cursus biedt inzicht in het denken en handelen 1 kilo procureurlapjes 5 slavinken Dorpsraad krijgt veel steun Snoeihout op het dressoir Bewakers schieten in 1956 negen Molukkers neer 6,50 2,95 ioo gr. gegrilde ham 100 gr. leverkaas Pakket 2 kilo riblappen 2 kilo rundergehakt 85,00 13/4,18/5, 25/5,15/6, 22/6. 7/9. 21/9. 5/10 samen 1,98 Voor meer informatie en aanmeldingen kan contact opgenomen worden met: Maja Jeffkins, tel.: 010-2344554 of www.praktischepsychologie.nl 1 kilo magere braadlappen 6,95 per 3 kilo 17,98 1 kilo rundergehakt 4,50 4x 125 gram kogelbiefstuk 9,25 1 kilo filetlapjes 7,50 Bij besteding van 35,00 - 1 KILO KIPPENPOTEN GRATIS - www.de-bevelander.nl www.de-bevelander.nl www.deweekkrant.nl/banen www.deweekkrant.nl/baasenbeest 'overhandigen de hantekeningen. FOTO: LEON JANSSENS 1 i Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Noord-West Beveland De cursus bestaat uit S> bijeenkomsten en kost 220,- incl. materiaal en certificaat als bewijs van deelname. Maja Jeffkins: "Het is een blijmakende cursus waarin je veel inzicht krijgt in het denken en handelen van mensen". is geboren op 6 maart 2011 om 01.57 uur. Dennis weegt 4225 gram. nodigt leden en donateurs uit voor de jaarlijkse Deze cursus van 8> bijeenkomsten is speciaal bedoeld voor vrouwen die geïnteresseerd zijn in allerlei onderwerpen uit de hedendaagse psychologie en daar graag méér van willen weten. Deze cursus psychologie is een positieve cursus, waarin je aan de hand van vele voorbeelden uit de praktijk van het dagelijkse leven inzicht krijgt in het denken en handelen van mensen! Onderwerpen De cursus behandelt uitgangspunten van de hedendaagse psychologie, omgaan met stress, tobben en piekeren en lastige situaties. Daarnaast kómen Mindfulness, omgaan met hooggevoeligheid, NLP en communicatietechnieken aan de orde. En natuurlijk worden er nog andere boeiende onderwerpen besproken. Ook worden er verschillende tips en handreikingen gegeven hoe je het best in verschillende situaties kunt reageren. Wij doen geen rollenspel en een specifieke vooropleiding is niet nodig. Locatie: Hotel Terminus, Stationsplein 1 in Goes Een wonder is ons geschonken, nog zo teder en klein, dat het in de wereld een zonnestraal moge zijn. Ron <S Jolein Zevenbergen Hugo de Grootstraat 17 4416 ED Kruiningen smaak krenten uit de cul turele pap kunnen halen. Steun betuigen kan via: beestvrienden@zeeland- net.nl met als onderwerp ‘Maak van ’t Beest geen aangeschoten wild.’ op donderdag 31 maart 2011 aanvang 19.30 uur Locatie: Rabo-bank Livingstoneweg 13 te Goes Kamperland De dorpsraad van Kamper land blijft. Inwoners van het dorp stemden woensdag 2 maart - tegelijk met de ver kiezing van de Provinciale Staten - voor het wel of niet aanblijven van de raad. Van de 791 stemmers steunde 98 procent de huidige dorps raad. Eerder gaf de gemeente Noord-Beveland zelf al groen licht. Kapelle Het Fruitteeltmuseum in Kapelle geeft zaterdag 19 maart een workshop creatief omgaan met snoeihout. De cursisten leren dat snoeihout geen afval hoeft te zijn. Tijdens de workshop wordt snoeihout omgetoverd in een bloemstuk. De workshop is van 13.00 tot 16.00 uur aan de Annie M.G.Schmidtsingel 1. Meedoen kost 15 euro. Aanmelden kan via 0113- 344904 of info@fruitteelt- museum.nl. In het woonoord in Westkapelle heeft zich heel wat afgespeeld. Jan Beckers uit Middelburg heeft het uitgezocht, nadat hij er veel over hoorde van zijn Molukse schoonvader. Op 4 au gustus 1956 escaleerde de boel. “Een van de vele dieptepunten in een falend overheidsbeleid ten aanzien van een bevolkings groep. Negen Molukse man nen werden toen in Westkapelle neergeschoten door leden van Op de zeedijk van Westka pelle onthult Commissaris van de Koningin Karla Peijs maandag 21 maart een mo nument ter herinnering aan het Molukse woonoord. Het is dit jaar zestig jaar geleden dat 13.000 Molukse Knil-mi- litairen vanuit Indonesië naar Nederland kwamen. burgemeester bij zijn vertrek uit de gemeente alle stukken over de Molukkers mee naar huis heeft genomen.” Toen de Molukkers in Nederland aankwamen, werd hen door de Minister van Oorlog de militaire status afgenomen. Ze waren geen militairen meer, Tijd: woensdagavond van 2.0.00 tot 22.00 uur geen burgers van Nederland en geen vluchtelingen. “Ze verlo ren hun inkomsten en werden afhankelijk van liefdadigheid van Nederland. Daarmee is alle hartzeer begonnen. In het woon oord had een gezin een koud en tochtig kamertje van enkele vier kante meters waarin alles moest gebeuren. Of er nu twee of acht kinderen waren. In mei 1956 worden de gaarkeukens gesloten en moeten de gezinnen zelf gaan koken en hun eigen energiekos ten betalen.” In 1954 richtte Siwalette de PNMS op. Deze fanatieke groep weigert concessies te doen. “Ty- deman laat het kamp afsluiten. Betreden ervan kan met een pas je. Twee mannen van een ander kamp wilden vertrekken na hun bezoek. Tijdens de schermut selingen die ontstaan, schieten de bewakers. Molukse mannen, die proberen te helpen, worden neergeschoten. Gevolg: negen gewonden.” Steunen ’t Beest is een podium waar plaats is voor vele soorten cultuuruitingen. Het is een plek waar, populair gezegd ‘alle rangen en standen’ uit de Bevelandse samenleving en daar buiten naar eigen De agenda ontvangt u bij binnenkomst of is een week voor de vergadering op te vragen op het secretariaat: tel 0113 227280. Data: woensdagavond AMBACHTELIJKE INTERNETSLAGERIJ het speciale politiekorps Harde Bijstand, ofwel de Karabijnbri- gade”, vertelt hij. “Het was een gevolg van het scherpe regiem van burgemeester Tydeman van Westkapelle, die de Mo lukkers in zijn dorp betitelde als een kwaal. Veel meer dan enkele regels in een krantenbe richt is van deze schietpartij niet te vinden. Gemeenteambtenaar Ruud Honsius vertelde dat de Ellen De Vriend Westkapelle A

Bevelander | 2011 | | pagina 5