111V ‘Die saamhorigheid in de Goese bevolking, daar geniet ik echt van’ '1 Prijs voor zonwering I Plaats je opmerking bij een artikel Piet Paulusma weet het Advertenties uit Krabbendijke en ver daarbuiten M Sprookjesboom op drie dvd’s Afscheidsinterview met burgemeester Dick van der Zaag Ontmoetingscentrum voor dementerenden 's-Gravenpolder Altijd actueel: de-bevelander.nl woensdag 10 november 2010 De Bevelander pagina 21 Weersvoorspellin Reageren Efteling De grootste etalage I ‘Goes gaat mee in de vaart der volkeren, kijk maar eens rond’ Geschiedenis over weeshuis Lotgenoten met hersenletstel Goes -fc j Cantatekoor zoekt zangers Goes 3feaMj£, f/j ff 1 7‘\ j ‘1 I www.de-bevelander.nl www.de-bevelander.nl www.de-bevelander.nl www.de-bevelander.nl Burgemeester Dick van der Zaag neemt per 1 december afscheid van zijn geliefde gemeente Goes. FOTO: DENNIS ROSBERGEN I “Wij zijn er voor de burgers en niet andersom." Dat is het credo van Dick van der Zaag, vertrekkend burgemeester van Goes. Per 1 december is hem eervol ontslag verleend door Hare Majesteit de Koningin. Tijd dus voor een afscheidsinterview. De loopbaan van Van der Zaag als eerste burger is lang, ruim 33 jaar. Hij bekleedde die func tie vanaf 1977 in Zuidhorn, la ter Vriezenveen, totdat Van der Zaag op 1 mei 1993 in Goes be noemd werd. Nu, na 17,5 jaar is het afscheid daar. “De toekomst voor Goes is misschien wel twij felachtig. Elke gemeente waar ik wegging, is opnieuw ingedeeld. Maar hier is een hartelijke sa menwerking met de Bevelandse gemeentes”, lacht hij. “Intensie vere samenwerking, beter naar de burger toe, kwaliteit, daar sta ik voor. De burger dreigt af en toe vermalen te worden en dat moet niet. Sinds 2007 neem ik medewerkers de belofte, de eed af, waar de aandacht op dienst verlening gevestigd wordt. Burgers zijn afhankelijk van de gemeente Goes voor een aantal zaken, zoals de benodigde pa pieren als rijbewijs, paspoort, vergunningen. Stel je niet kwets baar op door er misbruik van te maken. Wees dienstbaar aan de burger. Er zijn wel onderzoeken naar dienstverlening maar ik zeg, het beste is je eigen burger. Als die tevreden is dan is het oké.” Goes is een prachtige gemeente, meent Van der Zaag, want Goes heeft alles en het is te overzien. Met 37.000 inwoners en een ge meenteraad van 25 raadsleden, onderwijs van peuterspeelzaal Leon Janssens Goes De Zwake is het derde Ontmoetingscentrum van SVRZ. Begin 2010 open den De Orangerie in Axel en t Veer in Zaamslag hun deuren. Deze vorm van on dersteuning en begeleiding tot middelbaar onderwijs, een ziekenhuis en een psychiatrisch ziekenhuis en een goed winkel- bestand. “We hebben gelukkig nog veel autochtone Goese on dernemers naast de franchise- formules. Dat heeft een grote aantrekkingskracht op een brede regio. Plus Goes heeft een uit gebreid en gevarieerd woning aanbod.” De centrale ligging in Zeeland is ideaal, stelt Van der Zaag. De Poel, een industrie gebied met veel vestigingsmo- gelijkheden, profiteert daarvan. “Kijk alleen maar eens naar de autodealers. Goes gaat mee in de vaart der volkeren. Als ik zie hoe Goes er bij stond 17,5 jaar is voor SVRZ reeds succesvol in Zeeuws-Vlaanderen. Lande lijk zijn er diverse Ontmoetings centra, allemaal naar het eerste model in de Amsterdamse wijk de Pijp. geleden. In De Poel heb ik toen nog de eerste paal geslagen voor Autolease Zeeland, dat gebouw heeft daar jaren alleen gestaan. Men was net bezig met de wijk het Goese Meer, dat heb ik al lemaal zien gebeuren. Nu begint per 1 december Waterstad, maar dat is voor mijn opvolger, René Verhuist.” Het burgemeesterschap kent dansen, muziek maken en andere creatieve activiteiten. zijn ups en downs. Dieptepunt voor Dick van der Zaag was de bestuurswisseling in 2006, dat bekend staat als het Biddagak- koord. “Dat vond ik niet Goes waardig. Zoals dat ging. Dat was niet leuk. Ik heb me ingespannen om dat weer in goede harmonie te krijgen. Bij de installatie van de nieuwe gemeenteraad vlogen de eieren en rotte tomaten tegen de ramen van het stadskantoor. Maar ook het vertrek van het Waterschap uit Goes zat mij hoog. Gelet op de inspanning die wij als Goes hebben gedaan, en dan wat een collega meende te moeten doen. Zo ga je niet met elkaar om.” Een absoluut hoogtepunt in zijn periode van Goese burgervader is voor hem toch het feest in 2005 toen Goes 600 jaar stadsrechten vierde. “Vooral die openluchtmanifes tatie, die saamhorigheid in de bevolking, daar heb ik echt van genoten. Ook van het Afrikajaar en alles wat daar uit voortge vloeid is.” Na 1 december gaat Van der Zaag ontspannen, even niks doen; fietsen met zijn vrouw of alleen op de racefiets. De bur gemeester op de fiets, zo kennen veel Goesenaren hem. Altijd ge woon, nooit uit de hoogte, aan spreekbaar van mens tot mens. “Altijd jezelf blijven”, is dan ook zijn tip aan zijn opvolger. Het Historisch Museum de Bevelanden aan de Singel- straat 13 in Goes houdt op zaterdag 13 november een rondleiding op de afdeling ‘Waar wezen waren.’ Een ervaren gids staat om 13.30 uur klaar om de geschiedenis van het weeshuis te vertellen en het leven van de wezen in beeld te brengen. De rondleiding is gratis. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen 6,50 euro; kinderen tot 18 jaar gratis. Bezoekers kunnen zich aan melden via 0113-228883 of secretariaat@hmdb.nl. Het Historisch Museum de Bevelanden is geopend van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 12.00 tot 16.00 uur. Dementie Het Ontmoetingscentrum biedt begeleiding en opvang aan men sen met lichte dementie die thuis wonen. Belangrijk is ook de on dersteuning aan mantelzorgers. Met dit programma beoogt het Ontmoetingscentrum een laag drempelige plek te creëren waar mensen met dementie sociale contacten opdoen en (weer) acti viteiten ondernemen. Afgestemd op de individuele behoeften. Denk aan sporten, wandelen, Het Cantatekoor, onder lei ding van de cantor-organist van de Grote Kerk, Arno van Wijk wil cantatediensten verzorgen met het accent op de cantates van Johann Sebastian Bach. Hiervoor worden zangers en zangeres sen gezocht met ruime koor- ervaring of zangscholing die ook in staat zijn zelfstandig partijen in te studeren. Er is een cantatedienst op zondag 28 november om 17.00 uur in de Grote Kerk. Op het programma staat de cantate ‘Nun komm der heiden Heiland’ van Johann Sebastian Bach. Voor deze cantate worden tenoren en bassen gezocht. Geïnteres seerden wordt gevraagd au ditie te doen. Informatie en aanmelden via cantatekoor- goes@kpnmail.nl. "0 tuiuiu.cantatekoorgoes. tueb-log.nl Emotionele steun De persoon met dementie kan gebruik maken van de dagactiviteiten in het cen trum. Mantelzorgers kunnen elkaar hier ontmoeten, erva ringen uitwisselen en tevens informatie en emotionele steun ontvangen. SVRZ is een organisatie op het gebied van ouderenzorg in Zeeland. Acht zorgloca- ties en verschillende klein schalige woonvormen en een servicecentrum zorgen voor zorg- en dienstverlening die aansluit bij de wensen van de cliënten. Goes De Vereniging Cerebraal houdt voortaan elke zes we ken een bijeenkomst voor mensen met niet aangeboren hersenletsel, hun partners en direct betrokkenen. De bij eenkomsten zijn in de ver gaderzaal van MEE Zeeland aan het Stationspark 29g in Goes. Marco de Vries, die in 1999 zelf hersenletsel opliep en zijn partner Sandra Hillebrand begeleiden de groep. Elke bijeenkomst vertellen deel nemers over hun ervaringen, al dan niet aan de hand van een thema zoals vrijetijdsbe steding, relaties, assertiviteit, concentratie. Meer informatie via Marco de Vries en Sandra Hille brand, 0111-412038 ofzee- land@cerebraal.nl. tututu.cerebraal.nl SVRZ heeft een nieuw ont moetingscentrum in De Zwake in 's-Gravenpolder, dat bedoeld is als een laag drempelige dagopvang voor mensen met dementie en hun mantelzorger. Het ontmoe tingscentrum in de recrea tieruimte aan de Egelantier straat is open op maandag, woensdag en vrijdag van 10.00 uur tot 16.00 uur De sportieve zonwering aan het ClOS-gebouw in Goes is winnaar geworden van de publieksprijs van de Sign+ Award 2010. Al eerder kende de vakjury de tweede prijs in de categorie “Outdoor Signing” toe aan hetzelfde ontwerp van de in Deventer gevestigde M2uur. De Sign+ Award is een initiatief van het vakblad Sign+ Magazine. FOTO: PR u J

Bevelander | 2010 | | pagina 21