OP ALLE MERKEN Schutters en schuttersgilden van vroeger en nu Winst Zeeland Seaports 11,4 miljoen Veiligheidsregio werkt in crisissituaties samen met zendamateurs b 1L ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL De Bevelander dé Weekkrant Snel Paraat Regiefunctie BORSSELE - De winst van Zeeland Seaports is voor het jaar 2009 uitgekomen op 11,4 miljoen euro. Dat blijkt uit het jaarverslag van het havenbedrijf. Het vorige jaar, dat werd gekenmerkt door een te rugval van 13 procent in zeeoverslag, boekte Zee land Seaports toch nog een bedrijfsresultaat van VLISSINGEN - Tijdens het rampenbestrijdingseven- ment in Vlissingen op 4 augustus ondertekenden RescueDaresNederlanden Veiligheidsregio Zeeland een convenant. Dankzij dit convenant wordt het mogelijk gemaakt de ken nis en kunde van de radio zendamateurs in te zetten voor ondersteuning van de communicatie tijdens rampen en crisiscommu nicatie. Het convenant werd on dertekend door A Graaf land, directeur Gezamen lijke meldkamer Zeeland enA. Leisink, voorzitter van de Stiching Dares. Dares staat voor Dutch Amateur Radio Emergency Service en is een landelijke stich ting. Nederland is opge deeld in een aantal regio’s. Frank Laanen, regioco- ordinator Dares Zeeland: “Als alle andere commu nicatie uitvalt, dan kan de Veiligheidsregio Zeeland een beroep doen op Dares Zeeland. Het gaat om cri sissituaties, noodsituaties waarvan wij allemaal ho pen dat wij ze nooit gaan meemaken. Eigenlijk is het convenant niets meer dan het vastleggen van een werkzame situatie. Deze werkzame situatie moet ontstaan door oefening. Alleen door oefening kom je daarachter en vandaar het convenant.” Wanneer de digitale com municatie het laat afweten dan zijn daar de vrijwil ligers van Dares, vijftien zendamateurs en vier on dersteunende medewer kers, die er voor zorgen dat hulpdiensten, overheid en bevolking onderling infor matie kunnen doorgeven. Dares is een stichting van amateurs die geen geld van de overheid krijgt, zelfs niet voor het reizen naar infobijeenkomsten. Tijdens calamiteiten ont staan vaak problemen met communicatie zoals zenders die uitvallen en 11,4 miljoen euro bij een omzet van ruim 39 miljoen euro. Het bedrijfsresultaat viel hiermee iets gunstiger uit dan verwacht. Ener zijds omdat de erfpacht- opbrengsten stabiel bleven en anderzijds omdat de rentelasten lager waren als gevolg van de lage rentes op de kapitaalmarkt waar door het lenen van geld goedkoper werd. Voor 2010 noteert Zeeland Seaports een halfjaarwinst van 4,5 miljoen euro bij een om zet van 22 miljoen euro. Over heel 2010 verwacht Zeeland Seaports dan ook een positief resultaat. Dit resultaat wordt wel wat ge temperd door onder meer uitgebreide onderhouds werkzaamheden. GOES - Wie is nog bekend met de tijd van burger wachten en schutterijen? De verdediging van stad en land lag in hun han den. Officieel werden deze afgeschaft in de Franse tijd (1798). Maar ze zijn nog niet verdwenen. Nog steeds schieten schutters gilden op het platteland met pijl en boog op de staande of liggende wip. Op zaterdag 14 augustus om 13.30 uur staat er een ervaren gids van het His torisch Museum te Goes klaar om de bezoekers meer te vertellen over de zaal “Met Man en Macht”. De oude schutterspracht is te bewonderen op 4 levensgrote schilderijen die rondom zijn te bekij ken. Daarnaast wordt ook aandacht besteed aan de hedendaagse schuttersgil den. mobiele telefoons die niet meer werken. Dan zijn er de radioamateurs, die spontaan de communica tie verzorgen voor de over heid. Ook tijdens de Ramp van 1953 was hier sprake van. “In 1953 werden door radioamateurs zelfs zenders gebouwd”, weet Laanen. “Vroeger was het radioverkeer aan strenge regels gebonden, de PTT had het monopolie en die bepaalde. Je mocht niet voor alles je zendappara tuur gebruiken. Simpele boodschappen moesten per telefoon. In 2003 is de Communicatiewet aange past, er veranderde veel en in dat jaar is Dares opge richt." Laanen heeft binnen tien minuten zijn mobiele zendinstallatie paraat en meldt zich met zijn ‘call- naam' PE 1 EWR. “Zeeland is een voorbeeld voor Ne derland, want nergens is het zo goed georganiseerd met antennes als hier.” De Dares regio Zeeland is verdeeld over de krin gen Walcheren/Noord- Beveland, Oosterschel- debekken en Zeeuws- Vlaanderen. Aandachtpunten in de provincie Zeeland zijn de kanaalzone Terneu- zen - Sas van Gent, het sloegebied Vlissingen- Oost, doorgaande trans portassen over water en spoor en de drukke scheepvaartroutes zoals Westerschelde, Oos- terschelde en andere Zeeuwse binnenwate ren. Ook de drukbezette recreatiegebieden langs de Zeeuwse kust heb ben de aandacht van Dares. Dares biedt op verzoek noodcommunicatie middels zendamateurs mét licentie. Zendamateur Frank Laanen is in no time in de lucht. “Gemeenten hebben doorgaans een satelliettelefoon tot hun beschikking. Die wordt zelden gebruikt. Bij een noodsituatie weet bijna niemand hoe die werkt. Ze weten soms zelfs die telefoon niet eens te vinden.” WWW. Vraag naar de voorwaarden. Woensdag 11 augustus 2010 - Pagina 37 Radio paraat DOOR LEON JANSSENS voor ramp TOT 70% Pearle

Bevelander | 2010 | | pagina 37