Waarom Goes punten scoort bij inwoners Zelfs Willem-Alexander komt naar Goes en heel veel initiatieven Goes staat open voor ideeën Goede eindexamenresultaten Goes Gemeente van het Jaar 2010 Goes Gemeente van het Jaar 2010 In Goes is het veilig en mooi wonen J Je moet blijven vernieuwen Gemeente blijft werken aan betere dienstverlening Goes boekt resultaat in werkgelegenheid I Nel Bouterse en Jopie Koens van SMWO Ondernemer Anthoni Fierloos Teföruog; EfwJftrvoer I Onderwijsdirecteur A. Vogel Elly Brand, Kinderopvang de Bevelanden Ronald van Goeije, projectleider Dienstverlening Wim Erkelens (UWV) Rob van Avermaete, waterstad Goese Schans -’ll 4 Op het gebied van welzijn en jeugd doet Goes 't het beste van Nederland. Dat is niet alleen een opsteker voor de gemeente, maar ook voor SMWO, die in opdracht van de gemeente wel zijnsbeleid uitvoert. Jopie Koens vertelt dat er veel projecten met jeugd en jongeren zijn. Na schoolse opvang, het jeugdcentrum in de Goese Polder en het jeugdwerk in de andere wijken. Computeren, disco, spelletjesmiddagen en sport. Veel sport, natuurlijk. Van atletiek en zaalvoetbal tot kickboksen. Nieuw is de maatschappelijke stage voor jongeren. Daarvoor zet SMWO een va caturebank op. Matches tussen mensen Die vacaturebank lijkt een beetje op de vacature bank voor vrijwilligerswerk, die SMWO ook op zette. Jaarlijks maken ze een kleine tweehonderd matches. Iemand naar het ziekenhuis brengen, op bezoek gaan bij mensen in Ter Valcke of - iets heel anders - helpen bij een festival of in het mu seum. Ook voor werklozen zoeken ze vrijwilligers werk, belangrijk voor het dagritme en de sociale contacten. Voor mensen met een psychiatrische achtergrond zoeken ze een maatje, ouderen wor den thuis opgezocht. Ook heel goed loopt de Ruil- winkel in Goes-West. Coördinator Nel Bouterse: “Dat voorziet echt in een behoefte en er komen veel sociale contacten uit voort." Van Maxima kreeg de Ruilwinkel vorig jaar een Appeltje van Oranje en 15.000 euro als blijk van waardering. Een reactie van algemeen directeur A.J. Vogel van het Calvijncollege en ook betrokken bij ver schillende onderwijsinitiatieven zoals de werk groep huisvesting, het scholierenvervoer, de Zeeuwse opleidingsschool en in het verleden Goes onderwijsstad. De heer Vogel noemt verschillende punten waarom het onderwijs in Goes goed scoort. “Als eerste denk ik dat het aanbod van onderwijs compleet en volledig is. Er zijn verschillende soorten scholen met elk een eigen gezicht zoals het groene onderwijs van Edudelta, het Calvijn college met een eigen identiteit, het kwalitatieve en tweetalige openbaar onderwijs van het Pon tes college en het Ostrea lyceum dat zich on derscheidt met hun leerlingenbegeleiding. Een goede bereikbaarheid van alle scholen in Goes is ook iets dat belangrijk is. Bovendien hebben de scholen een redelijk tot goede huis vesting. Goese nuchterheid Verder is er grote bereidheid tot samenwerking tussen de Goese scholen. Een voorbeeld daar van is de participatie in de Zeeuwse opleidings school. De resultaten van de scholen zijn ook iets om te noemen. Ten opzichte van het Zeeuwse onderwijs behalen de Goese scholen goede onderwijs- en examenresultaten. Het is op vallend dat er veel initiatieven in Goes ontstaan waarmee hard aan de weg getimmerd wordt om nog beter onderwijs te krijgen. Samen met een stukje Goese nuchterheid bij alle scholen is het duidelijk waarom onderwijs zo goed scoort.” “Voor ons is de titel die Goes heeft gekregen een bevestiging. Wij richten ons namelijk ook op ko pers van buiten de provincie en we merken steeds dat de sociale veiligheid en de mooie om geving enorm aanspraken.” In deze tijd kan een bouwplan wel wat extra stimulans gebruiken. Rob van Avermaete is de coördinator voor de ver koop van de woningen van de nieuwe wijk Goese Schans die in het havengebied zal verrijzen. bevestiging, maar ook een cadeautje. Iedereen vindt het een prachtig plan, en nu dan ook objec tief vast is komen te staan dat het goed toeven is in Goes, dan zou je toch bijna denken dat mensen hier op hun knietjes naar toe komen om hier maar alsjeblieft te mogen wonen.” Van de Goese peuters gaat zo’n driekwart naar een van de vestigingen van Kinderop vang De Bevelanden. Het gaat om ongeveer twintig vestigingen, in Goes en in de Goese dorpen. Het is te verwachten dat ze daar blij zijn dat Goes vooral zo goed scoorde op jeugd en welzijn. Directeur Elly Brand: "Het is een enorm compliment en ik denk zeker dat wij daar een steentje aan hebben bijgedragen. Wij doen geweldig ons best om er voor ieder een te zijn, en we merken dat ouders en kin deren dat waarderen.” Ze stelt dat het compliment zeker ook bestemd is voor de Goese basisscholen. Bijna op allemaal heeft de Kinderopvang een buitenschoolse opvang. Sportief kinderdagverblijf Kinderopvang De Bevelanden heeft naast de buitenschoolse opvang peutergroepen en kin derdagverblijven voor kinderen van nul tot vier jaar. Sinds kort is daar een babygroep bijge komen, voor de werkende jonge ouders een uitkomst. “We zijn met nog twee plannen bezig. Er komen nu ook baby- en peutergroe pen voor kinderen met een reformatorische achtergrond. En bij Sportpunt Zeeland komt een kinderdagverblijf dat helemaal gericht is op bewegen, dat is redelijk uniek.” Is die voortdurende vernieuwing het geheim voor kwaliteit? “Inderdaad. Voortdurende scholing is ook erg belangrijk. Wij hebben onze eigen Beveland-academie voor de scholing van onze medewerkers. Medewerkers zijn de kracht van je organisatie.” In het algemeen zijn de Goesenaren tevreden over de dienstverlening van de gemeente. Ronald van Goeije vertelt hoe de gemeente probeert dat steeds verder te verbeteren. "We hebben aardig wat projecten lopen, we hou den steeds de vinger aan de pols.” Sinds 2007 pakt de gemeente de telefonische dienstverlening op het gebied van bereik baarheid en kwaliteit structureel aan. De be reikbaarheid is in deze periode gestegen van 62 tot nu 87%. De norm die de gemeente zelf stelt is 90%. De kwaliteit is inmiddels geste gen van een cijfer van 7,2 naar 7,6. Maar, zo zegt hij: “Goes wil een 8 halen.” De afdeling publiekszaken werkt sinds 2005 meer klant gericht en twee jaar geleden is het project Ge meente heeft Antwoord gestart, waarbij de vraag van de klant uitgangspunt is. “Binnen kort verschijnt bijvoorbeeld een klantenwijzer waarin bewoners kunnen lezen wat zij aan dienstverlening kunnen verwachten." Klantenpanel De dienstverlening in de publiekshal wordt maandelijks gemonitord, zodat de dienstver lening direct bijgestuurd kan worden. Periodiek neemt de gemeente deel aan onderzoeken en voert zelf onderzoeken uit gericht op de kwa liteit van de dienstverlening, zodat zij zich kan toetsen aan de prestaties van andere ge meenten en daarvan leert. Zit er nog meer in het vat? "Ja. In 2011 wil de gemeente een klantenpanel hebben, zodat inwoners kunnen meepraten over de dienst verlening.” Vrije-tijdsfeer “In Goes heb je alles. De voorzieningen zijn goed. De centrale ligging van Goes ten opzichte van Rotterdam en Antwerpen, de variatie aan wo ningen en appartementen, de vrije-tijdsfeer, de ligging aan de Oosterschelde, het plan waterstad Goese Schans heeft enorm veel sterke kanten.” Hij is blij dat Goes nu landelijk bekend staat als een fijne jwppooigeviog^’jtó ja Pieï alleen een Een van de onderwerpen waar inwoners hun oor deel over gaven, is Werk Ondernemen. De af deling Activering Inkomensvoorziening van de gemeente werkt samen met het UWV WERKbe- drijf, dat ook in het Stadskantoor zit. Reden om ook Wim Erkelens, vestigingsmanager UWV Goes, te feliciteren. Was het halen van de titel een verrassing? "Goes mag zeker beloond wor den met de resultaten op het gebied van werk gelegenheid. De meeste initiatieven gebeuren samen met de andere gemeenten in de regio. Het Werkgeversservicepunt (WSP) in het Stads kantoor is zo’n initiatief. Via het WSP vinden mensen werk, doordat werkgevers vacatures daar rechtstreeks plaatsen.” Verder is er bij het UWV in Goes een Werkplein te vinden, een ge zamenlijke balie van gemeenten waar werkzoe kenden alles over werk en inkomen kunnen regelen. “Samenwerking tussen UWV, gemeente en werk gever is erg belangrijk. Korte lijnen betekenen be tere resultaten. Vorig jaar werden 520 vacatures vervuld, we zitten nu al op 300. Een ander voor beeld is het actieplan Jeugdwerkloosheid, dat Goes trekt. Hier komen projecten uit voort om jon geren aan een baan of leerwerkplek te helpen.” En als klap op de vuurpijl komt Willem-Alexander aanstaande donderdag in hoogsteigen persoon naar de Ruilwinkel. Als dat geen succes is! Anthoni Fierloos van boekhandel Het Paard van Troje verbaast het niets dat de gemeente Goes zo'n hoog cijfer van haar inwoners krijgt. “We hebben een erg mooie binnenstad met een goed winkelaanbod. Het is allemaal ook erg mooi ge worden door het masterplan. In het begin werd er wel op gemopperd, vanwege de kosten, maar nu zien we toch wel dat het goed geweest is.” Hij vindt Goes een ideale stad om te wonen, niet te klein en niet te groot en alle voorzieningen, zoals het Sportpunt, binnen handbereik. “Op de fiets ben je ook zo in het groen of aan het water.” tiende uitgave aan het voorbereiden. In deze tijd een welkome aanvulling op de winkel en natuur lijk een uitstekende promotie. Boeken in strip vorm geven we nog steeds uit en ook de historische Zeeuwse stripkalender.” De bekende Goese striptekenaar Danker Jan Oreel, die de te keningen voor deze uitgaven maakt, heeft het zo druk gekregen, dat Anthoni Fierloos nu met nog een striptekenaar in zee is gegaan, Erwin Tram- per uit Wemeldinge. Van hem zijn de tekeningen voor de Zeeuwse kalender van 2011. Zeeuwse strips Hoe ervaart hij als ondernemer de contacten met de ge meente? “De ambtenaren die ik heb meegemaakt, vind ik ac tief en open voor ideeën. Toen Goes in 2005 vierde dat het 600 jaar stadsrechten had, heb ik samen met o.a. het ge meentearchief en de organisa tie van Goes6OO een stripverhaal over de geschie denis van Goes uitgegeven. Dat was het begin van onze uit geverij. Inmiddels zijn we de

Bevelander | 2010 | | pagina 13