De boom als oersymbool V f - - w De Bevelander Langer vers dé Weekkrant Inkoop Joelfeest gaat met licht gepaard ÈHi - 1 I j» I Woensdag 19 december 2007 - Pagina 20 FOTO: FEUCE BUONADONNA DOOR CINDY BUTEIJN FOTO: JO DINGEMANSE FOTO: JO DINGEMANSE De bomen in allerlei soorten en maten staan uitgestald rondom de schuur. “De allerbekendste is de Servi sche spar. Het is een heel zwie rige boom die vrij hoog is. Die wordt dan ook veel gebruikt op pleinen en in kerken. Ze zijn ongeveer 15 jaar”, vertelt Karin, die veel verstand heeft van de GOES - Het gebruik van kerst ballen stamt uit Germaanse traditie. Bij de viering van het Joelfeest stond een groenblij- vende boom centraal als sym bool van vruchtbaarheid Bomen met appels als versie ring en een piek, een gespieste appel. Ballen zouden ook hek sen afweren. Het zetten van een kerstboom was vóór de negen tiende eeuw in Nederland een zeldzaamheid. Het gebruik is ei genlijk Duits en waarschijnlijk via middenstanders, Duitse banketbakkers in Amsterdam bijvoorbeeld, in Nederland be kend geraakt. “Bakkers zagen overal brood in", licht voorma lig bakker Piet Karman uit 's- Heer Arendskerke toe. “Alles wat waar uitgebeeld kon wor den, maakten ze. De vorm van een kerstboom, de vorm van kransen, noem maar op. Het is een eeuwenoud beroep en daarom zijn bakkers mede ver antwoordelijk dat zulke symbo len doorgegeven worden”, zegt hij. bomen. Er is ook het Nordman- nen-ras. “Hier wordt van ge zegd dat de naalden er niet af vallen. De takken zijn wat voller en boller. Tot slot is er de Blauwspar. Deze bomen zijn zelfs 18 jaar oud”. De prijzen van de bomen liggen hoger dan vorig jaar. Dit varieert per ras maar de Nordmannen zijn de duurste dit jaar. “Wij proberen natuurlijk ieder een tevreden naar huis te laten gaan met een mooie betaalbare boom,” zegt Karin. Dat kan ook wel eens betekenen dat iemand die voor een Nordman komt heel tevreden met een mooie Servische spar of Blauwspar “Omdat we in deze omgeving best wat concurrentie hebben, Perenteler Frans Buijsrogge koopt de kerstbomen in Nederland en Duitsland. Het begon met een paar boompjes die hij voor de lol in eigen grond had staan. Later ging hijze inkopen. Dat bleek een succes. “Ik doe dat zo laat mogelijk”, legt hij uit. “Daardoor blijven de bomen het langst mooi vanaf het moment van ver koop”. De adressen waar hij inkoopt, zijn relatief kleine spar- rentelers. “Op die manier heb ik redelijke inspraak in wanneer de bomen gekapt worden”, vertelt hij. “Bij de grote verkopers zie je soms in september of oktober al vrachtwagens met kerst bomen rijden. Dan weet je zeker dat de naalden er thuis snel af zijn”. wilden we de klanten wat ex tra’s bieden”, zegt Karin. “Er kan hier echt heel veel. Er was een mevrouw en die twijfelde echt tussen twee bomen. Toen heb ik uiteindelijk gezegd dat ze ze allebei mocht meenemen om te kijken welke in haar huis het beste stond. Of als een boom een zichtbare platte kant heeft van tegen een vrachtwa- genwand aan leunen, kan er ook gepraat worden over de prijs”, zegt ze. Naalden Tips om te zorgen dat kerstbo men hun naalden langer vast houden, zijn er niet. “Dat heeft niets met het ras te maken”, legt Karin uit. “Wel of geen kluit doet er ook niet toe. En de top of stam eraf halen heeft ook al geen invloed. Het enige wat er wél toe doet is het moment waarop de boom gekapt is.” Kerstschuur Wie nieuwsgierig is naar deze bomen en de bijbehorende kerstschuur is van harte wel kom op de 's-Gravenpolderse- weg 116a in Goes. DOOR CINDY BUTEIJN GOES- In december wordt ook de Zeeuwse wereld om getoverd tot eentje met lich ten: aan huizen, langs brug gen, voor ramen en in kerst bomen. Deze traditie bestaat al dui zenden jaren. In veel cultu ren op het noordelijk half rond wordt sinds mensen heugenis de winterwende als feest gevierd. Dit is het moment waarop het licht na een periode van duisternis en verwijdering als het ware rechtsomkeert maakt en de dagen gaandeweg beginnen te lengen. Het feest ging daarom altijd gepaard met het maken van veel licht in alle mogelijke vormen: lampen, kaarsen, vuur... om de zon aan te moedigen terug te komen. Het draaide rondom de kort ste dag van het jaar en stond bekend als het Joelfeest. Er is zelfs een vers waarin het Joelfeest wordt genoemd. Het dateert van voor 1100. De uitdrukking Joeldrinken die daarin voorkomt, duidt erop dat het drinken een we zenlijk bestanddeel van het feest vormde, (bron: Wikipe- dia), GOES - Wie denkt dat een kerstboom simpelweg een spar is en dat daar maar één ras van bestaat, heeft het mis. “Hier verkopen we drie rassen”, vertelt Karin in een sfeervol ingerichte schuur van teler Buijsrogge aan de ’s-Gravenpolderseweg in Goes. TBR-. anette en Marja, creatief uitge leefd om de schuur om te tover en tot een kerstparadijsje waar naar huis gaat. Die zijn toch iets gratis warme chocomelk geser- goedkoper.” veerd wordt. Paradijsje Karin heeft zich, samen met Je- NordniaiijSen/i'ii^par 1 '7/

Bevelander | 2007 | | pagina 20