I WK karate in Zeeland Natuurgeneeskundig therapeut M.Th.W. van den Berge B.V. St.-Adriaanstraat 14 - Goes Tel. 0113 - 22 03 80 O M De Bevelander fP 4 dé Weekkrant Relaties Praktijk Homeopathie - Fytc HANSWEERT - Meer aan dacht in het basisonderwijs voor seksualiteit en relaties. Dat was het doel van de Week van de Lentekriebels die het NIGZ in samenwer king met de regionale GGD’s hield. Het project vond plaats eind maart op ruim tweehonderd basis scholen in Nederland. "Momenteel zit ik, voordat ik naar mijn werk ga, drie tot vier keer per week op de mountain bike. In het weekend train ik zeker drie uur per dag, meestal in de duinen, op zowel tech niek, conditie en kracht. Het wordt een loodzwaar toernooi. Ik wil me optimaal voorberei den, want ik ga voor de wereld titel. Ik heb het mijn, vorig jaar in oktober overleden, vader be loofd, zegt Pluijgers die erkent dat er voor een avondje stap pen geen tijd is. Naast werken en trainen wor den mogelijke sponsors bena derd. "We lopen overal naar binnen en merken, dat het WK toch wel aanspreekt. Iedereen is enthousiast. Regelmatig ho ren we dat er eindelijk weer zijn wel van 8.45 tot 15.30 uur aan ons toevertrouwd. Nu is het vaak nog achter elkaar wegkrui pen: ouders vinden dat het een taak van de school is, de school vindt dat het een taak van de ou ders is.” Ruimte “Aandacht voor seksualiteit en relaties is belangrijk omdat een kind al heel jong leert hoe het met anderen omgaat”, vertelt Lia van Aaken van GGD Zee land. “Als er over dergelijke za ken niet gesproken wordt, dan wordt het al snel een taboeon- derwerp. Een kind moet van jongs af aan de ruimte krijgen om erover te praten.” De projectcoördinator meent dat het bespreekbaar maken van relaties en seksualiteit een taak is van de ouders én de school. “Ouders weten vaak niet hoe ze het bespreekbaar moe ten maken. Kinderen krijgen thuis niet echt voorlichting. Waar gaan ze-dan hun informa tie halen? Op het internet. Maar als je daar naar ‘seksualiteit’ zoekt, dan kom je veel tegen Kinderen worden op televi sie en internet vaak gecon fronteerd met seksueel ge tinte beelden. Meestal zijn die eenzijdig, rolbevestigend en weinig gevoelsmatig. Het Nationaal gezondheidsinsti- tuut besteedt aandacht aan normen en waarden rond om relaties en seksualiteit, zodat kinderen leren om re spect te hebben voor zich zelf en voor elkaar. Zo kun nen zij later beter keuzes maken bij (seksuele) relaties. VLISSINGEN - Karateka Ri chard Pluijgers werkt hard aan zijn wereldkampioen schap, op 8, 9 en 10 juni in Vlissingen. Naast zijn baan van veertig uur vergt de or ganisatie veel uren en bo vendien slurpt zijn eigen deelname aan dat wereld kampioenschap ook schaarse vrije uurtjes. je kind dat te zien krijgt als eerste kennismaking.” Van Aaken deelt de mening van Bogers dat er in het basisonderwijs nog te incidenteel gesproken wordt over seksualiteit. Vaak alleen naar aanleiding van een vraag van een kind. Ze pleit voor een gestructureerde aanpak. “Want er zijn ook kinderen die niets durven vragen, en die hebben toch ook hun informatie nodig.” eens iets in Vlissingen ge beurt." Naast vele kleine spon sors is inmiddels ook het Bre dase transportbedrijf Van Dooren als hoofdsponsor ge strikt, die garant staat voor een derde deel van het totale bud get. En een sportschool stelde de gehele accommodatie in clusief apparatuur beschik baar. Daarnaast werd voor Pluijgers belangeloos een trai ningsschema opgesteld. En dan zijn er ook nog organisato rische zaken. "Wedstrijdsche- ma’s samenstellen, scheids rechters aanschrijven, de volksliederen verzamelen, pro grammaboekje maken." Eén van de veertien Zeeuwse basisscholen die meedeed aan de Week van de Lentekriebels is basisschool Schuttevaer in Hansweert. Eén a twee weken lang zijn de groepen een tot en met acht bezig geweest met on derwerpen zoals vriendschap, verliefd zijn, emoties, pubertijd, weerbaarheid en lichamelijke verschillen. “Niks nieuws voor ons”, zegt directeur J. Bogers, die vindt dat er in het basisonder wijs nog te weinig aandacht is voor het thema seksualiteit. “Wij vinden dat het een onderdeel moet zijn van het jaarprogram ma. Het is een verlengstuk van voor Natuurgeneeskunde: jtherapie - Orthomoleculai -(Advertorial)- Zuid-Bevelandse Gonny de Vetten: “Vage kwalen komen vaak door verkeerd eten” Acupunctuur - B.F.D. - Vegatest I Iriscopie Levendbloedanalyse - Urineonderzoek I Voedingsadviezen Ook gespecialiseerd in: Alle sportbandages/Braces Nu ook diagnose behandeling met het nieuwe concept QXCI space-lap Erkend door zorgverzekeraars Lentekriebels op de basisschool, er is steeds meer aandacht voor, foto: anoeska guzel F X 6 Week van de kriebels op school ie Voor meer informatie: Voedingstherapeute Gonny de Vetten samen met een klant: "Overgevoeligheid voor eten begint vaak sluipend. Dit zegt voedingstherapeute Gonny de Vetten uit ’s-Heerenhoek. Ze heeft nu sinds een jaar een praktijkruimte in Goes. “Ik kom in mijn praktijk mensen tegen met onverklaar bare klachten. De arts heeft gezegd dat ze ermee moet leren leven. Of dat het tussen de oren zit. Als ik verder ga kijken, blijkt dat er een tekort is aan vitamines. Of dat iemand gevoelig is voor fruitsoorten of graan.” De Vetten kan zich wel voorstellen dat overgevoe ligheid niet gemakkelijk wordt opgemerkt. “Het begint vaak sluipend. Je kunt ook lang met voedseltekort rondlopen. En ineens krijg je migraine of huiduitslag.” “Vage kwalen waar de huisarts geen raad mee weet, hebben vaak te maken met ver keerde voeding. Klachten als vermoeidheid, huiduitslag en hoofdpijn duiden er vaak op dat je overgevoelig bent voor bepaalde etenswaren. Hoe ziet een gezond dieet eruit? “Dat is voor iedereen anders", antwoordt Gonny de Vetten. “De een is overgevoelig voor appelsap, de ander voor aardappe len. Maar voor iedereen is variatie heel belangrijk.” Astronauten De Vetten kan als enige in Zeeland via een computerprogramma meten of mensen overgevoelig zijn voor bepaalde voe dingsmiddelen. En ze kan tekorten opspo ren. Het computerprogramma is ooit ont wikkeld voor astronauten. Die konden, zwe vend door de ruimte, bij zichzelf nagaan welke stoffen ze nodig hadden. Bij kinderen hebben klachten bijna altijd met voedsel te maken. Het gaat bijvoor beeld om oorontsteking, astma, huid klachten of hyperactiviteit. “Een tweejarig jongetje had altijd diarree. Zijn moeder was al overgestapt op sojamelk. Uit onder zoek bleek dat hij ook niet tegen sojamelk kon. Na een dag was de diarree over en kwam niet meer terug." laboratoriumonderzoek kan de therapeu te een Candida of parasieteninfectie vast stellen. Vermoeidheid en overgewicht Een vrouw klaagde bij haar over ver moeidheid, jeuk en een schimmelinfectie op de rug. “Ze bleek in het verleden een flinke virusinfectie gehad te hebben. Ik adviseerde haar enkele natuurlijke midde len te gebruiken. Ze kon zich niet voorstel len dat haar klachten zo simpel te verhel pen waren. Maar al na zes weken waren de vermoeidheid en de jeuk verdwenen en waren de schimmelplekken veel kleiner geworden.” Ook overgewicht heeft vaak met verkeer de voeding te maken. “Soms snappen mensen er niets van. Ze eten weinig, maar vallen toch niet af. De oorzaak kan zijn dat iemand overgevoelig is voor granen. Ik boek dan succes met een koolhydraat- qrm dieet. Niet ieder pondje gaat dus door het mondje.” Overgevoeligheid voor voeding komt steeds vaker voor, zegt De Vetten. Oorzaken zijn bijvoorbeeld stress en milieu verontreiniging. Ook speelt een rol dat het voedsel de laatste jaren een verandering heeft ondergaan. Uit onderzoek blijkt dat groenten en fruit schrikbarend minder voe dingsstoffen bevatten dan 15 jaar gele den. Een andere bron van klachten is een verkeerde darmwerking. Door eenvoudig DOOR PETER VRANCKEN Woensdag 11 april 2007 - Pagina 47 Email: info@orthonutrition.nl GSM: 06-27102435 www.orthonutrition.nl NW.R- PRAKTIZUN 9»r.9l«tr»«rö S-.

Bevelander | 2007 | | pagina 47