Zeeuwen helpen bij zoektocht naar zes Een mooiere huid in 14 dagen? Cosmactive bewijst het op 28 oktober a.s.! gesneuvelde helden 'Als Dow hoest, is Zeeland verkouden' Letselschade? 350 kelen uit zingende stad geven stem aan jubileumfeest Orkesten spelen blad van bomen Presentatie van EXPO HET WETEN WAARD Cine City is domein dames Op gedenkwaardige wereldreis in een luie zetel van De Zaete r 1 p PALS GROEP de Bevelander de Vertelkring 26 oktober 2005 De Bevelander 3 BEW. EX. Rotte reisde ook door Vietnam, (foto: Eric Rotte) Stukje hoop vlogen altijd overdag, in tegen- BEAUTYSALON EXCELLENCE - Gasthuisstraat 5 - 4461 JS GOES - Telefoon: 0113-222900 De plaatselijke fanfare van Euterpe opent het concert. Daarna is het de beurt aan de harmonie van Concordia uit Tholen. Het concert wordt afgesloten door de harmonie van Ons Genoegen uit Kapelle. De korpsen, met in totaal ruim 150 muzikanten, brengen een geva rieerd programma. De avond begint om 19.30 uur, toegang kost 2,50 euro. VLISSINGEN - Dames kun nen vanavond in Cine City kij ken naar een voorpremière van Just Like Heaven. Omdat het geen gewone filmvertoning is, maar een Ladies Night, zijn er naast de film nog enkele ex tra's. HEINKENSZAND - Drie orkesten geven zaterdag 29 oktober in De Stenge in Heinkenszand een herfstconcert. GOES - De Zeeuwse economie is eeuwenlang te afhankelijk geweest van andere gebieden, en de regionale ontwikkelin gen aldaar. Dat is de belang rijkste reden voor het econo misch verval van de provincie in de laatste tweehonderd jaar. Ook de relatief hoge lo nen in de landbouwsector en de excentrische ligging van de eilanden hebben in het nadeel van Zeeland gewerkt. Middel burg werd geen Eindhoven, Domburg geen Zandvoort en Vlissingen geen Rotterdam. Hoewel jarenlang is gedacht dat Zeeland door de aanleg van de Deltawerken de ontstane ach terstand zou inlopen, blijkt dat allerminst uit de cijfers. Zeeland stond er in 2000 relatief slechter voor dan in 1970. Van elke in Nederland verdiende gulden, kwam eind 2000 iets meer dan 2 cent uit de Zeeuwse delta. Een vraag die dan kan rijzen is in hoeverre de grote investeringen KRABBENDIJKE - Het was koud, regenachtig en er stond een harde noordwestenwind op vier februari 1944. Op die dag, rond twee uur ’s middags is een Amerikaans bommen werper, type B17, neergescho ten. Het vliegtuig stort in het water, ergens tussen Walche ren en Ouddorp. Vier van de tien inzittenden zijn gevonden en begraven. De andere zes zijn nooit gevonden. Maar er is een kans dat een van die zes nu toch boven water is. Op 28 oktober a.s. krijgt u bij BEAUTYSALON EXCELLENCE een GRATIS schoonheidsbehandeling. Alleen op afspraak, dus bel snel! HUISARTSEN Beveland: Huisartsenpost De Bevelanden, ’s-Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785. Van 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Voor patiënten praktijk Fortrie Miermans vrijdag 17.30 tot maandag 8.30 uur 0113- 563074. DIERENARTSEN Noord- en Zuid-Beveland: De praktijk van de dierenartsen Karelse, Van Dijk - Stokman en van Anrooy wordt zaterdag en zondag waargenomen door M. van Anrooij, Hoofdstraat 22, Kortgene, 0113-302145. De dierenart senpraktijk Mosselman, Verboom en Boer wordt waargenomen door A. Mosselman, 0113-381233 of 0113-228866. Praktijk voor gezelschapsdieren Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113-572756. Za terdag spreekuur 9.30 - 10.00 uür. Dierenartsen L. Huiskes-Cor- nelisse en M. Berrevoets afwisselend weekenddienst. Dierenkliniek Goes voor gezelschapsdieren, ’s-Gravenpolderse weg 92, Goes, 0113-270072 zaterdag van 10-15 uur en 24 uur spoeddienst. SOS TELEFONISCHE HULPDIENST Dag en nacht bereikbaar 0900-0767. DIERENAMBULANCE Beveland en omstreken Dag en nacht bereikbaar 0900-0245 Dierenbescherming Dag en nacht bereikbaar 0900-7673437 ELLEWOUTSDIJK 't Kerkje van Ellesdiek, aqua rellen van Henk Bisschop, 'Zeeland volgens Bisschop', tij dens activiteiten in het kerkje, opening zondag 30 oktober om 14.30 uur, t/m december. Dat stelt Willem van den Broeke in een vraaggesprek naar aanlei ding van de presentatie van het mede door hem geschreven boek Provincie in de periferie; De economische geschiedenis van Zeeland. Van den Broeke toont samen met mede-auteur Paul Brusse, beiden verbonden aan de Universiteit Utrecht, aan dat het stereotiepe beeld van de na 1960 opbloeiende Zeeuwse economie niet klopt. “Natuurlijk is er met de komst van Dow, Pechiney en Hoechst en de aanleg van de Deltawerken veel veranderd, maar heel Nederland verander de. De rest van Nederland is sneller gegroeid dan Zeeland, en dus raakte Zeeland verder ach terop,” aldus Van den Broeke. andere en die genoegen ne men met een minimum aan comfort, of minder. En dat al leen omdat ze 'iets willen zien'. Radiopresentator en de TV- kok van Omroep Zeeland, Eric Rotte is zo'n dwalende ziel. Hij trok tot aan de Chine se muur en verder, en snoof gedurende bijna een jaar de sfeer in negen exotische lan den. Het werd een gedenk waardig avontuur. Op het po dium bladert de Zeeuw Eric Rotte door zijn dagboek en neemt de toeschouwer mee op, zoals hij het zelf noemt, een reisje afzien’. Kaarten kosten een tientje en zijn te bestellen via 0113- 395326, 551864 en 551552 Ook via de website www.po- diumreimerswaal.nl kunnen kaarten besteld worden. KAPELLE Flowershop, Weststraat 17a, schilderijen van Gerda Duister- hof, maandag t/m vrijdag van 9.00-18.00 uur, zaterdag van 9.00-17.00 uur, t/m oktober. Gemeentehuis, Kerkplein 1, artistiek project van beeldende kunstenaars, schrijvers en mu zikanten van Kunstplatform Kappa, 'Isengrimus, een onver vuld verlangen van louis Paul Boon', t/m 28 oktober. Een col lectie tekeningen en schilderij en van Marlou Pluymaekers, 31 oktober t/m 25 november, maandag, woensdag van 9.00- 16.00 uur, donderdag van 9.00- 18.00 uur, dinsdag, vrijdag van 9.00-13.00 uur. Bas Mar de Jager, Kerkplein 57, schil derijen an Jan van Lokhorst, t/m december. zegt Paul Brusse: “Het exporte ren van werkloosheid is altijd een kenmerk van Zeeland ge weest. Kortom, Zeeuwen ver huizen voor hun werk. Vroeger naar Rotterdam, nu eerder naar Noord-Brabant.” Aan ondememersinitiatief heeft het de laatste twee eeuwen in ie der geval niet gelegen, beweert Van den Broeke. In 1845 had een Zeeuwse aannemer reeds plannen voor een Zeeuws spoor en de productie van de cokesfa- briek in Sluiskil begon al in 1913, vijf jaar eerder dan die van Hoogovens in IJmuiden. Zeeuw se initiatieven hadden vaak een beperkt effect. Zo kon de Vitrite in Middelburg weinig goedkope arbeidskrachten werven, omdat de lonen in de landbouw hoog waren. Veel Eindhovense, werk loze jongeren waren wel bereid tegen een karig loontje in de Philipsfabrieken werken. Het gevolg? Philips bloeide en groeide en maakte van Eindho ven een welvarende stad en Middelburg bleef Middelburg. Juist het uitbuiten van de provin ciale kwaliteiten en potenties zou van verstandigheid getui gen, meent de Middelburgse on derzoeker en universitair docent. “Wat ik daarmee bedoel? Denk sen en in dagboeken van mensen moesten schuilen voor de bom men. Elke aanwijzing is er één.” Van Dijk vertelt dat de vrijwilli gers op elke vraag een antwoord proberen te vinden. “Hoe was de stroming van het water, waar kunnen lijken aangespoeld zijn, wie heeft het mogelijk gezien? Het is een uitdaging op zoek te gaan naar een aanknopingspunt en het is heel erg bijzonder als je een stapje dichterbij de waarheid komt. Want in de meeste geval len los je zoiets nooit meer op.” Wie informatie heeft, het vlieg tuig heeft zien neerstorten of zich nog andere interessante fei ten herinnert, kan contact opne men met Martien van Dijk: 01 13-503372 of martienvan- dijk@12move.nl. GOES - Goes zingt 4 Goes. Onder dit motto doen twaalf koren mee aan het korenfesti val in de Grote- of Maria Mag- dalenakerk in Goes. Backpackers’ worden ze ge noemd, solozwervers zonder eindbestemming, met al hun aardse bezittingen in een rafe lige rugzak. Mensen die rond trekken van het ene schijnbaar onmogelijke reisdoel naar het om Zeeland te beschermen tegen de stijgende zeespiegel nog te verantwoorden zijn. Van den Broeke is hierover duidelijk: “Economisch gezien zou je de tent moeten sluiten, maar dat mag natuurlijk nooit een over weging zijn. Landschap en na tuur zijn eveneens belangrijke zaken.” Er is, zo vervolgt hij zijn verhaal, tenslotte meer in het le ven dan economie alleen. aan de duikmogelijkheden in de Oosterschelde. Die stekken zijn uniek in Nederland en kunnen dus geld opleveren!” Of toeristi sche boulevards met grote ho tels, in plaats van de zoveelste mini-camping, stelt hij. “Je moet als provincie onderscheidend durven te zijn. Met na-apen wordt je geen zelfstandige groei pool. Onderscheidt Zeeland zich niet, dan blijft het een periferie van Nederland, en van Antwer pen.” En, in slecht economische tijden vangt de periferie hardere klappen op dan een centrum. VERLOSKUNDIGEN Gemeente Goes: Van vrijdag 19.30 uur tot en met zondag 19.30 uur: Marieke Ver- schelling, 0113-224099. Bij geen gehoor of langdurig in gesprek de alarmcentrale Vlissingen bellen: 0118-414444. De afhankelijke en onevenwich tige groei heeft Zeeland de meeste problemen opgeleverd. Tot de Tweede Wereloorlog was de Zeeuwse economie gevoelig voor bewegingen in de land bouwsector, tegenwoordig is Zeeland afhankelijk van het wel varen van de chemische indus trie. Van den Broeke: “Als Dow hoest, is Zeeland verkouden.” Het spreekwoord zegt niet voor niets dat wedden op een paard onverstandig is. APOTHEEK Zeeuwse Apotheek, Stationspark 35, tel. 270620. Spoedeisende zaken op zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur en zondag van 10.00 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur. Buiten deze tijden is de apo theek bereikbaar voor spoedrecepten. HEINKENSZAND 't Kunstuus, Dorpsstraat 43, aquarel- en pastelschilderijen van Ineke van den Berg en ge varieerde beeldhouwwerken van Joeke Schuurman, woens dag, donderdag van 13.00- 18.00 uur, vrijdag van 13.00- 18.00 en 19.00-21.00 uur, za terdag van 10.00-12.00 en 13.00-16.00 uur, t/m 29 okto ber. Fotowand Binnenuit, Schouwersweg 7, foto's van John Moest en Jac. Thijssen, 'Landen en volkeren', dinsdag, woensdag, donderdag van 9.30- 17.30 uur, vrijdag van 9.30- 20.30 uur, zaterdag van 9.30- 16.30 uur. gramma met de kinderkoren Im manuel en Lichterlaaie, Jonge renkoor Elsafan, Gospelkoren Happiness en Testimony, de Ge mengd Koren Hallelujah en Hammaaot, Zang- en Muziek groep leger des Heils, de ge mengde koren Maranata en U zij de glorie, mannenkoor Sjaloom en Brassband Excelsior. “Het festival is ook een platform voor de koren om eens wat an ders te zingen dan zondags in de kerk of bij optredens in verzor- gings- of bejaardenhuizen", zegt Van der Weijde. De Stichting Luisterpost maakt de hele dag opnamen voor mensen die niet kunnen komen. Van der Weijde: “Zo wordt het een feest voor de luisteraars en voor de koren zelf.” Begin februari 1944, 23 uur na de crash spoelde een lijk aan op het strand van Ouddorp. Later nog twee. Deze waren zeer zeker afkomstig uit het B17-wrak. Te gelijkertijd werd door een 13-ja- rige jongeman een lijk gevonden op het Ellemeetse strand in de buurt van Renesse. Ook dat zou één van de zes vermisten van de B17 kunnen zijn. De 13-jarige is toen weggestuurd bij het li chaam door een andere omstan der. Het kan zijn dat die omstan der het lijk vervolgens begraven heeft ergens op Renesse en het dus vervolgens nooit officieel geregistreerd is. Want er zijn to taal geen gegevens van deze on bekende dode man te vinden in gemeentearchieven. Is het een van de vliegers geweest? Een man die wegging om voor vrede te vechten en nooit meer terug kwam, onbekend ter aarde be steld, in de hoop dat er ooit een naam op zijn kruis kwam te staan. Export werkloosheid De vorige week gepubliceerde CBS-cijfers bevestigen dit beeld. Waar de economie als ge heel vorig jaar met 1,7% groei de, bleef Zeeland steken op 0,1%. Deze cijfers impliceren echter niet dat Zeeuwen minder te besteden hebben dan mensen in andere delen van het land, In Just Like Heaven ontstaat er een vreemde verhouding tussen Elizabeth (Reese Witherspoon) en David (Mark Ruffalo). Sinds de laatste in een nieuw huis is gaan wonen, wil hij eigenlijk geen huisgenote meer. Dan duikt Elizabeth op om zijn ap partement te claimen. Ze blijft komen, zelfs sloten houden haar niet tegen. David begrijpt dat Elizabeth een verschijning is en wil haar helpen om 'naar de an dere kant' over te stappen. Maar Elizabeth heeft het idee dat ze 'ergens' nog in leven is. Tijdens de avond zijn er naast de film nog een demonstratie van een kapsalon en een nagelstudio worden gegeven. Aanvang 19.00 uur, toegang acht euro. Kosteloos juridisch advies www.palsgroep.nl TANDARTSEN Spreekuren zaterdag- en zondagmorgen van 10.00 tot 11.00 uur: A. Edomskis, Biezelingsestraat 18, Kapelle, 06-53257131. GOES Flowershop, Oostwal 35, schilderijen van Gerda Duister- hof, maandag t/m vrijdag van 9.00-18.00 uur, zaterdag van 9.00-17.00 uur, t/m oktober. Galerie van den Berge, West- wal 45, schilderijen en foto's van Wolfgang Ellenrieder, 'Ho- mezone', donderdag t/m zater dag van 12.00-17.00 uur, t/m 19 november. Stadhuis Goes, Grote Markt, verschillende ma quettes, een plattegrond van Goes uit 1560 van Jacob van Deventer, de dorpen Kloetinge en 's Heer Hendrikskinderen en woningen aan de Heemisseweg uit Kapelle, dinsdag, donder dag en zaterdag van 10.00- 16.45 uur, t/m oktober. Am- bachtscentrum, Kattendijkse- dijk 27, schilderijen van Corrie Outermans, woensdag en zater dag van 13.00-16.30 uur, t/m 10 december. Kunstuitleen De Bevelanden, Westwal 45, schilderijen van Mirjam van Benthem, 'Overzicht '89 tot he den', woensdag t/m zaterdag van 13.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 29 okto ber. Oosterscheldezieken- huis, 's-Gravenpolderseweg 114, schilderijen van Nelly Ne- lisse- Jumelet, t/m 5 november. Serviceflat De Horst, De Horst 48, aquarellen en olie op papier schilderijen, van July Hartog, t/m oktober. Zorg centrum Het Gasthuis, Kie- vitlaan 64, diverse borduurwer ken van Roos de Vries, dage lijks van 9.00-20.00 uur, t/m oktober. zoek naar haar vader, sergeant dag moet iemand gehoord heb- - ben jat er een vliegtuig naar be neden kwam en in het water ge- vlogen is”, zegt Van Dijk. Ook Spitten haar vader gebleven is. Zit vissers moeten destijds last heb- Niet alleen onder water is het hij nog in dat vliegtuig onder ben gehad van 'haakpuntjes' of- diep graven, Van Dijk duikt ook de gemeentearchieven in op man. "Het gaat niet alleen specifiek om deze man, we zoeken ook naar andere vermisten.” Het gros van de gesneuvelde mi litairen is in Burg-Haamstede begraven en later op andere plaatsen herbegraven. Het zoe ken beperkt zich dus niet tot Zeeland. “Je zoekt overal. In po- De dochter van sergeant Leist is nog steeds op zoek naar haar vader. Zit hij nog in het wrak onder water of is hij op een onbe- zoeken de gevonden wrakken op kende plek begraven? (foto: pr) de juiste serie- en typenummers. De apparatuur kan ook tot tien meter diep in de bodem onder het zand kijken en wrakdelen zichtbaar maken. wel punten waar de netten vast- die door de 13-jarige jongeman lopen op bijvoorbeeld een vlieg- zoek naar de onbekende YERSEKE - Voor de kijker en luisteraar is het welis waar een kort reisje naar Yerseke, maar tegelijkertijd waant 'ie zich op wereldreis. Want Eric Rotte weet als geen ander het publiek te boeien met zijn reisverslag onder de titel De Boes naar Si Phan Don. Videokunste naar Bernard Vercauteren van den Berg ondersteunt het verhaal met boeiende beelden. Waar de reis be gint? De Zaete in Yerseke op zaterdag 29 oktober om 20.00 uur. "Goes bestaat zeshonderd jaar en onze koren willen bijdragen aan de feestvreugde", zegt Leen van der Weijde, voorzitter van de werkgroep die het Protestants Christelijk Korenfestival organi seert. "Goes heeft in haar be staan veel koren gekend, ook vandaag nog is Goes een zingen de stad met twintig koren." Za terdag vanaf 10.45 uur hebben de koren hun eigen optreden met om 17.00 uur de finale waarbij 350 stemmen van twaalf koren de kerk vullen. Goes zingt 4 Goes biedt een gevarieerd pro- geeft ons een stukje hoop op re sultaat”, vertelt de vrijwilliger uit Krabbendijke. Ruim zestig jaar na dato heeft het getijde de sporen uitgewist en de vele la gen slik geven hun geheimen vaak niet meer prijs. Onlangs is er kort voor de kust van Walcheren een motor en vleugel gevonden. Deze waren zeker van Amerikaanse afkomst. Het is maar de vraag of de brok stukken van het vliegtuig van sergeant Leist zijn. Het ligt meer voor de hand dat het wrak voor de Ouddorpse kust ligt. De vrij willigers hebben echter interesse in alle wrakstukken die in zee voor de Zeeuwse kust liggen of in de Grevelingen liggen. Ze maken gebruik van een geavan ceerde side-scan (sonar) appara tuur en bergingduikers onder- Een Amerikaanse is ruim zestig stelling tot de Engelse die ’s jaar naar dato nog steeds op nachts vlogen. “Op klaarlichte Leist. De jaren beginnen te tel len voor haar. Voordat mevrouw Leist zelf overlijdt, wil ze weten waar ELLEWOUTSDIJK - In ’t Kerkje van Ellesdiek aan de Van Hattumstraat 5 in Ellewoutsdijk zijn zondag 30 oktober twee pre sentaties. Allereerst is de ope ning van de tentoonstelling van aquarellen van Henk Bisschop uit Wemeldinge. Daarna is er de presentatie van een nieuw boek je vol verhalen van de Vertel kring Midden-Zeeland met als titel ‘Luusterkruud’. Voor de muzikale noot zorgen De Meis sen uit Westkapelle. De start is om 14.30 uur, de entree is gratis. water of is hij mogelijk diegene gevonden is? Bij de zoektocht tuigwrak. Van Dijk wil heel krijgt ze hulp van Martien van graag weten waar deze haak- Dijk uit Krabbendijke. Samen puntjes zijn. Enkele Ouddorpse met andere vrijwilligers uit de vissers hebben al hulp toege- VS en Nederland is Van Dijk op zegd. zoek naar het stoffelijk over schot dat in februari 1944 ge vonden is. De Amerikaanse vliegtuigen In de tweede wereldoorlog zijn honderden vliegtuigen in de litierapporten, op begraafplaat- Zeeuwse wateren neergestort. - De lijst met vermisten is groot die mogelijk beschrijven dat ze en de kans dat er nog delen van mensen of vliegtuigen terugge vonden worden, is klein. “Het is zoeken naar een speld in een hooiberg en elke aanwijzing i A c Econoom: Zeeuwse economie is zorgenkindje met potentie Door Jacco van Maldegem Door Mieke Valk Advertentie Desiree Bakker i* Kantoor Fruitlaan 4c, postbus 5, 4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur. Woensdag gesloten. Afsluittijden Redactie Maandag 09.00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur, Duo’s vrijdag 17.00 uur Bezorging De Bevelander niet ontvangen? Bel 0113-274093 Druk Wegener Nieuwsdruk Twente Algemeen Directeur J. V. Munsterman Algemeen Hoofdredacteur Mw. G. Arendsen-Tieben De Bevelander is een uitgave van Wegener Huis-aan- huiskranten BV. Wegener Huis-aan-huiskranten BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Op al onze ad- vertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Algemene Advertentievoorwaarden huis- aan-huiskranten Wegener NV. Een exemplaar van de Al gemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. De door u aan ons verstrekte ge gevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te (laten) infor meren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of'door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u bp deze infor matie geen prijs stelt kunt u dat schriftelijk melden bij Wegener Huis-aan-huiskranten BV, t.a.v. A.T. Kooij, Hoofd Marketing, postbus 692, 7500 AR Enschede. L I Anne-Miek van Brakel 0900-8998533 (o.oi/min) of Verschijnt in een oplage van 43.200 elke woensdag huis-aan-huis op Noord- en Zuid Beveland. Redactie Hoofd Redactie J. Sieben Chef redactie E. de Dreu Eindredactie D. Rijsbergen Ö113-274021 red.bevelander@whk.wegener.nl Commercieel Regiodirecteur Ch. vpn den Oosterkamp Advertentieverkoop Bladmanager P. Karman Verkoopteam H.Mallekote 0113-274031 (privé 0113-342535) C. Slot 0113-274030 (privé 06-53671555) H. dan Tol 0113-274032 of 06-53810750 Advertentie «J.

Bevelander | 2005 | | pagina 3