en andere energiebesparingen Over de waterval Architect Rudy Uytenhaak: "Bezoekers gastvrij ontvangen Uw nieuwe Stadskantoor 1 H I sS Azteken-piramides inspiratiebron voor ontwerp nieuw Stadskantoor O Dichte voorgevel Spel van zon en water Nieuw Stadskantoor Goes Geachte inwoners van de gemeente, Met vriendelijke groet, Wettelijk moet een gebouw zoals dit Stadskantoor een bepaalde 'energieprestatiecoëfficiënt' hebben. Goes zit hier nog eens 40 procent onder door ruim 140 maatregelen uit te voeren. Dat kost in het begin wat extra, maar door de uiteindelijk lagere energierekening betaalt zich dat terug. En die in vestering heeft ook andere gunstige effecten. Zo zal de C02-uitstoot van dit kantoorgebouw door dit pakket van maatregelen pakweg 35 procent minder zijn dan normaal. Uiteraard is ook overwo gen zonne-energie toe te passen, maar dat viel af vanwege een ongunstiger verhouding tussen in vestering en rendement, ofwel: te duur. Wat direct opvalt is dat de voorzijde, rondom de grote opening, nauwelijks glas heeft. Die voorkant ligt op het zuiden' en vangt dus de meeste warm te. Hoe meer warmte het gebouw vangt, des te meer moet er binnen gekoeld worden. Koelen kost veel meer energie dan verwarmen, dus is bedacht Charles R.M.M. Linssen, projectwethouder nieuwbouw Stadskantoor D.J. van der Zaag, burgemeester om de warmte aan de zuidkant buiten te houden door daar weinig glas te gebruiken. Aan die zuid kant zijn dan ook achter de dichte gevel de ruim ten gesitueerd waar daglicht niet noodzakelijk is. Een andere opvallende bouwkundige vondst zijn de 'verticale muurtjes' - de architect spreekt van lamellen - aan de beide zijkanten van het gebouw. Die zorgen ervoor dat de zon niet of nauwelijks op het glas schijnt, terwijl in de kantoren wel volop daglicht komt. Deze simpele maar doeltreffende vorm van zonwering zorgt er ook voor dat er min der koeling nodig is. Al het glas is overigens sterk isolerend met een verhoogde warmtereflectie (HR++), waardoor ook de benodigde koeling be perkt wordt. Alle gevels zijn 'zwaar en verbeterd' geïsoleerd. gebruikelijke cv-ketels. Draait een centrale verwar ming op gas, warmtepompen halen hun energie uit de bodem en hebben een rendement van maar liefst 350 procent. Deze warmtepompen zorgen ook voor de-koeling. De overschotten aan energie en warmte worden ondergronds opgeslagen en later gebruikt. Energiezuinige pompen laten water en warmte door de vloeren circuleren. Door de grote oppervlakte daarvan kan dat gebeuren met kleine temperatuurverschillen, zodat er minder Luchtbewe- ging/tocht en dus meer comfort ontstaat. De verlichting in de kantoren en andere ruimten gaat automatisch aan en uit, afhankelijk van de aan- of afwezigheid van mensen. Ook past de sterkte van het kunstlicht zich automatisch aan aan de hoeveelheid daglicht. dicht. Langs de trap lopen staaltjes water, die in de zon gaan flonkeren en het licht naar binnen tegen de onderkant van 'de treden' spiegelen." 'echte' functie. Er is daglicht in het hart van het gebouw, maar geen overmatige warmte waardoor weer extra koeling nodig zou zijn. Die warmte wordt namelijk buitengehouden door het perma nent stromende watergordijn. Het hele gebouw blijft hierdoor koeler. Regenwater van het dak komt in een intern systeem terecht, waarna het een tweede leven leidt als spoelwater voor de toiletten. Is er teveel regenwater, ook voor de waterval en de vijver aan de voorkant, dan vloeit het teveel via het aparte regenwaterriool uiteindelijk terug de natuur in; de kringloop sluit weer. ziet branden, weet je dat de raad zijn licht over plannen voor de gemeente laat schijnen. Het Hollandiaplein voelt nu nog niet als het kloppend hart van Goes, maar het zal er levendiger worden." Het merendeel van de warmte in de kantoren (zo geheten lage temperatuursverwarming) wordt ge produceerd door warmtepompen in plaats van de pte waterval zorgt i Aan de andere zijde, die van het Hollandiaplein, heeft hij die openheid bereikt door de raadzaal als een vitrine in de 'poort' te hangen. "Hier wordt de stad bestuurd, het is een bewuste keuze om dat vanaf buiten te laten zien. Dat is in de oude situ atie ook zo, met de vergaderingen in het oude Stadhuis op de Grote Markt. Als je 's avonds licht Dat het Goese Stadskantoor een kloek, vierkant gebouw moest worden, wist de architect al snel. "Het Hollandiaplein is een echt groot plein, daar past dit, daar moetje niet een gebouw neerzetten dat er uitziet als een verzameling kleine gebou wen. Ook in de omgeving, met een aantal grote gebouwen, zoals de Stadspoort, de Admiraliteit en het gebouw van Allévo, past dat. Bovendien heeft een Stadskantoor een betekenis voor de hele ge meente, dat mag gezien worden." Maar een gesloten blok oogt niet gastvrij. Daarom heeft hij aan de ka’nt van de hoofdingang een grote poort gecreëerd, als een deur die wijd open staat. Daarbinnen loopt een grote glazen 'trap', die ervoor zorgt dat er voldoende lichtinval is. Waarom een trap? Rudy Uytenhaak: "In Mexico heb ik de Azteken-piramides bezocht. Het beeld van die bijzondere bouwwerken, die als het ware één grote trap vormen, stond nog op mijn netvlies." En die trap bleek een prachtige oplossing om binnen en buiten te verbinden, een binnenplaats te creë ren en te zorgen dat het binnen niet te warm zou worden. De 'stootborden' zijn van glas, de treden Bij de hoofdingang van het Stadskantoor stroomt het water via een twaalfvoudig getrapte waterval naar beneden en via een bassin weer terug naar boven, in een eigen eeuwige kringloop. Dit water- val-atrium is niet alleen fraai, het heeft ook een Op de begane grond draait alles om de bezoeker. De hal is zo ontworpen dat de dienstverlening op timaal kan zijn. Bezoekers komen vanaf de zuid- of noordkant binnen in een grote hal, met de recep tie in het midden. "Ik heb hierbij het beeld van een foyer voor ogen gehad, want de bezoeker moet ontvangen worden in een ruimte met allure." Wij zijn blij u te kunnen verwelkomen in niet alleen ons, maar ook üw nieuwe Stadskantoor. Een Stadskantoor met een eigentijdse uitstraling, waar efficiënt en plezierig gewerkt kan worden en waar we onze dienstverlening optimaal op uw vraag kunnen afstemmen. Het is een ontmoetingspunt voor het college van B W, ambtenaren, gemeenteraad en... u, de inwoners van Goes. We hopen dat u zich er snel thuis voelt en dat u net als wij trots zult zijn op dit nieuwe visitekaartje van onze mooie gemeente. Een nieuwe mijlpaal in een feestelijk jaar waarin we vieren dat we 600 jaar stadsrechten heb ben. Graag tot ziens op de open dag en na tuurlijk ook daarna! 5

Bevelander | 2005 | | pagina 27