Krakende planken en zoete bejaarde boeken Grootse taptoe op de Grote Markt in Goes Skaten in de schemer ttk idelijke zaak de Bevelander - Euro Super Plus Diesel Diesel Plus 1 wielerronde in Futsalcompetitie VOETBAL FUTSAL RONDJE BEVELAND HROÓS OP ZEEUWS Cursus Engels begint weer gaat van start C) AutoTrack.nl TPG opent balie Hoedekenskerke Hansweert Woensdag 24 augustus 2005 de Bevelander 11 August Verdonck wil de boekenbeurs van Goes nieuw leven inblazen, (foto: Dennis Rijsbergen) (advertenties) ExpresZo (dirrom zó) Reagere? Schrief naè red.bevelander@whk.wegener.nl (advertenties) 7 l Winkelcentrum De Bussel Beukenhof 1 in Goes JAZZBYTHESEA.NL 13 t/m 18 september U kunt 24 uur per dag pinnen. GOES - English 4 You begint half september in Goes met cursussen Engels voor begin ners en gevorderden. De les sen kunnen zowel overdag als 's avonds gevolgd worden. GOES - Stichting Goes Pro motie pakt voor het feestjaar Goes 600 extra groot uit bij de organisatie van de traditi onele taptoe. Vanaf een over dekte tribune kan het publiek vrijdagavond 9 september ge nieten van een 'muzikale ma nifestatie van formaat'. GOES - De zoete geur van bejaarde boeken en het gekraak van eeuwenoude planken vloeren, voor antiquaar August Verdonck is het dé perfecte melange. Op zaterdag 3 september blaast hij de Goese boekenmarkt nieuw leven in en dat doet hij in het ou de stadhuis van de Ganzestad. Volgens hem is er geen betere lo catie in Goes. HEINKENSZAND - Jong en oud, beginnende en gevorderde skaters kunnen 26 augustus deelnemen aan de Friday Night Skate. Dat is een skatetocht in het (bijna) donker door de pol ders rond Heinkenszand. GOES - De recreatieve futsal competitie van ZVV De Beve- landen begint weer op maan dag 29 augustus. burg. De bandleden dragen uni formen die lijken op die van 'The Guards' en brengen vooral muziek van Engelse bodem. Oanze huus proate steeds minder Zeêuws, en dat vinne me jammer. Want oans vinne dat 't een stiksje van oanze eigen cultuur is dat a me zoue motte koestere. Daèrrom probere me thuüs zovee meugelijk Zeêuws te proaten en wat a me da- èmie meemaeke kunne je óm d'n aere weke in de Bevelander leze. WOLFAARTSDIJK Zaterdag: Wolfaartsdijk 1 - Dreischor 1 (17.00 beker); Wol- faartsdijk 2 - Yerseke 3 (13.00 beker); Hansweertse Boys 4 - Wolfaartsdijk 4 (14.30 vriendsch.); SVD dames - Wolfaartsdijk dames (14.00 beker); Wolfaartsdijk A - Heinkenszand A 11.00 beker); SVD C - Wolfaartsdijk C (9.30 beker). antiquaar uit Den Haag komt met een bijzondere collectie over de Vos Reynaerde. Nieuw leven inblazen, dat is het doel van Verdonck. Dertien beur zen organiseerde Verdonck - samen met wijlen Jan Bruins van de Koperen Tuin - al in Goes. Totdat in 2003 het doek viel. "We zaten in de Manhuistuin, maar daar was op een gegeven moment geen ruimte meer. De beurs is toen verhuisd naar de Keizersdijk. In 2002 was daar de laatste beurs, Het ging niet goed. Het was geen ge schikte locatie. Automobilisten negeerden de afzettingen, er ont stonden gevaarlijke situaties." Omdat Goes zeshonderd jaar bestaat, ontstond het idee om de beurs weer uit de mottenballen te halen en die in de raadzaal en de publiek tribune van het stadhuis te houden. "Een geweldige plek", vindt Verdonck. "De uitstraling past perfect bij een kwalitatieve boekenbeurs. En het ligt centraal." Verdonck hoopt op duizenden bezoekers. "Het is de bedoeling om de beurs elk jaar te houden. Ik denk er aan om in de toekomst ook lezingen te organiseren en om auteurs te laten komen." Concurreren met de boekenmarkt in Middelburg doet Verdonck niet, zegt hij. "Wij hebben hele andere boeken in de aanbieding. Een pocketromannetje zul je bij ons niet vinden. Het zijn stuk voor stuk bijzondere boeken die liefhebbers kunnen pakken, ruiken en ervaren." De beurs wordt om 10.00 uur officieel geopend en duurt tot 17.00 uur. HOEDEKENSKERKE - TPG Post opent woensdag 31 au gustus een TPG Post Service punt in Hoedekenskerke, zodat dorpsbewoners voor hun be langrijkste postzaken niet meer het dorp uit hoeven. Het Serv icepunt is te vinden in het Ja pans Koi Centrum Zeeland aan de Zuiddeeweg 5. Borsele Beweegt en de Jongeren- raad Borsele hebben een route van twintig kilometer uitgezet door de polders rond Heinkens zand, waar de skatetocht om 19.00 uur begint. De start is bij de gemeentewerkplaats aan de Dorpsstraat. Voor jongere deel nemers is er een route van twaalf kilometer. Voorafgaand aan de tocht leggen deskundige skaters de basisbe ginselen van het inline-skaten uit tijdens een Skate Safe Clinic, zo dat iedereen aan de Friday Night Skate kan deelnemen. De clinic Niet alleen Goes is jarig. Show- korps Excelsior uit Goes viert dit jaar zijn 75-jarig bestaan. Het jarige korps is een van de vijf korpsen die tijdens Taptoe Goes 2005 vanaf 20.30 uur over de Grote Markt paraderen. Wielrijdersmuziekkorps Cre scendo uit Opende trekt op op- En koeken, die luste die van oans ók. Noe gebruükt een Zeêuw dat woord voe verschillende diengen. Neem noe de koeke mie kaes; dat is gin "kaaskoekje", zoas a buütendiekers kunne dien- ke, mè een zocht broodje, beleid mie kaes. Meestal een puntje of een kadetje. Dan me nog de zoete koeke* krentekoeke** en de groóte koeken die a per stik bie de bakker verkocht worre, zo as papkoeken. (Speculaosjes en aere kleine"meelgebaksjes" noeme oans "koeksjes".) Mè de koeken die a oanze huus 't liefst ete, dat bin platte koe ken.*** Dan 'oef ik echt gin twi keer te vraegen of a ze kommen ete. Dan bak ik zogezeid gin koeken voe de buren.**** Weetje wanneer a'k dat wè doë: a'k de speelruümte van de huus an kant emaèkt 't Gebeurt da 't dan binnen een ure wee een pan ei- ers***** is. Want soms a ze an 't spelen bin mó oalles uüte- krauwd worre. Dikkels mó'k dan twi keer in 't Zeêuws vraege of a ze d'r troep wee opruüme, en zelfs ók nog op z'n Ollands, en dan nóg verstaë ze me zogenaemd nie. Dan kan'k wè 's kwaed worre en roep ik ze bie d'r voor- én achternaem. (Kenne je dat nog van vroeger? Dan was 't meestal nie goed.) Mè beter is 't om toet tiene te tellen en te dienken an wat a mien moeder wè 's zeit: "behandel de dieren met zachtheid.******" Dan zeg ik: "jongers; a julder oalles opruümd kriege je wat lekkers". Dan ligt 't speelgoed meestal gauw op z'n plekke en is oalles wee koek en ei. Kenne julder dat? Da je iets in 't Zeêuws tegen een aere Zeêuw zeit en je kriegt as antwoord: wa zeije?". Da je 't dan nóg een keer probeert en 'ie verstaèt 't wee nie, da je 't dan, vee langzae- mer en 'arder, op z'n Ollands zeit? En da 'n 't dan wè begriept'? Ligt 't dan an 't Zeêuws of an d'oóren van dien aeren, vraeg ik m'n eigen wè 's óf. Ik dienke dat léste, want a mien moeder vroeger iets tegen m'n broertje zei, en ie reageerden nie, dan riep ze meestal "Koeke!" en dan luüsterden 'ie wè. Want a d'r wat te snoepen viel, dan was 'n d'r oaltied nog a gauw bie. Dat merk ik bie m'n eigen huus ók; a'k bevoorbeeld an ulder in 't Zeêuws vraege of a ze d'r tannen gaè poesse, begriepe ze me wè, mè dan mó'k 't nog a licht 's nóg een paer keer zegge voeda ze 't ók echt doë. Mè wil je wat lek kers" 'oef ik oaltied mè 1 keer te zeggen. Koek en ei begint een half uur voor de start van de tocht. Om 19.00 uur opent de jeugd de Friday Night Skate met het opla ten van balonnen. Nadat de ska ters vertrokken zijn, kunnen de achterblijvers deelnemen aan een alternatief programma. Er zijn verschillende workshops en kin deren kunnen terecht op het springkussen of meedoen aan een kleurwedstrijd. Inschrijven voor de Friday Night Skate op 26 augustus kan vanaf 18.00 uur. Deelname kost 1,50 euro per persoon. op de Grote Markt. Het topor kest treedt regelmatig op tij dens de Taptoe Breda en speel de ook bij het huwelijksfeest van prins Willem-Alexander en Maxima. Het vijfde korps dat optreedt, is gratis. Kaartjes voor de tribune de op Engelse showbands geïn spireerde Flora Band uit Rijns- oefietsen aan het publiek op de grote tribune voorbijGestoken in roodblauwe uniformen is het een vrolijk gezelschap, dat na tuurlijk ook met zijn koper- en slagwerk van zich laat horen. Show- and Marchingband Kunst en Genoegen uit Leiden is 9 september ook van de partij SSV '65 (Goes) Woensdag 24/8: SSV '65 5 - Bruse Boys 4 (18.30); donderdag 25/8: SSV '65 2 - HSV Hoek 3 18.30); zaterdag 27/8: RCS-SSV '65 (17.00); SSV '65 2 - Zaamslag 2 (14.30); SSV '65 5 - SKNWK3 (12.45); SSV '65 Al - De Meeuwen Al (11.15); SSV '65 Cl - Luctor '88 Cl (11.15); SSV '65 Dl - Oostkapelle Dl (11.15); maandag 29/8: SSV '65 C2 - Bruse Bo ys C2 (18.30); dinsdag 30/8: SSV '65 D2 - FC Dauwendaele D2 (18.30) ; donderdag 1/9: SSV '65 BI - Colijnsplaatse Boys BI (18.30) . Hoofdklasser Kloetinge is de eerste twee ronden vrijgesteld van deelname aan de districtsbeker. De volgende teams spelen wel om de beker. Voor de beginnerscursus is geen vooropleiding nodig. Ook voor mensen diè al kennis bezitten, maar het beter willen leren, be staat de mogelijkheid deze kennis uit te breiden en te verbeteren. De cursussen bestaan uit vieren twintig lessen van elk één uur. Meer informatie is te vinden op de site www.english4you.nl. In schrijven voor een van de cursus sen kan via 0113-251621 Wie denkt op de markt voor één euro drie niemendalletjes op de kop te tikken, is op de boekenbeurs niet aan het juiste adres. Nee, het gaat om speciale werken die de nodige j aren achter de rug heb ben, die in de winkel niet meer te krijgen zijn of die de inkt van de maker met zich meedragen in de vorm van een handtekening of op dracht. "Antiquaars uit het hele land doen mee", vertelt Verdonck trots. Verzamelaars en boekenwurmen komen flink aan hun trekken, be looft de Goese boekenhandelaar. Er komen vijfentwintig stands waar antiquaars hun topwerken te koop aanbieden. "Er zijn een prachtige Zeeuwse collectie, boeken over de Eerste en Tweede Wereldoorlog, over de Zeeuwse Fruitteelt. Boeken van een eerste druk, die gesigneerd zijn. Noem maar op." Eén van de topstukken, waar de koper overigens flink wat biljetten voor uit de buidel moet trekken, is een zeventiende eeuwse kroniek van Smallegange. Een HANSWEERT - De Hans weertse schooljeugd gaat zater dag 27 augustus om 12.00 uur als eerste van start tijdens de Wielerronde van Hansweert. Een uur later vertrekken de Vrije Renners. De vijf- tot dertienjarige school kinderen doen op gewone fietsen mee aan de Dikke Bandenrace. Wielerstichting Hansweert, die de wedstrijd organiseert samen met Stichting Trimbelangen Zeeland, heeft voor alle jeugdige deelne mers een herinnering klaarliggen. Om 13.00 uur starten de Vrije Renners, waarbij vier categorieën verreden worden: de Veteranen, de Starters en Plaatselijke Ren ners, de Amateurs B en Amateurs A. De Veteranen gaan als eersten van start voor een rit over vijftig kilometer. De Amateurs B vertrekken om 14.00 uur en de Amateurs A om 15.30 uur. Grote favorieten bij de laatste groep, die een afstand van zestig kilometer rijdt, zijn Johny van de Klooster, Tjitte van der Buys en Jac Schuit. MAANDAG Yerseke, Beatrixhaven, rond vaart Oosterschelde, 13.30 uur Kapelle, Kapelse bos, ATB Zomercup, 18.00 uur DINSDAG Kloetinge, Geerteskerk, open stelling, 13.30-16.00 uur Yer seke, Beatrixhaven, rondvaart Oosterschelde, 13.30 uur WOENSDAG Heinkenszand, Nieuwkamerse- weg 3, wandelingen en excur sies rond de Zeeuwse schaaps kudde, 13.00-16.00 uur Kam perland, Marina Sophiahaven, dagtocht Roompot, 11.00 uur Yerseke, Beatrixhaven, rond vaart Oosterschelde, 13.30 uur ontbijtkoek, peperkoek krentebolletje, mè ók een bienaem pannenkoeken iets voe niks doë dat bin'k nie in 't Zeêuws woordenboek tegenekomme, dus misschien is dat iets wat a me zelf verzonnen voe "een bende, troep, of rommeltje". Waarschijnlijk is 't een verbaste ring van "ie maèkt 't nog a van eiers" wat a betekent: "hij maakt 't te bont" daè bedoel ze mie da je vliegen ók beter mie stroop kan vange as mie arzien, mè ze gebruükt 't ók a de huus ruzie maèke en ze wee rust in de tente wil. DONDERDAG Goes, De Spinne, seniorenbin go, 14.00 uur Heinkenszand, Nieuwkamerseweg 3, wande lingen en excursies rond de Zeeuwse schaapskudde, 13.00- 16.00 uur. Kamperland, Mari na Sophiahaven, dagtocht Roompot, 11.00 uur Kam perland, Marina Sophiahaven, rondvaart Oosterschelde, 11.00 en 14.30 uur Yerseke, Beatrixhaven, rondvaart Oosterschelde, 13.30 uur Goes, Grote Markt, Kwallen- ballentoernooi, 19.00 uur VRIJDAG Heinkenszand, Nieuwkamerse weg 3, wandelingen en excur sies rond de Zeeuwse schaaps kudde, 13.00-16.00 uur Kloe tinge, Geerteskerk, openstel ling, 13.30-16.00 uur Yerseke, Beatrixhaven, rondvaart Oosterschelde, 13.30 uur Goes, De Spinne, superbingo, 20.00 uur ZATERDAG Heinkenszand, Nieuwkamerse weg 3, wandelingen en excur sies rond de Zeeuwse schaaps kudde, 13.00-16.00 uur Kloe tinge, Geerteskerk, openstel ling, 10.00-16.00 uur Yerseke, Beatrixhaven, rondvaart Oosterschelde, 13.30 uur ZONDAG Heinkenszand, Nieuwkamerse weg 3, wandelingen en excur sies rond de Zeeuwse schaaps kudde, 13.00-16.00 uur Yerse ke, Beatrixhaven, rondvaart Oosterschelde, 13.30 uur Goes, Grote markt, All Ameri can Sunday, meeting Ameri kaanse auto's en motoren, 11.00 uur V.V. KLOETINGE Zaterdag: Kloetinge 3 - Oostkapelle 2 (15.00); Kloetinge A2 - Terneuzen A2 (12.45); Kloetinge Dl - De Meeuwen Dl (11.30); Kloetinge BI - Halsteren B2 (12.45); Kloetinge C2 - VCK Cl (11.15); dinsdag 30/8: Kloetinge D2 - Zeeland Sport D2 (18.30); woensdag 31/8: Kloetinge Al - Tern. Boys Al (18.30); Kloetinge Cl - Dauwendaele Cl (18.30); donderdag 1/9: Kloe tinge B2 - Dauwendaele B2 (19.00). V.V. BEVELANDERS (Kamperland) Zaterdag: Bevelanders 1 - Yerseke I (14.30 beker); Bevelanders B1 - Arnemuiden BI (11.15 beker); Bevelanders C1 - Yerseke C1 (11.15 beker). Er wordt gespeeld op drie loca ties, Sportpunt Zeeland Goes, sporthal De Zwake in 's-Gra- venpolder en in sporthal Rei- merswaalhal in Kruiningen. Er zijn drie klassen van dertien teams op maandag-, dinsdag- en woensdagavond. Er zijn teams verdwenen, nieu we teams bijgekomen en diverse naamswijzigingen. In de eerste klas wijzigde Delta Mossel 1 in Delta Ostrea en Delta Mossel 2 in H2Groen/Yerseke. In de tweede klas heet Rabo Hein kenszand nu Rabo Beveland, twee nieuwe teams zijn Jong Azië en ZVT El Chepa. In de derde klas werd Slagerij Krijger Wolfaartsdijk en ZVV Jasper Goes werd La Blamage. Nieuwe teams zijn: Kloetinge/El Torro, FC Kooi man, Cafetaria Smullers en Del ta Mossel. APOLLO '69 ('s-Gravenpolder) Zaterdag: Meto 1 - Apollo 1 (17.00 beker); Apollo Cl - Noor mannen Cl (9.45 beker); Apollo Dl - Lewedorpse Boys Dl (10.00 beker). Toegang tot de Grote Markt is kosten tien euro en zijn te be stellen via 0113-271253. .1 t Au h Door Dennis Rijsbergen Kantoor Fruitlaan 4c, postbus 5, 4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur. Woensdag gesloten. Afsiuittijden Redactie Maandag 09.00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur, kleintjes vrijdag 17.00 uur Bezorging De Bevelander niet ontvangen? Bel 0113-274093 Druk Wegener Nieuwsdruk Twente De allergrootste autosite van Nederland Directie Algemeen Directeur J.V. Munsterman Commercieel Regiodirecteur Ch. van den Oosterkamp Redactie Algemeen Hoofdredacteur Mw. G. Arendsen-Tieben Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheijen Chef redactie Ellen de Dreu Eindredactie Dennis Rijsbergen 0113-274021 red.bevelander@whk.wegener.nl Advertentieverkoop Bladmanager Pieter Karman Verkoopteam Henk Mallekote 0113-274031 (privé 0113-342535) De Bevelander is een uitgave van Wegener Huis-aan-huiskranten BV. Wegener Huis-aan-huiskranten BV is een onderdeel van het Wegener-concem. Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Algemene Advertentievoorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener NV. Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezon den. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werk maatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt kunt u dat schriftelijk melden bij Wegener Huis-aan-huiskranten BV, t.a.v. A.T. Kooij, Hoofd Marketing, postbus 692, 7500 AR Enschede. Verschijnt in een oplage van 43.200 elke woensdag huis-aan-huis op Noord- en Zuid Beveland. Cora Slot 0113-274030 (privé 06-53671555) Hellen van Tol 0113-274032 of 06-53810750 1?2< 11?87 |0*97l I»*7 Kijk wat u elders betaalt voor een volle tank! m IvtT Fr Y.

Bevelander | 2005 | | pagina 11