Rebel is vergeten Multatuli van Zuid-Afrika Briljante prikker De Grootste Goesenaar op het internet I RUIMING Ke zaak 600 ge ballonnen Verstopping? Top tien Grootste Goesenaar lil ii; i I 600 jaar Goes KORTING! .B VERSCHOORE 1 NU TOT 50% J boeKhafidel tiet Paard van Troje Lange Vorststraat 2, (goes, Tel. 0115-214691 Woensdag 6 juli 2005 de Bevelander 13 (advertenties) een interview. "Je kent dat wel: (advertenties) Goesenaar ooit: "Mijn leven is uir per dag pinnen! I omgeving •T? •I- HEMA 7_ HUIBERT JACOBUS BUDDING wordt algemeen gezien als de grondlegger van de gereformeerde kerk in Zeeland. OEK DE JONG is wellicht de beste schrijver die de Ganzestad heeft gekend. FREEK DE JONGE is samen met Youp van 't Hek de beroemdste cabaretier van het land. JACOBA VAN BEIEREN is onlosmakelijk verbonden met de stad Goes. Zij gaf toestemming voor de bouw van de stadsmuren en grachten. Goes werd daarmee een echte stad. FRANS DE MUNCK is een keeplegende. Deze zwart gelokte sport man verwierf na de Tweede Wereldoorlog de bijnaam Zwarte Panter. GUUS VLEUGEL is een van de beste tekstschrijvers die Neder land heeft gekend. Hij schreef teksten voor cabaret en toneel en maakte Jasperina de Jong groot. FRANS DEN HOLLANDER schopte het tot president van de NS. Hij zorgde voor de opbouw van de spoorwegen na WOII. De Neder landse Spoorwegen beleefden onder zijn bewind de grootste glorie tijd. De levensverhalen van de tien genomineerden voor de ver kiezing van de Grootste Goe senaar, staan nu ook op de speciale site van de gemeente Goes. ratuur, Eep Francken. Hoe kan het dat de in Zuid-Afri,- ka bejubelde schrijver in zijn ge boorteland volstrekt onbekend is? Dat kan te maken hebben met de stijl van Van Melle, menen Zuid-Afrikaans critici. Het veel geprezen realisme en anti-idea- lisme was in het Nederland van de jaren dertig, veertig en vijftig niets nieuws. In Zuid-Afrika daarentegen was Van Melle ver nieuwend. De anti-Engelse senti menten in 'Bart Nel, de opstande ling', waren in het Nederland van na de Tweede Wereldoorlog uit den boze. En zo zegt literatuur criticus A.P. Grové: "Ongetwy- feld het ons in dié bontheid van sy werk een van die oorsake waarom Van Melle nog nie die er kenning kry wat hy verdien nie." En zo blijft de geboren Goese naar volgens Eep Francken 'de onbekendste Nederlandse best seller.' Van Melle sterft in het jaar van de Watersnoodramp, 1953, ver van zijn geboortestad in het land waar hij een groot schrijver is. I k b a b ISAAC DIGNUS FRANSEN VAN DE PUTTE schopte het net als provinciegenoot Jan Peter Balkenende tot premier van Nederland. 1405 Goes krijgt stadsrechten. 1578 Beeldenstorm in Grote Kerk 1618 Een brand verwoest het dak van de Grote Kerk. 1787 Prinsgezinde burgers plunde ren huizen van patriotten. 1813 De Franse troepen vertrekken definitief uit Goes en omge ving. 1917 Een Brits vliegtuig laat per on geluk 3 bommen op Kloetinge en vier op Goes vallen. Er valt 'maar' één dode. 1953 De stad Goes komt er redelijk goed vanaf tijdens de Water snoodramp. Het dichtbij gele gen Wolphaartsdijk komt er minder genadig vanaf. 1955 Goes krijgt haar bekendste landmark: de tv-toren. 2005 De stad Goes bestaat 600 jaar. 1572 Geuzen proberen Goes te ver overen maar een Spaans leger verjaagt ze. (0118) 651461 De afgelopen weken waren in De Bevelander de levensverhalen van de tien Grootste Goesenaren te lezen. Vandaag de laatste twee in de reeks. Volgende week kunt u als lezer kiezen wie vol gens u de Grootste Goesenaar aller tijden is. Hieronder de top tien: SANNE DE REGT wist in 2003 Nederland te veroveren met haar wondermooie verschijning. Ze werd uitgeroepen tot Miss Nederland en reisde in die hoedanigheid de wereld af voor allerlei projecten en goede doelen. Vijf weken achter elkaar stelt De Bevelander ze voor: de kanshebbers voor Grootste Goesenaar aller tijden'. In het zeshonderdjarig bestaan heeft Goes bijzondere men- Op de originele wijze op >ij... JOHANNES VAN MELLE is in Nederland vergeten maar groei de, na te zijn geëmigreerd, uit tot een van de meeste succesvolle schrijvers van Zuid-Afrika. gezin met tien kinderen Johannes een van de belangrijkste schrij- F van Melle wordt geboren. Zijn vers in de historie van het land, jaar verscheen de 27ste druk van vader is bakker. Hoe hij zijn Zijn roman Bart Nel, de opstan- het boek. "Bart Nel wordt in de lands beste tekstschrijvers en een van de grootste Goesenaren, ballonnen blijft hij tot het laatst Guus Vleugel. Tuurlijk... de beste kleurenfoto's v van uw geheugenkaart! j Wie naar de website www.goes600.nl surft, vindt een menu met daarin een link naar de verkiezing die De Be velander heeft georganiseerd. ■j.t "'«y ..«'Fomggvj JflEUVV? De artikelen die tot nu toe in De Bevelander zijn gepubli ceerd, zijn via de link nog eens te lezen. Volgende week staat in deze krant een stem formu lier. U als lezer kunt dan stemmen op diegene die volgens u de ti tel Grootste Goesenaar met recht verdient. Ook via www.goes600.nl kunt u dan een stem uitbrengen. 1657 Baljuw Bartholomeus Dank erts pleegt een mislukte 'staatsgreep'. Van Terheijden 'My kry hulle nooit. Ek is Bart jeugd in de Ganzestad heeft erva- Nel; ek was Bart Nel van toe af ren, is op te maken in een van de al en ik is vandag nog hy; en ek boeken uit zijn omvangrijke sal in der eeuwigheid Bart Nel oeuvre. In 1933 schrijft hij 'Het bly.Zeeuws? Nee. Het is een stadje op 't groene eiland', een van de beroemdste passages uit bundel met dertien verhalen over de roman die in Zuid-Afrika Van Melles jeugd en zijn eerste als klassieker wordt be- jaren als onderwijzer. Een door schouwd. Wat heeft een Zuid- nostalgie doordrenkt werk, dat Afrikaans boek met de verkie- door een initiatief van de ge- zing van de Grootste Goese- meente Goes dit jaar opnieuw is naar te maken? Eenvoudig dit: uitgebracht, de auteur is Johannes van Mel le die in 1887 in Goes ter RcbellGnoffici©!’ wereld kwam en er zijn jeugd Terug naar het verleden. Zoals zo doorbracht. Johannes van Mei- vaak is Goes te klein voor crea te: in Goes - en in Nederland - tieve zielen en Van Melle vertrekt vrijwel compleet in de vergetel- in 1913 met zijn vrouw naar heid geraakt, in Zuid-Afrika Zuid-Afrika. De onderwijzer een soort Multatuli. sluit zich bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog aan bij de Het is dat Goes zeshonderd jaar Rebellie. Duizenden boeren ko- bestaat en dat in dat kader een men in opstand als zij in dienst boekje van Van Melle opnieuw is van de Engelsen moeten strijden uitgegeven, anders had de schrij- tegen de Duitsers. Van Melle ver in Nederland nog steeds on- schopt het tot rebellenofficier der een dikke laag stof gelegen, maar wordt gevangen genomen. Zijn geschiedenis was eerder dit In 1917 keert hij terug naar de jaar onderwerp voor een tentoon- klas. In 1924 begint hij intensie- stelling in Goes en zijn 'heron- ver te schrijven. Hij schrijft bun- dekking' brengt hem in het rijtje dels met verhalen, romans, een van Grootste Goesenaren. dichtbundel en een paar toneel- deling is zo'n beetje de Max Ha- Afrikaanse literatuurkritiek gere- Tweeënvijftig jaar later haalt uit- Het is 11 februari 1887 als in een stukken. velaar van Zuid-Afrika. kend tot de belangrijkste romans gerekend zijn geboortestad hem huis aan de Oude Vismarkt in een In Zuid-Afrika groeit hij uit tot Zijn ervaringen tijdens de Rebel- en algemeen beschouwd als de weer uit de Nederlandse vergetel- lie schrijft hij van zich af. Vórig allerbelangrijkste van voor heid en De Bevelander helpt met 1960", stelt neerlandicus en ken- zijn nominatie daarbij een hand- ner van de Zuid-Afrikaanse lite- je. de eretitel 'De redacteur Dennis Rijsbergen hulp van Cock van den Wijngaard en Albert Boonman, die na- Stuk voor stuk zijn het personen die hun onuitwisbare sporen in de (Goese) geschiedenis en mens de gemeente het feestjaar rond het zeshonderdjarig bestaan coördineren. Het was een cultuur hebben achtergelaten. Het zijn geboren Goesenaren, mensen die hun hele leven of een sen voortgebracht. Mensen die iets betekend hebben voor de stad, voor Zeeland, voor Neder- moeilijke keuze, maar uiteindelijk is het een gemêleerd gezelschap geworden. Van schrijver, deel van hun bestaan in de Ganzestad hebben doorgebracht. Voor u nu de keuze: Wie is de land en misschien zelfs wel voor de wereld. Bij het samenstellen van een top tien kreeg eind- tot sporter, van politicus tot miss Nederland, van de vijftiende eeuw tot de eenentwintigste. Grootste Goesenaar aller tijden? Provinciegenote Annie M.G. te voorbeeld was Annie M.G. terechtgekomen, maar ik begon cals en dat zijn teksten ook ge- concert van Opus One. Het is een Schmidt is.alom bekend, maar Schmidt. De kleine Guus wordt wel steeds meer teksten te schrij- waardeerd werden, blijkt uit de hommage aan de ordeverstoor- Goes bracht een tekstschrijver op 29 april 1932 in Goes gebo- ven, hevig geïnspireerd door het toekenning van de prestigieuze der, relnicht en een van Neder- voort die in het wereldje van de ren. Hij brengt zijn jeugd door in geweldige werk van Annie M.G. Van der Hooftprijs in 1973. kleinkunst beschouwd wordt die stad en gaat naar het gymna- Schmidt", zegt hij jaren geleden Maar het doorprikken van heilige als opvolger van Schmidt. Guus sium in Middelburg. Daar begon in een interview. Vleugel schreef sommige van het allemaal, zo vertelt hij eens in Wim Sonneveld ontdekt Vleugel doen. Samen met zijn levenspart- Nederlands beste cabaret- en een interview. "Je kent dat wel: als briljante tekstschrijver. En al nerTon Vorstenbosch schrijft hij liedteksten. Bewonderd door de gedichtjes en zo. Ik schreef ze al- snel wordt de bewonderaar de be- in 1996 het stuk Srebenica over een, verguisd door de ander len maar voor mezelf." wonderde. Annie M.G. Schmidt de rol van Dutchbat tijdens de val omdat hij niet bang was heilige gaf het ooit toe: "Ik heb altijd te- van de moslimenclave. Het mi- ballonnen met feilloze precisie Voor de 'relnicht' is Zeeland al gen hem opgezien en hij tegen nisterie van Defensie is furieus kapot te prikken. snel te klein. "Na de gymnasium- mij, wat ik merkwaardig vond." en vindt dat Vleugel en Vorsten- tijd ging ik naar de Universiteit in Onder het pseudoniem Guus Val- bosch een verkeerd beeld van de Liefhebber van mannen als hij Amsterdam om er Frans te stude- leide schrijft Vleugel dichtbun- tragische gebeurtenis neerzetten, was, speelde in zijn leven toch ren. Achteraf geloof ik dat dit een dels en romans. Furore maakt hij Over zijn leven zegt de geboren twee vrouwen een grote rol. Zijn onbewust excuus was om in Am- in de jaren zestig met de progres- spraakmakende teksten maakten sterdam te kunnen leven. Van dat sieve cabaretgroep Lurelei waar eigenlijk net een liedje van mij- Jasperina de Jong groot, zijn gro- Frans is tenminste niet erg veel hij Jasperina de Jong ontmoet, zelf." De depressies die hij soms Vleugel blinkt uit in spitsvondi- in zijn liedjes bezong, had hij ge, pesterige, maatschappijkriti- zelf ook. Drie keer onderneemt sche teksten. Over 'God is niet Vleugel een zelfmoordpoging, dood' en 'De Geest van het ver- een neerslachtigheid bekruipt zet', worden in de Tweede Kamer hem zo nu en dan, een neer- zelfs vragen gesteld. In 1966 siachtigheid die hem de laatste krijgt hij een proces verbaal aan twintig jaar van leven eindelijk zijn broek wegens majesteits- met rust laat. Het liedje 'De man schennis voor het lied 'Arme ou- die zelfmoord wilde plegen' ein- we' over koningin Juliana. Tot digt met de regel: "Hij is gewoon vervolging komt het niet, maar als ieder ander doodgegaan." Het pas in 1992 durft men het aan het zijn dan ook niet de slaappillen nummer op een verzamel-cd te waaraan Guus Vleugel op 12 au- zetten. De liedjes die hij schreef gustus 1998 sterft. Longkanker schopten tegen de gevestigde or- maakt een einde aan zijn bewo- de, God en kerk, het koninklijk gen leven. Hij is dan 66 jaar. huis en de bekrompen seksuele De Goesenaar is nog steeds ge- moraal. Vleugel werd gezien als liefd om zijn teksten. Op 11 fe- een ordeverstoorder die geen bruari dit jaar was in het Nieuwe rookbom nodig had. Maar hij de La Mar Theater in Amsterdam schreef ook spectaculaire musi- de perspremière van een theater- (jjfW I S vy T. j <%tr Verkiezing van de Grootste Goesenaar I I I I I I D^mêest^mplete 1 Uur fotowinkel HEMA Goes, Klokstraat 11 i I 24 uurs www com OP GOES Klokstraat 7 (0113) 216159 www.fotosonline.nl Degoedkoot benane van Goes vmttubüDirH '"Put-sfotions GEEN wochtfijden meer! i VOOR Al UW RIOOLPROBtrMFN Riooltechniek bv ueHt.rN t.»i* 'Si

Bevelander | 2005 | | pagina 13