Betoverende Sanne de Regt wilde eigenlijk geen Miss meer zijn s BLOKHUT-ACTIE aak HillhouT Bel voor onze actuele lage benzine prijzen: Top tien Grootste Goesenaar alkenendes voorganger 1 Goes Isaac Dignus Fransen van 600 FEEST IN GOES VERSCHQQRE life garcfétf J 600 jaar Goes 15gs Woensdag 22 juni 2005 de Bevelander 7 Door Jacco van Maldegem Sanne de Regt. (foto pr) van in voor de provinciale wedstrijd. een tikkeltje naïef." zat was (advertentie) id van de Tweede Ka- terdai becke, hem minister van Koloniën tiek die Fransen van de Putte en werd hij voorzitter van het kabi- minister Brocx van Marine af te (advertentie) Fransen van de Putte keerde terug (advertentie) U kunt 24 uur per dag pinnen! Op de originele wijze op Kodak Fotopapier! Alleen bij... SANNE DE REGT wist in 2003 Nederland te veroveren met haar wondermooie verschijning. Ze werd uitgeroepen tot Miss Neder land en reisde in die hoedanigheid de wereld af voor allerlei pro jecten en goede doelen. HUIBERT JACOBUS BUDDING wordt algemeen gezien als de grondlegger van de gereformeerde kerk in Zeeland. JOHANNES VAN MELLE is in Nederland vergeten maar groeide, na te zijn geëmigreerd, uit tot een van de meeste succesvolle schrij vers van Zuid'-Afrika. FREEK DE JONGE is samen met Youp van 't Hek de beroemdste cabaretier van het land. GUUS VLEUGEL is een van de beste tekstschrijvers die Nederland heeft gekend. Hij schreef teksten voor cabaret en toneel en maakte Jasperina de Jong groot. JACOBA VAN BEIEREN is onlosmakelijk verbonden met de stad Goes. Zij gaf toestemming voor de bouw van de stadsmuren en grachten. Goes werd daarmee een echte stad. FRANS DE MUNCK is een keeplegende. Deze zwart gelokte sport man verwierf na de Tweede Wereldoorlog de bijnaam Zwarte Panter. FRANS DEN HOLLANDER schopte het tot president van de NS. Hij zorgde voor de opbouw van de spoorwegen na WOII. De Neder landse Spoorwegen beleefden onder zijn bewind de grootste glorie tijd. naar Indië, vergaarde daar een fortuin ais eigenaar van een fa- snel. Met elf ande re Miss-verkiezing in OEK DE JONG is wellicht de beste schrijver die de Ganzestad heeft gekend. ISAAC D1GNUS FRANSEN VAN DE PUTTE schopte het net als provinciegenoot Jan Peter Balkenende tot premier van Neder land. zou hij bekleden tot zijn dood in 1902. 30 juni t/m 1 juli Smaek van Goes met muziek op het water, Stadshaven Voor tijden en meer informa tie: www.goes600.nl 29 juni Optreden Seniorenorkest Zee land, Seniorenorkest Hoekse Waard en Tienerkoor De Beve- landen 28 juni t/m 3 juli Feestweek 1405 Goes krijgt stadsrechten. 1417 Jacoba van Beieren geeft toe stemming tot de bouw van stadsmuren en grachten. 1572 Geuzen proberen Goes te ver overen maar een Spaans leger verjaagt ze. 1618 Een brand verwoest het dak van de Grote Kerk. 1787 Prinsgezinde burgers plunde ren huizen van patriotten. 1813 De Franse troepen vertrekken definitief uit Goes en omge ving. 1953 De stad Goes komt er redelijk goed vanaf tijdens de Water snoodramp. Het dichtbij gele gen Wolphaartsdijk komt er minder genadig vanaf. 1917 Een Brits vliegtuig laat per on geluk 3 bommen op Kloetinge en vier op Goes vallen. Er valt 'maar' één dode. 1955 Goes krijgt haar bekendste landmark: de tv-toren. 1578 Beeldenstorm raast door de Grote Kerk. 2005 De stad Goes bestaat 600 jaar. De komende weken zijn in De Bevelander de levensverhalen van de tien Grootste Goesenaren te lezen. Aan het eind van de reeks kunt u als lezer kiezen wie volgens u de Grootste Goesenaar aller tijden is. Hieronder de top tien: Winkelcentrum De Bussel Beukenhof 1 in Goes Het is de droom van ieder meis je, en zij zijn de droom van me nig jongeman. Voor de in Goes geboren en getogen Sanne de Regt (23) kwam de droom uit. Twee jaar geleden werd zij ge kroond tot de mooiste van het land. Ze zette Goes op de kaart en hoort daarom met recht tot het rijtje grootste Goesenaars aller tijden. Verrukt door haar nominering, nodigde ze De Be velander enthousiast uit voor een gesprek, hoewel moeder Truus nadien vertelde dat ze ei genlijk genoeg heeft van haar voormalige titel. Isaac Dignus Fransen van de Putte. de hem op en werd ad-interim mi nister van Marine. Tijdens de tweede periode als mi nister-president bemiddelde Fran sen van de Putte tussen koning Willem III en de Prins van Oranje. Oorzaak van de ruzie was het voor genomen huwelijk van de prins met gravin Mathie van Limburg Stirum. De koning weigerde zijn toestemming te geven. Ook Fran sen van de Putte kon de twist niet beëindigen. Uiteindelijk trok de prins zich terug uit het openbare le ven. In 1874, nadat het tweede ka binet De Vries/Fransen van de Putte was gesneuveld, werd hij door de Zuid-Hollandse Provinci- 25 juni Nederlands Kampioenschap Elektrisch Rolstoelhockey, Sportpunt Zeeland 30 juni-3 juli Groot historisch schouwspel met dans, muziek en toneel, Grote Markt Zomerevene- ment met historische boten, Stadshaven - NIEUW! w en om9eving 1657 Baljuw Bartholomeus Efank- erts pleegt een mislukte 'staatsgreep'. Tuurlijk... de beste kleurenfoto's van uw geheugenkaart! "Het was allemaal heel rassing tweede. kon, heb ik me uiteindelijk toch In het daaropvolgende jaar, ze maar opgegeven," aldus De Regt. Ivo richtte zich inmiddels volledig op En dat was niet zonder resultaat, haar visagie-opleiding, kreeg ze want ze Zeelands schoonste. Dp wederom de kans om deel te ne- Miss Zeeland-titel was - ven voor de Miss Zeeland-verkie- zing van 2002. De Regt vulde het Slechte tijden. Aangezien er een formulier in en werd tot haar ver- kleine kans was dat ik naar China del bleven uit. Ze kwam weliswaar in de TV Show van Niehe, gesignaleerd: "Het in zoals de Borstkankerstichting, Echts Z66UWS6 waren gewoon elf het Zeeuwse Palazzoli, het Britse Momenteel houd De Regt zich be- aardige meisjes Hope and Homes en voor Goes zig met het binnenhalen van mo- die zich absoluut Kinderstad. dellenwerk. Haar portfolio heeft niet arrogant ge- ze dan ook bij zich. Na het inter- droegen." En daar Naïef view brengt ze de foto's naar een De Regt kwam op 15 april 1982 in stond ze dan in die De titel legde haar financieel ge- bureau. Een modellenbureau in Goes ter wereld. Na de basis- men, op verzoek van de organisa- grote Hilversumse studio met de zien windeieren - 'het kost alleen Rotterdam, haar huidige woon- school koos ze voor de VBO-op- tie nota bene. Ze zag er niets in en andere kandidates, toen Gordon de maar geld' - maar als persoon plaats. Ze heeft Goes (tijdelijk) leiding Verzorging op Ter Welle en wilde het verzoek naast zich neer- verlossende woorden uitsprak, groeide ze enorm: "Ik heb me in verruild voor de Maasstad omdat deed op MAVO-niveau eindexa- leggen. Door aansporingen van Wat doe je dan als kersverse Miss die periode snel ontwikkeld en ge- van daaruit de afstanden korter men. Vervolgens haalde ze haar haar toenmalige vriendje en haar Nederland? "In plaats van een stap leerd hoe de wereld in elkaar zijn en omdat ze daar dichter op beide MBO-opleidingen, kapster moeder schreef ze zich toch weer naar voren, deed ik er een achter- steekt. Was ik als Miss Zeeland haar markt zit. Toch ziet ze zich- en schoonheidsspecialiste, in drie in voor de provinciale wedstrijd. uit van de schrik," zegt ze nu la- nog naïef, nu ben ik hooguit nog zelf niet eindigen als inwoner van jaar tijd, waarna ze werd toegela- Haar voornaamste motivatie was chen'd. ten tot de visagie-opleiding Mieke dat de uiteindelijke Miss Neder- raar, want dacht in plaats van aan Petiet uit Middelburg. Om haar land mocht afreizen naar de Miss winnen, aan mijn bed en thuis. Ik Uiteindelijk kreeg de Zeeuwse school te kunnen betalen, had ze World-verkiezing in China. "Ik was helemaal op. een bijbaantje bij parfumerie lei ben gefascineerd door Azië. Ik binnen. De eerste aan tafel met Bert Kuizinga, was trouwd, geen moeder en tussen de beloning kwam gast van Paul de Leeuw en haalde 18 en 25 jaar zijn. En als Miss enkele keren SBS Shownieuws, Nederland moest ze zich ook nog provinciale maar er waren slechts enkele eens aan tal van spelregels hou- Missen mocht ze fotoshoots, onder andere voor Pa- den. "In mijn contract stond dat ik zich in Turkije norama en Glossy. De gewezen niet in het openbaar mocht roken, voorbereiden op Miss Nederland: "Ik mag het nu geen politieke uitspraken mocht de nationale ron- zeggen, want ik ben geen Miss doen - je moet van het hele volk de. Grote rivaliteit meer, maar de organisatie zorgt na zijn - en niet naakt mocht pose- zoals bij iedere de uitverkiezing nergens voor, ren." De laatste verplichting was Vanaf dat moment begint het voor haar geen belemmering, want hedendaagse voortdurende knokken om op- ze zegt voor geen goud uit de kle- films sprake is, drachten en werk." De Regt zette ren te gaan. heeft De Regt niet zich ook voor charitatieve doelen de stad. Ze blijft een op en top Goesenaar. "Hier ken je je buren niet eens en de mensen zijn heel schone bij de Miss Worldverkie- anders. Van een echte Zeeuw krijg A zing in China te horen dat ze bij de je tenminste altijd een eerlijk ant- Paris XL. Het was in die zaak waar keek liever naar programma's over Glamour 'mooiste' 35 vrouwen van de woord, hoe hard het ook kan zijn," scouts haar vroegen zich op te ge- dat werelddeel op Discovery De Regt kwam in aanraking met wereld hoorde. "De precieze legt De Regt uit op de vraag waar- Channel dan naar Goede tijden, de wereld van glitter en glamour, plaats hebben we niet te horen ge- om Goes haar bevalt. maar de grote opdrachten als mo- kregen. Dat ging met categorieën Haar sleutel tot een gezond li en ik zat tussen plaats 21 en 35," chaam met de 'perfecte' maatjes is vertelt De Regt. even simpel als treffend. Boven- Voordat een dame zover komt, dien verraadt hij haar Zeeuwse moet er aan veel voorwaarden origine: "Veel sporten en biolo- zijn voldaan. Een Miss World in gisch voedsel kopen, als het in de spé moet namelijk onge- reclame is!" Twee Zeeuwen gingen huidig mi- vaardijschip dat op Nederlands-In- nister-president Jan-Peter Bal- dië voer. In tien jaar tijd maakte hij mer. Driejaar eerder had zijn vader kenende, zoals menig lezer wei- een tiental reizen naar de Oost. Hij zitting genomen in de Eerste Ka- licht weet, in zijn ambt voor. Een klom per reis op en eindigde eerste mer. daarvan was de Goesenaar Isaac stuurman, op de kapitein na de In 1863 vroeg de ontwerper van de Dignus Fransen van de Putte, hoogste in rang op het schip en de grondwet van 1848, Johan Thor- Hij was, samen met Johan Thor- directe vervanger van de kapitein. becke en Johannes Kappeyne Na zijn jaren op zee vestigde de te worden in het tweede kabinet- van de Coppello, een van de geboren Goesenaar zich definitief Thorbecke. Drie jaar lang hield de voornaamste liberalen uit de ne- op Java, het centrale eiland van het regering stand en sneuvelde door gentiende eeuw. Fransen van de huidige Indonesië. Eenmaal op Ja- enigheid tussen Thorbecke en Putte verhuisde vanuit Goes va verdiende hij zijn geld als plan- Fransen van de Putte. Inzet van het ter voor een suikerfabriek. Met conflict was de vraag of het Wet- eenzelfde vaart als hij tijdens zijn boek van Strafrecht voor Neder- briek en richtte de blik na zijn varende carrière, werkte hij zich op lands-Indië bij Koninklijk Besluit - terugkeer op de vaderlandse po- tot achtereenvolgens administra- zoals Fransen van de Putte wilde - litiek. teur, pachter en uiteindelijke eige- of bij wet geregeld moest worden, naar van de suikerfabriek Pandji in zoals Thorbecke wenste. Het De kleine Isaac Dignus kwam op Besoeki. In 1855 werd hij tevens onderliggende geschil was de kri- met minister De Vries van Justitie ale Staten verkozen tot Eerste Ka- 22 maart 1822 in Goes ter wereld, mede-eigenaar van een tabaksfa- tiek die Fransen van de Putte en werd hij voorzitter van het kabi- merlid en door Hoorn tot Tweede Zijn eerste scholing kreeg hij op de briek te Bondowoso. In 1861 ver- zijn aanhangers - de Puttianen - netsberaad en dus voor de tweede Kamerlid. Hij nam zitting in het lagere school in Goes. Na vier ja- kocht hij Pandji aan zijn broer An- hadden op het leiderschap van keer minister-president. Het uitbre- parlement. Vanaf 1880 werd hij ren ging hij naar een kostschool in dré. De verkoop maakte hem voor- Thorbecke. "De kapitein (Thor- ken van de Atjeh-oorlog en enkele toch Eerste Kamerlid voor de pro- Medemblik. Vervolgens kreeg hij goed een rijk man; in 1861 werd becke, JvM) is door de eerste mislukte militaire operaties dwong vincie Zuid-Holland; die functie een opleiding tot officier in het In- zijn vermogen op meer dan een stuurman overboord gezet," was de stituut voor de Marine. Na ruim miljoen gulden geschat. Na de ver- heersende opinie over de ontstane treden. Fransen van de Putte volg- tweejaar werd Fransen van de Put- koop begon hij aan een jaar duren- situatie, toentertijd. Vervolgens te'om een laakbare ondeugendheid de reis door Nederlands-lndië vormde hij voor de eerste keer zijn gestraft' en moest hij het instituut waardoor hij volgens de huidige eigen kabinet, maar die regering verlaten 'vóór zijn studiën van naslagwerken zijn 'grondige kennis sneuvelde al na vier maanden. On- adelborst voltooid waren', zoals het van de Oost vergaarde'. der andere door toedoen van Thor- Nieuw Nederlandsch Biografisch Na zijn rondreis keerde hij terug becke. Woordenboek bij de naam Fransen naar Nederland en vestigde zich van de Putte heeft opgetekend. Een weer in Zeeland. In Kapelle liet hij als Tweede Kamerlid en 'onder scherf van een waterkom had een een boerderij bouwen onder de scheidde zich door zijn kennis over onderofficier verwond. Nadat de 'naam Soekoewono. In 1859 werd de Oost en was belangrijk bij de klas een collectieve straf had ge- hij bij Tweede Kamerverkiezingen koloniale besluitvorming en groot kregen, nam hij de schuld op zich, nog verslagen. Drie jaar later be- zijn invloed'. In 1872 werd hij voor Als zestienjarige meldde hij zich gon zijn politieke carrière met de de tweede keer verzocht minister als lichtmatroos aan bij een koop- uitverkiezing door het district Rot- van Koloniën te worden. Samen Vijf weken achter elkaar stelt De Bevelander ze voor: de kanshebbers voor de eretitel 'De dredacteur Dennis Rijsbergen hulp van Cock van den Wijngaard en Albert Boonman, die na- Stuk voor stuk zijn het personen die hun onuitwisbare sporen in de (Goese) geschiedenis en Grootste Goesenaar aller tijden'. In het zeshonderdjarig bestaan heeft Goes bijzondere men- mens de gemeente het feestjaar rond het zeshonderdjarig bestaan coördineren. Het was een cultuur hebben achtergelaten. Het zijn geboren Goesenaren, mensen die hun hele leven of een sen voortgebracht. Mensen die iets betekend hebben voor de stad, voor Zeeland, voor Neder- moeilijke keuze, maar uiteindelijk is het een gemêleerd gezelschap geworden. Van schrijver, deel van hun bestaan in de Ganzestad hebben doorgebracht. Voor u nu de keuze: Wie is de land en misschien zelfs wel voor de wereld. Bij het samenstellen van een top tien kreeg ein- tot sporter, van politicus tot miss Nederland, van de vijftiende eeuw tot de eenentwintigste. Grootste Goesenaar aller tijden? Verkiezing van de Grootste Goesenaar II 13-215395 vindt u bij Dirk T k i Voor de eerste 10 klanten die nu bij ons een geïm pregneerde blokhut van topkwaliteit kopen, wordt deze door Hillhout GRATIS geplaatst*. De actie geldt voor ALLE HILLHOUT BLOKHUTTEN. Uw voordeel kan oplopen tot meer dan €700,- en... u krijgt ook nog eens 10 jaar Hillhoutgarantie tegen houtrot! Kijk op www.hillhout.com voor informatie over alle modellen. Hillhout bepaalt de plaatsingsdatum. GJ O 0113 257293 GOES Klokstraat 7 (0113) 216159 www.fotosonline.nl Tuincentrum Life Garden Goes Nieuwe Rijksweg 2d 4472 AD ‘s Heer- Hendrikskindereir ,"Pu'-sfations GEEN w“cMtiiden meer! Degoedkoopste benzine van Does

Bevelander | 2005 | | pagina 7