Rechtvaardige vader van NS-familie Legendarische, turb 7 illllluLO UólllLcLccllillllll illf LLLöTfl LullLmlLluii 600 i mythische Jacoba De rijkste diesel van Nederland voor de allerlaagste nrijs. -T- Verstopping? 'MODELLEN Top tien Grootste Goesenaar I 600 jaar Goes FEEST IN GOES C) AutoTrack.nl [MEUWSTC WJB I 'Li Woensdag 8 juni 2005 de Bevelander 9 'gewone jongen' van het volk. werkte Nederlandse spoornet moest op ducteur die op zijn beurt toezicht I I graaf van Zeeland en Holland) en HUIBERT JACOBUS BUDDING wordt algemeen gezien als de grondlegger van de gereformeerde kerk in Zeeland. OEK DE JONG is wellicht de beste schrijver die de Ganzestad heeft gekend. SANNE DE REGT wist in 2003 Nederland te veroveren met haar wondermooie verschijning. Ze werd uitgeroepen tot Miss Nederland en reisde in die hoedanigheid de wereld af voor allerlei projecten en goede doelen. JACOBA VAN BEIEREN is onlosmakelijk verbonden met de stad Goes. Zij gaf toestemming voor de bouw van de stadsmuren en grachten. Goes werd daarmee een echte stad. GUUS VLEUGEL is een van de beste tekstschrijvers die Nederland heeft gekend. Hij schreef teksten voor cabaret en toneel en maakte Jasperina de Jong groot. JOHANNES VAN MELLE is in Nederland vergeten maar groeide, na te zijn geëmigreerd, uit tot een van de meeste succesvolle schrij vers van Zuid-Afrika. FREEK DE JONGE is samen met Youp van 't Hek de beroemdste cabaretier van het land. FRANS DE MUNCK is een keeplegende. Deze zwart gelokte sport man verwierf na de Tweede Wereldoorlog de bijnaam Zwarte Panter. FRANS DEN HOLLANDER schopte het tot president van de NS. Hij zorgde voor de opbouw van de spoorwegen na WOII. De Nederlandse Spoorwegen beleefden onder zijn bewind de groot ste glorietijd. arbeidsrecht 9 huurrecht sociale zekerheid vreemdelingenrecht personen- en familierecht Zwavelvrije diesel met extra toevoegingen! Mooi denkt u dan, maar wat schiet ik er mee op. Precies, u schiet beter op want uw auto levert betere prestaties. Uw motor blijft ook schoner, voor zichzelf en het milieu. En Diesel Plus is bij Dirk te krijgen, dus bent u goedkoper uit dan waar ook. leuk uit het kasteel waar ze gevan gen zat.. Oom Jan is inmiddels dood. Vol gens een van de legende is hij in opdracht van Jacoba vermoord. Philips van Bourgondië heeft nu de grondgebieden die eigenlijk van Jacoba zijn. Na een zware strijd moet ze" zich overgeven. Philips is coulant.. Ze mag in naam nog gravin heten maar ze mag niet meer trouwen zonder toestemming van Philips. Stad houder Frank van Borselen krijgt de opdracht op Jacoba te letten. En dat doet hij vol overgave. Er ontstaat een intieme vriendschap en in het geheim trouwt Jacoba in 1432 met de stadhouder. Philips is laaiend wanneer hij het nieuws verneemt. Hij laat Frank van Bor selen gevangen zetten en laat die pas vrij wanneer Jacoba afstand doet van al haar grafelijke rech ten. Ze stemt in met de voor waarde. De twee vertrekken naar slot Tey- lingen bij Sassenheim maar lang van eikaars liefde kunnen ze niet genieten. In oktober 1436 loopt Jacoba vermoedelijk tbc op. Kin derloos sterft ze, vijfendertig jaar jong, maar een turbulent leven achter de rug. Rond Jacoba van Beieren en haar speciale band met Goes hangen vele legendes en misverstanden. ISAAC DIGUS FRANSEN VAN DE PUTTE schopte het net als provinciegenoot Jan Peter Balkenende tot premier van Nederland. Gratis spreekuren 1572 Geuzen proberen Goes te vero veren maar een Spaans leger veijaagt ze. 1618 Een brand verwoest het dak van de Grote Kerk. 1657 Baljuw Bartholomeus Dankerts pleegt een mislukte 'staats greep'. 1787 Prinsgezinde burgers plunderen huizen van patriotten. 1813 De Franse troepen vertrekken definitief uit Goes en omge ving. 1917 Een Brits vliegtuig laat per on geluk 3 bommen op Kloetinge en vier op Goes vallen. Er valt 'maar' één dode. 2005 De stad Goes bestaat 600 jaar. 1405 Goes krijgt stadsrechten. 1417 Jacoba van Beieren geeft toe stemming tot de bouw van stadsmuren en grachten. 1578 Beeldenstorm raast door de Grote Kerk. 1953 De stad Goes komt er redelijk goed vanaf tijdens de Water snoodramp. Het dichtbij gele gen Wolphaartsdijk komt er minder genadig vanaf. 1955 Goes krijgt haar bekendste landmark', de tv-toren. (0118) 651461 ADVOCATENKANTOO De komende weken zijn in De Bevelander de levensverhalen van de tien Grootste Goesenaren te lezen. Aan het eind van de reeks kunt u als lezer kiezen wie volgens u de Grootste Goesenaar aller tijden is. Hieronder de top tien: Vijf weken achter elkaar stelt De Bevelander ze voor: de kanshebbers voor de eretitel 'De dredacteur Dennis Rijsbergen hulp van Cock van den Wijngaard en Albert Boonman, die na- snelle en comfortabele trei- wordt de 'periode Den Hollander' nen. Het netwerk kwam er, nog steeds beschouwd als de glo- kreeg de naar Trans Europ rietijd van de NS. Frans den Hol- Express (TEE) en is voorlo- lander sterft op 18 augustus 1982 per van het huidige net van in Maam. Hij is dan 89 jaar. I Stuk voor stuk zijn het personen die hun onuitwisbare sporen in de (Goese) geschiedenis en Grootste Goesenaar aller tijden'. In het zeshonderdjarig bestaan heeft Goes bijzondere men- mens de gemeente het feestjaar rond het zeshonderdjarig bestaan coördineren. Het was een cultuur hebben achtergelaten. Het zijn geboren Goesenaren, mensen die hun hele leven of een sen voortgebracht. Mensen die iets betekend hebben voor de stad, voor Zeeland, voor Neder- moeilijke keuze, maar uiteindelijk is het een gemêleerd gezelschap geworden. Van schrijver, deel van hun bestaan in de Ganzestad hebben doorgebracht. Voor u nu de keuze: Wie is de land en misschien zelfs wel voor de wereld. Bij het samenstellen van een top tien kreeg ein- tot sporter, van politicus tot miss Nederland, van de vijftiende eeuw tot de eenentwintigste. Grootste Goesenaar aller tijden? 8 juni Goes 600 Wieleropstapdagen, 10 juni ODP-evenement, 600 minuten muziek, Café Barends/Voorstad Bezoek Beatrix aan Goes 11 juni Poppodium voor jonge bands door jongerenplatform Young Goes Active, Grote Markt Hoedenparade, voorafgegaan door hoedenshow in de Grote Kerk Benefietconcert Delta Brass Zeeland en Douane Har monie Nederland, De Mythe, 20.00 uur Goes 600 Wielerop stapdagen Puzzeltocht voor automobilisten en fietsers, Sportpunt Zeeland Groot Goes voetbaltoernooi, Sport park 't Schenge Korfbaltoer- nooi Blauw-Wit, Sportpark De Weitjes 14 juni Presentatie speciale 'Goes 600- postzegel' 13 t/m 17 juni Feestweek voor basisscholen (groep 5 t/m 8) 16 t/m 19 juni Tuinroute Bevelandse tuinen 18 juni Fietstocht door de kernen van de gemeente Goes Quatro Beachkorfbaltoernooi, Sport park 't Schenge 25 juni Nederlands Kampioenschap Elektrisch Rolstoelhockey, Sportpunt Zeeland 28 juni t/m 3 juli Feestweek 29 juni Optreden Seniorenorkest Zee land, Seniorenorkest Hoekse Waard en Tienerkoor De Beve- landen 30 juni-3 juli Groot historisch schouwspel met dans, muziek en toneel, Grote Markt Zomerevene- ment met historische boten, Stadshaven 30 juni t/m 1 juli Smaek van Goes met muziek op het water, Stadshaven Voor tijden en meer informatie: www.goes600.nl Van Terheijden Dat ze met haar echtgenoot Intriges, machtsstrijd, moord, ver- Frank van Borselen veelvuldig raad en heimelijke liefde, de korte de markt van Goes afstruinde levensgeschiedenis van gravin Ja naar koopjes is hoogstwaar- coba van Beieren is als een on- schijnlijk een fabel. Sterker nog, waarschijnlijke roman. Jacoba is steeds meer deskundigen den- geboren in 1401 in Compiegne. ken dat ze nauwelijks een stap Haar vader graaf Willem VI is een in Goes heeft gezet. En toch is invloedrijk figuur en Jacoba staat de geschiedenis van de stad on- een succesvol leven te wachten, losmakelijk verbonden met de Ze is vijftien jaar als ze met de vrouw waar omheen vele legen- Franse kroonprins Jan van Tourai- des en mythes leven. Jacoba van ne trouwt. Het leven lijkt op rol- Beieren (1401-1436) gaf Goes letjes te lopen. Maar dan slaat het weliswaar niet de stadsrechten noodlot toe. In 1417 overlijdt haar (dat deed haar vader) maar ze man onder verdachte omstandig- gaf de Ganzestad wel de muren, heden. Geruchten gaan de ronde stadspoorten en grachten dat hij vergiftigd is... door zijn waardoor de stad Goes ook moeder. daadwerkelijk een stad werd. Vlak erna sterft haar vader als ge volg van een hondenbeet en Jaco ba volgt hem op. Ze is gravin van Holland, Zeeland en Henegouwen en vrouwe van Friesland, ze is dan zestien. Oom Jan van Beieren aast echter ook op een erfenis en als Jacoba haar neef Jan IV van Bra bant huwt, barst de strijd los. Maar haar man blijkt een onbe trouwbare, laffe en verraderlijke bondgenoot te zijn. 'Klein van verstand, zwak van lichaam... een speelbal in de handen van on waardige gunstelingen, die er voordeel bij hadden hem klein en nietig te houden.' Jan IV verpacht dan ook het grondgebied van Ja coba voor twaalf jaar aan haar vij and oom Jan van Beieren. Jacoba land om de strijd tegen haar ex- uit tot een eervol duel maar vlucht Zo zou ze Goes als een rustpunt laat het huwelijk nietig verklaren echtgenoot Jan IV (inmiddels op de vooravond van het gevecht in haar leven hebben gehad. Een en vertrekt naar Engeland waar ze graaf van Zeeland en Holland) en en laat Jacoba aan haar lot over, stad waar ze op adem kon komen, al snel met Humphrey van Glou- Philips van Bourgondië op te pak- Ze wordt gevangen genomen. En- Aan de jonge gravin worden vele cester, de broer van de Engelse ken. kele edellieden helpen haar bij de eigenschappen toegedicht. Ze zou koning, trouwt. Samen met hem Geluk met de mannen heeft Jaco- ontsnapping en gehuld in man- een zeer goede schutter zijn, een keert ze in 1424 terug naar Hol- ba niet. Humphrey daagt Philips nenkleren wandelt Jacoba dood- straffe drinker, een gravin die door het gewone volk op handen en voeten gedragen wordt. En er zijn de romantische verhalen van de ondergrondse gangen van slot Ostende in Goes waardoor ze stiekem ontsnapt naar haar min naar Frank van Borselen. En tot begin vorige eeuw staat in de stad een oude moerbeiboom die door haar persoonlijk geplant zou zijn. Of het allemaal waar is of dat Ja coba van Beieren Goes nooit heeft gezien is niet meer te achterhalen. Feit is wel dat de stad zijn grachten en wallen te danken heeft aan deze legendari sche vrouw. Zij gaf de stad toe stemming zich te verdedigen met muren en grachten. Ironisch ge noeg heeft haar leger die verdedi ging zelf kunnen testen. In 1425 in haar strijd om haar recht bele gert ze de stad die ze zo liefheeft. Na enige schermutselingen druipt ze af. Typerend voor haar korte leven. Tegenover het NS-station van Werkplaats in Haarlem en was hij briek kwam onder Duits gezag. De fonds. Geregeld reisde hij met mil- hogesnelheidstreinen. Goes ligt de Frans den Hollan- leerling op de locomotief in Am- Hollander vroeg ontslag aan, joenen op zak door het land. Den Hollander maakte van NS een derlaan. De geboren Goesenaar, sterdam. In 1918 begon Den Hol- samenwerken met de Duitsers was grote familie. De jongen die aan die na de Tweede Wereldoorlog lander als aspirant-adjunct-afde- ondenkbaar voor hem. Weer Na de oorlog bekleedde Den Hol- de draaibank had gestaan, die leer- het Nederlandse spoornet op lingschef bij de Staatsspoorwegen kwam de geboren Goesenaar on- lander belangrijke functies. In ling machinist op het locomotief- elektriciteit aansloot en met zijn in Nederlands-Indië. Den Hollan- der zware pressie te staan, van het 1946 werd hij directeur en plaats- depot Westerdok in Amsterdam vooruitziende blik de grondleg- der klom op tot hoofdingenieur en personeel en het collaborerend ge- vervangend president-directeur was geweest, kende het bedrijf als ger van een Europees treinnet- uiteindelijk een van de topfuncties zag. van de NV Nederlandsche Spoor- geen ander. Hij kende het materi- werk was, kon geen groter eer- in de overzeese koloniën In 1938 wegen. Enkele maanden later was eel, de treinen maar ook de men- betoon krijgen. Want Den Hol- werd Den Hollander met verlof Oorlogstuig hij al de topman van de NS. Den sen op de werkvloer. Elk radertje lander bleef ondanks de hoge naar Nederland gezonden, met de Den Hollander bleef, maar dacht Hollander was weer terug bij zijn van de machine was belangrijk, functies die hij bekleedde een bedoeling als chef van de Staats- er niet aan om oorlogstuig voor de oude liefde. Van de draaibank tot vond hij. De machinist was afhan- spoorwegen terug te keren. Duitsers te maken. Hij schakelde de absolute top. En hij had zö zijn kelijk van de stoker en die waren Maar de internationale spanningen het bedrijf om tot een fabriek voor eigen vooruitstrevende ideeën Het weer afhankelijk van de hoofdcon- Franciscus Querien den Hollander gooiden roet in het eten. De wa- landbouwmachines en zag op 31 mei 1893 het levenslicht penproductie voor het Nederland- zwaar tegen. Veel wapens werden elektriciteit vond hij. En er moest hield op de conducteurs, de deu- in Goes. Op die dag leek zijn toe- se leger was slecht en had dringen- er niet meer geproduceerd. In een vaste regelmatige dienstrege- rensmijters en kaartjesknippers. komst al een beschreven blad. Als de een reorganisatie nodig. De 1943 werd Den Hollander de laan ling komen, goederenvervoer Alles moest werken om de trein op zoon was hij voorbestemd om de kwaliteiten van Den Hollander uit gestuurd. Intussen waren zijn moest 's nachts en samenwerking tijd te laten rijden. Den Hollander kledingwinkel van zijn vader over waren niet onopgemerkt gebleven bekwaamheden bij de regering in van het trein- en busverkeer was was de strenge doch rechtvaardige te nemen. Maar Frans leek alleen en dus vroeg minister van Oorlog, Londen in ballingschap, ook opge- hard nodig. De spoorwegen bloei- vader van deze familie. Zijn in- maar geïnteresseerd in techniek. J. van Dijk, aan Den Hollander de vallen. In september 1944 wees de den op en kende de meest flore- specties langs de lijn waren ge- Hij kreeg uiteindelijk zijn zin, zijn leiding van het Staatsbedrijf der regering in Londen hem aan als rende tijden uit de spoorgeschie- vreesd, maar de mensen bij de NS ouders stuurden hem naar de rijks- Artillerie-Inrichtingen Hembrug gevolmachtigde van het College denis. Maar de blik van De Hol- gingen voor hem door het vuur. HBS in Goes. Met een diploma op op zich te nemen. Den Hollander van Vertrouwensmannen, dat na lander was ruimer dan de Neder- Op 1 januari 1959 trad Den Hol- zoek volgde hij een studie aan de wilde niets met wapens te maken de oorlog het bewind in Nederland landse grenzen. Op een conferen- lander terug als president van ‘de Technische Hoogeschool in Delft, hebben, protesteerde maar moest moest waarnemen. Tijdens de laat- tie in 1953 lanceerde hij het idee NS. Hij bekleedde nog enkele be- In 1916 behaalde hij cum laude onder zware druk toch toegeven, ste oorlogsjaren steunde hij ook voor een Europees netwerk van langrijke functies. Vandaag de dag het diploma werktuigkundig inge- In augustus '38 werd hij adjunct- ondergedoken werknemers nieur. directeur en in januari 1940 direc- via het Nationaal Anderhalf jaar lang stond hij teur. De reorganisatie kwam te Steun- onderaan de ladder. Zo stond hij laat. In mei 1940 vielen de Duit- aan de draaibank in de Centrale sers het land binnen en de fa- jjl. Pmï* s Verkiezing van de Grootste Goesenaar (advertenties) )sr (advertenties) jWSWEG A 58 - V’ ■d A NS STATION r Gespecialiseerd in de sociale rechtspraktijk Mw.mr. E.H.M. Graafmans Mr. M.A. Faas Mr. P.M.J.T. Schumans MET VOLOP PARKEER GELEGENHEID RONDOM HET WINKEL CENTRUM Ook in Goes Vlasmarkt 28, 4331 PE Middelburg Telefoon 0118-485666 24-uurs service wwwriooltechniek.com De allergrootste autosite van Nederland. Ook voor nieuwe auto’s. I Hl nRf irk: CENTRUM GOES WEST mi izaak A a RICHTING 1 ZIERIKZEE ROTTERDAM R I I |«lI VOOR AL UW RIOOLPROBLEMEN ;,y Riooltechniek bv IlSlIfi BERGTN OP ZOOM MIODEl.BURG xSfGOES ZUID WINKELCENTRUM „DE BUSSEL,, i BEUKENHOF 1 AUt RENAULT I TOYOTA ter-----

Bevelander | 2005 | | pagina 9