Huisartsverpleegster ontlast praktijk krijgt trajectcontrole voor betere veiligheid 'Graven in de klei' behandelt Marokkaans aandeel in WO II Oorlogsdocument met flirtende meisjes Westerscheldetunnel 'Provincie moet stokje voor fusie steken' de Bevelander - Welzijnswerker zoekt plaats voor Marokkaans monument DEN HAAG - Welzijnswerker Mohamed Achahboun uit Den Haag geeft zijn streven om een oorlogsmonument voor ge sneuvelde Marokkaanse soldaten in de Tweede Wereldoorlog op te richten niet op. Hij hoopt in Zeeland een plek te vinden voor zo'n monument. Achabhoun is naast Jan Durk Tuinier de belangrijkste auteur van het boek 'Graven in de klei'. Letselschade? FunX nieuw in EXPO HET WETEN WAARD PALS GROEP kabelpakket AA-team.nl 0900-0777 de Bevelander loos scheuren is er vanaf au- Van Gelder en gedeputeerde A. Petra van der Marei: "Als de patiënt liever een huisarts wil zien, is dat geen enkel probleem", (foto: Dennis Rijsbergen) IC (Vervolg van voorpagina) Op de Franse begraafplaats in Kapelle liggen gesneuvelde Marokkanen tussen de Franse soldaten begraven, (foto: pr) (advertentie) Vereniging voor automobilisten 3 Woensdag 16 maart 2005 's over een lange afstand de ge middelde snelheid van auto's. Colorful Radio was een initiatief van de Publieke Omroep. De zen der werd in november vorig jaar uit de lucht gehaald na een kort geding dat de verenigde commer ciële zenders aanspanden. FunX is in de Randstad in korte tijd zeer populair geworden onder jongeren en jongvolwassenen van verschillende culturele achter gronden. Het aanbod bestaat uit wereldmuziek en westerse pop muziek. Verder zijn er informa tieve en culturele programma's. FunX is 24 uur per dag te be luisteren, zeven dagen per week. Het station is te ontvangen via frequentie 98.1 MHz. GOES - Delta Kabelcomfort geeft sinds kort de radiozender FunX door. Het programma komt in de plaats van het door de rechter gestopte Colorful Radio. KAPELLE - Wordt het niet eens tijd de Tweede Wereldoor log te vergeten? Jan Durk Tui nier, sociaal-pedagoog en mede werker van de Stichting Vredes- educatie Utrecht, vindt van niet. Er zit nog teveel wat onbe noemd is. Daarom heeft zijn stichting met hem als hoofdau teur het boek 'Graven in de klei' uitgegeven. De reden van de uitgave zit in de ondertitel. Die luidt: 'Marokkaanse bevrij ders van toen en de vrijheid van nu'. Voor haar is de praktijk die van de Middelburgse huisartsen De Doelder. Van der Marei is nu zo'n twee jaar bezig. In Nederland zijn er zo'n zes- tot zevenhonderd praktijkondersteuners aan het werk, schat ze. "En dan vooral in de Randstad." Als het er in Zeeland een stuk of tien zijn, dan is dat veel. Ook bij patiënten in deze provincie is de praktijkondersteuner een vrij onbekend begrip. "In feite zit mijn functie tussen die van huisarts en doktersassistente in", zegt Van der Marei. Echte medische handelingen mag Van der Marei dan ook niet doen. Ook diagnoses stellen en medicijhen voorschrijven blijft de taak van de arts. Wel neemt ze de controles van diabetes- en astmapatiënten voor haar rekening. "Ik verricht metingen, bijvoorbeeld het controle- Rommel de Germaanse verover- ingsdrift inhoud gaf, werden ze ingezet via het Franse leger, dat kwartierde in Engeland onder de latere Franse president Charles de Gaulle. Wie het boek leest vraagt zich al ren van de longfunctie en ik neem de bloeddruk op. Verder geef ik patiënten informatie over diabetes en astma, leer ik ze insuline te spuiten of een inhaler te gebruiken." Verder begeleidt Van der Marei patiënten bij het stoppen met roken of het afvallen. Wel wennen üiii Kosteloos juridisch advies 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep.nl NEELTJE JANS Delta Plaza, foto's van Petra Rouwendal, 'Zee-land-schap'. Aquariatentoonstelling, vijftien aquaria, t/m maart. De Marokkanen waren trouwens ook ruim vertegenwoordigd bij de bevrijding van Europa. Maar liefst honderdduizend van hen vochten aan de zijde van de geal lieerden. Ook bij de bevrijding van Marokko, Tunesië en Alge rije, waar de Duitse generaal Vergelijk je rijk! Pechhulp v.a. 25,- p.j. AUTOBERGERS ALARMCENTRALES Gors'. Voor de buitenstaander vaak een bevestiging van het vooroordeel." Soepenberg roept de provincie op een stokje voor de fusie te steken in het belang van de jon geren van KLV. "Volgens mij moeten de besturen van de stich tingen en de overheid de belan gen van de cliënten waarborgen. Door die bril bekeken durf ik vraagtekens te zetten bij deze samenwerking en naar de mate waarin onze welzij nsgedepu- teerde Van Heukelom deze samenwerking zou moeten be vorderen." Marokkaanse soldaten verdedi gen Nederland in 1940 in dienst van het Franse leger tegen de Duitse bezetters. "Dat is", weet Tuinier, "de reden waarom zo weinig bekend is over de Marok kanen. Ze werden gezien als Fransen. Die hielden het trou wens geheim dat zo veel Noord- Afrikanen in hun leger zaten. De twaalfjarige Kees de Jonge uit Middelburg - zo staat op pagina 19 - heeft ze gezien, in septem ber 1939. Tijdens een vakantie in België zag hij bij de zuidgrens Franse soldaten met een donkere huidskleur. Hij was verbaasd, omdat hij nog nooit iemand met een donkere huidskleur had ge zien. Zijn ouders hadden enige kennis van de Franse taal. Uit ge sprekken bleek dat de donkere soldaten uit Marokko kwamen. Dat er zoveel Marokkanen mee deden had een politieke achter- GOES/MIDDELBURG - De sterke vergrijzing en een bevolking die steeds makkelijker om hulp vraagt. Veel huisartsen kunnen het niet meer bijbenen. De lijsten met patiënten puilen uit, voor al in de steden. In Engeland vonden ze er wat op en via de Rand stad druppelt het over naar Zeeland: de praktijkondersteuner. Petra van der Marei is zo'n praktijkondersteuner. "Daar moeten ze nog een betere term voor bedenken. Zie me maar als een ver pleegkundige in een huisartsenpraktijk." Soepenberg vindt dat een ver keerde ontwikkeling. Hij trekt een vergelijk met de fusie van Stichting Zorg Lichamelijk Ge handicapten (ZLG) met Stich ting het Gors. Westerscheldetunnel. Een ca merasysteem meet dan over de hele lengte van de gemiddelde snelheid van auto's. Wie in de tunnel het gaspedaal te diep intrapt, krijgt automatische een be- Middelburg en het Bureau Ver- keuring op de deurmat. grond. Marokko was het Franse koloniale bewind meer dan beu. Sultan Mohammed V hoopte dat de Fransen Marokko na de oor log zouden belonen met onaf hankelijkheid. De troepen met Marokkanen werden ingezet te gen de Duitsers. Maar ze waren zo slecht bewapend dat ze - niet bestand tegen de Duitse Pantser- macht - geen andere weg kenden dan vluchten, of zich overgeven aan de tot de tanden bewapende Duitsers. Hoe kwetsbaar de Franse defensie was blijkt uit een foto op pagina 20. Het onder schrift luidt: "De aangekomen soldaten uit het Franse leger in mei 1940 gaan met het bestel busje van Vroom Dreesman in Vlissingen op zoek naar Duitse Parachutisten." Bevrijding snel af welke doelgroep moet worden bereikt. Hoofdauteur Jan Durk Tuinier beseft dat. Ui teraard hoopt hij door het duide lijk benoemen van de gemeen schappelijke geschiedenis van de Marokkanen en Nederlanders de ’S-HR ARENDS- KERKE Galerie Peter van Berkel, Raadhuisstraat 2a, Franse en Zeeuwse landschappen, 'Abstractie in de natuur', zater dag en zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 20 maart. HEINKENSZAND Fotowand Binnenuit, Schou- wersweg 7, schilderijen van Pe ter Anthonie van de Kreeke, ab stracte weergave van straaterva- ringen uit Parijs en New York, t/m juni. Kinderportretten van Fotogroep Goes, 'Wereldfoto- verkleed op foto', dinsdag t/m donderdag van 9.30-17.30 uur, vrijdag van 9.30-20.30 uur, za terdag van 9.30-16.30 uur, t/m 2 april. Galerie 't Kunstuus, Dorpsstraat 43, schilderijen, ge mengde technieken van Jopie Minnaard, 'Onderweg', woens dag en donderdag van 13.00- 18.00 uur, vrijdag van 13.00- 18.00 en 19.00-21.00 uur, zater dag van 10.00-12.00 en 13.00- 16.00 uur, t/m 26 maart. KAPELLE Bloembinderij de Flowershop, Weststraat 17a, schilderijen van Gerda Duister- hof, 'Zeeuwse landschappen', maandag van 10.00-18.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00- 18.00 uur, zaterdag van 9.00- 16.00 uur, t/m mei. Gemeen tehuis, Kerkplein 1, werk van leden van de Schilderclub Kra- plak, t/m 18 maart. Schilderijen van Joke Nederhand- Wijnber gen, 'Paarden in acryl', maan dag en woensdag van 9.00- 16.00 uur, donderdag van 9.00- 18.00 uur, dinsdag en vrijdag van 9.00-13.00 uur, t/m 15 april. Rozenkwekerij Otte, Dijk- welseweg 15b, bloemen in aquarel van Adrie Eversdijk, maandag t/m vrijdag van 9.00- 17.30 uur, zaterdag van 9.00- 16.00 uur, t/m 1 mei. KATS Galerie Kats, Dorpsstraat 16, olieverven op metaal van Mach- teld van der Wijst, vrijdag t/m zondag van 13.00 17.30 uur, 20 maart. Het zijn de dingen waar de huisarts veelal niet uitgebreid de tijd voor heeft. Het mes snijdt aan twee kanten. "Ik ontlast de huisarts en er is meer tijd en aandacht voor de patiënt." Voor de patiënt was het in het begin wel wennen, zegt Van der Marei. In plaats van een echte arts was er plots een 'surrogaat'. Maar dat gevoel verdween als snel. "Het is niet zo dat de huisarts voor hen uit beeld blijft. De huisarts blijft bij alles betrokken en we wisselen de informatie goed uit. En als de pa tiënt liever de huisarts wil zien, dan is dat geen probleem." Eerder werkte Van der Marei in het ziekenhuis als verpleegster. Tot dat ze hoorde over de nieuwe functie. En dus volgde ze de net zo nieuwe HBO-opleiding Praktijkondersteuning. "Dit is echt een top haam Je ziet dat je werk nut heeft. En je bent meer bij de individuele patiënt betrokken dan als verpleegster. En als een patiënt niet naar de praktijk kan komen, dan ga ik op huisbezoek." HUISARTSEN Beveland: Huisartsenpost De Bevelanden, 's-Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785. Van 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Heinkenszand en omgeving: Patiënten van huisartsenpraktijk J.A. Fortrie/C.T. Miermans. Zangvo- gelstraat 86, Heinkenszand, tel.Ol 13-563074. Spoed: 0113-563110 TANDARTSEN Spreekuren zaterdag- en zondagmorgen van 10.00 tot 11.00 uur: W. Duininck, Dorpsstraat 93a, Krabbendijke, 06-53257131. Tandartsen de Pijlers uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Wimmers en de Wit, Tel. 0113-259882. APOTHEEK Zeeuwse Apotheek, Stationspark 35, tel. 270620. Spoedeisende zaken op zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur en zondag van 10.00 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur. Buiten deze tijden is de apotheek bereik baar voor spoedrecepten. VERLOSKUNDIGEN Gemeente Goes: Van vrijdag 20.00 uur tot en met zondag 20.00 uur0113-224099. Bij geen gehoor of langdurig in gesprek de alarmcentrale Vlissingen bel- lén: 0118-414444. In verband met zwangerschapsverlof wordt Anja de Putter tijdelijk vervangen door Wivina Diteweg. SOS TELEFONISCHE HULPDIENST Dag en nacht bereikbaar 0900-0767. DIERENARTSEN Noord- en Zuid-Beveland: De praktijk van de dierenartsen Karelse, Van Dijk en Stokman wordt zaterdag en zondag waargenomen door P. Stokman, 's-Gravenpolder seweg 39, Goes, 0113-213419. De dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer wordt waargenomen door W. Verboom 0113- 342486 of 0113-228866. Praktijk voor gezelschapsdieren Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113-572756. Zaterdag spreekuur 9.30 - 10.00 uur. Dierenartsen L. Huiskes-Comelisse en M. Berrevoets afwisselend weekenddienst. DIERENAMBULANCE Beveland en omstreken: 24 uur, 7 dagen per week via 06-23466221 Het eerste officiële exemplaar werd vorige week woensdag overhandigd in de VMBO school, het Utrecht Zuid Colle ge. "Omdat deze school vorig jaar besloot meer lesuren te be steden aan gezamenlijke ge schiedenis", legt Tuinier uit. Zeeland speelt een prominente rol in dat fragment van de recen te Nederlandse oorlogsgeschie denis. In Kapelle is immers het Franse oorlogskerkhof waar ne gentien gesneuvelde Marokka nen liggen begraven. Bovendien herinneren Vlissingers zich nog de Marokkaanse dwangarbei ders, uiterst vriendelijke krijgs gevangenen in Vlissingen. Het bleken bovendien aantrekkelijke mannen, want de Vlissingse meisjes bestookten hen met briefjes, luiden opgetekende herinneringen in 'Graven in de klei'. Gezien als Fransen Vlissingen staat voor hem boven aan de verlanglijst. "Dat zou mooi zijn. In Vlissingen hebben per slot van rekening de krijgs gevangenen dwangarbeid moeten verrichten. Bovendien zijn ze daar hartstikke goed opgevangen door de bevolking. Maar als Zeeland niet lukt, gaan we ergens anders zoeken. Het monument moet er komen." Kapelle is voor hem geen optie meer..De militaire begraafplaats daar is Frans grondgebied en de gemeente heeft hem te kennen gegeven dat er geen tweede monument nodig is. Bovendien lig gen op die begraafplaats ook de stoffelijke resten van andere na tionaliteiten begraven die onder de Franse vlag vochten. ELLEWOUTSDIJK Kerkje van Ellesdiek, quilts van Jacqueline de Jong- Van Baaien, 2 april van 13.30-16.00 uur en tijdens activiteiten in het kerkje, t/m 2 april. GOES Galerie Van den Berge, West- wal 45, voorwerpen en schilde rijen, prelude op 600 jaar stad Goes, 'De Mythe van Jacoba van Beieren', modem en antiek glas van kunstenaars, 'Adellijk drinken’, t/m 1 april. Nieuwe te keningen van Rosemin Hen driks en tekeningen van Mare Nagtzaam, 'Untitled drawings IIP, t/m 9 april, donderdag t/m zaterdag van 12.00-17.00 uur Serviceflat De Schakel, 's-Gra venpolderseweg 9, diverse houtsnijwerken van leden van de houtsnijwerkclub Kapelle, t/m april. Sanquin Bloed bank, 's-Gravenpolderseweg 4a, kunst van leerlingen van het Buys Ballot College, maandag van 14.00-20.00uur. dinsdagen donderdag van 8.00-20.00 uur, vrijdag van 12.00-15.30 uur, t/m maart. Ambachtscentrum, Kattendijksedijk 27, mandala's van Nettie Loopik, woensdag en zaterdag van 13 00-16.30 uur, t/m 25 maart. Galerie De Kaai, J.A. Van der Goeskade 65, tekeningen van Louisse Rei- erse, Ger van Dijk, Els de Rui ter, Bart Vermeulen, Simonie Booister en Mark Joon, 'Zwart Wit', dagelijks van 8.30-15.30 uur, t/m 6 mei. Kunstuitleen De Bevelanden, Westwal 45, schilderijen van Eric Roest, 'This me - this you', en fotowerk van Miranda Traas, woensdag t/m zaterdag van 13.00-17.00 uur, eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 9 april. Lunchcafé Stadhuis, Grote Markt 23, schilderijen van Joke Hoek van Dijke, t/m 1 april. Oosterscheldezieken- huis, 's-Gravenpolderseweg 114, olieverfschilderijen van J. Verstegen, t/m 3 mei. Service flat De Horst, De Horst 48, olieverfschilderijen en aquarel len van Mathilde Wisse- Hu- gens, t/m april. "Lichamelijk gehandicapten hebben soms traumatische erva ringen met mensen die denken dat ze ook verstandelijke gehan dicapt zijn. ZLG heeft altijd dat stigma bestreden. Helaas, na de fusie woonden lichamelijk ge handicapten plotseling 'bij het intergratie machinerie wat extra smering te geven. "Zonder idea len kom je nergens", stelt hij vast. "Natuurlijk zijn er proble men", geeft hij toe. "Maar door een geschiedenis te delen, ont staat wellicht een vorm van ge meenschappelijkheid", blijkt vervolgens uit zijn betoog. Het boek is er voor iedereen en op elke willekeurige pagina kan de lezer beginnen te lezen. Ook - zo legt de sociaal-peda goog uit - is het bekijken van de foto's en de onderschriften lezen voldoende om te begrijpen waar het over gaat. Om te beginnen kan het boek een kwart slag wor den gedraaid waardoor de verti caal gedrukte wetenswaardighe den aardige informatie geeft, bij voorbeeld dat Nederland ooit het grootste moslimland ter wereld is geweest met de 180 miljoen moslims in Nederlands Indië. 'Graven in de klei' is een verha len- en fotoboek voor alle men sen vanaf elf jaar. Het boekje beslaat 84 pagina's en is te koop in de boekhandel of te bestellen via www.vredeseducatie.nl. Faar kost het 7,95 euro exclusief verzendkosten. ELLEWOUTSDIJK - Boete- openbare veiligheid in de tun- Bij het trajectcontrolesysteem loos scheuren is er vanaf au- nel. Door de buizen rijden ook in de Westerscheldetunnel ko- gustus niet meer bij in de dagelijks vrachtwagens met een men de camera's aan het begin .1. gevaarlijke lading. en het einde van de tunnel te hangen. Met de beelden die de de tunnel Resultaten camera's maken, berekent een computer de gemiddelde snel heid. Ligt de snelheid hoger dan Poppelaars vroegen het OM in honderd kilometer per uur, dan 'T - krijgt de weggebruiker een be- keershandhaving van het Open- keuring thuis gestuurd, baar Ministerie (BVOM) om Eerder metingen wezen uit dat een trajectcontrole. Op de Zee- in de Westerscheldetunnel vaak landbrug is al zo'n controle in- te hard wordt gereden. Daar gevoerd. Daarbij meten camera- geldt nu een maximumsnelheid van honderd kilometer per uur. In de tunnel gebeuren ook rela- De resultaten zijn zeer goed, tief veel ongelukken. Sinds de Negeerde vorig jaar nog twintig opening in maart 2003 waren .procent van de weggebruikers dat er een stuk of tien, waaron- de snelheidslimiet op de brug, der één dodelijk ongeval. na de invoering van de traject- Commissaris van de Koningin, controle in november is dat per- W. van Gelder maakt zich grote centage gedaald naar één pro- zorgen over de risico's voor de cent. A Door Ad Hanneman A Kantoor Fruitlaan 4c, postbus 5, 4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur. Woensdag gesloten. Afsluittijden Redactie Maandag 09.00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur, kleintjes vrijdag 17.00 uur Bezorging De Bevelander niet ontvangen? Bel 0113-274093 Druk Wegener Nieuwsdruk Twente (advertentie) 168 uur per weeH Directie Algemeen Directeur /.V. Munsterman Commercieel Regiodirecteur Ch. van den Oosterkamp Redactie Algemeen Hoofdredacteur Mw. G. Arendsen-Tieben Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheijen Chef redactie Ellen de Dreu Eindredactie Dennis Rijsbergen 0113-274021 red.bevelander@whk.wegener.nl Advertentieverkoop Bladmanager Pieter Karman Verkoopteam Henk Mallekote 0113-274031 (privé 0113-342535) De Bevelander is een uitgave van Wegener Huis-aan-huiskranten BV. Wegener Huis-aan-huiskranten BV is een onderdeel van het Wegener-concem. Op al onze advertèntiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Algemene Advertentievoorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener NV. Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezon den. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werk maatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt kunt u dat schriftelijk melden bij Wegener Huis-aan-huiskranten BV, t.a.v. A.T. Kooij, Hoofd Marketing, postbus 692, 7500 AR Enschede. Verschijnt in een oplage van 43.200 elke woensdag huis-aan-huis op Noord- en Zuid Beveland. Cora Slot 0113-274030 (privé 06-53671555) Hellen van Tol 0113-274032 of 06-53810750

Bevelander | 2005 | | pagina 3