Oude glorie voor 600 jaar historie Jupiler Bier is óók met benzine de noedkoonste! 116’ 1315 121» De kraker van Dirck III 1 Euro loodvrij Super plus f Dirk van den Broek Gezocht: gastouder (m/v) die kind tijd van leven geeft Diesel Studenten halen Soms is kunst wel zwart wit Filmavond in EXPO HET WETEN WAARD krat 24 flessen Jonge schilders tonen hun werk I vijf mille voor goed doel op Quiltkunst in tentoonstelling Vijverzicht Dialezing over parkieten HROÓS OP ZEÊUWS Woensdag 2 februari 2005 de Bevelander 9 Goes wordt als het aan Arie Paaimans ligt voor één dag het Walhalla voor de oldtimerliefhebber. (foto: Dennis Rijsbergen) t ExpresZo (dirrom zó) Reagere? Schrief naè red.bevelander@whk.wegener.nl AA-team.nl 0900-0777 Oanze dochter wil van de jaere as paerd verklêêd en oanze zeu- ne as koeiejoenk (cowboy). Ulder viere dat voornaemelijk op schole, mè me gae natuurlijk ök naè d'n optocht kieke. Da's voe ulder a genoegt. A'k dan dienk an mien laegere schoollied is 't toch glad aers a je op een Carnavalsdurp weunt. Dat begon a op vriedagachenmirreg a je verklêêd naè schole mocht en mie de Prins en de Raad van Elf deur de schole kon hosse. 's Aevens was 't Limenadebal en op zaètterdag de kinderoptocht en daènae wee fêêste. Je pree** goeng keif op an de limenade en de snoep- zaksjes. Op zondag was dan de gróte optocht, waer a me meest al zelf an meedeë. Ok dan was d’r vee limenade en snoep, mè dat oa me zelf bie oans. A me geluk oa goenge me op maendag naè d'n overkant om daè nog 's nae te brevieren. A 't dan op maendagaevend klaer was, oa je soms een bitje een rotgevoel: dan most je wee een êêl jaer wachte voeda 't wee Car naval was. Tegenwoordig bin'k nie mi zo fanatiek, mè a'k dit zó opschrieve gaè 't wee wè kriebele. Oanze huüs bin gin échte car navalsvierders, mè ze doë wè graag gekke fleuken an. En naè d'n optocht gae ze ók graag, omda d'r tegenwoordig vee snoepjes uütedeeld worre. Zovee verandert d'r dus nie. Dan ouw'k ók mè moed wat a 't Zeêuws betreft: me bin nog lange nie an 't tupje, mè me kriege de neuzen vast nog wè dezelfde kant uüt! Ellen de Boer, Wout Kole en An ne de Jong hebben al eerder ex posities buiten de provincie ge had. Het werk van Ellen de Boer bestaat vooral uit grovere doe ken waar de manier waarop de verf is aangebracht een grote rol speelt. De voorstellingen zijn vaak ruï nes van uitvergrootte landschap pen in helder daglicht. Wout Ko le toont een serie schilderwerken die zijn gebaseerd op zijn fasci natie voor water en vrouwenvor- men. Anne de Jong schildert mysterieuze doeken met de be doeling de realiteit met haar ei gen realiteit te laten combineren. Haar stijl is een combinatie van realisme en abstractie. De expositie in het gemeente huis van Kapelle is te zien op maandag en woensdag van 9.00 uur tot 16.00 uur, donderdag van 9.00 uur tot 18.00 uur en dins dag en vrijdag van 9.00 uur tot 13.00 uur. Wie zich als gastouder aan meldt, krijgt eerst bezoek van twee medewerkers van stichting Europa Kinderhulp. Zij geven voorlichting en uitleg. Gastou ders kunnen tijdens zo'n vakan tie altijd bij de stichtring aan kloppen met vragen of voor hulp. De kinderen die in Zee land hun vakantie vieren, ko men uit landen als Duitsland, Engeland, Frankrijk, maar ook uit Nederland zelf. In het laat ste geval gaat het vaak om kin deren uit tehuizen. Van de gastouders wordt niet verwacht dat ze hun logee trak teren op het ene pretpark na het andere. Juist de gewone dingen van alledag zijn belangrijk voor deze kinderen. Samen ontbij ten, samen wandelen, samen winkelen, kortom: meedraaien in een gewoon gezin. Wie meer informatie wil of zich wil aanmelden kan contact op nemen via 0118-627974 of met de regionaal medewerkster Ma rijke Clarijs, 0111-450460. Ook op www.europakinder- hulp.nl staat de nodige info. GOES - Zeshonderd oldtimers en klassiekers wil het comité Molentocht 2005 op zondag 15 mei, eerste Pinksterdag, bijeen brengen. Hiermee speelt de organisatie in op het feit dat Goes zeshonderd jaar geleden stadsrechten kreeg. De Molentocht wordt voor de zeventiende keer gereden. Start en finish zijn bij vliegveld Zeeland Airport in Arnemuiden. GOES - In Galerie De Kaai in Goes is van 8 februari tot en met 6 mei kunst te zien van mensen met een verstandelijke handicap onder de titel Zwart Wit. KAPELLE - Drie jonge Ka- pelse kunstenaars van kunste naarscollectief Stichting G2A exposeren tot en met vrijdag 18 februari een deel van hun werk in de hal van het gemeen tehuis in Kapelle. TANDARTSEN Spreekuren zaterdag- en zondagmorgen van 10.00 tot 11.00 uur:, R. de Bruin, Vermetstraat 15, 's-Heer Arendskerke, 06- 53257131. Tandartsen de Pijlers uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Wimmers en de Wit, Tel. 0113- 259882. APOTHEEK Zeeuwse Apotheek, Stationspark 35, tel. 270620. Spoedeisende zaken op zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur en zondag van 10.00 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur. Buiten deze tijden is de apotheek bereikbaar voor spoedrecepten. DIERENARTSEN Noord- en Zuid-Beveland: De praktijk van de dierenartsen Karelse, Van Dijk en Stokman wordt zaterdag en zondag waargenomen doorP. Stokman, 's- Gravenpolderseweg 39, Goes, 0113-213419. De dierenartsen praktijk Mosselman, Verboom en Boer wordt waargenomen door B. Boer en is bereikbaar via 0113-381233 of 0113- 228866. Praktijk voor gezelschapsdieren Molenlaan 24, Yerse- ke, tel. 01 13-572756. Zaterdag spreekuur 9.30 - 10.00 uur. Die renartsen L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets afwisselend weekenddienst. DIERENAMBULANCE Beveland en omstreken24 uur, 7 dagen per week via 06- 23466221 SOS TELEFONISCHE HULPDIENST Dag en nacht bereikbaar 0900-0767. VERLOSKUNDIGEN Gemeente Goes: Van vrijdag 20.00 uur tot en met zondag 20.00 uur Marieke Verschelling 0113-224099. Bij geen gehoor of langdurig in ge sprek de alarmcentrale Vlissingen bellen: 0118-414444. In ver band met zwangerschapsverlof wordt Anja de Putter tijdelijk vervangen door Wivina Diteweg. Landelijk 12^ Landelijk 82s Landelijk Vergelijk je rijk! Pechhulp v.a. 25,-p.j. GOES - Je zult als kind maar dag in dag uit moeten zorgen voor je broertjes en zusjes. Kom je uit school, dan moet je ook nog boodschappen doen, eten klaarmaken en de baby verschonen. Voor kinderen uit gebroken gezinnen waar bo vendien armoede, mishande ling of alcoholmisbruik de normaalste zaken van de wereld zijn, zet Europa Kin derhulp vakanties op touw. De stichting is op zoek naar Zeeuwse gastgezinnen die de ze kinderen de tijd van hun le ven geven. GOES - Bij de opening van het vernieuwde Sportpunt Zeeland in Goes, hebben studenten van de ClOS-opleiding 5082,30 eu ro opgehaald voor KWF Kan kerbestrijding. De studenten organiseerden allerlei schaatsactiviteiten. Zo hebben ze Leerlingen van scho len uit de omgeving uitgenodigd hun gesponsorde rondjes te ko men rijden op de speciaal voor deze opening aangelegde ijs baan. QllllPV met lood- vervanger Landelijk XS& De deelnemers zullen zich op eerste Pinksterdag zo rond 9.00 uur verzamelen. Versluis verwacht dat het vliegveld tijdens de super- meeting vol komt te staan met oude glorie. Oldtimers, klein en groot, van alle van oudsher bekende merken en typen. "Uit Enge land komen veertig oldtimers. Daar zitten een paar prachtexem plaren bij, vooroorlogse auto's uit 1920", vult Arie Paaimans van de organisatie aan. Voor het vertrek is er nog genoeg tijd voor een babbeltje met de eigenaren van de oldtimers. De bonte stoet ver trekt dan voor een route door het Zeeuwse land. "Er worden ver schillende routes uitgezet, zodat de deelnemers elkaar zo min mogelijk hinderen. Eén groep rijdt naar de Grote Markt in Goes waar liefhebbers de oldtimers kunnen bekijken. Andere groepen rijden naar de Oldti merbeurs in de Zeelandhallen en naar de Stoomtrein Goes-Borse- le. De groepen auto's wisselen onderling van locatie en rijden ook nog een korte tocht door Goes en omstreken. De molens in Goes, Eindewege, Kloetinge en Wolphaartsdijk vormen het bindend ele ment. Paaimans benadrukt dat het een individuele toertocht is en geen race. De finish is op het terrein van Zeeland Airport, waar de Belangen Organisatie Zeeland Airport (BOZA) een Aviamarkt houdt,een beurs voor de luchtvaartliefhebber. Inschrijven voor de Molentocht kan via de website www.molentochtgoes.tk of via 0113-562454. M. van der Plasse, voorzitter van KWF Kankerbestrijding afdeling Goes kreeg de cheque uit van ac trice Lieke van Lexmond (Char lie uit Goede Tijden Slechte Tij den). Oanze huus proate steeds minder Zeêuws, en dat vinne me jammer. Want oans vinne dat 't een stiksje van oanze eigen cultuur is dat a me zoue motte koestere. Daèrrom probere me thuus zovee meugelijk Zeêuws te proaten en wat a me da- èmie meemaeke kunne je óm d'n aere weke in de Bevelander leze. Het beeldende werk van de kun stenaars is vaak spontaan en kleurig, maar de expositie laat zien dat het tegendeel ook waar is. De werken zijn bedachtzaam gemaakt in zwart en wit. De wer ken van Louisse Reierse lijken op labyrinten. Ze zet Goes neer als een stad met een wiwar van straatjes en huizen. Ger van Dijk werkte ooit in de grafische industrie. Hijwas re clameontwerper en hoofd teken kamer. Zijn werk kenmerkt zich dan ook door zeer realistische pentekeningen. Els de Ruiter te kent al jaren. Vertrekpunt was de kinderwereld maar het lijnenspel van haar huidige kunst is opeens veel volwassener. Op de exposi tie zijn verder werken te bewon deren van Bart Vermeulen, Si monie Booister en Mark Joon. Galerie De Kaai is te vinden aan de J.A. Van der Goeskade 65 en is dagelijkss open van 8.30 tot 15.30 uur. ELLEWOUTSDIJK - In 't Kerkje van Ellesdiek in Elle- woutsdijk is op 13 en 16 febru ari, 12 maart en 2 april de ten toonstelling 'Van Quiltkunst tot Kunstquilts'te bewonderen. De Molentocht is een jaarlijks terugkerende toerrit voor oldti mers. Aan de tocht doen deelnemers mee uit Nederland, Frank rijk, België en Groot-Brittannië. In tegenstelling tot voorgaande jaren verzamelen de oldtimers niet op de Grote Markt in Goes, maar op het terrein van Zeeland Airport in Arnemuiden. "We kunnen geen zeshonderd auto's in de Goese binnenstad kwijt", legt Kees Versluis van de organisatie uit. Hij verwacht dat zeker vijfhonderd deelnemers zich inschrijven. Vorig jaar deden bijna driehonderd deelnemers mee. Maar of zeshonderd lukt? "Ik hoop van wel." Het comité Molentocht Goes stuurt oldtimerclubs in Nederland en daarbuiten een uitnodiging om aan de Molentocht deel te ne men. Het comité houdt voor deze speciale gelegenheid eenmalig ruimere inschrijvingscriteria aan. De Molentocht staat dit jaar open voor auto's en motoren van vijfentwintig jaar en ouder. In voorgaande jaren mochten alleen auto's van vóór 1968 meerijden. Quilts zijn in feite doorgestikte dekens die bestaan uit verschil lende lapjes stof die op een ar tistieke wijze zijn verwerkt. De doeken zijn gemaakt door Jaque- line de Jong uit 's-Heer Arends kerke. Zij heeft haar werk al eer der tentoongesteld in het Am bachtencentrum in Goes een in Galerie G Achttien 88 in Baar land. Ook was haar werk te zien tijdens de jubileumtentoonstel ling van het Quiltersgilde in Lei den. De quilts zijn tijdens de open stellingen van 't Kerkje te bewon deren van 13.30 tot 16.00 uur. "Me 'ebbe 't lek boven waeter", "Ut ziet 'r kelf uüt", "Oalle neu zen dezelfde kant uüt" en "Me bin nog nie an 't tupje". Nog een paer daegen en dan kunne de Bevelandse Carnavalsvierders d'r eigen wee uütleve op bovenstaende motto's en mie de gekste fleuken an fêêst viere op êên van de carnavalsdurpen of in Goes. Mie een prins Carnaval in de fermielje, een voader en moeder die a mekoare mie Carnaval lere kenne én as oud-inweunster van een écht Carnavalsdurp vin ik da'k dit stiksje cultuur ók an oanze huus mó meegeve, a was 't allenig mè omda d'r mie de Carnaval vee Zeêuws eproat wordt. Dat Zeêuws proate 'oef voe oanze huus nie zo, mè vaddder ze d'r gin problemen mie: 't leukst vinne ze de confetti en serpent ines, mè verkleë doë ze ók graag. D'r is trouwes een Zeêuws woord voe iemand die a z'n eigen opedoft eit: zo iemand is "pa ree"*! Carnaval om op te vreten BORSSELE - Stichting vijver zicht houdt op zaterdag 5 febru ari in dorpshuis Vijverzicht in Borssele een filmavond. Behal ve de rolprent De Ramp wordt ook een dorpsfilm gedraaid. De opbrengst van de avond gaat naar projecten ten gunste van de slachtoffers van de zeebeving waarmee de twee scholen in het dorp bezig zijn. Entree kost 2,50 euro. Ik bin 't in de boeksjes tegenekomme op Walcheren en Flak- kee, mè nie op de Bevelanden pree is 't Zeêuwse woord voe "zakgeld", mè wier vroeger ók wè gebruükt voe "loon", 't kom waarschijnlijk van 't Franse woord "prêt" wat a "lening" of "soldij" betekent en ofstamt van 't werkwoord "prêter". Mè 't kan ók een ofkorting van 't latijnse "praemia" weze, wat a "bepaalde vorm van beloning" betekent. Pree in deze betekenisse kom ók voor in Brabant en Vlaanderen 'S-HEER HENDRIKSKINDE- REN - De vereniging Vogel vrienden Goes houdt vrijdag 4 februari een. lezing in het Heer- hendrikhuis in 's- Heer Hen- drikskinderen. Parkietenkeur meester Frans van de Berge uit Bergen op Zoom vertelt aan de hand van dia's wat meer over het houden, verzorgen, kweken en tentoonstellen van parkieten. De lezing begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. HUISARTSEN Beveland: Huisartsenpost De Bevelanden, 's-Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785. Van 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Heinkenszand en omgeving: Patiënten van huisartsenpraktijk J.A. Fortrie/C.T. Miermans. Zangvogelstraat 86, Heinkenszand, tel.0113-563074. Spoed: 0113-563110 ELLEWOUTSDIJK Kerkje van Ellesdiek, quilts van Jacqueline de Jong- Van Baaien, 13 en 26 februari, 13 maart en 2 april van 13.30- 16.00 uur en tijdens activiteiten in het kerkje, t/m 2 april. GOES Galerie Van den Berge, West- wal 45, voorwerpen en schilde rijen, prelude op 600 jaar stad Goes, 'De Mythe van Jacoba van Beieren', modem en antiek glas van kunstenaars, 'Adellijk drinken', t/m l april. Schilderij en, mixed media, werk op pa pier van Bram Zwartjens, Ro bert Janitz, VosenvanderVeen en Johan kuipers, donderdag t/m zaterdag van 12.00-17.00 uur, t/m 19 februari. Service flat De Schakel, 's-Gravenpol- derseweg 9, diverse werken, waar onder houtsnij- en bor duurwerken, aquarellen en foto's van bewoners en mede werkers, t/m begin februari. Gezondheidscentrum De pij lers, Van Dusseldorpstraat 1- 11mandala's van Joke Flores- se, maandag t/m vrijdag van 8.00-17.00 uur, t/m februari. Sanquin Bloedbank, 's-Gra venpolderseweg 4a, kunst van leerlingen van het Buys Ballot College, maandag van 14.00- 20.00 uur. dinsdag en donder dag van 8.00-20.00 uur, vrijdag van 12.00-15.30 uur, t/m maart. Ambachtscentrum, Kattendijksedijk 27, mandala's van Nettie Loopik, woensdag en zaterdag van 13.00-16.30 uur, t/m 25 maart. Galerie De Kaai, J.A. Van der Goeskade 65, tekeningen van Louisse Reierse, Ger van Dijk, Els de Ruiter, Bart Vermeulen, Simo nie Booister en Mark Joon, 'Zwart Wit', opening 8 februari om 13.30 uur, dagelijks van 8.30- 15.30 uur, t/m 6 mei. Serviceflat De Horst, De Horst 48, landschappen van J. de Brouwer, t/m februari. HEINKENSZAND Fotowand Binnenuit, Schou- wersweg 7, natuurfotografie van Jan Westerbeke, t/m 26 fe bruari. Schilderijen van Peter Anthonie van de Kreeke, ab stracte weergave van straater- varingen uit Parijs en New York, t/m juni. Plantenarrange- menten van leerlingen van het Groen College Goes, t/m 15 fe bruari. dinsdag t/m donderdag van 9.30-17.30 uur, vrijdag van 9.30- 20.30 uur, zaterdag van 9.30- 16.30 uur. 't Kunstuus, Dorpsstraat 45, iconen van Jo ke Pieksma, woensdag en don derdag van 13.00-18.00 uur, vrijdag van 13.00-18.00 uur en 19.00-21.00 uur, zaterdag van 10.00-12.00 uur en 13.00- 16.00 uur, 2 t/m 26 februari. KAPELLE Bloembinderij de Flower- shpp, Weststraat 17a, schilde rijen van Gerda Duisterhof, 'Zeeuwse landschappen', maandag van 10.00-18.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00- 18.00 uur, zaterdag van 9.00- 16.00 uur. Gemeentehuis, Kerkplein 1, schilderijen van Ellen de Boer, Wout Kole en Anne de Jong van kunstenaars collectief Stichting G2A, maandag en woensdag van 9.00-16.00 uur, donderdag van 9.00-18.00uur, dinsdagen vrij dag van 9.00-13.00 uur, t/m 18 februari. KATTENDIJKE Galerie Ilona Schmit, Dorps straat 23-25, keramiek van Loes Müller, vrijdag t/m zon dag van 14.00-18.00 uur, t/m 20 februari. NEELTJE JANS Delta Plaza, foto's van Petra Rouwendal, 'Zee-land-schap', t/m 31 maart. H 24 UUR BETALEN MET UW PINPAS elders 11.99 e Onze aanbiedingen in uw mailbox? A DiRCKin.nl heeft alle dranken 0 (advertentie) RINGBAAN QqsT' z a GOES WEST lTRaat jUKSWEG A 56 (advertentie) C r NS STATION RICHTING ZIERIKZEE ROTTERDAM MET VOLOP PARKEER GELEGENHEID RONDOM HET WINKEL CENTRUM Vereniging voor automobilisten O l -ongelood AUTOBERGERS ALARMCENTRALES 188 wpsr week Aanbieding geldig t/m 13 februari, alleen in onze slijterijen Zundert, Roosendaal en Goes ANTHONYFOKKERSTRAAT RICHTING-X T «imuburg l GISSINGEN k 2 ffiSagURG^Tl \G> GOES ZUID 0 jÈÜKËiisTjSS WINKELCENTRUM „DE BUSSEL,, BEUKENHOF 1 Dit zijn onze Maandag t/m woensdag van 9.00 tot 19.00 uur openingstijden: Donderdag en vrijdag van 9.00 tot 20.00 uur Zaterdagvan 9.00 tot 19.00 uur CENTRUM

Bevelander | 2005 | | pagina 9