Kleine winkel met een grote naam in regio Financieel aan de afgrond, maar geen hulp TE KOOP LX’ BÉtvs Gemeente Borsele start telefooncirkel voor ouderen zonder de juiste documenten’ Gemeentearchief van Kapelle zoekt foto’s voor expo WO II ‘Gemeente kan niets doen Rabobank wint Woondecoratie als blikvanger Eijsermans heeft oog voor klant FUTSAL BV BEVELAND RONDJE BEVELAND VOETBAL Groenexpo van groenstudenten Op de foto met SpongeBob futsaltopper 0113-250049 DIAN CLARIJS de Bevelander Woensdag 2 februari 2005 3 Trots Garage Vanwege carnaval een sterk verkort voetbalprogramma deze week. Het stel stapte naar de rechter vorig jaar. Tolhuijzen zit al maanden thuis zonder werk en Elly Voet brengt thuis in de gezelligheid van de huiskamer decoratieartikelen aan de man. (foto: Tannie de Jonge) Hans Eijsermans in de verbouwde oogmeetpraktijk. (foto: Tannie de Jonge) plichten, net als de gemeente. Wij moeten nu eenmaal zorg vuldig handelen en de aanvra gen behandelen binnen de wet telijke regels. Maar mensen die in financiële nood verkeren hel pen, hebben we zeker hoog in het vaandel staan.” Wie het dorpje Ovezande in de Zak van Zuid-Beveland binnen rijdt, ziet pardoes het winkeltje aan de Hoofdstraat 18 over het hoofd. Het ligt goed verborgen in een voormalig garagepand. En toch weten klanten van heide en verre de zaak van Sommeijer te vinden. In de Kreahoek is namelijk alles op het gebied van kaarten en scrapboek maken te vinden. Wie Wie dergelijke foto’s heeft, kan bellen met de archivarissen Mar tin Zuidhof en Frank de Klerk: 01 13-333173. De foto’s worden gereproduceerd zodat de eigena ren de originele exemplaren snel weer terugkrijgen. door de knutselboetiek scharrelt, raakt niet uitgekeken. Linten, glittertjes, prentplaatjes, papier- vellen in alle maten en kleuren, het houdt niet op. Een van de weinige zaken met zo’n uitge breid assortiment, beweert Som- meijr. “Er zijn heel wat winkels die er wat knutselmateriaal bij hebben, maar wij hebben ons specifiek op deze tak van hobby gericht. Het bleek een gat in de markt.” schuldeisers van zich af te hou den. “Mijn loon kreeg ik nog pings uit de omgeving over de vloer.” Bladmanager Pieter Karman van De Bevelander overhandigt Joke Sommeijer de felbegeerde wisseltrofee die hoort bij de uitverkiezing tot Winkel van het Jaar. (foto: Dennis Rijsbergen) naar deelnemer twee en zo gaat de cirkel verder. De gemeente hoopt dat de bel letjes uitgroeien tot leuke soci ale contacten. Ook geeft het dagelijks contact een veilig gevoel, want als niet wordt op genomen probeert de vrijwilli ger op een andere manier con tact te leggen. mag ze voor altijd houden, maar ze is vastberaden ook de verkie zing volgend jaar te winnen. “Want deze uitverkiezing geeft me toch een trots gevoel. Klan ten zijn blijkbaar erg tevreden. Nu weet ik waarvoor ik het alle maal doe.” VLISSINGEN - SpongeBob behoeft bij de jongere lezers geen enkele introductie. Het immens populaire stripfiguur heeft al menig hart gestolen. Dinsdag 8 februari is de anti held aanwezig in Cine City. Fans kunnen dan met hem op de foto. GOES - Eijsermans Optiek Optometrie in Goes voorzag on langs haar gerenoveerde oogmeetpraktijk van de nieuwste digitale apparatuur. Optometrist Hans Eijsermans volgt de ontwikkelingen op zijn vakgebied op de voet. Met de nieuwe apparatuur kan hij de meetresultaten zonodig per computer doorsturen naar de oogarts. Daarmee is Eijsermans Optiek Optometrie een belangrijke schakel tussen huisarts en specialist. Ook levert de zaak de jongste generatie lenzen, die drie tot vijf keer meer zuurstof doorlaten dan de vorige. Lenzen dragen wordt daarmee nog veiliger. Eijsermans Optiek Optometrie verricht oogmetingen uitsluitend op af spraak, met het oog op maximale aandacht voor de klant. Het adres van de optiekzaak is Lange VorStstraat 57, telefoon 0113-230214. 'S-HEERENHOEK - Eyecatchers, het nieuwe éénvrouwsbedrijf van Elly Voet uit ‘s-Heerenhoek, verzorgt thuisparty’s met een ver rassend genre producten. Voor Voet geen lingerie of keukengerei, maar woon- en tuindecoratieartikelen. Op een gastadres presen teert zij onder meer vazen, schalen, beeldjes, manden, plantenhan- gers, wanddecoraties, potten, kaarsen en olielampen. Haar aanbod volgt de seizoenen en dus komen de vooijaars- en zomerartikelen weer aan bod. Elly Voet geeft tijdens de party decoratietips en de nodige productinformatie. Artikelen kunnen ter plekke worden uit gekozen en betaald en kunnen direct mee naar huis worden geno men. Eyecatchers heeft betaalbare producten tegen gevarieerde prijzen, tussen de twee en tachtig euro. Geïnteresseerden kunnen telefonisch een afspraak maken met Elly Voet, via nummer 0113- 352505. HEINKENSZAND - De ge meente Borsele heeft een telefooncirkel voor zelfstan dig wonende en alleenstaan de ouderen ingesteld. Doel van de cirkel is het bevorde ren van de sociale contacten en het creëren van een veilig gevoel. Deelname aan de telefooncir- kei kost niets. Belangstellen den kunnen contact opnemen met het Vrijwilligers Huis van de gemeente: 0113-316158 of 311951. HEINKENSZAND - Bij Binnenuit in Heinkenszand is van donderdag 3 februari tot dinsdag 15 februari plantenar- rangementen van de leerlingen van het Groen College Goes te bezichtigen. GOES - In de recreatieve futsalcompetitie speelden in de derde klas de nummers twee en drie, Fabery de Jon ge en Rabobank Heinkens zand, tegen elkaar. “Het is een complex dossier”, geeft Tollenaar toe. Om privacy- redenen wil hij ook niet tot in de details van de zaak ingaan. “Wel kan ik zeggen dat in het dossier van deze mensen tegenstrijdige documenten zitten. Ze weten welke documenten ze nog moe ten inleveren. Doen ze dat, dan kan de aanvraag behandeld wor den.” KLOETINGE Zaterdag: Amemuiden 1 - Kloetinge 1 (vriendschappelijk 14.30); Kloetinge B3 - Renesse BI (12.45); Kloetinge C2 - Terneuzen C2 (11.00); Kloetinge D2 - Zeelandia-Middelburg D2 (10.15); Kloe tinge D4 - Heinkenszand D2 (10.00); Kloetinge F7 - Walcheren F9 (9.00); Kloetinge F9 - Goes F2 (9.000); Kloetinge MB1 - GPC Vlissingen MB1 (12.45). WOLFAARTSDIJK Zaterdag: Amemuiden 2 - Wolfaartsdijk 1 (14.30 vriendschappe lijk); Wolfaartsdijk El - RCS E3 (9.30). HEINKENSZAND - De aan vraag voor bijzondere bij stand van Patrick Tolhuijzen en Sophie de Vlieg uit Lewe- dorp kan op korte termijn be handeld worden als het stel de juiste documenten inlevert. Dat zegt wethouder F. Tolle naar van de gemeente Borsele in reactie op het verhaal van de twee Lewedorpers die het al maanden zonder enige vorm van inkomen moeten doen. Vorige week woensdag leek hoop aan de horizon te gloren. De rechter zou zich buigen over een aanvraag voor een voorlopi ge voorziening. Tolhuijzen: “Tien minuten voor de zitting LEWEDORP - AI die acties voor giro 555, natuurlijk staan ze er achter. Toch doen al die berichten in de media van weer zoveel duizend euro voor Azië ook zeer. Want Patrick Tolhuijzen en zijn vriendin So phie de Vlieg uit Lewedorp le ven al maanden op brood met chocopasta. “Warm eten doen we eens in de drie weken.” De twee leven al tijden van giften van buren en familie omdat hun baas weigert salaris uit te betalen. “En de gemeente Bor sele laat ons in de kou staan door ons geen bijzondere bij stand te geven”, verzucht Tol huijzen. “Maar een paar dui zend euro aan andere landen geven, kan blijkbaar wel.” Het gemeentearchief zoekt foto’s uit de Tweede Wereldoorlog van het dagelijks leven toen. Dat kunnen familiekiekjes zijn met een beschadigd huis of kerk op de achtergrond, maar ook foto’s van de herbegraving van de Franse soldaten in Wemeldinge en Kapelle of van Engelse en Canadese soldaten temidden van uitgelaten mensen. Verder hoopt het archief op kiekjes van een sober feestje net na de oorlog, noodwoningen en barakken, de kapotte Vlakebrug, scheepjes van de Engelse mariniers in We meldinge en het opruimen van oorlogstuig en de herbouw van Schore. SpongeBob Squarepants is een spons met een bikinibroekje aan. Hij woont op de bodem van de zee, waar hij een baantje heeft bij een fastfood-restau rant. Samen met zijn vriendje Otto beleeft hij er dolkomische avonturen, die dagelijks te vol gen zijn via de kinderzender Nickolodeon. In de Nederlandse bioscopen draait sinds vorige week een speelfilm van het ani- matiefiguurtje. SpongeBob is dinsdag tussen 15.15 en 15.30 uur en van 16.00 tot 16.15 uur in Cine City. Wie wil, kan met hem op de foto. KAPELLE - Het gemeentear chief van Kapelle zoekt foto’s uit de Tweede Wereldoorlog. In het gemeentehuis is in mei en juni een expositie die een beeld geeft van de bezetting en de be- vrijding in Kapelle en omlig gende dorpen. Een telefooncirkel bestaat uit ongeveer tien deelnemers en een aantal vrijwilligers die om de beurt dienst heeft. De vrij williger belt op de afgespro ken tijd naar de eerste deelne mer en maakt een kort praatje. Vervolgens belt deelnemer één zend euro gespaard. “Ik heb dat geld nooit op de bank gezet. Dat geld heb ik mijn baas geleend tevreden dat die Tolhuijzen zodat hij het personeel kon uit betalen. Terwijl ik het hard nodig In de winkel, een garagepand door man Peter eigenhandig om gebouwd, schuifelt een dame langs de verschillende versierse len, prenten en knutselmateria len. Ze komt uit Yerseke, toch al gauw een rit van veertig minu ten. Even verderop staat een me vrouw uit Hoedekenskerke iets van haar gading uit te zoeken. Voor Sommeijer het bewijs dat haar kleine winkel een regionale uitstraling heeft. “Veel mond-op- mond reclame. Maar ook krijgen we vaak mensen van de cam- Tollenaar vindt het jammer dat de aanvraag nog niet is afge rond, maar legt de bal toch bij Tolhuijzen en De Vlieg. “Zij hebben zeker rechten, maar ook ze pas driejaar geleden is begon nen. “Daarvoor zat ik jaren in de catering. Nu heb ik van mijn hobby mijn werk gemaakt.” De grote wissel trofee krijgt een prominente plek in de winkel, verzekert Som meijer. Een kleiner exemplaar Overigens ontkent Tollenaar dat de gemeente zonder overleg niet bij de rechtbank in Middelburg is verschenen voor een uitspraak in een voorlopige voorziening. “We hebben uitgebreid overleg met de rechtbank gehad en ook in overleg besloten dat het niet nodig was naar de rechtbank te komen. Het beeld dat we verstek hebben laten gaan, is dan ook niet juist.” Aan tafel in hun huis dat in middels het onvermijdelijke te- koop-bord in de tuin heeft staan, vertellen Tolhuijzen en De Vlieg een lange en ingewikkelde ge schiedenis. Een verhaal met een plot waarin de ene onwaarschijn lijke gebeurtenis de andere op volgt. Een verhaal ook waarin goedgelovigheid wordt uitgebuit en afgestraft, een verhaal waarin de twee Lewedorpers ook zelf fouten hebben gemaakt, zo ge ven ze toe. Hoe het ook zij, het uiteindelijke resultaat is zo klaar als een klontje: Tolhuijzen en zijn vriendin verdrinken in fi nanciële put en de gemeente Borsele lijkt geenszins van plan de reddingsboei toe te werpen. Lot Sommeijer voelt zich vereerd met de uitverkiezing tot Winkel van het Jaar 2004. Vooral omdat was er nog steeds niemand van de gemeente Borsele. De griffier heeft toen gebeld. Blijkt dat de gemeente niet naar de zitting zou komen. Wel is die ochtend een brief bij ons thuis op de mat ge vallen waarin de gemeente haar excuses aanbiedt.” Tolhuijzen laat de brief zien. Daarin geeft de gemeente toe dat die sneller een besluit had moeten maken. Desalnietemin blijft de gemeen te bij haar standpunt dat de twee vooralsnog geen bijstand krij gen. “We zouden niet genoeg be wijsstukken hebben geleverd.” Intussen is de behandeling van de zaak verschoven, voor de twee Lewedorpers betekent dat weer enkele weken zonder geld. Tolhuijzen tuurt naar buiten. Slikt de ingehouden emoties weg en fluistert. “Ik had afgelopen week een sollicitatiegesprek in Rotterdam. Ik ben aangenomen, maar ik kan de dagelijkse rit naar Rotterdam niet betalen. Wat moet ik nu? Ik wens dit niemand toe.” Lees ook ‘Gemeente kan niets doen zonder de juiste docu menten’ van de Bijzondere Bijstand vroe gen we om een tijdelijke uitke ring om de periode naar de rechtszaak te overbruggen.” De gemeente vertrouwde de zaak echter niet. “De gemeente denkt dat we die dertigduizend euro nog hebben. We kunnen aanto nen via afschriften dat we met dat geld achterstallige rekenin gen hebben betaald. Voor deze kwestie zat ik namelijk ook al acht maanden zonder inkomen”, verzucht Tolhuijzen. Het stel zegt vanaf oktober door de gemeente van het kastje naar de muur te worden gestuurd. Tot overmaat van ramp stelde hun baas dat hij de dertig mille niet van Tolhuijzen had geleend, maar dat het geld een betaling van achterstallig loon was. “Vol gens hem was daarmee de zaak gedaan.” De kwestie was toen al ernstig geëscaleerd. “Op een dag kwam mijn baas met een trekker naar ons huis”, vertelt De Vlieg. “Hij heeft toen mijn vriend over reden. Die heeft een nacht in het ziekenhuis gelegen en onze baas heeft drie dagen vastgezeten.” Met alle spanning van rechtsza- De leerlingen van de mbo-oplei- ding bloemschikken hebben bij Binnenuit een interieur uitgeko zen. Bij deze meubels hebben zij een passend plantenarrangement gemaakt. De opdracht is onder deel van een verplichte toets die de leerlingen van de opleiding bloemschikken eerste bloembin- der moeten uitvoeren. De arrangementen zijn te be zichtigen tijdens de openingsu ren van Binnenuit. Voor meer in formatie: www.Binnenuit.nl. Tollenaar hoopt dan ook dat Tol huijzen en De Vlieg op korte ter mijn de juiste papieren inleve ren. “Zij weten heel goed welke documenten dat zijn. Maar ze zijn bij Sociale Zaken altijd wel kom met vragen. Wie weet kun nen we de zaak dan samen tot een goed einde brengen.” VRIJDAG ‘s-Heer Hendrikskinderen, Heer Hendrikhuis, lezing, Vo gelvrienden Goes, 19.30 uur. ZATERDAG Borssele, dorpshuis Vijver- zicht, filmavond, De Ramp en dorpsfilm, 20.00 uur. ‘s- Heer Hendrikskinderen, Heer Hendrikhuis, vogelbeurs, Vo gelvrienden Goes, 10.00- 12.00 uur. ZONDAG Goes, Bethelkerk, Tulpstraat, zangavond, thema: Waar is God?, Vrije Evangelische Ge meente, 18.30 uur. WOENSDAG Goes, Fantus, Groene Weidje, paranormale avond, 20.00 uur. ken en de frustratie van de einde loze papierenwinkel en het uit zichtloze van het moeten leven van een paar euro in de maand, hebben de twee mentaal en fy siek gebroken. Tolhuijzen: “Ik heb een zenuwinzinking gehad en loop op het randje van een maagwandperforatie. We zitten vol medicijnen, Sophie heeft hartritmestoornissen, we kunnen niet slapen. Intussen laat de ge meente, ondanks alle bewijzen die we hebben ingeleverd, ons stikken. Diezelfde gemeente geeft ons ook geen uitstel van betaling van de gemeentelijke belastingen. We hebben niets, helemaal niets en toch dreigen ze met de deurwaarder. Dat is mensen helemaal kopje onder duwen. Zo ga je toch niet me je eigen inwoners om?” Hoop Bij winst zou Rabobank op ge lijke hoogte komen met zijn tegenstander. In een spannen de wedstrijd met wisselend score verloop trok Fabery met 5-7 aan het kortste eind. Kop loper Binnen Uit versloeg ZVV Jasper Goes met 7-4 en behield zo twee punten voor sprong. Er werd veel gescoord deze ronde, Slagerij Krijger won met 12-2 van Bewa Boys, Keuringsdienst klopte Inter- sport met 11-4 en Lamb West- on/Meijer 2 schoot flink uit zijn slof tegen Café ‘t Kom pas: 18-3. Kloetinge 3 tegen Kloetinge 6 eindigde in 3-5. In de eerste klas eindigde de wedstrijd om de onderste plaats tussen Robur en De Schotte Yerseke in een 4-4 ge lijkspel. Delta Mossel had een goede competitiestart maar haakt af en verloor deze week met 3-7 van Messina Cl000. FC Barbé gaat weer alleen op kop na de 6-1 winst op FC Bo naparte. In de tweede klas haalde Ka merbreed flink uit tegen Kloe tinge VKP en won met dikke cijfers: 12-4. Wolter&Dros tracteerde Delta Mossel 2 op een flinke 9-5 nederlaag en kwam middels dit resultaat op de eerste plaats te staan. FC Total blijft in het goede spoor na de 9-4 uitslag tegen Crois- santerie Daily’s Goes. Colijn It had zicht op punten tegen PTT maar verloor toch nipt met 3- 4. Restaurant De Landbouw haalde eenvoudig drie punten op bij Van Westen (8-2). Stand 1ste klas: FC Barbé 12- 28; De verfbron 11-25; Van Sabben/GGoes 12-25; Messi na C1000 11-23; Delta Mos sel 12-22; De Korenbeurs 12- 18; Heartbreak Café 12-13; Rojas Tankershipping 11-7; FC Bonaparte 13-10; De Schott 13-8; Robur 11-5. Stand 3de klas: Binnen Uit 13- 31; Rabobank 13-29; Fabery de Jonge 13-29; Keurings dienst 13-27; LW/Meijer 2 13- 25; Slagerij krijger 12-18; Kloetinge 6 13-16; Intersport 14- 16; ZVV Jasper 13-14; Kloetinge 3 12-10; Bewa Boys 13-5; Café ‘t Kompas 12-3. kon hij het personeel niet uitbe talen. Toen heb ik de grootste fout van leven gemaakt.” Tol huijzen die zo’n tien jaar in de De ellende begint pas echt begin Antwerpse haven werkte er wat I bij kluste en met plaatjes draaien in cafés ook nog wat geld ver zender inkomen wanneer hij bij diende, had in totaal dertigdui- een bedrijf in Krabbendijke aan de slag kan. Het is een verant woordelijke baan en zijn baas is zo vraagt in de Randstad een filiaal op te starten. Ook De Vlieg gaat had om schulden af te betalen.” in het bedrijf werken en de twee gaan op zoek naar nieuwe woon ruimte in de Randstad. Hun baas zou Ze stelden een terugbetalings- overeenkomst op. En enkele we ken later kreeg Tolhuijzen netjes hun huis in Lewedorp de dertig mille weer op zijn reke- kopen. Het lot leek de twee gun- ning gestort. Net op tijd om zijn stig gezind. Dat De Vlieg haar 1 salaris niet krijgt, wijt de werk gever aan wat kleine problemen, steeds niet. En die dertigduizend “Telkens weer verzekerde hij ons dat het goed zou komen. Februa- Sophie de Vlieg en Patrick Tolhuijzen leven op de giften van anderen nadat hun baas geen loon meer betaalt en ze geen bijzondere bijstand van de gemeente krijgen, (foto: Dennis Rijsbergen) euro is naar schuldeisers gegaan. Kortom, we zaten aan de af- ri, maart en april verstrijken. De grond.” Vlieg blijft zonder loon. In au- gustus loopt het helemaal mis. Zenuwinzinking Ook Tolhuijzen krijgt wel zijn loonstrook maar niet zijn salaris. “Onze baas heeft hier huilend op om hun werkgever aan te klagen de bank gezeten. Een grote klant en klopte bij de gemeente Bors- had betalingsprobelemen en dus sele aan voor hulp. “Op grond OVEZANDE - Er is amper ruimte in de kleine knusse win kel in Ovezande. “Waar moet ik die neerzetten?” roept Joke Sommeijer dan ook lachend wanneer ze de imposante glim mende wisselbeker voor het eerst ziet. Haar zaakje, Krea hoek Ovezande, is door de le zers van De Bevelander uitge roepen tot Winkel van het Jaar 2004. “Hier ben ik erg trots op.” I -■ <4.X* Door Dennis Rijsbergen f A .4 4 t ■to

Bevelander | 2005 | | pagina 3