Historie Goes is een spannend stripverhaal 7 Is óók met benzine ile goedkoopste! 1279 1183 Dirk van den Broek Euro loodvrij de Bevelander Autoruit stuk? ÏÏ33! _Wl Diesel Fanfare Onda EXPO HROÖS OP ZEÊUWS speelt in Mythe I f ■J Landelijk jZS-Q Landelijk ClasCarage i Op pad met God Landelijk Ï293 I [Landelijk SS3 u The Dockers is een Vlissingse De dag des oordeels... ■H ExpresZo (dirrom zó) Reagere? Schrief naè red.bevelander@whk.wegener.nl t Tijdmachine rjgÜ 24 UUR BETALEN MET UW PINPAS Dit maal staat een optreden Fan fare Onda uit Nieuw en Sint Joosland op het programma. De fanfare onder leiding van Piet Meliefste speelt een populair klassiek repertoire. Het optreden begint om 12.00 uur en de toe gang is gratis. GOES - In theater De Mythe in Goes is op zondag 23 janua ri een Manhuistuinconcert, Nae twï jaer was Bram daè ók wee mie klaer en ie vroeg an Petrus of a 1 noe dan toch mocht gae ruste. Petrus keek nog 's in z'n boek en von da Bram toch écht vee foute diengen edaen oa bie z’n leven. Dus ie most een nog vee zwaerdere straf verzinne. Nae vee na- edienke oa 'n een opdracht evonde waèr a Bram echt lank over zou doë. Ie zei tegen Bram: "Je mó terug naè benee! Ik stiere je naè dat durpje op Zuüd-Beveland, en daè mö je naè een klein cafeetje gae. Je gaè zitte op een kruk neffen een vent die a Jaap 'êêt. En dan mó je wachte toet a je van urn een biertje kriegt...." Oanze huus proate steeds minder Zeeuws, en dat vinne me jammer. Want oans vinne dat 't een stiksje van oanze eigen cul tuur is dat a me zoue motte koestere. Daèrrom probere me thu- üs zovee meugelijk Zeêuws te proaten en wat a me daèmie meemaeke kunne je óm d'n aere weke in de Bevelander leze. leder durp kent d'r wè één teen inweuner die a zo dinne is as pop- pestront en nergest centen voe over eit. Zo ók in dat durpje op Zu üd-Beveland. 't is vadder hin akelige vent, mè ie 'ou z'n geld ge woon graag in z'n zak, of, zoas a 't Zeeuws Woordenboek zeit, ie is gewoon pestig. Voe 't ver'aal dat a'k julder noe gae vertelle za 'k um Jaap noeme. Kenne julder een Jaap? 'Ou die in je gedachten. Oalle zottig'eid op een stokje: oanze dochter doe van de weke mee an een sponsorloop om in Azië een nieuwe schole te kunne bou wen. En me kunne julder vertelle da me bie oans op 't durp nie één Jaap tegenekomme bin. Iedereen ei centen egeve en me 'ope da die schole d’r komt. Dus misje: lópt mè lekker vee rondjes! Danker Jan Oreel is de laatste weken hard aan het werk om het stripboek rond 600 jaar Goes af te werken, (foto: Dennis Rijsbergen) GOES - Wat is er nu precies in de top van de televisietoren in Goes te vinden? Tekenaar Danker Jan Oreel uit Kloetin- ge denkt het antwoord te we ten. Hij maakte ter gelegen heid van het zeshonderdjarig bestaan van de Ganzestad een strip. Het verhaal begint in die geheimzinnige toren. Over enkele weken krijgen de scholen in de gemeente Goes een bijzonder lespakket. Oreel maakte in opdracht van de ge meente een stripcursus. Een cur sus die bestaat uit een spannend stripverhaal en lessen stripteke- nen. Voor Oreel viel het niet mee om de geschiedenis van Goes, van de Middeleeuwen tot de Tweede Wereldoorlog, op te tekenen. "Goes heeft een betrekkelijk rustige geschiedenis. Ik heb dat weten te omzeilen door Roel en Sanne de geschiedenis bij te la ten sturen wanneer het dreigde mis te gaan. Daarom is het met Goes over het algemeen alle maal goed gekomen." Gides de Moor, bestuursvoorzitter van Dijkrock, schudt Ingrid van de Griek de hand. Zij zag de ellende in het ziekenhuis an Mto Wa Mbu in Tanzania met eigen ogen, (foto: Tannie de Jonge) De strip is aanvankelijk bedoeld als lespakket voor kinderen in de groepen vier tot en met acht van De strip komt ook in de boek handel te liggen. "De versie voor de winkels krijgt twintig pagina 's extra, vergeleken met de strip van de cursus", legt Oreel uit. Hoe de strip gaat heten, wil hij nog niet bekend maken. De scholen krijgen volgende maand het cursuspakket, het speciale stripboek ligt naar verwachting in maart of april in de boekhan del. knipoog naar de Top 100 aller tijden nummers ten gehore brengt. Gehuld in glitterpakken brengen ze nummers van de Rol ling Stones maar ook van nieu were bands zoals Pink en Ras mus. In 2001 stonden de leden van Shit Happens op het Dij krock podium en waren meteen bereid om aan het benefietcon cert mee te werken. Strung Out is een Rillandse blues band die covers speelt van Led Zeppelin, Entree voor het benefietconcert kost tien euro. Wie meer wil we ten over het evenement kan sur fen naar www.dijkrock.nl. NEELTJE JANS Delta Plaza, foto's van Petra Rouwendal, 'Zee-land-schap', t/m 31 maart. De wandelaars vertrekken om 14.00 uur bij de Ontmoetings- kerk in Geersdijk. De wandeling voert de deelnemers .via een mooie route naar Kamperland. Zztop en AC/DC. De band be staat twee jaar en trad regelmatig op bij motorclubs en in bluesca- fés. Zanger Fats met zijn onver valste rauwe blues stem en de gi taarsolo's van Guitar Johnny zijn de onmisbare ingrediënten van de band. 'Hier moet wat aan gebeuren', dacht De Krabbendijkse. ".Mto Wa Mbu betekent zoveel als moerassige plaats en de mensen daar hebben bijna alles nodig. Middelen tegen aids en sterili- seerapparatuur. Er zijn geen ra men maar van die kleine tuimel raampjes, de klamboes zijn stuk net als de matrassen. Het beste is om al die zaken in Nairobi of Dar-es-Salaam te kopen vanwe ge de hoge invoerrechten." In Tanzania is een tussenpersoon geregeld die de spullen op kan halen. "Ik heb veel reizen ge maakt, maar dit is het schok kendste wat ik meegemaakt heb", vertelt Van de Griek over de toestand van het ziekenhuis. Via de werkkring van Ingrid van de Griek, Ter Weel Krabbendij- ke, hoorde Conny de Moor, se cretaris van de Stichting Dij krock, over de nijpende situatie in Mto Wa Mbu. Met de andere bestuursleden, Patrick Leendert- se en voorzitter Gides de Moor, was zij op zoek naar een leuke manier om het twaalfeneenhalf jarig bestaan van Dijkrock te vieren. "Cadeautjes?", vraagt de Moor. "Nee, geef dan wat voor een goed doel. De situatie in het Ooit komt d'r een ènde an oans jachtige leven, en motte me an d'n 'emelpoort verantwoording óflegge over wat a me op de waereld edaen De goeie mensen meuge geliek deur naè d'n 'emel en gaè ruste, mè de mensen die a foute diengen edaèn motte d'r schul den eest nog ófbetaele. Zo ok Bram: ie oa best vee slechte diengen edae en ie mocht van Petrus nie meteen deur naè d'n 'emel. Ie oa een zwaere straf verdiend en most mie een buzze blauwe verve de lucht blauw gae schilderen. Da's natuurlijk stik vee werk, en ie was d'r dan ók een jaer of drië mie zoete. Toen a 'n z'n eigen wee bie Pe trus meldden, von die da'n nog’nog nie genoeg boete edaën oa en gaf 'm de opdracht om mie witte verve oal de wolken te gae kleu ren. Aan de tekentafel laat Oreel de twee hoofdfiguren van de strip tot leven komen: Sanne (een verwijzing naar Sanne de Regt, de Goese die in 2003 Miss Nederland werd) en Roel (een knipoog naar Goesenaar Roel Felius, die in 2003 het Junior Songfestival won). Samen bele ven ze allerlei avonturen in ver schillende periodes van de Goe se geschiedenis. Oreel liet zich inspireren door de televisieto ren. "Ik denk dat heel wat men sen als ze langs die toren rijden, zich nu afvragen wat er in die to ren te vinden is." Zo ook de doorgaans verstandi- de basisschool. "In de lessen le ren ze hoe ze van een simpel ge tekend bolletje gezichten kun nen maken. Met een paar stre pen kun je gezichten een andere uitdrukking geven", legt de Kloetingse tekenaar uit. "Ook leren de kinderen beweging in hun stripfiguurtje te brengen." Aan de stripcursus is verder ook een musical verbonden, die de leerlingen gaan opvoeren. bluesrockband en brengt muziek die het best te omschrijven valt als 'stoere mannen muziek'. Wie The Dockers hoort spelen hoort een band die, ondanks het feit dat het repertoire grotendeels uit covers bestaat, toch een eigen geluid heeft. Alle nummers wor den voorzien van een Dockers- sausje zonder dat het origineel onrecht wordt aangedaan. Shit Happens uit Kruisland is een rock-cover band die met een "Nou ja, ziekenhuis, daar is alles wel mee gezegd", zegt Ingrid van de Griek, ziekenverzorgende uit Krabbendijke. "Ik ben er vo rig jaar geweest toen ik op rond reis was in Kenia en Tanzania. We hebben veel beleefd, maar wat mij vooral is bijgebleven is het bezoek per fiets aan een plaatselijk ziekenhuis in het dorpje Mto Wa Mbu in centraal Tanzania. Het is een klein plaats je in het gebied van de Masai en omliggende dorpen maken ook gebruik van dit ziekenhuis. Het bestaat uit twee gebouwen, poli kliniek en ziekenhuis, en heeft veertien bedden en drie kraam bedden." Ongeveer vijftien jaar geleden is het ziekenhuis opgezet door de Nederlandse ontwikkelingsorga nisatie SNV Nu, zoveel jaar la ter, is het pand in zeer slechte staat. Van de Griek: "Maar wat ik het ergste vind, is dat ze daar niet de middelen en het geld hebben om patiënten op een goede ma nier te behandelen. Als je weet dat de meeste standaardmidde len zoals verbandartikelen, ont smettingsmiddelen niet voorra dig zijn, dan mogen wij van ge luk spreken dat we hier alles zo kunnen pakken. Ik liep dan ook met het kippenvel op mijn armen en moest een aantal keren flink slikken bij de vreselijke beelden die ik daar zag." ge Sanne en de schavuit Roel. Samen sluipen ze de toren binnen en vinden in de top het laboratorium van dokter Ghoess. Die heeft er een tijdmachine staan en laat zich door Sanne en Roel overhalen om ze een kijkje in de historie van Goes te laten nemen. "Maar dokter Ghoess drukt ze wel op het hart de geschiedenis niet te veranderen", legt Oreel het verhaal uit. Toch kan Roel het niet laten om bedoeld en on bedoeld de geschiedenis van de Ganzestad te veranderen. Waar om de Grote Kerk geen hoge to ren heeft? Kwajongen Roel ver nielt enkele eeuwen terug in de tijd per ongeluk een deel van de maquette. Stripcursus Rond 17.00 uur worden de wan delaars bij De Ark verwacht waar de activiteit wordt met een kort avondgebed. Wandelaars mogen zich ook onderweg bij de groep aanslui ten en voor het gebed staan de deuren ook open voor niet-wan- delaars. QlinglV met lood- Utl|Jul vervanger GEERSDIJK - De gezamen lijke kerken van Noord-Beve- land houden op zondag 23 ja nuari de jaarlijkse winter- wandeling. ELLEWOUTSDIJK Kerkje van Ellesdiek, Zeeuwse landschappen in beeld, wöord en muziek door Wim van de Wege, geopend tij dens activiteiten in het kerkje. Quilts van Jacgueline de Jong- Van Baaien, 23 januari. 13 en 26 februari, 13 maart en 2 april van 13.30-16.00 uur en tijdens activiteiten in het kerk je, t/m 2 april. GOES Galerie Van den Berge, West- wal 45, voorwerpen en schilde rijen, prelude op 600 jaar stad Goes, 'De Mythe van Jacoba van Beieren', modern en antiek glas van kunstenaars, 'Adellijk drinken', t/m 1 april. Schilde rijen, mixed media, werk op papier van Bram Zwartjens, Robert Janitz, Vosenvander- Veen en Johan kuipers, don derdag t/m zaterdag van 12.00- 17.00 uur, t/m 19 februari. Serviceflat De Schakel, 's- Gravenpolderseweg 9, diverse werken, waar onder houtsnij- en borduurwerken, aquarellen en foto's van bewoners en medewerkers, t/m begin febru ari. Lunchcafé Stadhuis Goes, schilderijen van Tini Blom en foto's van Francesco Faes, 'Constructie', t/m januari. Gezondheidscentrum De pijlers, Van Dusseldorpstraat 1-11, mandala's van Joke Flo- resse, maandag t/m vrijdag van 8.00-17.00 uur, t/m februari. Kunstuitleen De Bevelanden, Westwal 45, recent werk van Hendri van der Putten, woens dag t/m zaterdag van 13.00- 17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur. t/m 22 januari. Sanquin Bloedbank, 's-Gravenpolder- seweg 4a, kunst van leerlingen van het Buys Ballot College, maandag van 14.00-20.00 uur, dinsdag en donderdag van 8.00-20.00 uur. vrijdag van 12.00-15.30 uur, t/m maart. Ambachtscentrum, Katten- dijksedijk 27, mandala's van Nettie Loopik, woensdag en zaterdag van 13.00-16.30 uur, t/m 25 maart. HEINKENSZAND 't Artistieke Hoekje, Korte Kerkstraat 14, brons van Claar- tje Mol, keramiek van Loes Müller, glas van Rinus Rent meester, sieraden van Geje en stilistische kerstobjecten van Pleunie, donderdag van 10.00- 20.30 uur, vrijdag van 10.00- 17.30 uur en zaterdag van 10.00-17.00 uur, t/m januari. Fotowand Binnenuit, Schou- wersweg 7, natuurfotografie van Jan Westerbeke, dinsdag t/m donderdag van 9.30-17.30 uur, vrijdag van 9.30-20.30 uur, zaterdag van 9.30-16.30 uur, t/m 26 februari. KAPELLE Gemeentehuis, werk van Kees van Burg, maandag en woens dag van 9.00-16.00 uur, don derdag van 9.00-18.00 uur, dinsdag en vrijdag van 9.00- 13.00 uur, t/m 21 januari. KATTENDIJKE Galerie Ilona Schmit, Dorps straat 23-25, keramiek van Loes Müller, vrijdag t/m zon dag van 14.00-18.00 uur, t/m 20 februari. KRABBENDIJKE De Meiboom, Kerkpolder 30, schilderijen van Diny de Kok, tijdens openingsuren, t/m janu ari. Q x Een mooi uitgewerkte strip is nu bijna klaar. Oreel, die veelal in opdracht van bedrijven tekenin gen, ontwerpen en illustraties maakt, is zo historisch getrouw mogelijk te werk gegaan. Ge bouwen in de strip zien er uit zo als ze er vroeger uitzagen en be staande gebouwen als het stad huis zijn tot in detail nagete kend. "Ik heb veel archiefonder zoek gedaan. Dat kostte enorm veel tijd", legt Oreel uit. 'ïSgsSiL ziekenhuis in Tanzania sprak ons sterk aan en ons voorjaarsfestival is voor Mto Wa Mbu. We ver wachten een grote opkomst, ons publiek komt uit de omliggende dorpen maar ook buiten de regio vandaan. Wij bieden ze een goed programma met aansprekende bands. En als er sponsors zijn voor dit evenement mogen die zich melden." KRABBENDIJKE/RILLAND - De Stichting Dijkrock organi seert op zaterdag 26 februari een groot benefietfestival ten bate van het ziekenhuis in Mto Wa Mbu in Tanzania. In het Dorpshuis in Rilland-Bath tre den vanaf 20.00 uur bands op als The Dockers, Shit Happens en Strung Out. De netto op brengst komt ten goede aan het Tanzaniaanse ziekenhuis. HL. Woensdag 19 januari 2005 de Bevelander Rocken voor matrassen, verband en RMT" (advertentie) (advertentie) RIHGBI g GOES WEST IAAT A F 4 I r NS STATION www.glasgarage.nl Kantoor Fruitlaan 4c, postbus 5,4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur. Woensdag gesloten. Afsluittijden Redactie Maandag 09.00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur, kleintjes vrijdag 17.00 uur Bezorging De Bevelander niet ontvangen? Bel 0113-274093 Druk Wegener Nieuwsdruk Twente De Bevelander is een uitgave van Wegener Huis- aan-huiskranten BV. Wegener Huis-aan-huiskranten BV is een onderdeel MET VOLOP PARKEER GELEGENHEID RONDOM HET WINKEL CENTRUM Directie Algemeen Directeur J.V. Munsterman Commercieel Regiodirecteur Ch. van den Oosterkamp Redactie Algemeen Hoofdredacteur Mw. G. Arendsen-Tieben Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheijen Chef redactie Ellen de Dreu Eindredactie Dennis Rijsbergen 0113-274021 red .be velander whk .wegener.nl Advertentieverkoop Bladmanager Pieter Karman Verkoopteam Henk Mallekote 0113-274031 (privé 0113-342535) Cora Slot 0113-274030 1 3 RICHTING ZIERIKZEE ROTTERDAM van het Wegener-concem. Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Algemene Advertentievoorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener NV. Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. De door u aan ons verstrekte gegevens heb ben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt kunt u dat schriftelijk melden bij Wegener Huis-aan-huiskranten BV, La.v. A.T. Kooij, Hoofd Marketing, postbus 692, 7500 AR Enschede. j Verschijnt in een oplage van 43.200 elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Noord- en Zuid beveland. (privé 06-53671555) Hellen van Tol 0113-274032 of 06-53810750 Bel snel naar ClasCarage en check uw eigen risico ClasCarage is altijd voordelig. GOES, Verryn Stuartweg 14a Tel: 0113 - 32 39 11 MIDDELBURG, Herculesweg 13 Tel: 0118 - 67 49 84 Wij repareren of vervangen uw voorruit... vanaj CENTRUM jèwaisfjSS WINKELCENTRUM „DE BUSSEL,, BEUKENHOF 1 M ODELBURG l GISSINGEN 1 ongelood Superplus <5 (GOES ZUID medicijnen in Tanzaniaans hospitaal I

Bevelander | 2005 | | pagina 3