Licht op geheime operatie met experimentele radar in WOII Zeeuwse huskie klimt naar dak Europa ROVZ start campagne betere fietsverlichting w i Paul Crucq schrijft Codenaam Nelly Streetdance en Pilates No Bite Najaarsshow bij bas+mar de jager Zonnebloem houdt bingo Kleurrijk palet bij Francella’s Fiori BV BEVELAND EXPO Speelgoedbeurs in Sportpunt Zangavond in kerk Biezelinge Club begint vrij basketballen Films en eten op Neeltje Jans Lingerieweek steunt Pink Ribbon 9 Toon Dekker met zijn huskie op een besneeuwde flank van de Mont-Blanc. (foto: pr) De cijfers spreken boekdelen: de hoogste berg van Europa eist KAPELLE - Bij bas+mar de jager aan het Kerkplein in Kapelle is een deel van de showroom verbouwd, alleen de muren bleven staan om nu invulling te geven aan de nieuwe slaapkamerpresen- tatie. De ruimte is opnieuw ingedeeld, ingericht, en heeft in dit vernieuwend concept een aantal Nederlandse primeurs op het ge bied van wonen. “Garderobekasten, de verlichting, de bedden, het zijn zeer geslaagde sfeermakers”, zegt Henri de Jager. “En we hebben een nieuw kastenprogramma van Interlübke, het systeem Base. Wij vinden het leuk dat zo’n grote Duitse fabrikant Base als primeur in een ondernemend dorp als Kapelle wil plaatsen. Ook hebben we een totaal nieuwe verlichtingspresentatie, een simpel en vernuftig systeem van Philips Stark.” Kruiningen heeft sinds kort weer een bloemenwinkel, (foto: Tannie de Jonge) GOES - Cios-gastdocente en danslerares Naomi Vos start per 1 no vember in de gymzaal van het ROC in Goes dansschool No Bite, met lessen in streetdance en Ground Control Pilates. Naomi Vos gooit in binnen- en buitenland hoge ogen met haar streetdanceles- sen. In Goes verzorgde zij onlangs een aantal workshops, die druk werden bezocht. De vraag naar streetdancelessen bleek groot en Naomi Vos, die elders in Zeeland ook al danslessen geeft, nam de uitdaging aan. De streetdancelessen zijn er voor dansfanaten vanaf acht jaar. Ook begint Naomi Vos met cursussen Ground Control Pilates. Deze nieuwste trend in bewegen is een mengvorm van yo ga en tai chi en heeft een ontspannende én versterkende invloed op het lichaam. Voor meer informatie: 06-53534417. Het adres van het ROC in Goes is Bessenstraat 4. Mannenkoor Ethan en kinder koor David, beide uit Yerseke, treden dan op. Daarnaast is er ruimte voor samenzang. Dominee J. Verweij uit Yerseke opent en sluit de avond. T. Kruit hof vertelt over het project Christenen Noord-Korea van de Stichting De Ondergrondse Kerk (SDOK). De zangavond begint om 19.30 uur en de toe gang is vrij. GOES - Sportpunt Zeeland aan de Zwembadweg in Goes houdt op vrijdag 29 oktober van 10.00 tot 14.00 uur een speelgoedrommelmarkt. waardoor je een fatale fout kunt maken.” De Mont Blanc geldt als een vrij makkelijke berg. Sommigen Gedeputeerde T. Poppelaars opende de estafette in alle vroegte samen met kinderen van de plaatselijke basisscho len naar het stadhuis op de Markt in Veere. Een twintigtal Zeeuwse scho len en alle burgemeesters heb ben inmiddels op deze actie in gehaakt. Door 3VO en de politie wor den op meerdere scholen fiets- verlichtingskeuringen uitge- GOES - Het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) is vorige week woensdag begonnen met een fiets-verlichtingscampagne. De actieperiode wordt in de hele provincie ingeluid door een estafette van fietsende scholieren. Volgens de club bestaat er een behoefte om te basketballen zonder daarbij meteen in com petitieverband te spelen. Zowel jongens, meisjes en mannen en vrouwen kunnen zich aanmel den. Wie belangstelling heeft, kan contact opnemen met de club via 0113-257229 (tussen 20.00 en 21.00 uur) of kan een van de trainers aanschieten die elke woensdagavond in Sport punt Zeeland training geven. Mailen kan ook: info@bvvol- harding.nl. GOES - Basketbalvereniging Volharding, spelend in Sport punt Zeeland in Goes, begint met recreatiebasketbal op de woensdagavond. WESTKAPELLE - Zij stond verdekt opgesteld op het platte dak van de Westkapelse vuur toren. Haar taak was de gealli eerde troepen vroegtijdig te waarschuwen voor aanvallen van vijandelijke vliegtuigen en boten. Nelly: een experimente le radar die na de bevrijding van Zuid-Nederland deel uit maakte van de verdediging van de Scheldemonding. Aan de hand van persoonlijke herin neringen van Britse oorlogsve teranen schetst Paul Crucq in zijn nieuwe boek Codenaam Nelly een tot dusver onderbe licht hoofdstuk van het Wal- cherse oorlogsverleden. B1EZELING - In de N.H. kerk in Biezelinge is zaterdag 30 ok tober een zangavond. NEELTJE JANS - WaterLand Neeltje Jans houdt op zaterdag 30 oktober een Nature-night. Die dag worden twee IMAX-films ge draaid en staat er een buffet klaar. In de films speelt water een hoofdrol. Reserveren is noodzakelijk en kan via 011 1-655672 of 655678. ‘S-GRAVENPOLDER Bibliotheek, Magnoliastraat 10, diverse boeken van Eric Carle, dinsdag en vrijdag van 14.00-17.00 en 18.00-20.30 uur, woensdag van 10.00- 12.00 en 14.00-17.00 uur, t/m oktober. NEELTJE JANS Deltaplaza, foto’s van Petra Rouwendal, t/m 30 november. voerd. In sommige gevallen zijn daar ook fietsenmakers bij betrokken. Ook zullen er door 3VO en de fietsersbond op drukbezochte plaatsen folders worden uitgedeeld. Jaarlijks vallen enkele tiental len gewonden door het rijden zonder licht op de fiets. Gede puteerde T. Poppelaars wil de komende periode in Zeeland extra inzetten op veiliger maar ook vaker fietsen. KATS Galerie Kats, Dorpsstraat 16, monoprints, etsen en beelden van Béa Verheul, Joop van Veen en Angeline Snelders, vrijdag t/m zondag van 12.30-17.30 uur, t/m 30 oktober. Codenaam Nelly is het derde deel van een serie boeken van Crucq over de bevrijding van Walcheren. Eerder zijn van zijn Kinderen kunnen in hun eigen stand speelgoed verkopen. Ze kunnen bij de kassa van Sport punt Zeeland voor vijf euro zo’n stand reserveren. Daarbij ont vangen ze gratis twee entreebe wijzen die ze bijvoorbeeld aan hun ouders kunnen geven. Ande re bezoekers van de beurs beta len 1,50 euro. Kinderen kunnen met de ver koop niet alleen een spaarcentje bij elkaar verdienen maar ook een prijs winnen. Want wie de mooist of origineelste stand heeft, krijgt een prijs van de or ganisatie. KRUININGEN - Francella’s Fiori ofwel De Bloemen van Fran- cella. De fraaie Italiaanse naam van Francella van Stel kwam goed van pas toen zij een naam moest bedenken voor haar bloe- menzaak in Kruiningen. De enige bloemenwinkel die het dorp rijk is, is een kleurrijk palet van boeketten, bloemarrangementen en kamerplanten. Ook zijn er cadeauartikelen, potten, schalen en sfeervol glaswerk te koop. Francella van Stel verzorgt tevens bruids- en rouwbloemwerk. Wie lang wil genieten van zijn bloe men en planten zal ze de juiste verzorging moeten geven. Fran cella van Stel vergaarde tijdens haar opleiding tot bloemist een grote dosis kennis van meer dan vierhonderd verschillende soor ten planten en bloemen en is haar klanten daarmee graag van dienst. Francella’s Fiori, gevestigd aan de Snelle Markt 10, is telefonisch bereikbaar op nummer 382016. Nelly was speciaal voor de Wal- cherse situatie ontwikkeld. Wal cheren had geen natuurlijke hoogten en stond na haar bevrij ding grotendeels onder water. Daarom was een draagbare ra dar nodig die eenvoudig kon worden vervoerd en op een Hun verhalen werpen zestig jaar na dato licht op wat zich eind 1944 en begin 1945 in de vuur toren heeft afgespeeld. Bijna niemand weet daarvan. Een groot deel van de Westkapelse bevolking was geëvacueerd en Nelly was met de grootst moge lijke geheimhouding omgeven. In Codenaam Nelly herinnert één veteraan zich dat hij, tot zijn spijt, zelfs lokale achterblij vers niet kon helpen omdat dat GOES - De lingeriezaken Livera en Lindessa in Goes steunen Pink Ribbon, een initiatief van de Borstkankervereniging Nederland. De hele maand oktober kunnen klanten van Livera en Lindessa een Pink Ribbon (roze lintje) kopen. De opbrengst van deze verkopen gaat rechtstreeks naar het Koningin Wilhelminafonds. De nationale Week van de Lingerie van 23 tot en met 30 oktober staat ook in het teken van Pink Ribbon. Voor meer informatie: www.weekvandelin- gerie.nl en www.pinkribbon.nl. Het een en ander is vernieuwd in de zaak van bas+mar de jager in Kapelle. (foto: Tannie de Jonge) Schrijver Paul Crucq bij de vuurtoren in Westkapelle, die het decor was van een geheime militaire operatie, (foto: Jaap Wolterbeek) de veiligheid van de operatie kon schaden. Een ander vertelt over de troosteloosheid van het verlaten land, dat hij omschrijft als ‘het einde van de wereld’. De meesten van hen verbleven voor een periode van twee we ken in de vuurtoren om de zend en radarapparatuur te bedienen en de positie van de radar te verdedigen. Daarna werden zij weer afgelost. Waardevol Crucq leert van het bestaan van Nelly dankzij een artikel van een veteraan van de Britse luchtmacht (RAF). Hij start een onderzoek, maar dat levert al leen wat algemene informatie en technische beschrijvingen van de radar op. Logboeken zijn niet te vinden. Dan plaatst hij een oproep op het Britse Chan nel 4 en zo komt hij in contact met vijf oudgedienden van een radareenheid van de RAF. Zij vertellen over hun verblijf in de Westkapelse vuurtoren, de moeilijkheden die daarmee ge paard gingen en hun sporadi sche contacten met de plaatse lijke bevolking. Geheimhouding KAPELLE Rozenkwekerij Jos en Rian- ne Otte, Dijkwelseweg 15b, schilderijen van Gerda Duisterhof, maandag t/m za terdag van 9.00-16.30 uur, zaterdag van 9.00-16.00 uur, t/m 30 december. Atelier Zee-land, Kasteelstraat 33, olieverfschilderijen van A. Timmerman, maandag en donderdag van 9.00-12.00 uur en zaterdag van 11.00- 14.00 uur. t/m december. KATTENDIJKE Galerie Ilona Schmit, Dorpsstraat 23-25, hoeden van Wil van Weele en Moni que Dommanschet, ‘Hoofd zaken’, opening zaterdag 24 oktober 16.00 uur, vrijdag t/m zondag van 14.00-18.00 uur, t/m 27 november. TERNEUZEN/GOES - De Si berische huskie van Toon Dek ker uit Terneuzen is een hond uit duizenden. Onverschrok ken volgt hij z’n baas in de bergen. De huskie, hij luistert naar de naam ‘Hond’, blijkt een geboren klimmer. In ‘99 beklom Dekker samen met Hond de Gross Glockner, de hoogste berg van Oostenrijk. Onlangs leverde de Zeeuwse bergbeklimmer een nog in drukwekkender prestatie. Met Hond bereikte Dekker de top van de hoogste berg in Eu ropa, de Mont Blanc bij het Franse Chamonix. hoog gebouw kon worden ge plaatst. De oplossing was een aangepaste vliegtuigradar Nelly. De vuurtoren in Westkapelle met een hoogte van ruim vijftig meter was een ideale plaats om haar op te stellen. Volgens Crucq blijkt uit rapporten dat de geallieerden tevreden waren over Nelly. Op de Westkapelse vuurtoren leverde Nelly een waardevolle bijdrage aan de verdediging van de Schelde monding en de bevoorrading van de geallieerde legers via de haven van Antwerpen. Serie GOES Galerie Van den Berge, Westwal 45, schilderijen van Marcel Eerlanger en Paul Moran, donderdag t/m zater dag 12.00-17.00 uur, t/m 13 november. Galerie De kaai, J.A. van der Goeskade 65, werken van Hans Luiken en Thea Boss, maandag tot en met vrijdag 9.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur, tot 15 november. Ambachtscentrum. Katten- dijksedijk 27, shawls, weefsel en sieraad, werk van weef- kring Goes, woensdag en za terdag van 13.00-16.30 uur, t/m november. Zorgcen trum Randhof, ‘s- Heer Els- dorpweg 18,' olieverfschilde rijen van Anton Kooijman, landschappen en zeegezich ten, t/m november. Revali datiecentrum Lindenhof, ‘s-Gravenpolderseweg 114a, fotografie van Rob van der Most, ‘De wereld in klein beeld' met de thema’s: Rot terdam, New York, portretten en landschappen, tijdens kan tooruren, t/m 26 oktober. Lunchcafé Stadhuis, Grote Markt, reliëfschilderijen van Mien in den Bosch- Haak, t/m 30 oktober. ‘t Artistie ke Hoekje, Korte Kerkstraat 14, diverse kunstwerken van Jack Willemsen, Reynier de Muynck, Gerdi Zwaan, Geje, Joske De Jonghe, Pleunie en Rinus Rentmeester, donder dag van 10.00-20.30 uur, vrijdag van 10.00-17.30 uur en zaterdag van 10.00-17.00 uur, t/m 13 november* Oosterscheldeziekenhuis, ‘s-Gravenpolderseweg 114, foto’s van Roel Burgler, ‘Een boog tussen twee werelden', t/m 31 oktober. hand verschenen We Never Bla med The Crews over de bombar dementen op Walcherse dijken en Aiming Point Walcheren dat de bombardementen op Duitse stellingen beschrijft. Op het moment is hij bezig met een boek over de geallieerde landin gen op Walcheren. Juist omdat er relatief weinig bekend is over de bevrijding van dit deel van Nederland wil Crucq met zijn boeken deze geschiedenis be lichten. Met Codenaam Nelly heeft hij een deel daarvan aan de vergetelheid ontrukt. Codenaam Nelly kan worden besteld bij de auteur, Paul Crucq (tel. 0118-414402). De prijs is 22,50 euro. Op maan dagmiddag 1 november signeert hij zijn boeken in de vuurtoren van Westkapelle. KLOETINGE - De Zonnebloem afdeling Goes draait op zaterdag 6 november een bingo voor zie ken, gehandicapten en ouderen die aan huis zijn gekluisterd. De bingo is in Amicitia in Kloetin- ge en is van 14.00 uur tot 17.00 uur. Entree kost drie euro en bingokaarten dertig cent per stuk. Belangstellenden kunnen zich tot 3 november opgeven bij P. Priem-Hoogstrate, 0113- 342770 of Jet de Bakker, 0113- 213758. schijnen in hun T-shirt en op Franse autoriteiten dat de berg gympen naar boven geklauterd nooit onderschat mag worden, te zijn. Schijn bedriegt echter. Niets voor niets waarschuwen de jaarlijks vijftig levens. Toen Dekker en zijn trouwe huskie de Mont Blanc bestegen was het weer naar omstandigheden goed. Desondanks was het flink afzien op weg naar de top door de harde wind in combinatie met vrieskou en sneeuw. Ook de hus kie had het op sommige momen ten moeilijk. “Telkens wanneer hij weer een vlaag wind en sneeuw voor z’n kiezen kreeg, keek hij om. Het leek wel of hij dacht, het moet niet gekker wor den baas”, noteert Dekker in zijn reisverslag. De groepen bergbeklimmers die hij passeert kijken verbaasd. Een hond op de berg? De Zeeuw neemt ruim de tijd om foto’s te maken. Hond baant zich schijn baar moeiteloos een weg naar boven. Ze halen de top. Tijd om even uit te hijgen en te genieten van het magnifieke uitzicht over de Alpen. Ze zijn niet alleen. “Op de top zit een dame klarinet te spelen. Een man is haar aan het filmen. Bij navraag blijken ze een pro mofilm over het Mont Blancge- bied te maken.” De huskie en zijn Zeeuwse baas worden ook gefilmd. “Volgens de filmer is de huskie de eerste hond die zelfstandig naar de top is ge klommen. Natuurlijk komen er ook wel eens reddingshonden, maar die worden ingevlogen met helikopters.” Nieuwe projecten die op dit moment worden ontwikkeld moeten hier aan bijdragen. De landelijke campagne loopt van af 14 oktober tot 15 december 2004. Na de preventieve acties zal de politie in november fiet sers zonder voldoende verlich ting bij donker gaan bekeuren. Zover bekend is de Siberische huskie de eerste hond die naar het dak van Europa is geklom men. Er wacht nu nog een uitda ging van formaat. Dekker wil met Hond naar de top van de Matterhorn, de hoogste berg van Zwitserland. Als ook dat lukt verdient de Zeeuwse huskie zon der twijfel een plaatsje in het Guinness Book of Records. Bergbeklimmen is niet altijd een pretje. Dekker weet er alles van. Wie in de Alpen gaat klimmen, moet over een bijzonder goede conditie beschikken. En dan nog snakken op grote hoogte vele geoefende bergbeklimmers naar adem. “Door de ijle lucht kan je knap beroerd worden”, vertelt Dekker. “Of minder alert, HEINKENSZAND Galerie ‘t Kunstuus, Dorps straat 43, acrylschilderijen van Janwillem Sanderse, ‘Mensen, monsters en machi nes’, woensdag en donderdag van 13.00-18.00 uur. vrijdag van 13.00-18.00 en 19.00- 21.00 uur en zaterdag van 10.00-12.00 en 13.00-16.00 uur. Naomi Vos gooit in binnen- en buitenland hoge ogen met haar streetdancelessen. (foto: Tanie de Jonge) Domburgse kinderen zetten voor de gelegenheid een kerstmuts op. (foto: Jaap Wolterbeek) Woensdag 20 oktober 2004 de Bevelander Door Erik van Bostelen u SPSS?5?" -r— j

Bevelander | 2004 | | pagina 9